• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

24. Bieg św. Dominika w sobotę

jag.
1 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 
Stanisław Lange (na pierwszym planie) i Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk są już przygotowani do 24. edycji Biegu św. Dominika. Stanisław Lange (na pierwszym planie) i Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk są już przygotowani do 24. edycji Biegu św. Dominika.

Blisko tysiąc osób zapisało się do prologu Biegu św. Dominika, w którym start jest bezpłatny. Wolnych jest jeszcze ponad 500 miejsc. Rywalizacja na 1200 metrów odbędzie się na Głównym Mieście w Gdańsku w najbliższą sobotę, 5 sierpnia. Trwają także zapisy do konkurencji kobiet i mężczyzn na 5 km oraz na dystansie 10 km elity, na którym to odbędą się też mistrzostwa Polski. Do tej ostatniej konkurencji zgłosił się m.in. Marcin Chabowski, który triumfował w latach 2009-10.TUTAJ REJESTRACJA DO PROLOGU, W KTÓRYM START JEST BEZPŁATNY

Centrum imprezy tradycyjnie będą okolicę Fontanny "Neptuna", w pobliżu Dworu Artusa. Trasy wytyczone są po ulicach Głównego Miasta w Gdańsku.

- W prologu "Goń św. Dominika" może wystartować każdy chętny. Zachęcamy do startu całymi rodzinami. Uczestnictwo jest bezpłatne. Każdy otrzyma koszulkę oraz będzie mógł wziąć udział w losowaniu nagród. Do pokonania trasa około 1200 metrów - zachęca Stanisław Lange, dyrektor Klubu Lekkoatletycznego Lechia Gdańsk, który już po raz 24. w drugą sobotę Jarmarku Dominikańskiego zaprasza na festiwal biegowy.
W prologu przygotowano 1500 miejsc. Na razie wypełniło się około 950. Zapisy internetowe trwać będą do 4 sierpnia. Można też przyjść w dniu imprezy na ul. Głównego Miasta. Jeśli nie zgłoszą się wcześniej zapisani, bądź limit nie zostanie wyczerpany, będzie można dopisać się do listy startowej.

Tak wyglądał start do prologu w 2016 roku.W imprezie każdy może sam wystartować, a potem kibicować najlepszym. Dla amatorów przygotowano też dystans 5 km. Zarazem będzie to pierwsza z konkurencji, w której będzie można wygrać nagrody pieniężne.

- W kategorii open nagrodzimy sześć najlepszych kobiet i tylko trzech panów. Mężczyźni mają bowiem możliwość biegania także na 10 km, gdzie płatnych będzie 20 pierwszych miejsc - dodaje dyrektor Lange.
Na 5 km zgłosiło się 443 kobiety i 620 mężczyzn. Jeśli większość z nich stawi się na starcie, będzie lepsza frekwencja niż przed rokiem, gdy biegało ponad 800 uczestników.

W ZESZŁYM ROKU, W BIEGU NA 5 KM WYSTARTOWAŁO PONAD 800 UCZESTNIKÓW

Tradycyjnie podczas imprezy KL Lechia nie zabraknie biegów dla VIP oraz wyścigu niepełnosprawnych na wózkach.

- W ubiegłym roku debiutowałem w biegu VIP i zależało mi na zwycięstwie. Udało się. W tym roku cel jest inny. Nie będę się ścigał. Raczej obstawiam tyły - mówi Radosław Dudycz, znany gdański długodystansowiec i propagator biegania.
Pętla biegu elity Pętla biegu elity
VIP pobiegną po tej samej rundzie (940 m) co uczestnicy biegu elity. Natomiast pętlę o długości 1585 m przygotowano na potrzeby 5 km. Na głównym dystansie mogą wystartować tylko ci, którzy mają udokumentowane biegi poniżej 39 minut.

- Ma wystartować ubiegłoroczny zwycięstwa Dmytro Laszyn. Z trzech ofert Kenijczyków wybiorę dwie. Ponadto będą Białorusini, Ukraińcy i polska czołówka. Do startu zgłosili się m.in. wicemistrz Europy w maratonie z 2014 roku - Yared Shegumo, ubiegłoroczny mistrz Polski - Szymon Kulka, a po przerwie do biegania w Gdańsku wraca Marcin Chabowski - informuje dyrektor KL Lechia.
Przypomnijmy, że Chabowski to ostatni polski triumfator biegu głównego. Triumfował dwukrotnie w latach 2009-10. Potem mieliśmy pięć zwycięstw z rzędu Kenijczyków, a przed rokiem triumf Rosjanina.

