95. mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. 9 medali dla Trójmiasta

jag., dak.
24 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 17:57 (25 sierpnia 2019)
Oszczepniczki AZS AWFiS Gdańsk zajęły miejsca od 2. do 4. na 95. mistrzostwach Polski seniorek. Na zdjęciu od prawej: Aleksandra Ostrowska, Karolina Bołdysz i Marta Kąkol. Oszczepniczki AZS AWFiS Gdańsk zajęły miejsca od 2. do 4. na 95. mistrzostwach Polski seniorek. Na zdjęciu od prawej: Aleksandra Ostrowska, Karolina Bołdysz i Marta Kąkol.

Dziewięć medali zdobyli lekkoatleci z trójmiejskich klubów w 95. mistrzostwach Polski seniorów w Radomiu. W biegu na 400 metrów Anna Kiełbasińska srebro poparła kolejnym w tym sezonie rekordem życiowym. 2. miejsca zdobyli także: Paulina Borys, Artur Noga (wszyscy SKLA Sopot), Agnieszka Kaszuba (KL Gdynia) i Karolina Bołdysz. Natomiast na najniższym stopniu podium stanęli: Hubert Chmielak, Aleksandra Ostrowska, Karolina Urban i sztafeta żeńska 4x400 metrów (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk).

Aktualizacja, niedziela, godz. 18.

Ostatniego dnia 95. mistrzostw Polski w lekkoatletyce seniorów trójmiejscy lekkoatleci niemal podwoili dorobek medalowy. Niestety, podobnie jak w piątek i sobotę, żadnemu z nich nie udało stanąć się na najwyższym stopniu podium.

Na 2. miejscu podium stanęła Agnieszka Kaszuba. Tyczkarka KL Gdynia zakończyła zawody z wynikiem 3.80 m. Tę wysokość poprzednią jak pierwszą na 3,60, pokonała w pierwszej próbie. Następnie miała trzy zrzutki na 4 metrach.

Taką samą wysokość pokonała Victoria Kalitta i obie zawodniczki otrzymały srebrne medale. Wygrała Kamila Przybyła (Zawisza Bydgoszcz), która przeskoczyła 4.25 m.

Trzecie srebro dla SKLA Sopot wywalczył Artur Noga. Rekordzista Polski (13.26 z 2013 roku) wygrał w eliminacjach czasem 13.68, a w finale pobiegł o 0,02 sekundy szybciej. Przegrał wyraźnie z Damianem Czykierem (Podlasie Białystok) - 13.37.

Medalowy dorobek AZS AWFiS Gdańsk do 4 brązowych medali poprawiły panie. Karolina Urban w pierwszej z dwóch udanych prób z sześciu posłała dysk na 53.89 m. Lepsze były: Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin) - 59.71 i Lidia Augustyniak (MKL Toruń) - 54.61.

w ostatniej konkurencji mistrzostw lekkoatletyki AZS AWFiS: Olga Pietrzak, Dominika Morek, Agata KołakowskaAnna Dobek w czasie 3:37.82 dobiegły na najniższy stopień podium w sztafecie 4x400 metrów.

Indywidualnie Pietrzak w biegu na 200 metrów była piąta z wynikiem 23.98.

Łącznie medale w Radomiu zdobywali przedstawiciele aż 38 klubów, a połowa z nich sięgnęła co najmniej po jedno złoto. SKLA z dorobkiem 3 srebrnych krążków zajął 20 miejsce. AZS AWFiS - 1 srebro, 4 brązy był 22., a KL Gdynia z jednym srebrem podzielił 26. lokatę z pięcioma innymi klubami.

Na szczycie klasyfikacji AZS UMCS Lublin - 5 złotych, 1 srebrny i 2 brązowe medale. Natomiast najczęściej, bo aż 13 razy - na podium oglądaliśmy przedstawicieli AZS AWF Katowice (4 złote, 4 srebrne, 5 brązowych).

