Lechia zdobyła Amber Cup

5 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Trener Krzysztof Brede (pierwszy z lewej) i część zwycięskiej ekipy Lechii z Amber Cup. Oktawian Skrzecz z numerem 9. Trener Krzysztof Brede (pierwszy z lewej) i część zwycięskiej ekipy Lechii z Amber Cup. Oktawian Skrzecz z numerem 9.

Piłkarze Lechii po raz trzeci z rzędu zagrali w finale halowego turnieju Amber Cup i po raz drugi okazali się najlepsi. Podobnie jak dwa lata temu, także i teraz gdańszczanie w decydującym pojedynku wygrali w rzutach karnych. Decydującego o zwycięstwie gola zdobył 15-letni Oktawian Skrzecz, który w regulaminowym czasie gry z Pumą Teamem doprowadził również do remisu. Trenerzy Krzysztof Brede i Maciej Kalkowski wystawili w Słupsku najmłodszą drużynę. Niektórzy rywale od ich podopiecznych byli nawet dwukrotnie starsi.

LECHIA: Patryk Sobczak, Michał Jajkowski - Adrian Bielawski, Przemysław Czerwiński, Paweł Dawidowicz, Przemysław Frankowski, Krzysztof Iwanowski, Andrzej Kaszuba, Oktawian Skrzecz, Adam Szamp, Damian Kugiel, Dawid Żmijewski

Amber Cup w Słupsku odbył się po raz siódmy. W 2011 roku Lechia zajęła pierwsze miejsce, wygrywając w finale po rzutach karnych ze Śląskiem Wrocław 3:2. Wówczas biało-zieloni wystawili jednak drużynę złożoną z piłkarzy ekstraklasy (przeczytaj relację z tych rozgrywek).

W ubiegłym roku do hali Gryfia wysłano młodzieżowy zespół, który ukończył rozgrywki na drugiej pozycji, przegrywając w finałowym pojedynku z Villa Siesta Szczecin 0:3 (czytaj więcej).

W sobotę Lechia ponownie postawiła na nastoletnich graczy. Drużyna składała się z piłkarzy urodzonych w latach 1993-97. Jej trenerami byli asystenci Bogusława Kaczmarka - Krzysztof BredeMaciej Kalkowski.

W turnieju głównym Amber Cup zaprezentowało się osiem teamów. W eliminacjach zostały podzielone na dwie grupy. W każdej z nich grano każdy z każdym, a mecze trwały 2x8 minut.

Na inaugurację Lechia zremisowała z Motorem Lublin 2:2. II-ligowców wsparli byli reprezentanci Polski: Piotr Świerczewski, który w trakcie rundzie jesiennej został trenerem w tym klubie oraz Grzegorz Bronowicki, mający grać w tych barwach wiosną.

Prowadzenie dla gdańszczan zdobył 15-letni Oktawian Skrzecz, ale kilkanaście sekund później wyrównał Bronowicki. Potem rywale jeszcze dwukrotnie strzelali w poprzeczkę. Na 2:1 biało-zielonych wyprowadził Adam Szamp, który wykończył kontrę 2 na 1 po podaniu Skrzecza. Do zwycięstwa naszej drużynie zabrakło 27 sekund. Gdy tyle czasu zostało do końca gry, wynik ustalił Radosław Kursa, zdobywając jednego z najefektowniejszych goli rozgrywek. Piłkę do siatki pomocnik Motoru skierował piętą.

W drugim spotkaniu Lechia postanowiła skopiować taktykę z inauguracji. Oddawała inicjatywę rywalowi i próbowała kontrować. Wicelider II ligi szybko objął prowadzenie po golu Łukasza Kłosa, ale jeszcze przed przerwą gdańszczan na prowadzenie wyprowadził Andrzej Kaszuba. 18-letni obrońca popisał się potężnymi, a co najważniejsze precyzyjnymi uderzeniami z rzutów wolnych. Druga połowa nie przyniosła zmiany wyniku. Lechia pokonała Drutex Bytovię 2:1.

