A grali z przewagą jednego piłkarza...

23 października 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

W pierwszym meczu 11. kolejki ekstraklasy piłkarze Arki bezbramkowo zremisowali u siebie z Jagiellonią Białystok. Gospodarze przystąpili do gry bez kontuzjowanych Marcina Budzińskiego i Roberta Bednarka, ale to jest dla nich niewielkim usprawiedliwieniem. W Gdyni nadal w tym sezonie gospodarze nie wygrali meczu. Dziś zmarnowali nawet grę w przewadze jednego piłkarza przez całą drugą połowę. Poniżej zapis bezpośredniej transmisji, którą przeprowadziliśmy z ul. Olimpijskiej

.

ARKA: Bledzewski - Kowalski, Szmatiuk, Siebert, Płotka - Labukas (71 Trytko), Mrowiec, Ława, Ljubenow - Sakaliew (58 Burkhardt), Wachowicz (83 Sokołowski).

JAGIELLONIA: Sandomierski - Lewczuk, Skerla, Cionek, Norambuena - Reich (90 Król), Hermes, Bruno, Jarecki - Frankowski (88 Jezierski), Grosicki (90 Hlavaty).

Sędzia: Trofimiec (Kielce). Żółte kartki: Wachowicz, Ljubenow (Arka), Norambuena, Bruno, Sandomierski (Jagiellonia). Czerwona kartka: Jarecki (po drugiej żółtej - 44 min). Widzów: 5000.

0' rozpoczęła Jagiellonia, która gra dziś w białych strojach, Arka tradycyjnie na żółto-niebiesko

1' długi przerzut Kowalskiego do Labukasa, który dziś wyjątkowo gra na prawym skrzydle, ale piłka wyszła na aut.

3' długie podanie Szmatiuka do Sakaliewa. Bułgar dobrze głową zgrał do Labukasa, ale Litwin przegrał pojedynek z Norambueną i aut dla rywali.

4' pierwszy celny strzał Arki. Uderzenie Wachowicza broni Sandomierski, który nie puścił gola od pięciu meczów. Wcześniej dobra akcja Ławy i Sakaliewa.

6' Sakaliew, choć bardzo się starał nie doszedł do dośrodkowania

8' Olbrzymie szansa na zdobycie prowadzenia przez gospodarzy. Wachowicz wykorzystał błąd Skerli, który zgubił piłke i popędził sam na sam z bramkarzem. Niestety, strzelił po "długim rogu" niecelnie

9' dobre wyjście Bledzewskiego, który ubiegł Grosickiego, którego dodatkowo blokował Siebert

11' po pierwszym rzucie rożnym dla Arki zdecydowania zabrakło Ławie, który przed polem karnym zbyt długo czekał ze strzałem i stracił piłkę.

13' pierwsza próbka możliwości Grosickiego. W polu karnym Kamil łatwym zwodem ograł Kowalskiego, ale nie zdołał dograć do Frankowskiego, którego ubiegli stoperzy.

15' róg dla Jagiellonii, a po chwili drugi

16' Mrowiec wzbił piłkę głową z pola karnego tak precyzyjnie, że uruchomił szybką kontrę Ljubenowa. Bułgar zagrał do Ławy. Bartek szukał technicznego uderzenia, ale strzelił niecelnie.

17' faul Ławy na Hermesie. Około 40 metrów od bramki Arki. Dośrodkowanie Hermesa i pewna interwencja obrońców.

19' strzał Grosickiego po zbyt krótkim wybiciu Szmatiuka. Napastnik Jagiellonii z około 20 metrów uderzył bardzo niecelnie.

21' Labukas wywalczył róg. Dośrodkowanie Ljubenowa i wybicie obrońców.

24' rzut wolny dla Arki po faulu na Kowalskim. Dośrodkowanie Ławy wybili rywale

26' główkował Sakaliew, ale trudno to uznać za strzał, bo piłka ledwo doleciała do Sandomierskiego.

28' sporna sytuacja. Wachowicz źle uderzył, bo się poślizgnął, ale również na nogach nie utrzymał się Cionek. Przewracając się dotknął piłkę ręką. Tak przynajmniej sądził Wachowicz i za protesty dostał żółtą kartkę. Arbiter uznał, że zagranie Brazylijczyka było przypadkowe.

29' żółta kartka dla Jareckiego za odrzucenie piłki. Pomocnik zdenerwował się, gdyż liczył na aut, a sędzia przyznał wznowienie gry Arce.

30' Wachowicz z dystansu. Piłka zmierzała z w okienko bramki, ale Sandomierski był tam gdzie powinien.

31' strzał z dystansu Labukasa, mocny, ale niecelny

32' strzał Wachowicza obronił Sandomierski

33' żółta kartka dla Ljubenowa. Z wolnego Bruno tuż obok słupka bramki Arki strzelił

34' żółta kartka dla Norambuena po faulu na Sakaliewie. Rzut wolny z około 20 metrów dla Arki.

34' aż trzy strzały gdynian, dwa razy Ljubenow, raz Wachowicz uderzali, ale za każdym razem byli blokowani.

38' sędzia wezwał nosze na boisko. Na murawie leżą Cionek i Sakaliew. Po wznowieniu gry będzie wolny dla Arki.

41' Grosiscki dośrodkował, ale nikt nie doszedł do tej piłki, ale szybko wraca one do Kamila, tym razem jego uderzenia dało Jagiellonii róg, bo musiał interweniować Bledzewski.

43' Jagiellonia wykonywała trzeci rzut rożny z rzędu. Dopiero po nim Arka odsunęła grę z własnej połowy.

44' faul Jareckiego na Sakaliewie. Druga żółta, a w konsekwencji czerwona kartka dla pomocnika Jagielloonii. Arka będzie grać z przewagą jednego piłkarza!

45' sędzia dolicza jedną minutę

Koniec pierwszej połowie. Na razie 0:0

46' rozpoczęła się druga połowa. Obie drużyny w tych samych składach. Gospodarze grają 11 na 10.

47' dwa rogi dla gospodarzy na otwarcie tej połowy, dopiero po drugim Jagiellonia wyszła z własnej połowy

48' strzał nad poprzeczką Mrowca

50' szósty już róg dla Arki. Frankowski po odzyskaniu piłki próbował długim podaniem uruchomić Grosickiego, ale dobrze zagrał Siebert i głową przekazał piłkę do Bledzewskiego.

52' Bruno indywidualną akcję zakończył strzałem, ale wysoko nad poprzeczką

56' Ława wysoko nad bramką strzelił

57' doskonała akcja Płotki, ale nikt nie dołożył nogi do jego podania w polu karnym

58' pierwsza zmiana w Arce i konieczność roszad w ustawieniu. Na prawą pomoc wszedł Burkhardt, do ataku przeszedł Labukas, a z boiska zszedł Sakaliew.

60' Grosicki przedarł się prawym skrzydłem, ale dobrze, że do jego podania nie doszedł Frankowski

65' Arka sprawia wrażenie bezradnej. Nie potrafi zepchnąć rywali na ich połowę

66' teraz nawet róg dla Jagiellonii, a po nim kolejny

68' strzał z dystansu Norambueny

71' po przerwie spowodowanej kontuzją na boisko wszedł Trytko. Przemek zastąpił Labukasa.

75' gwiazdy, na razie pojedyncze, kwitują kolejne nieudane zagranie Arki

77' kolejne dwa zablokowane strzał Arki, a trzecia próba wylądowała poza bramką Jagiellonii.

79' w dobrej sytuacji Wachowicz, ale obrońcy nie pozwolili mu na strzał.

80' przed polem karnym powstrzymany drybling Trytki

82' Frankowski z wolnego, z dystansu dośrodkowywał na głowę Cionka, a że stoper nie doszedł do piłki wyszedł strzał i Bledzewski musiał interweniować.

82' ostatnia zmiana w Arce. Na boisko wszedł Sokołowski za Wachowicza.

85' szczęście przy Arce. Strzał z wolnego Frankowskiego w spojenie słupka z poprzeczką bramki gdyńskiej!

88' schodzi Frankowski, w jego miejsce Jezierski. Pierwsza zmiana u gości.

89' znów szczęście przy Arce. Tym razem obrońcom uciekł Grosicki, ale strzelił tuż obok słupka.

90' mecz potrwa jeszcze trzy minuty

90+1 żółta kartka dla Bruno

90+2 druga zmiana w Jagiellonii. Hlavaty za Grosickiego

90+3 żółta kartka za opóźnianie gry dla Sandomierskiego

90+3 trzecia zmiana w Jagiellonii. Król za Reicha.

KONIEC MECZU 0:0

- Po przerwie brakowało idei w naszej grze. Za mało atakowaliśmy bokami, a przez środek nie można było się przebić, bo Jagiellonia dobrze zawężała pole gry. Szkoda szansy Wachowicza z początku meczu oraz kontuzji Sakaliewa, który sporo biegał i absorbował obrońców - ocenił trener Arki, Dariusz Pasieka.

- Gdy graliśmy w osłabieniu, słusznie założyliśmy, że Arka będzie musiała zaryzykować i spróbujemy poszukać swoich szans w kontratakach. Niewiele brakowało, abyśmy strzelili gola i postawili kropkę nad "i" - przyznał Michał Probierz, szkoleniowiec Jagiellonii, która nie zwyciężyła w 28. ligowym meczu poza Białymstokiem.

Lechia Gdańsk - Lech Poznań 0:0
, Polonia Bytom - Ruch Chorzów 0:1 (0:0), Legia Warszawa - Korona Kielce 5:2 (1:1), Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1 (1:0), Śląsk Wrocław - Zagłębie Lubin 2:0 (0:0), GKS Bełchatów - Polonia Warszawa 3:0 (2:0), Odra Wodzisław - Cracovia 1:0 (0:0).