Polskie taekwon-do rządzi w Europie

Rafał Sumowski
5 maja 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Trener Marcin Wołosz i jego podopieczni przywieźli z Finlandii worek medali. Trener Marcin Wołosz i jego podopieczni przywieźli z Finlandii worek medali.

21 złotych, 18 srebrnych i 17 brązowych medali wywalczyła polska reprezentacja podczas mistrzostw Europy seniorów i juniorów taekwon-do ITF w fińskim Tampere. Biało-czerwoni, którzy od lat dominują a tej dyscyplinie, zwyciężyli w drużynowej klasyfikacji już po raz 24 w historii. Wkład w ten wynik mieli zawodnicy Gdańskiego Klubu Taekwon-do. Podopieczni Marcina Wołosza wywalczyli 17 krążków, a Kamila Kasprzak została mistrzynią Europy juniorek w walkach kategorii do 65 kg.

Polska reprezentacja od lat należy do światowej czołówki taekwon-do ITF. W Tampere biało-czerwoni potwierdzili prymat na Starym Kontynencie deklasując rywali. W klasyfikacji drużynowej podopieczni trenera Gdańskiego Klubu Taekwon-do Marcina Wołosza oraz Łukasza Stawarza (LKT Legnica) wywalczyli w sumie 56 medali, gdy druga Rumunia zdobyła ich 21, a trzecia Norwegia 25.

Dla biało-czerwonych był to już 24. drużynowy triumf w historii mistrzostw Europy. Spory udział w tym sukcesie przypadł zawodnikom Gdańskiego Klubu Taekwon-do, którzy zdobyli 17 medali, w tym 6 złotych, 6 srebrnych i 5 brązowych.

Najlepiej wypadła juniorka Kamila Kasprzak, która wywalczyła złoty medal w indywidualnych walkach w kategorii do 65 kg. Mistrzyni Europy dołożyła jeszcze srebrny medal w walkach drużynowych i brązowy medal w drużynowych testach siły.

Znakomicie zaprezentował się junior Mateusz Domurad zdobywając srebrny medal w układach stopni II DAN. Drużynowo wspólnie z Piotrem Weissgerberem dwa razy sięgnęli po mistrzowskie tytuły w drużynowych układach formalnych i w drużynowych testach siły juniorów. Do tego dołożyli jeszcze srebrne medale w drużynowych technikach specjalnych i brązowe medale w drużynowych walkach.

Brązowe medale w indywidualnych walkach wywalczyły: ubiegłoroczna mistrzyni świata juniorek w walkach do 45 kilogramów Oliwia Podwysocka i seniorka Aleksandra Przytulska startująca w kategorii do 75 kg. Ola wraz z drużyną wywalczyły także tytuł Mistrzyń Europy w technikach specjalnych oraz srebrny medal w testach siły. Udany debiut w kadrze narodowej zaliczyła Aleksandra Wygonowska, która wraz z drużyną juniorek wywalczyła srebrny medal w walkach.

• Polacy zdominowali mistrzostwa Europy w taekwon-do ITF

Klasyfikacja drużynowa
1. Polska, 56 medali: (21 złotych, 18 srebrnych, 17 brązowych)
2. Rumunia, 21 medali (8 złotych, 6 srebrnych i 7 brązowych)
3. Norwegia, 25 medali (6 złotych, 5 srebrnych i 14 brązowych)