• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

53. Puchar Poczty Polskiej. Zaproszenie do startu i na lekcję historii

jag.
24 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 4 lat) 
Opinie (2)
53. Puchar Poczty Polskiej to rywalizacja od mistrzostw Pomorza młodzików po międzynarodowe mistrzostwa kraju weteranów, a także dwie konkurencje dostępne dla wszystkich chętnych. 53. Puchar Poczty Polskiej to rywalizacja od mistrzostw Pomorza młodzików po międzynarodowe mistrzostwa kraju weteranów, a także dwie konkurencje dostępne dla wszystkich chętnych.

Brigit Virbalyte czwarta i Rafał Sikora siódmy na tegorocznych mistrzostwach Europy bronić będą zdobytych przed rokiem pucharów Poczty Polski na głównym dystansie 10 kilometrów. Tradycyjnie podczas zawodów organizowanych przez Klub Lekkoatletycznych Lechia Gdańsk zobaczymy chód sportowy w wykonaniu od najmłodszych po weteranów. Natomiast wszyscy chętni mogą wziąć udział w "Chodzie z Listonoszem" oraz w "Biegu Pocztowca". Początek imprezy w sobotę o godzinie 13:15.PRZECZYTAJ WIĘCEJ O CHODZIE Z LISTONOSZEM ORAZ BIEGU POCZTOWCA

Puchar Poczty Polskiej, z niewielkimi przerwami, organizowany jest od 1965 roku. Upamiętnia bohaterstwo pocztowców, którzy dzielnie bronili gdańskiej placówki 1 września 1939 roku przed hitlerowskim najeźdźcą. W sobotę odbędzie się 53. edycja. Tradycyjnie rozpocznie się od złożenia kwiatów pod pomnikiem "Tym co za polskość Gdańska". Ta uroczystość zaplanowana jest na godzinę 13:15.

Szósty sezon imprezę organizuje Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk. Zachowując jej charakter, czyli festiwal chodu sportowego od najmłodszych do najstarszych miłośników tej dyscypliny, otwierają ją na osoby spoza tej konkurencji. Dlatego obok dobrze już znanego "Chodu z Listonoszem" nową ofertą dla wszystkich chętnych jest "Bieg Pocztowca" Energa Cup na dystansie 5 km.

Chodziarze o 14:20 do pokonania będą mieli tysiąc metrów, biegacze od 14:45 mierzyć ię będą z 5 km. W pierwszej z tych konkurencji nie ma wpisowego, ani ograniczeń wiekowych. Nie będzie też prowadzona klasyfikacja, ani mierzony czas. Do drugiej obecnie wpisowe wynosi 70 zł, ale przewidziane są też nagrody finansowe dla najlepszych w klasyfikacji open i grupach wiekowych. Startować może od 16 lat wzwyż.

Ostatnia szansa na zgłoszenie się będzie 24 i 25 sierpnia w biurze zawodów, w holu Zespołu Szkół Łączności przy ul. Podwale Staromiejskie: w piątek od godziny 15 do 21:30 oraz w sobotę od 9.

Podobnie jak w prologu Biegu św. Dominika uczestnicy ogólnodostępnego chodu otrzymają białe i czerwone koszulki.PRZYPOMNIJ SOBIE JAK PRZED ROKIEM RELACJONOWALIŚMY CHÓD Z LISTONOSZEM

W części sportowej główną konkurencją będzie chód na 10 km dla kobiet i mężczyzn. Ubiegłorocznych pucharów bronią: Brigita Virbalyte oraz Rafał Sikora. Oboje z dobrej strony zaprezentowali się na tegorocznych mistrzostwach Europy. Litwinka był czwarta na 20 km, a Polak siódmy na 50 km.

W zarobieniu 2300 zł, gdyż taka premia czeka na zwycięzców, najbardziej zagrozić im mogą triumfatorzy sprzed dwóch lat: Monika KaperaDawid Tomala. Tę konkurencję zaplanowano na deser zawodów. Zacznie się o 17:05.

- Tomala na mistrzostwach Europy był 19. na 20 km. Z tego dystansu powinno mu się łatwiej przestawić niż Sikorze do gdańskiej konkurencji. Ponadto to bardzo szybki zawodnik, który dobrze czuje się na szybkich dystansach. Nie bez szans na dobry wynik będzie też junior Łukasz Niedziałek. Natomiast wśród pań warto też zwrócić uwagę na uczestniczkę mistrzostw Europy na 50 km Agnieszkę Ellward - mówi Mirosław Stasiewicz, trener chodu sportowego KL Lechia.

Zobacz ubiegłoroczny start Chodu z Listonoszem.PRZECZYTAJ RELACJĘ Z FESTIWALU CHODU SPRZED ROKU

Chód na 20 km kobiet i mężczyzn będzie miał rangę mistrzostw Polski do lat 20 oraz do 23, a na 5 km weteranki i weterani (powyżej 35 lat) rozegrają międzynarodowe mistrzostwa kraju. Natomiast młodziczki na 3 km i młodzicy na 5 km rywalizować będą w mistrzostwach Pomorza. Ponadto przewidziane są starty dla juniorek młodszych na 5 i juniorów młodszych na 10 km. Część sportowa imprezy realizowana będzie od godziny 13:42 do 18, kiedy to planowane są dekoracje.

- Choroba sprawiła, że przez 2 miesiące nie trenowałem. Jednak nie rezygnuje z obrony tytułu. Moim najgroźniejszym rywalem jak przed rokiem powinien być Adrian Kolanowski. Wtedy też nie byłem faworytem, a wygrałem. Może i teraz się uda? Pierwsze 15 km pójdę spokojnie, a ostatnie 5 na tyle, na ile będę miał sił. Chciałbym uzyskać wynik godzina 35 minut - zapowiada Kacper Kosecki z KL Lechia Gdańsk, który bronić będzie tytułu młodzieżowego mistrza Polski na 20 km.
Tradycyjnie warto, aby na imprezę wybrali się nie tylko kibice sportowi, ale także miłośnicy historii.

- Przy pomniku "Tym co za polskość Gdańska" stanie strefa edukacyjna dla mieszkańców i uczestników festiwalu. Uruchomiona zostanie o godzinie 13:30. Będą stoiska o charakterze informacyjno-historycznym. Inicjatywa ta realizowana będzie we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Poczty Polskiej. Festiwal został objęty patronatem honorowym ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Zapraszam wszystkich tak do startu jak i kibicowania - dodaje Stanisław Lange, dyrektor 53. Pucharu Poczty Polskiej, a zarazem dyrektor KL Lechia Gdańsk.
jag.

Miejsca

Opinie (2)

 • fajna impreza

  dobrze że przypomina o bohaterach

  • 2 0

 • NiePolska Poczta

  Przymiotnik Polska musi zniknąć z nazwy tej instytucji gdyż mentalność ludzi tam pracujących zatrzymała się 30 lat temu, listonosze, którym się nie chce wchodzić po schodach i pozostawiają awiza oraz ciągłe kolejki przy okienkach. Czas na zmiany!!!!!!!

  • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane