Polska triumfowała w Ergo Arenie

7 kwietnia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Kibice po meczu Polska-Szwecja.

Piłkarze ręczni reprezentacji Polski praktycznie zapewnili sobie awans do przyszłorocznych finałów mistrzostw Europy. Biało-czerwoni, niesieni wspaniałym dopingiem 10-tysięcznej widowni pokonali w Ergo Arenie Szwedów 22:18 (12:10). Kluczem do sukcesu była doskonała gra w obronie i świetna dyspozycja w bramce Sławomira Szmala. Natomiast w ofensywie na najwyższe noty w naszej drużynie zasłużył lewoskrzydłowy Adam Wiśniewski, który siedmiokrotnie wpakował piłkę do siatki.

POLSKA POLSKA
SZWECJA SZWECJA
Szmal, Wichary - Jaszka 1, Kuchczyński 2, Bielecki 5, Wiśniewski 7, Jurecki 4, Paczkowski, Grabarczyk, Jurkiewicz 1, Syprzak, Daszek 2, Kubisztal, Szpera, Podsiadło
Miejsce: Ergo Arena
Sędziowie: Nikołow, Naczewski (Macedonia)
Widzów: 10 000
Palicka - Gottfridsson 2, Olsson 3, Andersson, Kallman 2, Ekberg 4, Larholm 1, Karlsson, Jakobsson 2, Fahlgren, Petersen 3, Zachrisson, Nilsson 1, Nielsen

ZOBACZ I POSŁUCHAJ JAK ŚPIEWANO HYMN W ERGO ARENIE PRZED MECZEM POLSKA - SZWECJA

• Kibice

przed meczem Polska - Szwecja odbyło się losowanie turnieju finałowego mistrzostw Europy piłkarek ręcznych do lat 17. Ta impreza odbędzie się od 15 do 25 sierpnia w Gdyni i Gdańsku.
Podział na grupy mistrzostw Europy do lat 17:
A: POLSKA
, Portugalia, Rumunia, Hiszpania
B: Dania, Francja, Chorwacja, Czarnogóra
C: Rosja (obrońca tytułu), Szwecja, Węgry, Słowacja
D: Norwegia, Niemcy, Holandia, Czechy
w przedmeczu piłkarze ręczni I-ligowego Wybrzeża Gdańsk pokonali występującą w PGNiG Superlidze drużynę MMTS Kwidzyn 35:29 (18:14).

WYBRZEŻE: Głębocki, Chmieliński - Waszkiewicz 6, Nilsson 5, Jasowicz 4, Piętak 4, Abram 3, Mogielnicki 3, Nidzgorski 3, Kondratiuk 2, Sulej 1, Strzebiecki 1, Steege 1, Rakowski 1, Helman 1, Naus, Piwowarczyk.

MMTS: Suchowicz, Jedowski - Adamuszek 10, Seroka 7, Sadowski 5, Klinger 3, Mroczkowski 1, Sonnenfeld 1, Górski 1, Łangowski 1, Pacześny, Kłos
o 19:10 rozpoczęła się rozgrzewka szczypiornistów Polski i Szwecji
spiker przypomina kibicom, którzy już zbierają się w hali, że na siedzeniach znajdą kartoniki w kolorach białym i czerwonym z nadrukiem "Kocham ręczną", podczas odgrywania hymnu polskiego kibice mają je podnieść w taki sposób, aby trybuny symbolizowały biało-czerwoną flagę
jest jednocześnie prośba do kibiców, aby odśpiewali hymn Polski a capella, po kilku pierwszych taktach muzyka ma został wyciszona
witać, że mecz do hali ściągnął nie tylko kibiców z Trójmiasta, na jednym z sektorów rozpostarto transparent UKS Olimpia Kolno
kolejne flagi Olsztyn, Łasin, Żukowo, Bykowina, Wroniawy, Kwidzyn, Bolszewo, Augustów, Starogard Gdański... Nazwy miast oczywiście na biało-czerwonych sztandarach ozdabiają trybuny
już na 20 minut przed meczem Ergo Arena zapełniona niemal do ostatniego miejsca, trwają próby dopingu
spiker zaintonował pieśń: "Polska, biało-czerwoni", kibice przyłączyli się, w ruch poszły też biało-czerwone kartoniki
meksykańska fala, rozpoczął sektor, który znajduje się za bramką reprezentacji Polski
"Kto wygra mecz?" - pyta spiker. Polska!" - chóralna odpowiedź z trybun
"Gdańsk jest dzisiaj stolicą polskiej piłki ręcznej" - powiedział nam kilka minut temu Andrzej Kraśnicki, prezes ZPRP
rozpoczyna się prezentacja drużyn
tumult na trybunach, brawa dla szczypiornistów Szwecji, którzy wychodzą na parkiet jako pierwsi, a owacja dla Polaków
Szwedzi w żółto-niebieskich bluzach od dresów i niebieskich spodenkach, Polska w czerwonych bluzach i spodenkach z białymi wypustkami
pożegnanie w roli kadrowiczów: Rafała Kuptela, Damiana Wleklaka, Piotra Obrusiewicza i Artura Siódmiaka
wyróżnienie dla Marcina Lijewskiego za 250 meczów w reprezentacji Polski
diamentowana odznaka ZPRP dla Marka Żabczyńskiego, byłego kierownika reprezentacji Polski
nagrody i wyróżnienia wręczają prezesi: Kraśnicki, Czerwiński i Szczepański
przy wyczytywaniu każdego z zawodników z imienia i nazwiska powtarza się historia z wyjścia piłkarzy na boisko, Szwedzi nagradzani oklaskami, a Polacy owacją
odgrywany jest hymn Szwecji, brawa po jego zakończeniu
a capella Mazurek Dąbrowskiego, kartoniki trzymane przez kibiców tworzą na trybunach biało-czerwoną flagę
grę poprzedza komunikat po polsku i angielsku odnośnie fair play podczas meczu
spiker wita prezydenta i sekretarza generalnego Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, który zasiedli na trybunach
1'
od środka rozpoczęli Polacy
1'
burza oklasków i skandowanie "Polska" przy inauguracyjnym ataku
1'
Palicka (SZWECJA) złapał piłkę po rzucie Wiśniewskiego (POLSKA)
2'
nieudane dogranie do koła Szwedów
2'
[1:0] Bramkę zdobywa Jurkiewicz (POLSKA) po szybkim ataku
2'
[1:1] Bramkę zdobywa Larholm (SZWECJA).
3'
[2:1] Bramkę zdobywa Wiśniewski (POLSKA).
3'
Ekberg (SZWECJA) rzucił w słupek
4'
doping "Polska, Polska!"
5'
obroniony rzut Paczkowskiego (POLSKA)
5'
gwizdy towarzyszą atakowi Szwedów
5'
[2:2] Bramkę zdobywa Kallman (SZWECJA).
6'
złe podanie do Kuchczyńskiego (POLSKA), ale doskonała parada Szmala (POLSKA) i nadal remis
6'
głośne "Polska", bo biało-czerwoni budują kolejny atak pozycyjny
7'
upomnienie dla Paczkowskiego (POLSKA), kolejna parada Szmala (POLSKA)
8'
[3:2] Bramkę zdobywa Kuchczyński (POLSKA) po kontrze
8'
upomnienie dla Fahlgrena (SZWECJA), po faulu na Kuczyńskim karny
8'
Kuczyński nie zdobył bramki z karnego, broni Pawlicka
9'
upomnienie dla Grabarczyka (POLSKA)
10'
upomnienie dla Jureckiego (POLSKA) i karny dla Szwedów
10'
Ekberg (SZWECJA) z karnego rzucił w słupek!
10'
znów gromkie "Polska!" z trybun
11'
[4:2] Bramkę zdobywa Bielecki (POLSKA).
11'
"Polska, biało-czerwoni" - śpiewają kibice przy ataku Szwedów
12'
[5:2] Pomogło, przechwyt i kontra naszych. Bramkę zdobywa Kuchczyński (POLSKA).
12'
kolejna świetna interwencja Szmala (POLSKA), ale tym razem nie można było rozegrać kontry, atak pozycyjny
12'
Polacy atakują w rytm braw z trybun i skandowania "Polska"
13'
[6:2] Bramkę zdobywa Jurecki (POLSKA) z koła
czas
13'
Przerwa na żądanie (SZWECJA). Staffan Olsson (SZWECJA) , wielka gwiazda Szwedów sprzed lat, a obecnie trener Trzech Koron, postara się w ciągu 60 sekund przede wszystkim poustawiać grę swoich podopiecznych w ofensywie, bo tutaj mają największe kłopoty
13'
[7:2] Bramkę zdobywa Jurecki (POLSKA) po kontrze i kolejnym przechwycie w defensywie
14'
bardzo dobra postawa naszej defensywy, tak jak apelował na naszych łamach Artur Siódmiak w tej formacji nasza reprezentacja gra twardo i z poświęceniem
14'
przerwa na wytarcie parkietu
14'
[7:3] Bramkę zdobywa Nilsson (SZWECJA) po dograniu do koła, to było 9 minut Szwedów bez gola
15'
straty z obu stron i znów mogą atakować Polacy
15'
ciągle skandowanie "Polska"
15'
zablokowany rzut Paczkowskiego (POLSKA)
16'
[7:4] Bramkę zdobywa Gottfridsson (SZWECJA).
16'
Szmal (POLSKA) cały czas się rozgrzewa, gdy jego koledzy prowadzą atak pozycyjny
wykluczenie
16'
Andersson (SZWECJA) ukarany dwuminutową karą po faulu na Wiśniewskim, tzw. proste ręce
17'
nieskuteczny rzut Wiśniewskiego (POLSKA)
17'
zablokowany rzut Gottfridssona (SZWECJA)
18'
obroniony rzut Jureckiego (POLSKA), kłopoty Polaków w ataku pozycyjnym mimo liczebnej przewagi
18'
[8:4] Bramkę zdobywa Bielecki (POLSKA).
18'
Szwecja w komplecie
19'
przechwyt Kuchczyńskiego (POLSKA)
19'
Jurkiewicz (POLSKA) wywalczył karnego
19'
Palicka (SZWECJA) po raz drugi obronił karnego Kuchczyńskiego (POLSKA)!
wykluczenie
20'
Grabarczyk (POLSKA) ukarany dwuminutową karą i karny dla rywali po faulu na Anderssonie
20'
[8:5] Bramkę zdobywa Petersen (SZWECJA) z karnego
wykluczenie
20'
Podsiadło (POLSKA) ukarany dwuminutową karą. Za wcześnie dokonano zmianę, nasza drużyna w podwójnym osłabieniu
20'
kolejny karny dla Szwedów
20'
gwizdy z trybun
20'
[8:6] Bramkę zdobywa Petersen (SZWECJA).
21'
[9:6] Bramkę zdobywa Wiśniewski (POLSKA) w podwójnym osłabieniu liczebnym
21'
[9:7] Bramkę zdobywa Gottfridsson (SZWECJA).
czas
22'
Przerwa na żądanie (POLSKA). Czas dla trenera Bieglera na 4 sekundy przed końcem pierwszej kary Polaków
22'
w przerwie występują dziewczęta z Flex Sopot, widać "długą" ławkę cheerleaders, gdyż ta formacja występuje obecnie również w NBA
22'
koniec pierwszej kary
22'
Polska w komplecie i w ataku
22'
błąd kroków Jaszki (POLSKA)
23'
[9:8] Bramkę zdobywa Jakobsson (SZWECJA).
24'
[10:8] Bramkę zdobywa Jurecki (POLSKA) z karnego
24'
każda kolejna bramka Polaków kwitowana jest melodią z filmu "Jak rozpętałem II wojną światową"
25'
znów "Polska, biało-czerwoni" z trybun
26'
złe podanie Jaszki (POLSKA) do Paszkowskiego
wykluczenie
26'
Jurecki (POLSKA) ukarany dwuminutową karą po faulował przy kontrze Szwedów, karny dla rywali
26'
[10:9] Bramkę zdobywa Petersen (SZWECJA) z karnego
27'
sędziowie sygnalizowali pasywną grę, piłkę zgubił Bielecki (POLSKA)
27'
gwizdy na trybunach, Szwedzi mają akcje na remis
27'
Szmal (POLSKA) broni rzut Kallmana (SZWECJA)
27'
aplauz dla polskiego bramkarz
28'
Bielecki (POLSKA) rzucił wprost w bramkarza
28'
koniec kary Polaków
28'
[10:10] Bramkę zdobywa Olsson (SZWECJA) po kontrze, remis, trzeci w tym spotkaniu bramkowy, poprzednio było 1:1 i 2:2
28'
Jurecki (POLSKA) wywalczył karnego
28'
Palicka (SZWECJA) obronił trzeciego karnego, tym razem niefortunnym strzelcem Jurecki (POLSKA)
29'
Zachrisson (SZWECJA) rzucił w słupek, Szwecja nadal bez prowadzenia
29'
skandowanie "Polska"
29'
[11:10] Bramkę zdobywa Bielecki (POLSKA).
30'
rozpoczęła się ostatnia minuta przed przerwą, Szwecja w ataku, gwizdy z trybun
30'
przechwyt Wiśniewskiego (POLSKA)
wykluczenie
30'
Zachrisson (SZWECJA) ukarany dwuminutową karą, gdyż faulem przerwał kontrę Jurkiewicza
30'
17 sekund do przerwy
30'
[12:10] Bramkę zdobywa Bielecki (POLSKA) na koniec pierwszej połowy
30'
POLSKA PROWADZI DO PRZERWY 12:10
30'
w przerwie konkurs wiedzy o piłce ręcznej dla kibiców, którzy złapali piłeczki rzucane przez cheerleaderki
31'
drugą połowę rozpoczęła Szwecja, rywale w liczebnym osłabieniu
wykluczenie
31'
Wiśniewski (POLSKA) ukarany dwuminutową karą już w 32 sekundzie drugiej połowy, karny dla Szwecji
31'
Wichary (POLSKA) obronił karnego Petersena (SZWECJA)
31'
po tej interwencji Wichary (POLSKA) ustąpił znów miejsca w bramce Szmalowi (POLSKA)
32'
pomocy medycznej wymaga Kuchczyński (POLSKA), przerwa w grze
32'
Szwedzi w komplecie, Kuchczyński (POLSKA) wraca do gry
32'
rytmiczne oklaski przy ataku Polaków, którzy grają w osłabieniu liczebnym
33'
Polska w komplecie
33'
[13:10] Bramkę zdobywa Bielecki (POLSKA). To jego piąte trafienie
34'
Szmal (POLSKA) obronił rzut Larholma (SZWECJA)
34'
głośne "Polska" z trybun
34'
[14:10] Bramkę zdobywa Wiśniewski (POLSKA).
35'
Szmal (POLSKA) broni rzut Jakobssona (SZWECJA)
36'
i tak jak kilkadziesiąt sekund temu Polacy atakują, a publiczność skanduje i klaszcze, doskonała atmosfera na trybunach
37'
obroniony rzut Jurkiewicza (POLSKA), ale piłka wraca w ręce Kubisztala (POLSKA)
37'
można było ponowić atak, ale skończyło się stratą
37'
[14:11] Bramkę zdobywa Olsson (SZWECJA).
38'
[15:11] Bramkę zdobywa Wiśniewski (POLSKA), skrzydłowy zachował się w tej akcji jak rasowy rozgrywający
38'
śpiewy przy ataku Szwedów, lepiej to wygląda niż gwizdy
38'
obrona w kole Szwedów przy ataku Jurkiewicza (POLSKA), będzie karny
39'
[16:11] Bramkę zdobywa Wiśniewski (POLSKA) z karnego
39'
kapitalnie Szmal (POLSKA), przenosi nad poprzeczką piłkę po rzucie Jakobssona (SZWECJA)
40'
obroniony rzut Bieleckiego (POLSKA), ale znów kapitalnie też w naszej bramce Szmal (POLSKA)
41'
długi atak Polaków, Szwedzi kilkakrotnie już przerywali go faulami
42'
zablokowany rzut Bieleckiego (POLSKA)
42'
słupek tym razem ratuje Polaków
42'
obroniony rzut Wiśniewskiego (POLSKA), gdy sędziowie sygnalizowali już pasywną grę
43'
[16:12] Bramkę zdobywa Jakobsson (SZWECJA).
43'
"Polska" - skandowanie z trybun w rytm oklasków, słychać też bębny
44'
[17:12] Bramkę zdobywa Daszek (POLSKA).
45'
obrona w kole Polaków, karny dla Szwedów, do bramki wchodzi Wichary (POLSKA)
45'
"Wichura" - skandowanie z trybun, to pseudonim naszego bramkarza
45'
[17:13] Bramkę zdobywa Ekberg (SZWECJA) z karnego
45'
[18:13] Bramkę zdobywa Jaszka (POLSKA).
wykluczenie
46'
Paczkowski (POLSKA) ukarany dwuminutową karą. Znów nasza reprezentacja ukarana za złą zmianę! Takie wykluczenia najbardziej bolą, bo świadczą o bałaganie na ławce
46'
Jakobsson (SZWECJA) wyrzucił piłkę poza boisko, Polacy zaatakują w osłabieniu
47'
"naprawdę wszyscy" - krzyczy spiker i chyba każdy kibic w Ergo Arenie przyłączył się teraz do dopingu
47'
47'
obroniony rzut Podsiadły (POLSKA)
48'
gubią piłkę Szwedzi
48'
48'
"mocno i głośno" - zachęca spiker publiczność i tak właśnie jest na trybunach!
48'
[19:13] Bramkę zdobywa Wiśniewski (POLSKA). 6 trafienie naszego lewoskrzydłowego!
czas
48'
Przerwa na żądanie (SZWECJA).
48'
sektor zza szwedzką bramką podrywa meksykańską falę
48'
kibice piłki ręcznej pokazują, ze potrafią bawić się sami bez poleceń spikera, kolejna fala przetacza się przez trybuny, a na parkiecie Flex Sopot tańczą
48'
"Falowanie i spadanie" - z głośników przebój Maanamu, miejmy nadzieje, że to drugiego nie spotka Polaków
49'
[19:14] Bramkę zdobywa Ekberg (SZWECJA) z karnego
49'
"niech nas słyszy cała Polska" - zachęca spiker, nikt na trybunach nie szczędzi rąk to rytmicznych oklasków
50'
Polacy gubią piłkę w ataku, kolejny karny dla Szwedów
50'
równo 10 minut do końca spotkania
50'
"Wichura" - skandowanie z trybun
50'
[19:15] Bramkę zdobywa Ekberg (SZWECJA) z karnego pokonał Wicharego
52'
[20:15] Bramkę zdobywa Wiśniewski (POLSKA), który rozgrywa doskonały mecz, kto wie, czy nie najlepszy w reprezentacyjnej karierze
52'
kapitalnie w bramce Szmal (POLSKA), a po chwili triumfalnie wyrzuca ręce do góry
52'
"Sławek" - skandowanie z trybun
53'
teraz już "Polska", bo nasi w ataku
53'
Wiśniewski (POLSKA) tym razem nie zdobył bramki
53'
[20:16] Bramkę zdobywa Olsson (SZWECJA).
53'
"Polska, biało-czerwoni" z trybun
54'
Szmal (POLSKA) wygrał pojedynek sam na sam z Kallmanem (SZWECJA)
55'
niecelny rzut Bieleckiego (POLSKA)
55'
[20:17] Bramkę zdobywa Kallman (SZWECJA) po kontrze
55'
oklaski towarzyszą i temu atakowi Polaków
czas
55'
Przerwa na żądanie (POLSKA). Trener Biegler poprosił o przerwę na 5,5 minuty przed końcem. Tym samym w końcówce będzie mógł wziąć czas jeszcze raz, bo w ostatnich 5 minutach grę można przerwać tylko raz
55'
Polska, biało-czerwoni" - śpiewają kibice
56'
głośne "Polska"
56'
[21:17] Bramkę zdobywa Daszek (POLSKA).
56'
[21:18] Bramkę zdobywa Ekberg (SZWECJA).
57'
[22:18] Bramkę zdobywa Jurecki (POLSKA).
58'
Szmal (POLSKA) broni rzut Gottfridssona (SZWECJA)
58'
ogłuszające oklaski z trybun
58'
nieskuteczny rzut Jurkiewicza (POLSKA)
58'
nad bramką rzut Petersena (SZWECJA)
59'
"Polska!" - skandowanie z trybun, ten mecz będzie wygrany
czas
59'
Przerwa na żądanie (SZWECJA). 66 sekund do końca spotkania
59'
oklaski z trybun za występ dla Flex Sopot
60'
rozpoczęła się ostatnia minuta
60'
Szwedzi gubią piłkę po dograniu do koła
60'
"Polska" - skandowanie z trybun, teraz już wszyscy dopingują na stojąco
60'
Palicka (SZWECJA) broni rzut Wiśniewskiego (POLSKA) i dobitkę Jureckiego (POLSKA)
60'
KONIEC MECZU. POLSKA WYGRAŁA 22:18
60'
wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski i prezes Ergo Areny Magdalena Sekuła wręczą nagrody najlepszym zawodnikom w obu zespołach
60'
najlepszy w ekipie szwedzkiej Kim Andersson (SZWECJA)
60'
w polskiej ekipie wyróżnienie dla Sławomira Szmala (POLSKA)
60'
brawa i skandowanie "Dziękujemy" dla Polaków
60'
Polscy piłkarze kłaniają się publiczności i przyłączają się do oklasków
60'
kapitalny wieczór w Ergo Arenie, wspaniała atmosfera na trybunach i zwycięstwo Polaków