Rekord na wodach Zatoki Gdańskiej

18 czerwca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Regaty o Puchar Mariny przyciągają na start coraz więcej jednostek Regaty o Puchar Mariny przyciągają na start coraz więcej jednostek

VII regaty o Puchar Mariny przyciągnęły na start aż 45 jednostek. Dało to nowy rekord frekwencji imprezy, która została wybrana tą najlepszą w ramach Pucharu Zatoki Gdańskiej.

W ciągu dwóch dni regat odbyły się cztery wyścigi, których trasa wyznaczona była pomiędzy molo w gdańskim Brzeźnie a Sopotem. Liczba 45 jednostek niemal gwarantowała wysoki poziom zawodów. Żeglarze walczyli w trzech klasach: ORC, KWR i turystycznej.

W pierwszym dniu uczestnicy natrafili na warunki, które stanowiły dla nich spore wyzwanie. Do tego musieli oni radzić sobie ze zmiennym wiatrem. Podobnie było drugiego dnia zmagań. Zyskały na tym załogi, które wybierały lewy hals.

Najlepiej w walce z aurą wypadł kapitan Konrad Smoleń i jego załoga z YKP Gdynia. Płynąc na jachcie Stocznia Ustka III, aż czterokrotnie jako pierwsi pokonywali linię mety. Po przeliczeniu załoga ta zajęła jednak dopiero 3. miejsce w klasie ORC. Jej triumfatorem okazał się jacht Słoni, z kapitanem Zbigniewem Rembiewskim (JK Stoczni Gdańskiej). Drugi był Polled 2 Jacka Chabowskiego (JK Stoczni Gdańskiej), czyli dwukrotny tryumfator tych regat z 2010 i 2011 roku.

W grupie KWR kolejny rok z rzędu najlepsza okazała się Argea (kpt Artur Rakowski, niezrzeszony), która zdominowała regaty wygrywając wszystkie cztery wyścigi w swojej klasie. Drugie miejsce zajął Lotis (kpt Mieczysław Trzpis, niezrzeszony). Trzecie miejsce przypadło załodze Jaricho (kpt Tomasz Richert, niezrzeszony).

W klasyfikacji jednostek turystycznych zwyciężyła załoga Mipro, czyli śródlądowej Omegi 3 (kpt Michał Ruciński, Akademicki Klub Morski), która wygrała trzy z czterech wyścigów. Drugie miejsce przypadło załodze jachtu Filmar IV (kpt Stanisław Filipiak, niezrzeszony). Na trzecim miejscu uplasowała się Zena II (kpt Marek Marcinkowski, niezrzeszony).