14 lipca w Gdyni otwarcie młodzieżowych mistrzostw świata ISAF w żeglarstwie

Polska nadzieja żeglarska na igrzyska olimpijskie Paryż 2024: Hanna Dzik i Seweryn Wysokiński. fot. Uros Kekus Kleva/pya.org.pl

To były udane dni dla trójmiejskich żeglarzy na międzynarodowych akwenach. Hanna Dzik zajęła 3. miejsce wśród załóg mieszanych w młodzieżowych mistrzostw świata klasy 470. Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (wszyscy YKP Gdynia) zdobyli 4. lokatę w mistrzostwach świata juniorów w 49er. Natomiast Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk) był 6. w mistrzostwach Europy juniorów w Laser Radial. 14 lipca, w niedzielę o godzinie 18:30 w Gdyni rozpocznie się ceremonia otwarcia młodzieżowych mistrzostw świata ISAF.

Przeczytaj więcej o przyznaniu Gdyni mistrzostw świata ISAF

Klasa 470 rozgrywana jest na igrzyskach olimpijskich od 1976 roku. Od 1988 roku osobno startują panowie i panie. Ale to zmieni się w 2024 roku w Paryżu. Tam olimpijskie medale rozdane zostaną dla załóg mieszanych. Tym bardziej cieszy sukces biało-czerwonych w  mistrzostwa świata juniorów w tej specjalności.

Hanna Dzik z YKP Gdynia w duecie z Sewerynem Wysokińskim z CSW Opty Ustka uplasowała się na 3. miejscu podczas regat, które odbyły się w Słowenii. Lepsze były tylko załogi z Włoch: Maria Vittoria Marchesini i Bruno Festo oraz Andrea Tottis i Alice Linussi.

Miksty żeglowały razem z męskimi załogami. W stawce 53 załóg Dzik i Wysokiński sklasyfikowani zostali na 15. miejscu.

W norweskim Risor juniorzy rywalizowali w mistrzostwach świata w innej olimpijskiej klasie - 49er. O krok od podium byli Mikołaj StaniulJakub Sztorch. Załoga YKP Gdynia rywalizowała z 53 duetami. Zajęła 4. miejsce, brąz przegrywając w ostatnim wyścigu różnicą 4 punktów. To najlepszy wynik w historii polskich startów w tej rangi imprezie.

Złoto zdobyli Nowozelandczycy Isaac McHardie i William McKenzie, a pozostałe miejsca na podium obsadzili: James Geummett i Daniel Budden (W.Brytania) oraz Robert Dickson i Sean Waddilove (Irlandia).

w Kalamaki, w Grecji rozegrano mistrzostwa Europy juniorów w klasie Laser Radial. Miały one charakter otwarty i mogli wystartować także żeglarze spoza kontynentu. Do rywalizacji przystąpiło 368 zawodniczek i zawodników z 34 krajów, w tym 20 reprezentantów Polski.

Najlepiej z biało-czerwonych spisał się Przemysław Machowski. Żeglarz MKS Dwójka Warszawa) zajął 3. miejsce w klasyfikacji ogólnej, a dodatkowo wywalczył srebro w kategorii do lat 17.

Z trójmiejskich żeglarzy najlepiej spisał się Tytus Butowski. Zawodnik AZS AWFiS Gdańsk zajął 6. pozycję. Od medalu i wspomnianego Machowskiego dzieliło go 10 punktów.

Wygrał Francuz Karim Sofiane przed Hiszpanem Jordim Llado Duranem, który był najlepszy wśród 17-latków.

Komplet wyników mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser Radial

Najważniejsze regaty dla młodzieży odbędą się w tym roku w Gdyni. W mistrzostwach świata ISAF znalazły się następujące konkurencje: 420 kobiet, 420 mężczyzn, 29er kobiet, 29er mężczyzn, Laser Radial kobiet, Laser Radial mężczyzn, RS:X mężczyzn, RS:X kobiet, katamaran Nacra 15.

Jeśli pogoda pozwoli w każdej z nich odbędzie się po 11 wyścigów. Rywalizacja zaplanowana jest od 15 do 19 lipca. Żeglarze mają codziennie schodzić na wodę około godziny 10.

Obowiązuje regulamin znany z igrzysk olimpijskich, czyli w każdej konkurencji może dany kraj reprezentować tylko jedna zawodniczka, zawodnik lub załoga.

Na starcie spodziewanych jest blisko pół tysiąca żeglarek i żeglarzy z około 70 państw, którym towarzyszyć będzie ponad 100 trenerów.

Przypomnij sobie, kto zdobywał medale w MŚ ISAF Gdynia 2004

Gdynia już po raz drugi organizuje tej rangi imprezę. Poprzednia gościła ją w 2004 roku. Uroczysta inauguracja tegorocznej edycji zaplanowana jest na niedzielę, 14 lipca. O godzinie 18:30 na Skwerze Kościuszki rozpocznie się parada uczestników mistrzostw. Natomiast o 19 uroczystości przeniosą się na miejską plażę w Gdyni.

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch - czwarta załoga świata w kategorii juniorów w klasie 49er. fot. pya.org.pl