Cenna wygrana piłkarek GTPR

9 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
Joanna Kozłowska (z prawej) zdobyła 12, a Aleksandra Zych (z lewej) 8 bramek. To one poprowadziły GTPR Gdynia do zwycięstwa w Elblągu. Joanna Kozłowska (z prawej) zdobyła 12, a Aleksandra Zych (z lewej) 8 bramek. To one poprowadziły GTPR Gdynia do zwycięstwa w Elblągu.

Piłkarki ręczne GTPR Gdynia pokonały Kram Start w Elblągu 31:28 (15:12) w meczu kończącym 12. kolejkę PGNiG Superligi. To sygnał, że mimo utraty sponsora tytularnego i znacznych osłabień kadrowych, mistrzynie Polski nie kapitulują na krajowych parkietach. We wtorek pokonanym rywalkom odebrały 3. miejsce w tabeli. Doskonale dysponowane rzutowo były: Joanna Kozłowska i Aleksandra Zych, które wspólnie zdobyły aż 20 bramek.

KRAM START: Wiercioch, Powaga - Balsam 2 bramki, Choromańska 1, Świerczek, Waga 4, Kwiecińska 3, Kozimur, Szynkaruk, Gerej 1, Lisewska 11, Stokłosa 3, Świerżewska 1, Jaszczuk 2

GTPR: Kordowiecka 1, Kamińska - Janiszewska 3, Pękala 2, Stanulewicz, Zych 8, Kozłowska 12, Gutkowska 3, Śliwińska, Machado-Matieli 2, Uścinowicz, Błaszkowska

Na początku gry postanowił się sprawdzić: Joanna KozłowskaSylwia Lisewska. Obie praworęczne rozgrywające były z reprezentacją Polski na grudniowych finałach mistrzostw świata, ale pierwszych skrzypiec w nich nie grały. We wtorek gdynianka postanowiła udowodnić, że nawet w ataku może dotrzymać kroku najlepszej snajperce PGNiG Superligi w obecnym sezonie. Średnia elblążanki w pierwszej rundzie sezonu zasadniczego wynosiła dokładnie 7 trafień na spotkanie (77 w 11).

Kozłowska otworzyła wynik meczu, a potem dzięki jej trafieniom GTPR przezwyciężył kilkuminutowy kryzys, w którym się znalazł, gdy miejscowe odskoczyły na 5:3, a potem 8:6. Pierwszą połowę Joanna kończyła z dorobkiem 7 bramek. Do niej należało m.in. trafienia na 10:10, czy ustalające rezultat na zejście do szatni.

Natomiast bardzo musiała uważać rozgrywająca GTPR na tzw. drugiej połówce rozegrania. Aleksandra Zych, która również odczuwa niedosyt po występie w reprezentacji Polski na mistrzostwach świata, gdyż nie pograła sobie tam za wiele, już w 14. minucie pojedynku w Elblągu otrzymała drugą karę. Każda kolejna równała się z czerwoną kartką i zakończeniem przedwczesnym gry. Nie mogła zatem angażować się do agresywnej gry w obronie.

Przyjezdne uzyskały przewagę w 8 ostatnich minutach pierwszej połowy. Wówczas nie pozwoliły rywalkom zdobyć żadnej bramki. Natomiast wspomniana Kozłowska i Zych (dwa trafienia w tym czasie, w tym jedno z karnego) zmieniły wynik z 12:12 na 15:12.

Tak cieszyły się gdyńskie szczypiornistki z wyjazdowej wygranej w Elblągu. Na zdjęciu ze wspierającymi je kontuzjowanymi koleżankami: Anetą Łabudą, Martyną Borysławską i Joanną Szarawagą. Tak cieszyły się gdyńskie szczypiornistki z wyjazdowej wygranej w Elblągu. Na zdjęciu ze wspierającymi je kontuzjowanymi koleżankami: Anetą Łabudą, Martyną Borysławską i Joanną Szarawagą.
Bardzo dobrze weszły gdynianki także w drugą połowę, choć nic nie wskazywało na to, bo zaczęła się ona od kary dla Pauliny Uścinowicz. Gdy Zych (4 bramki z pierwszych 7 w 2 połowie dla gości) i Kozłowską w ostrzeliwaniu miejscowej brami wsparły Kinga GutkowskaKatarzyna Janiszewska, w 41. minucie GTPR prowadził już 22:17.

Wówczas dała o sobie znać "krótka ławka" gdynianek. Nie było wartościowych zawodniczek na zmiany, gdy te rzucające zostały w ofensywie zneutralizowane. Start mógł pograć kontrą, a także korzystał z fauli spóźnionych rywalek. Uścinowicz znów trafiła na ławkę kar, a Lisewska nie myliła się z karnych. Właśnie po rzucie z siedmiu metrów, w 47. minucie wyrównała ona na 24:24.

Ale i Start długo nie pograł na takich obrotach. Pierwsze od 18. minuty prowadzenie zdobył w 54. minucie po akcji Aleksandry Kwiecińskiej na 26:25.

Odpowiedź gdynianek była kapitalna. Wyrównała Kozłowska, a potem dwa razy z rzędu defensywę gospodyń zaskoczyła Patricia Machado-Matieli. Trener Andrzej Niewrzawa, który niegdyś pracował w Gdyni, nie zamierzał oddać tego prestiżowego dla niego meczu. Wziął czas, instruował podopieczne. Jednak nie przewidział, że po powrocie do gry bramkę na 29:26 zdobędzie... bramkarka - Weronika Kordowiecka.

W 57. minucie i 22. sekundzie Zych otrzymała trzecią karę i dla niej mecz się zakończył. Natomiast Alicja Pękala w liczebnym osłabieniu rzuciła 30. bramkę. Tego meczu GTPR nie mógł już wypuścić z rąk. Awans na 3. miejsce w tabeli, kosztem Kram Start stał się faktem.

12 Korona Handball Kielce 12 1 0 0 11 296:373 3
Po 22. kolejce utworzone zostaną dwie grupy. Drużyny zagrają o miejsca 1-6 oraz 7-12 systemem każdy z każdy mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostaną zaliczone.
Tabela wprowadzona: 2018-01-09

Wyniki 12 kolejki

• Kram Start Elbląg - GTPR Gdynia 28:31 (12:15)
  • UKS PCM Kościerzyna - Metraco Zagłębie Lubin 24:39 (12:22)
  • KPR Jelenia Góra - KPR Gminy Kobierzyce 20:28 (14:17)
  • Perła Lublin - Korona Handball Kielce 41:22 (24:9 )
  • Energa AZS Koszalin - Pogoń Szczecin 27:27 (13:12), karne 4:5
  • Ruch Chorzów - Piotrcovia 33:25 (17:12)

Opinie (17) 2 zablokowane

• mecz (4)

nigdy nie sądziłem, że postawię 5 Kozłowskiej za grę w ataku (nie przemawia do mnie jakoś) ale dziś bajka. Elbląg zdecydowanie osłabiony brakiem Szywierskiej i Kozłowska to zauważyła "-" dla Zych, że pcha się do 6 metra z takimi parametrami a dziś co rzut z 9 w światło bramki to wchodziło!

Lubię nawet dzisiejszy sędziów, ale..... czy można było dziś sędziować bardziej gospodarsko??!!
    karne dla startu za praktycznie każde wejście w strefę, szczególnie w pierwszych minutach meczu,

Brawo dziewczyny!

• 23 3

• (1)

A od kiedy to się stawia oceny tylko za grę w ataku?

• 4 1

• W obronie robiła swoje. Ocena wyjątkowo za grę w ataku bo zrobiła na mnie wrażenie tym przede wszystkim, że sie nie bała. W tym meczu kluczem do wygranej poza oczywista obrona była śmiałość w rzutach z 9 metra. Zreszta chyba mam prawo do własnej oceny :)

• 6 1

• Dobry mecz

Koza i Korek 6, reszta zespołu po 5, każda z dziewczyn dołożyła swoja cegiełkę do wygranej, jedne w ataku inne w obronie brawo dla całego zespołu, o paru błędach w ataku czy w obronie zapominamy, 3 punkty mamy, Śliwki tak długo na boisku nie trzymamy :) te karne z kapelusza w pierwszych minutach nadaja sie do analizy obserwatora,

• 7 1

• No wlasnie brak Szywierskij .

Kozlowska wstrzelila sie w bramke strzezona przez recznik -z Szywierska tak latwo by nie bylo . Chwala Kozlowskiej ze to potrafila wykorzystac . Start rozegral bardzo slaby mecz i z ta opinia elblaskich kibicow sie zgodze . Ale w sporcie trzeba umiec wykorzystywac slabosci chwilowe przeciwnika . Generalnie obydwa zespoly rozegraly bardzo slaby mecz w obronie ale GTPR mial w bramce Korka a w polu Kozlowska i Zych - wczoraj to wystarczylo .