Drugiego dnia 95. mistrzostw Polski z reprezentantów trójmiejskich klubów największe wrażenie wywarł występ Anny Kiełbasińskiej. W piątek zasygnalizowała ona wysoką formę, uzyskując najlepszy czas eliminacji na 400 metrów (52.83).

W finale zawodniczka SKLA Sopot ustanowiła po raz drugi w tym sezonie rekord życiowy, osiągając wynik 51.51. Za swoimi plecami zostawiła m.in. mistrzynię Europy Justynę Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), która poprzestała na brązowy medalu (51.63). Złoto przegrała jednak minimalnie na rzecz Igo Baumgart-Witan, która była szybsza zaledwie o 0.03 sekundy.

Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, medalistki mistrzostw Polski na tegorocznych mistrzostwach świata w Doha mają biegać zarówno w sztafecie 4x400 metrów jak i indywidualnie.

Przypomnij sobie, co obiecywała Anna Kiełbasińska dwa miesiące temu

W sobotę drugie srebro dla SKLA zdobyła Paulina Borys. 21-latka pierwsze pięć skoków - od 170 do 183 cm - miała udane. Zrzutki pojawiły się na 186, ale i z tą wysokością udało uporać się w 3. próbie. Sopocianka odpadła na 190 cm. Poprzeczkę na tej wysokości jako jedyna pokonała Kamila Lićwinko (Podlasie Białystok), która następnie bezskutecznie atakowała 196 cm.

Podczas pierwszego dnia mistrzostw trudne zadanie miały oszczepniczki. Musiały rzucać pod silny, porywisty wiatr. Triumfowała 4. oszczepniczka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku Maria Andrejczuk (Hańcza Suwałki), która zaliczyła równe 59 metrów. Trzy kolejne miejsca zajęły miotaczki AZS AWFiS.

Wicemistrzynią została Karolina Bołdysz. 26-letnia podopieczna Leszka Walczaka najlepszy wynik osiągnęła w drugiej próbie, rzucając 53.22 m.

Brąz wywalczyła Aleksandra Ostrowska (AZS AWFiS). 21-latka zaliczyła najlepszy wynik w sezonie, rzucając na odległość 52.02. W czwartej próbie z podium zepchnęła swoją koleżankę klubową. Marta Kąkol poprzestała na 4. miejscu z wynikiem 51.61 m, uzyskanym w 2. serii.

W tej samej konkurencji wśród mężczyzn o brąz walczyło trzech zawodników AZS AWFiS. Na najniższym stopniu podium stanął ostatecznie Hubert Chmielak z wynikiem 76.41 m, uzyskanym w 5. kolejce. 4. pozycję zajął Piotr Lebioda (74.92), a 5. był Bartosz Osewski (74.74). Zwyciężył faworyt Marcin Krukowski (Warszawianka) - 78.70.

W biegu na 3 km z przeszkodami blisko medalu był Mateusz Kaczmarek. 23-latek Floty Gdynia finiszował na 4. miejscu. Jego czas 9:05.48 był dokładnie o pół sekund słabszy niż trzeciego zawodnika, który stanął na podium.

Ponadto 5. miejsca zajęła zawodniczki AZS AWFiS. Karolina Urban w pchnięciu kulą z wynikiem 14.42 oraz Agata Kołakowska na 400 metrów przez płotki z czasem 59.68.
jag., dak.

Opinie (5) 4 zablokowane

• Trójskok (2)

Krzysztof Uwijała zamieszkały i trenujący w Gdyni jest brązowym medalistą w Trójskoku, reprezentował klub Sambor Tczew

• 3 1

• piszą o trójmiejskich klubach

a Sambor jeszcze takim nie jest
      ale jak Gdańsk się rozrośnie to kto wie

• 0 2

• Zamieszkanie a klub

Nie sądze, żeby brak w artykule kogoś zabolał, ale skoro w tytule mamy informacje o medalach dla trójmiasta, to mieszkaniec Gdyni też powinien być wymieniony. Pytanie tylko skąd autor miałby to wiedzieć. Z drugiej strony po co trenować w Tczewie, skoro mieszka się w Gdyni?