Kaszuba umiejętność egzekwowania stałych fragmentów gry potwierdził w ostatnim meczu grupowym. Sam ponownie wpisał się na listę strzelców już w inauguracyjnej minucie, a przy drugim golu wyłożył piłkę z rzutu rożnego Dawidowi Żmijewskiemu. Znów końcowy wynik został ustalony do przerwy. Lechia zwyciężyła Wodomex Bojano Gdańsk 2:1, gdyż dla rywali bramkę zdobył tylko Łukasz Kwaśnik. To zespół, który do turnieju głównego przebił się z eliminacji, a w składzie miał m.in. gdyńskich piłkarzy: Pawła Brzuzego (Arka) i Dariusza Grubbę (Bałtyk). Ten ostatni, mimo że grał jako bramkarz, zdobył jednego gola po rozegraniu rzutu wolnego.

Pozostałe wyniki grupy B:
Drutex Bytovia - Wodomex Bojano 2:2, Motor - Wodomex 3:3, Motor - Drutex Bytovia 2:1.
Końcowa tabela: 1. Lechia 7 punktów 6:4 bramki, 2. Motor 5 7:6, 3. Wodomex 2 6:7, 4. Drutex Bytovia 1 4:6

Do półfinałów awansowały po dwie pierwsze drużyny z każdej grup. W drugiej najlepsza okazał się Puma Team przed Górnikiem Zabrze.

Wyniki grupy A:
Śląsk Wrocław - Gryf Słupsk 4:3, Puma - Górnik 2:1, Górnik - Śląsk 2:0, Gryf - Puma 3:3, Puma - Śląsk 5:4, Górnik - Gryf 5:1
Końcowa tabela:
1. Puma Team 7 10:8, 2. Górnik 6 8:3, 3. Śląsk 3 8:10, 4. Gryf 1 7:12

Mecz o miejsca 1-4 trwały 2x10 minut. W półfinale rywalem Lechii był Górnik. Zabrzanie wystawili w Słupsku drużynę złożoną z... byłych piłkarzy tego klubu. Najbardziej znanymi jej graczami byli Jacek Wiśniewski, który obecnie próbuje sił w MMA oraz Andrzej Bledzewski, bramkarz Miedzi Legnica, a w przeszłości także gdyńskich klubów Bałtyku i Arki.

Pojedynek dla biało-zielonych rozpoczął się źle. Po niespełna pięciu minutach przegrywali 0:2 po strzałach Wiśniewskiego i Dariusza Rymaszewskiego. Gdańszczanie po raz pierwszy w tym turnieju zostali zmuszeni do ataku pozycyjnego, a rywale ograniczali się do obrony wyniku.

W 8. minucie potężnym strzałem z dystansu kontaktowego gola zdobył 16-letni Adrian Bielawski. Przed przerwą Bledzewski z trudem bronił uderzenia jeszcze raz tego obrońcy oraz Przemysława Czerwińskiego. Po zmianie stron ten ostatni niepotrzebnie zdecydował się na strzał przy kontrze 4 na 2 i też nie pokonał golkipera Górnika.

W końcówce spotkania Lechia wycofała bramkarza, bramkę asekurował kapitan drużyny biało-zielonych, nominalny stoper Krzysztof Iwanowski, a z trybun otrzymała doping od kibiców słupskiego Gryfa. Na 55 sekund przed ostatnim gwizdkiem wyrównał Skrzecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2. Półfinalistę wyłoniły karne.

Każda drużyna miała po trzy strzały. W pierwszej serii prowadzenie dla Górnika zdobył Jacek Janiak, a Kaszuba nie zdołał pokonać Bledzewskiego. Potem jednak Patryk Sobczak obronił karne egzekwowane przez Adriana Świątka i Wiśniewskiego, a piłkę do siatki pewnie skierowali Iwanowski i Skrzecz. Ten ostatni nie tylko zmylił bramkarza, ale posłał futbolówką w samo "okienko". Lechia wygrała w karnych 2:1.

Przed finałem odbyła się uroczystość na cześć Pawła Kryszałowicza. 33-krotny reprezentant Polski, który w biało-czerwonych barwach zdobył 10 goli, oficjalnie zakończył karierę, choć już od kilku sezonów rzadko pojawiał się na boisku, gdyż pełnił funkcję prezesa Gryfa Słupsk, a w tym roku został wybrany również na wiceprezesa pomorskiego okręgu.

38-latek po raz ostatni zaprezentował się na boisku w ekipie gwiazd, która zmierzyła się z drużyną artystów. Obok Kryszałowicza zagrali m.in. byli reprezentanci Polski: Jerzy Dudek, Jacek Krzynówek, Tomasz Iwan i prezes pomorskiego okręgu, Radosław Michalski. Zespół byłego piłkarza m.in. Eintrachtu Frankfurt, Amiki Wronki i Wisły Kraków wygrał 3:1.

W finale gdańszczanie zmierzyli się z Puma Team, w której grali m.in. Piotr Reiss, Bartosz BosackiOlgierd Moskalewicz. Ta ekipa w półfinale pokonała Motor 3:2, choć przegrywała 0:2.

Finał Lechia zaczęła źle. Już w 2. minucie Czerwiński sfaulował w polu karnym Macieja Stolarczyka, a z dziewięciu metrów (z tej odległości strzelano karne) gola zdobył Reiss. Rywale grali bardzo ofensywnie. Długo nie mieli nawet typowego bramkarza, a tę rolę wypełniał nominalny pomocnik, Arkadiusz Bąk. Na 70 sekund przed końcem pierwszej połowy ten ostatni za wcześnie wszedł na boisko i Puma Team otrzymała karę.

Gdańszczanie przez minutę mogli grać w liczebnej przewadze. Znów był doping słupskiej publiczności, ale gola... strzelili rywale. Ponownie piłkę do siatki posłał Reiss. Skrzecz odpowiedział jedynie strzałem w poprzeczkę.

Zaraz po zmianie stron była bramka dla Lechii. Ponownie w tym turnieju potężnie uderzył z wolnego Kaszuba. W 13. minucie pasło wyrównanie. Bąk wyszedł na połowę boiska, jego koledzy stracili piłkę, a Skrzecz zdobył gola strzelając na pustą bramkę.

W 15. minucie Skrzecz skierował piłkę do siatki jeszcze raz, gdy Bąk wyszedł za daleko z bramki, ale nie wiedząc czemu sędzia zamiast uznać gola, podyktował dla Lechii... rzut wolny. Tym razem strzał Kaszuby trafił w mur. Finał zakończył się remisem 2:2. Triumfatora turnieju wyłoniły karne.

W pierwszej serii trafili Moskalewicz i Iwanowski. W drugiej nikt nie zmienił wyniku, bo Bąk posłał piłkę w słupek, a strzał Czerwińskiego obronił Tomasz Piechota. Kluczowa dla losów pucharu była trzecia kolejka karnych. Reiss uderzył obok słupka, a Skrzecz, niczym w półfinale, wpakował futbolówkę w "okienko".

-Mamy dużą satysfakcję, że w tak młodym składzie daliśmy w tym turnieju radę radę. Ci piłkarze to nasza inwestycja, która ma zaprocentować za kilka lat. Jesteśmy z nich dumni, dużo z nimi pracujemy. Kilku z tych chłopców poznało już smak ekstraklasy, gdyż było w meczowych "18". Liczę, że po tym sukcesie także cały rok 2013 będzie dla Lechii dobry - ocenił trener Brede przed kamerami Orange Sport.

Trzecie miejsce w turnieju Amber Cup zajął Motor. Lubelska drużyna pokonała Górnik po karnych 3:2. W regulaminowym czasie padł remis 2:2.

Opinie (93) ponad 50 zablokowanych

• pierwszy raz słysze o tym drugorzędnym turnieju. Jaki on ma zwiazek z Trójmiastem, skoro rozgrywany jest gdzies w Słupsku? (12)

no ale dobrze jest napisać propagandowego newsa o Lechii

• 41 188

• O Rządowym Klubie Sportowym Lechia zawsze musi być coś napisane..........

• 20 84

• a ty ... jesteś gdyńska bo nikt tak normalny by się nie odezwał

• 69 10

• jak arka... (6)

...przegrała w Ząbkach (gdziekolwiek "to" jest) to też o tym pisali na tym portalu.
      pozdrawiam bardzo serdecznie wszystkich zazdrosnych....

• 48 4

• jak lechia... (5)

...przegrała z Limanovią ( ktoś wie co "to" jest? ) bez urazy też było napisane na tym portalu.pozdrawiam wszystkich śmiejących sie ( cała Polska )

• 10 38

• Hej ryby gdzie wasz marny klubik? Rozglądam się po tabeli ekstraklasy i jak kamień (2)