• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

20 samotników w żeglarskim wyścigu dookoła świata

jag.
9 listopada 2012 (artykuł sprzed 9 lat) 
Opinie (12)
Najnowszy artykuł na ten temat Gabart zwycięzcą Vendee Globe

Dwudziestu śmiałków, w tym jedna kobieta oraz po raz pierwszy w historii Polak - Zbigniew Gutkowski, wyruszy w sobotę na trasę siódmej edycji Vendee Globe. Start będzie można oglądać na żywo. Ich celem jest opłynięcie ziemskiego globu samotnie, bez zawijania do portów i bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz. Statystyki z poprzednich regat mówią, że to zadanie udaje się mniej niż połowie startujących. Gdański żeglarz w barwach ENERGA Sailing nie zamierza zadowolić się samym udziałem w tym prestiżowym wyścigu, ale chce wrócić do francuskiego Les Sables za kilkadziesiąt dni.Regaty Vendee Globe odbywają się w cyklu czteroletnim, począwszy od 1989 roku. Na ich starcie stają najwytrwalsi z najwytrwalszych, ale potem na wokołoziemskiej trasie nawet i wielu z nich kapituluje. W ostatniej edycji z 30 śmiałków metę osiągnęło tylko 11. Natomiast trzecią edycję, w sezonie 1996/97 ukończyło zaledwie 6 żeglarzy.

Na liście triumfatorów są wyłącznie Francuzi. Michel Desjoyeaux, który zwyciężył niespełna cztery lata temu, opłynął świat w 84 dni, 3 godziny, 9 minut i 8 sekund, ustanawiając rekord tej imprezy.

-Moim zdaniem 90 dni daje w tych regatach miejsce na podium, a 100 dni w pierwszej piątce - ocenia Zbigniew Gutkowski, który ma już za sobą dwa rejsy dookoła świata. Był członkiem załogi katamarana Warta-Polpharma, który w The Race 2000 zajął czwarte miejsce (99 dni 12 godzin 31 minut). Natomiast w sezonie 2010/11 gdańszczanin solo opłynął świat, zajmując drugie miejsce w Velux 5 Oceans, czyli etapowych regatach dookoła globu.

Od 26 do 30 tysięcy mili wokółziemskiej żeglugi (odległość pokonana faktycznie zależy od trasy obranej przez żeglarza) to sprawdzian nie tylko dla ludzi, ale i jachtów. Dzięki firmie Energa SA, która zajmuje się wytwarzaniem, obrotem oraz dystrybucją energii elektrycznej i ciepła, a także jest największym w Polsce sprzedawcą energii ze źródeł odnawialnych, gdański żeglarz otrzymał światowej klasy, nowoczesną jednostkę typu Open 60.

-Bardzo dziękuję całej ekipie ENERGA Sailing, która ciężko pracowała, aby jak najlepiej przygotować jacht w tak krótkim czasie, jaki mieliśmy do dyspozycji. Dziękuję też Alexowi Thomsonowi za całą pomoc i wsparcie - podkreślał Gutkowski podczas ostatniej oficjalnej konferencji przed startem regat.

Przeczytaj więcej o ENERGA SailingJacht Energa został pozyskany od brytyjskiego Alex Thomson Racing. Jednostka została zaprojektowana przez francuskie biuro Finot/Conq, zbudowana w Neville Hutton, a zwodowana w czerwcu 2007 roku. Uchodzi za wyjątkowo szybką i mimo że jest trudna w prowadzeniu, to daje doskonałe osiągi zwłaszcza na kursach półwiatrowych.

Poprzedni właściciel startował na niej pod nazwą Hugo Boss. Jacht dotychczas pokonał około 40 tysięcy mil. Zmagał się z Ventee Glob w ostatniej edycji, ale ich nie ukończył, bo miał kraksę.

Do jego największych sukcesów należą drugie miejsca w Rolex Fastnet Race (2007) i Barcelona World Race (2007/2008), a także rekord dobowy jachtu jednokadłubowego do 60′ WSSRC (dystans 501,3 Mm, prędkość 20.9 węzłów). Co ciekawe Thomson również popłynie w Vendee Globe, ale już na innym jachcie.

Wśród wielu firm, które aktywnie wspierają naszego żeglarza znalazła się gdański Eljacht - wyłączny dystrybutor elektroniki jachtowej Raymarine w Polsce.

-Gutkowski to bardzo utalentowany człowiek. Liczymy, że w regatach Vendee Globe - o wiele trudniejszych od Velux5Oceans - uda mu się także uplasować w ścisłej czołówce - podkreśla Mirosław Gospodarczyk z Eljachtu, który wspierał żeglarza w poprzednim jego samotnym rejsie dookoła świata.

ZOBACZ JAK RELACJONOWALIŚMY POPRZEDNI REJS GUTKOWSKIEGOW sobotę w Les Sables wystartuje 20 żeglarzy zaledwie sześciu narodowości. Tym większy sukces, że jest wśród nich Polak. W sześciu poprzednich edycjach z powrotem do francuskiego portu wróciło tylko 40 procent uczestników wyścigu. Pozostali wycofali się w trakcie wyprawy.

-To jedynie cyfry. Mamy nadzieję, że tym razem statystyka się nie sprawdzi. Wszystkie jachty są bardzo dobrze przygotowane. To sprawdzone, solidne jednostki, a na pewno każdy z nas zrobi wszystko, co w jego mocy, żeby znaleźć się na mecie - zapewnia najmłodszy w stawce, 29-letni Francois Gabart.

Dla porównania Gutkowski ma tyle lat spędzonych pod żaglami co Francuz w ogóle lat. Gdańskich 39-latek żegluje od 10. roku życia. Jako zawodnik Jachtklubu Stoczni Gdańskiej w latach 1987-95 był członkiem kadry narodowej w klasie 470. Deszcz nagród spadł na niego po Velux 5 Oceans, gdyż otrzymał m.in. tytułu Żeglarza Roku 2011, a  Pomorskiej Gali Sportu został uhonorowany w kategorii Wyczyn Roku.

Uczestnicy VII Vendee Globe
Jeremie Beyou (Francja)
Arnaud Boissieres (Francja)
Louis Burton (Francja)
Samantha Davies (W.Brytania)
Bertrand De Broc (Francja)
Tanguy De Lamotte (Francja)
Kito de Pavant (Francja)
Alessandro Di Benedetto (Włochy)
Jean-Pierre Dick (Francja)
François Gabart (Francja)
Mike Golding (W.Brytania)
Marc Guillemot (Francja)
Zbigniew Gutkowski (Polska)
Jean Le Cam (Francja)
Armel Le Cleac (Francja)
Vincent Riou (Francja)
Javier Sanso (Hiszpania)
Bernard Stamm (Szwajcaria)
Alex Thomson (W.Brytania)
Dominique Wavre (Szwajcaria)

zobacz zdjęcia uczestników regat i przeczytaj o nich więcej na oficjalnej stronie regat

Start do regat na żywo będzie można śledzić miedzy godziną 9:00 a 11:30, a następnie wrócić na trasę wyścigu od 12:30 do 14:00. Bezpośrednią relację zapowiada stacja nSport.

Prognozy zapowiadają, że rano w Les Sables mogą wystąpić gwałtowne opady deszczu. Jednak w momencie startu pomiędzy chmurami powinno przebijać się słońce. Poranne opady będą ustawały. Wiatr będzie miał tendencje do skręcania w prawo, co będzie korzystne dla samotników i pozwoli im spokojnie opuścić wody Zatoki Biskajskiej.

Energa Sailingjag.

Opinie (12)

 • Powodzenia Gutek!

  • 12 0

 • Polacam Książkę "Mój własny świat." Robin Knox-Johnston

  To się nazywa samotny rejs bez pomocy z zewnątrz:)

  • 2 1

 • Gutek, waryjocie ty jeden :)

  Powodzenia !!!!

  Dasz radę :)

  • 8 0

 • GUTEK trzymamy kciuki!!! (2)

  trzymamy kciuki!! niech wiatry ci sprzyjają, a awarie omijają!!!!

  ttuaj można śledzić aktualne wieści z pokładu!!!

  • 6 0

  • gdzie mozna śledzić? (1)

   • 1 0

   • poczytaj sobie art a znajdziesz gdzie

    • 0 0

 • Jak utopić kasę z rachunków za energię? (1)

  Świetny pomysł na utopienie kasy w moich rachunków za energię K..wa ile trzeba arogancji, żeby co roku występować o kilkunastoprocentowe podwyżki a następnie topić kasę na tak bezsensowne akcje marketingowe jak malowanie jachtu w barwy spółki skarbu państwa? Ile to kosztowało? Ile z 30 mln zł budżetu marketingowego idzie na równe bzdury w sytuacji, gdy nie ma żadnej konkurencji. Żenujące

  • 5 12

  • katon2

   ale jak marnuje się kasa z twoich podatków wywalana na reprezentację piłki nożnej to już nie widzisz?

   kpt.Gutkowski ma realne szanse, żeby osiągnąć sukces, w żeglarstwie nie musimy liczyć na cud nad Wisłą...tak jak to jest za każdym razem gdy gra nasza reprezentacja...budżet projektu pewnie nie przekroczył kasy, jaka wydaje sie na same pensje piłkarzy 3 ligi.

   projekt Energasailing niesie za sobą pozytywny przekaz, tutaj nikt się nie bije,, nikt nie demoluje,
   może w końcu dzięki całemu projektowi i funduszach, które mają być przeznaczone na żeglarstwo , w końcu w trójmieście, dzieciaki będą miały swobodny dostęp do żeglarstwa, i zostaną wyłowieni przyszli wspaniali żeglarze!!!

   ktoś mówi o Państwowych pieniądzach, tak to Państwo powinno wspierać takie projekty, to promocja naszego kraju, pozytynwa, bez podtesktów politycznych, obarczona wielkiem ryzykiem...osiąniecia sukcesu!!!! na takie inicjatywy będę płacić podatek z uśmiechem na twarzy!!! :)

   jeżeli nie chcesz wspierać takiej polityki marketingowej firmy ENERGA, jak rzadko kiedy masz wybór, możesz zmienić dostawcę energii,

   pozdrawiam wszystkich żeglarzy i fanów żeglarstwa

   • 1 0

 • jedź do siedziby i zacznij głodówkę jak tak cię to oburza

  • 2 2

 • (1)

  Pierwszy Polak do okola swiata i myśli ze energa marnuje pieniądze wes się ogarnij i kibicuj relacja na żywo sobota n sport dziewiątą

  • 3 0

  • nie pierwszy dookoła, nawet nie pierwszy Polak non-stop dookoła

   Teliga, Baranowski, Jaskuła - mówi to panu coś ?

   • 0 0

 • Korekta!

  "Ventee Glob"!?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE