8 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 15:11 (8 września 2015)

Trefl Gdańsk

Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Reprezentacja Polski od zwycięstwa rozpoczęła start w turnieju o Puchar Świata. W podstawowym składzie biało-czerwonych znów gra siatkarz Lotosu Trefla Gdańsk - Mateusz Mika. Reprezentacja Polski od zwycięstwa rozpoczęła start w turnieju o Puchar Świata. W podstawowym składzie biało-czerwonych znów gra siatkarz Lotosu Trefla Gdańsk - Mateusz Mika.

Bez najmniejszych kłopotów polscy siatkarze pokonali na inaugurację Pucharu Świata Tunezję 3:0 (25:17, 25:15, 25:). W podstawowym składzie grał Mateusz Mika (Lotos Trefl Gdańsk). Był to pierwszy z jedenastu rywali, z którymi biało-czerwoni do 23 września zmierzą się w Japonii. Dwie najlepsze drużyny z tego turnieju zakwalifikują się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Wszystkie mecze transmitowane będą na żywo w Polsacie Sport i Polsat News. Biało-czerwoni zagrają za to na pewno w tegorocznych mistrzostwach Europy. Znamy już szeroką kadrę na ten turniej, w której znajdują się Mika, Piotr Gacek i Wojciech Grzyb.

POLSKA: Łomacz, Mika 10 punktów, Bieniek 6, Kurek 13, Buszek 14, Nowakowski 3, Zatorski (libero) oraz Konarski, Drzyzga 1, Kubiak 6, Kłos 2, Szalpuk 1, Gacek (libero)

PEŁNE STATYSTYKI MECZU NA OFICJALNEJ STRONIE FIVB

To jest morderczy turniej. W ciągu 16 dniu trzeba rozegrać aż 11 meczów. Cztery lata temu, to właśnie dzięki 2. miejscu w Pucharze Świata ówcześni podopieczni Andrei Anastasiego zdobyli awans do igrzysk olimpijskich w Londynie.

Od roku włoski szkoleniowiec z sukcesami pracuje w Lotosie Treflu Gdańsk, z którym zdobył już Puchar Polski i wicemistrzostwo kraju. Natomiast biało-czerwoni już pod wodzą Stephana Antigi znów w Japonii mają aspiracje sięgające zdobycia awansu na igrzyska olimpijskie. Nie może być zresztą inaczej skoro nasza reprezentacja jest aktualnym mistrzem świata.

PEŁNY SKŁAD REPREZENTACJI POLSKI NA PUCHAR ŚWIATA

Przed meczem z Tunezją nie było obaw w związku z klasą przeciwnika, a jedynie o stan zdrowia trzech podstawowych siatkarzy, którzy ostatnio borykali się z kontuzjami. Mateusz Mika zapomniał o dolegliwościach kolana, a Bartosz Kurek o bólach pleców. Obaj skrzydłowi rozpoczęli grę w podstawowym składzie. Selekcjoner zdecydował się jedynie oszczędzać Michała Kubiaka, narzekającego na kolano.

Kapitan biało-czerwonych po raz pierwszy do gry wszedł przy prowadzeniu 21:14 w pierwszym secie. W drugim secie zaś zagrał od 16:11 w miejsce Miki. Mateusz do gry w tym spotkaniu już nie wrócił. Jego dorobek to 10 punktów - 8 zdobytych w ataku, 2 w polu serwisowym. Przyjmujący Lotosu Trefla miał doskonałą skuteczność w zbiciach, gdyż skończył 8 z 9.

Drugi z gdańskich siatkarzy powołanych do reprezentacji Polski, libero Piotr Gacek wszedł do gry w trzecim secie po pierwszej przerwie technicznej, kiedy rywale prowadzili 8:7. Wówczas rywale postawili się mocniej, gdyż w naszej drużynie było sporo zmian, w tym na początku seta pojawiła się "6" z dwiema roszadami w porównaniu ze składem, który rozpoczynał dwie poprzednie partie. Ale i tak biało-czerwoni opanowali sytuacje od wyniku 16:16. W dużej mierze dzięki blokom. W tym elemencie zdobyli w tym meczu 12 punktów.

Wcześniej drużyna z Afryki nie była zbyt wymagającym przeciwnikiem. Co prawda zdobyła pierwszy punkt meczu, ale od wyniku 3:3 oddała 11 punktów odpowiadając tylko jednym. Podobnie w drugiej partii przewaga biało-czerwonych zaczęła rosnąć od 3:3.

Warto podkreślić, że poza reprezentantami Polski Lotos Trefl ma jeszcze jednego przedstawiciela na Pucharze Świata. W kadrze USA znalazł się Murphy Troy. Podczas inauguracji atakujący na parkiet wszedł z ławki tylko w trzecim secie. Zdobył 1 punkt.

Pozostałe mecze 1. kolejki
USA - Australia 3:0 (25:23, 25:12, 25:15)
Włochy - Kanada 3:1 (25:19, 25:20, 22:25, 25:13)
Argentyna - Iran 3:1 (25:27, 25:22, 25:22, 26:24)
Rosja - Wenezuela 3:0 (29:27, 25:16, 25:15)
Japonia - Egipt 3:2 (25:19, 23:25, 25:18, 17:25, 15:7)

Jako że w Japonii obowiązuje system każdy z każdym, to czeka nas jeszcze 10. serii gier. Po podsumowaniu wyników dwie najlepsze drużyny awansują do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. O kolejności w tabeli decydują kolejno: liczba zwycięstw, liczba punktów, stosunek setów.

23.09, 3:30 z Włochami

Jednak nawet, jeśli biało-czerwoni nie zajęliby 1. lub 2. miejsca, to nie tracą szans na występ olimpijski. Z racji wysokiego miejsca w rankingu na pewno wystąpili w turnieju kontynentalnym, a gdyby zaszła potrzeba to także w zawodach interkontynentalnych.

Antiga podał szeroką kadrę na mistrzostwa Europy
W niej znajdziemy trzech siatkarzy Lotosu Trefla: Mateusza Mikę, Wojciecha Grzyba i Piotra Gacka. Na uwagę zasługuje powrót do reprezentacji rozgrywającego, Pawła Zagumnego. Turniej odbędzie się w dniach 9-18 października w Bułgarii i we Włoszech. Polacy zmierzą się w grupie C z: Belgią, Białorusią i Słowenią.

Szeroka kadra Polski:
Mateusz Bieniek, Rafał Buszek, Fabian Drzyzga, Piotr Gacek, Wojciech Grzyb, Jakub Jarosz,
Dawid Konarski, Karol Kłos, Michał Kubiak, Bartosz Kurek, Grzegorz Łomacz, Mateusz Mika, Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski, Grzegorz Pająk, Artur Szalpuk, Aleksander Śliwka, Wojciech Włodarczyk, Damian Wojtaszek, Andrzej Wrona, Paweł Zagumny, Paweł Zatorski