Drużynowe tytuły we florecie dla Gdańska

21 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Maxime Tarasiewicz (z prawej) i Maciej Podralski dwukrotnie wchodzili na podium mistrzostw Polski juniorów. Po turnieju drużynowym gdańscy floreciści odebrali złote medale. Maxime Tarasiewicz (z prawej) i Maciej Podralski dwukrotnie wchodzili na podium mistrzostw Polski juniorów. Po turnieju drużynowym gdańscy floreciści odebrali złote medale.

Florecistki i floreciści Sietom AZS AWFiS Gdańsk zostali drużynowymi mistrzami Polski do lat 20. Kolejne dwa medale gospodarze zdobyli w turnieju indywidualnym juniorów. Drugi był Maxime Tarasiewicz, trzeci Maciej Podralski. Na planszach Gdańskiej Szkoły Floretu zobacz na mapie Gdańska w dwudniowych zmaganiach zaprezentowało się 125 uczestników.

Gdańszczanie powtórzyli dorobek medalowy sprzed roku, gdy również na własnych planszach zdobyli cztery medale. Tym razem jednak dorobek był nieco z bardziej szlachetnego kruszcu. Dwukrotnie gospodarze stawali na najwyższym stopniu podium, gdy poprzednio tytuł zdobył tylko zespół juniorów.

Złote runo zebrane zostało drugiego dnia mistrzostw. Tytuł obronili juniorzy. Maxime Tarasiewicz, Maciej Podralski, Wiktor OlszewskiMikołaj Rudnicki w finale zdeklasowali zespół KSz Wrocławianie, wygrywając 45:25.

Niewiele brakowało, aby na podium przebiła się również ekipa UKS Atena Gdańsk. Piotr Borowiec, Jakub Cierluk, Jakub Dołżycki, Patryk Martyniak mecz o brąz przegrali z AZS AWF Warszawa 43:45.

W obu gdańskich zespołach swoich podopiecznych miał Krzysztof Walka, a złoci medaliści trenują także pod okiem Andrzeja WitkowskiegoStanisława Szymańskiego.

Czołówka drużynowych mistrzostwach Polski juniorów:
1. Sietom AZS AWFiS Gdańsk, 2. Wrocławianie, 3. AZS AWF Warszawa
4. UKS Atena Gdańsk I, 5. Budowlani Toruń, 6. AZS AWF Poznań, 7. UKS Atena II, 8. AZS AWF Poznań II

W turnieju drużynowym juniorek najlepsze okazały się podopieczne sztabu szkoleniowego: Longin Szmit, Tadeusz PagińskiKonrad Pietrusiak. W drodze po złoto gdańszczanki stoczyły dwa ciężkie spotkania. Zarówno w ćwierćfinale z Kusym Szczecin jak i w finale z KSz Wrocławianie wygrywały 45:40.

Tytuł mistrzowski zdobyły: Wiktoria Szewczyk, Alicja Szostakiewicz, Anna Szymczak, Sara Żelechowska. Brąz dla Budowlanych Toruń, która to ekipa w ćwierćfinale pokonała UKS Atenę (Julia Lidzbarska, Marta Mech, Joanna Toporska, Katarzyna Winiarska) 45:39, a w meczu o 3. miejsce wygrała z IKS Leszno 45:41.

1. Sietom AZS AWFiS Gdańsk, 2. Ksz Wrocławianie, 3. Budowlani Toruń
4. IKS Leszno, 5. UKS Atena, 6. Warta Poznań, 7. Kusy Szczecin, 8. D'artagnan Warszawa

W niedzielę na planszach Gdańskiej Szkoły Floretu zaprezentowało się 11 żeńskich i 15 męskich zespołów. Natomiast w turniejach indywidualnych, które odbyły się dzień wcześniej, walczyło 60 juniorek i 65 juniorów.

Gospodarze powtórzyli ubiegłoroczną zdobycz medalową wśród florecistów. Ponownie na podium stanął Podralski. Tym razem jednak podopieczny trenera Walki zamienił srebro na brąz, gdyż w półfinale przegrał z kolegą klubowym 8:15.

Indywidualnym wicemistrzem Polski do lat 20 został Tarasiewicz. W finale zawodnik trenera Witkowskiego uległ Andrzejowi Rządkowskiemu (KSz Wrocławianie) 11:15.

Być może byłby jeszcze jeden gdański medal, ale już w ćwierćfinale musieli naprzeciw siebie stanąć miejscowi zawodnicy. Tarasiewicz pokonał Rudnickiego 15:10.

Czołówka indywidualnych mistrzostwach Polski juniorów:
1. Andrzej Rządkowski (KSz Wrocławianie), 2. Maxime Tarasiewicz
3. Maciej Podralski (obaj Sietom AZS AWFiS) i Szymon Czartoryjski (KSz Wrocławianie)
5. Mikołaj Rudnicki (Sietom AZS AWFiS), 6. Jakub Miller (Warta Muszkieterowie Poznań), 7. Maciej Bem (AZS AWF Poznań), 8. Mikołaj Wietrzykowski (Polonia 1912 Leszno)..., 15. 15. Jakub Cierluk (UKS Atena)

W turnieju indywidualnym juniorek Szymczak nie udało się powtórzyć ubiegłorocznego brązu. Tym razem Ania poprzestała na 7. miejscu po ćwierćfinałowej porażce z Katarzyną Lachman (AZS AWF Poznań) 12:15.

Na 8. pozycji turniej ukończyła Wiktoria Szewczyk. Zawodniczka UKS Atena w walce o półfinał uległa późniejszej mistrzyni - Martynie Długosz 4:15. W finale florecista ze Szczecina pokonała Julię Chrzanowska 15:7, a najtrudniejszą przeprawę miała w półfinale, gdy pokonała Lachman zaledwie 9:8.

Czołówka indywidualnych mistrzostwach Polski juniorek:
1. Martyna Długosz (Kusy Szczecin), 2. Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń)
3. Katarzyna Lachman (AZS AWF Poznań) i Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice)
5. Maria Vetulani (Warta Muszkieterowie Poznań), 6. Beata Żurowska (KSz Wrocławianie), 7. Anna Szymczak (Sietom), 8. Wiktoria Szewczyk, 9. Marta Mech (obie UKS Atena)..., 12. Aleksandra Jeglińska (UKS De La Salle Gdańsk), 14. Julia Lidzbarska (Atena)

Opinie (4)

• Brawo

Gratulacje dziewczyny Ania Wiki Sara Ala

• 8 3

• Ciekawe zaplecze

Ciekawe są wysokie pozycje zespołów UKS Atena. Z tego widać, że AWF-owa szermierka ma w Gdańsku jeszcze dobre zaplecze.