Dla Polaków impreza ma podwójną wartość. Nie tylko rywalizują jak cudzoziemcy o pieniądze, ale także trzej najlepsi otrzymają medale krajowego championatu. Gdyby Polak wygrał bieg główny, w dodatku w dobrym czasie to łącznie może zarobić nawet 11 tys. zł.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z BIEGU ELITY NA 10 KM, W KTÓREJ PRZERWANO POLSKO-KENIJSKO HEGEMONIĘ W GDAŃSKU. OBEJRZYJ VIDEO I FOTO

PROGRAM 24. BIEGU ŚW. DOMINIKA - SOBOTA, 5 SIERPNIA
* godzina 8:45 Otwarcie Biura Biegu/ul. Ławnicza, w prawo od Długiego Targu/ - odprawa zawodników: wydawanie numerów startowych z chipami i pakietów; koszulek do Prologu - Namioty Radia Gdańsk
* 10:30 Przygotowanie i otwarcie stoisk Partnerów na Długim Targu
* 13:15 Prezentacja Biegu św. Dominika
* 13:20 Występ zespołu Retro Voice na scenie przy Neptunie
* 13:30 Przygotowanie do Prologu "Goń św. Dominika"
* 13:45 Oficjalne otwarcie Programu Głównego Biegu
* 13:50 Prolog Charytatywny "Goń św. Dominika"/1200m dla 1500 uczestników/
* 14:10 Losowania upominków-nagród wśród uczestników Prologu Charytatywnego
* 14:30 Prezentacja wyścigu "Wózkarzy" - PFRON CUP
* 14:33 Wyścig "Wózkarzy" PFRON CUP na dystansie 3,76 km (4 rundy po 940m)
* 14:50 Dekoracja zwycięzców Wyścigu "wózkarzy" K i M przy scenie na Długim Targu
* 15:05 BIEG KOBIET - LOTTO CUP 5 km (245 m + 3 x pętla o długości 1585 m; start Długa przed Złotą Bramą)
* 15:45 Zakończenie Biegu Kobiet 5 km przygotowanie Biegu Mężczyzn 5 km
* 16:05 BIEG MĘŻCZYZN - MSiT CUP 5 km (245 m + 3 x pętla o długości 1585 m; start Długa przed Złota Bramą)
* 16:50 Prezentacja Biegu VIP-ów
* 17 BIEG VIP-ów - ENERGA CUP na dystansie 940m (jedna runda)
* 17:10 Dekoracja VIP-ów. Wręczenie Pucharów Prezesa Energa S.A.
* 17:18 Prezentacja Biegu Elity Mężczyzn
* 17:30 BIEG ELITY MĘŻCZYZN - GDAŃSK CUP; Mistrzostwa Polski 10km (600m + 10 rund po 940m)
* 18:10 Koncert Zespołu Retro Voice na scenie przy Neptunie
* 19:15 Dekoracje zwycięzców poszczególnych kategorii Biegu i Mistrzostw Polski /scena przy Neptunie/
jag.

Kluby sportowe

Wydarzenia

Opinie (11)

 • (2)

  Nie rozumiem biegaczy. Niszczą sobie kolana i biodra. To ma starczyć na całe życie, a nie do 50 roku życia.

  • 4 15

  • (1)

   Nie rozumiem internetowych hejterow. Niszcza sobie wzrok.

   • 4 1

   • Nie rozumiem sportowych terrorystów. Wymuszają na wszystkich normalnych mieszkańcach Głównego Miasta podporządkowanie się swoim żądaniom.

    • 0 1

 • Marian

  Mają biegać ul. Mieszczańską. Ha ha. Gratuluję. Tam jest teraz plac budowy. Ulica zastawiona płotami, to co pozostało jest dziurawe jak ser szwajcarski. Powodzenia.

  • 0 2

 • Zbędne komentarze

  Przestańcie komentować co popadnie...za wasze durne uświadamianie podziękujęmy... lepiej się ruszcie i zróbcie coś dla siebie...Ruchy Kluchy. ...nasze zdrowie nasza sprawa...nic Wam do tego...

  • 3 2

 • dystans 10 km (2)

  Żeby wystartować na dystansie 10 km ( jako amator ) trzeba mieć udokumentowany czas max 39 min lub należeć do lekkoatletyki. Spoko fajny bieg ale jak by mieli max czas do 1h to chętnych było by 2 x więcej . Kolejno nikt z organizatorów nie zwiększy limitu czasu bo co za tym idzie impreza się przedłuży dalej kasy więcej pójdzie i tak dalej i tak dalej. Robiąc bieg miejski przy okazji Jarmarku i mimo że jest to bieg ( jeden z wielu ) mistrzostw Polski bez swobodnej możliwości wzięcia udziału bardzo się zniechęca Gdańszczan a jednocześnie to ich bieg i ich mieście !

  • 0 5

  • Bo to bieg elity- mistrzostwa polski. Amatorzy biegną na 5km

   • 2 0

  • odp

   Bieg na 10km to są mistrzostwa Polski w biegach ulicznyh, a nie cotygodniowy parkrun. Limit 39 min to i bardzo duża furtka dla amatorów. Limit powininen wynosić 31min.

   • 1 1

 • Dosc (2)

  Dajcie sobie k na wstrzymanie z tymi biegami w Trojmiescie. To zaczyna byc juz chore. Chcexue biegac to malo miejsca na okolicznych wsiach, drogach polnych? Zdrowiej i wygodniej. Przestancie to urzadzac w miastach!

  • 0 4

  • Daj sobie na wstrzymanie z tymi wpisami w internecie. (1)

   Swoje komentarze wypisuj sobie np. w zeszycie.

   • 1 0

   • Do biegania są stadiony, a nie ulice w centrum miasta.

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane