Arka Gdynia - Cracovia 2:0. Przerwana seria porażek w ekstraklasie

8 maja 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Piłkarze Arki Gdynia pokonali u siebie Cracovię 2:0 (1:0). Żółto-niebiescy przerwali serię pięciu ligowych porażek z rzędu. Na trzy punkty czekali od 31 marca. Gole strzelili: Rafał SiemaszkoMateusz Szwoch. Pościg gości zatrzymał Pavels Steinbors, broniąc karnego w wykonaniu pretendenta do korony króla strzelców ekstraklasy - Krzysztofa Piątka. Z innego powodu zapamiętają wtorkowy wieczór Krzysztof Sobieraj i Jan Łoś. Pierwszy zapewne przy ul. Olimpijskiej zagrał po raz ostatni, a drugi zaliczył debiut przed osiągnięciem pełnoletności.

1 Steinbors - 33 Zbozień, 29 Marcjanik, 28 Helstrup, 27 Poungouras - 24 Kun, 4 Sołdecki, 14 Nalepa, 10 Szwoch - 22 Jankowski - 11 Siemaszko
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Dobrynin (Łódź) oraz Sapela, Kupsik
Widzów: 3677
30 Wilk - 87 Diego, 20 Datković, 4 Dytiatjew, 3 Siplak - 5 Covilo - 11 Wdowiak, 8 Dimun, 21 Deja, 7 Culina - 99 Piątek
  • 70' 11 Siemaszko Zmiany 9 Jurado
  • 89' 24 Kun Zmiany 31 Łoś
  • 90+3 14 Nalepa Zmiany 3 Sobieraj
  • 60' 11 Wdowiak Zmiany 97 Pik
  • 60' 21 Deja Zmiany 44 Brock-Madsen
  • 71' 7 Culina Zmiany 19 Hernandez
  • 10' Siemaszko
  • 79' Szwoch karny
  • 19' Sołdecki
  • 83' Nalepa
  • 64' Diego
  • 66' Datković
  • 87' Covilo

Arka na dobre zacięła się w derbach Trójmiasta, a po dwóch porażkach z Lechią przegrała w lidze jeszcze trzy kolejne mecze. Mimo to, zaliczka z wcześniejszej fazy rozgrywek, sprawia że już na 3 kolejki przed końcem gdynianie są pewni utrzymania

ARKA W OSTATNIEJ KOLEJCE PRZEGRAŁA W SZCZECINIE. PRZECZYTAJ RELACJĘ, OCEŃ PIŁKARZY
posypała się też defensywa Arki. Do niedawna pod względem najmniejszej liczby straconych goli w ekstraklasie zajmowała 2. miejsce (za Lechem), a we wspomnianych 5 ostatnich meczach ligowych gdynianie stracili aż 17 goli

ZADANIE WYKONANE. TRENER NIEPEWNY

mimo wykonania zadania, jakim było utrzymanie, nadal niepewny posady jest trener Ojrzyński. Natomiast o rok kontrakt przedłużył Bogdanow
Bogdanow to jeden z 20 piłkarzy z kadry wiosennej żółto-niebieskich, którym wypożyczenia i dotychczasowe umowy kończą się 30 czerwca

SPRAWDŹ, KTÓRZY PIŁKARZE ZWIĄZANI SĄ Z ARKĄ TYLKO DO KOŃCA CZERWCA
z tej listy wcześniej ubyli: Steinbors i Marciniak, którzy także otrzymali nowe, roczne kontrakty. Natomiast wśród niepewnych m.in. strzelec gola z finału Pucharu Polski - Sołdecki

PRZECZYTAJ WYWIAD Z DAWIDEM SOŁDECKIM
na możliwość pożegnania z gdyńską publicznością czeka Sobieraj, który po tym sezonie kończy karierę. Po zawieszeniu butów na kołku chciałbym zostać w klubie, a jeden z wariantów sytuuje 37-latka w sztabie trenerskim. Dziś siada na ławce

JEDEN Z WARIANTÓW NA NOWY SEZON: SOBIERAJ ASYSTENTEM OJRZYŃSKIEGO
w porównaniu z meczem w Szczecinie (2:3) trener Ojrzyński dokonał 6 zmian. Decyduje się na grę dwoma napastnikami
ciekawostka to trzech nominalnych środkowych obrońców. Drugą szansę w Arce otrzymuje Grek Poungouras (ARKA Gdynia). Dziś zagra jako lewy obrońca
rezerwowi Arki: 30 Więckowicz, 3 Sobieraj, 9 Jurado, 16 Esqueda, 18 Janus, 31 Łoś, 90 Bogdanow
czy debiutu doczeka się Łoś? Dziś piłkarzy otrzymał powołanie na konsultację szkoleniową rocznika 2000 i młodszych, która w dniach 15-16 maja odbędzie się w Sulejówku. Kadrę poprowadzi trener Dźwigała, który w przeszłości pracował m.in. w Arce
również 6 zmian w "11" Cracovii w porównaniu ze zremisowanym meczem w ostatniej kolejce ze Śląskiem 3:3
rezerwowi Cracovii: 40 Pesković, 10 Zenjov, 19 Hernandez, 33 Pestka, 44 Brock-Madsen, 95 Kruppa, 97 Pik
w pierwszych dzisiejszych meczach grupy spadkowej Lechia wygrała w Gliwicach z Piastem 2:0 i ma 4 punkty nad strefą spadkową, bo w Niecieczy Termalica zremisowała z Sandecją 1:1
kapitanem Arki dziś Marcjanik (ARKA Gdynia)
na razie bardzo mało kibiców na stadionie, a tym samym niezbyt liczne oklaski, do których zachęcał spiker, przypominając o grze Arki w finale Pucharu Polski oraz zapewnieniu sobie utrzymania w ekstraklasie
o frekwencji w Gdyni poinformujemy w drugiej połowie, gdyż wówczas na tym obiekcie otrzymujemy oficjalne dane w tym względzie
jako że jest to mecz przyjaźni kibiców, poprzedza go odegranie hymnów obu klubów. Na początek ten Cracovii
kibice obu klubów na sektorze "Górka"
piłkarze wychodzą na prezentację. Arka żółte koszulki i getry, niebieskie spodenki. Cracovia biało-czerwone pasiaki oraz białe spodenki i getry
serdeczne powitanie obu trenerów. Potem obaj pozują do wspólnego zdjęcia z sędziami
minuta ciszy przed meczem na cześć kibica Mariusza Judyckiego
"Grabarz" pamiętamy skandowanie z trybun. Pogrzeb w najbliższy czwartek, 10 maja 2018 r., w kaplicy na cmentarzu witomińskim o godzinie 13.00.
1'
od środka rozpoczęła Arka
1'
spiker apeluje o kulturalny doping, bo wulgarnie o klubach, z którymi kibice akurat tych grających nie żyją w przyjaźni
3'
po wrzucie z autu w pole karne Zbozienia (ARKA Gdynia) do strzału złożył się Siemaszko (ARKA Gdynia), ale był w trudnej pozycji i niezbyt czysto trafił w piłkę
4'
na trybunach zaczął się pozytywny doping. Najpierw dla Cracovii, teraz dla Arki
4'
zapewnianie o wzajemnej przyjaźni z trybun
5'
Szwoch (ARKA Gdynia) wpadł w pole karne, uderzył po "długim rogu", ale posłał piłkę obok słupka
7'
na razie gra niemal wyłącznie na połowie Cracovii
9'
róg dla Arki
10'
[1:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Siemaszko. Po dośrodkowaniu z rogu Szwocha piłka trafia do niepilnowanego Siemaszki, który głową pewnie strzela do siatki
11'
po radości z gola Arki teraz skandowanie "Pasy gol"
12'
zasłużenie prowadzenie Arki, bo od początku to gdynianie prowadzą grę. Oby gospodarze podtrzymali ten styl i nie przystąpili do obrony wyniku
13'
zablokowany strzał Culiny (Cracovia)
14'
róg dla gości
14'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z rogu Dimuna (Cracovia)
14'
strzał sprzed pola karnego, po ziemi Dimuna (Cracovia). Pewna interwencja Steinborsa (ARKA Gdynia)
15'
niecelny strzał sprzed pola karnego Nalepy (ARKA Gdynia)
16'
po stracie gola Cracovia ruszyła do przodu
17'
obaj trenerzy na stojąco, dużo gestykulują
19'
Żółtą kartką został ukarany Sołdecki (ARKA Gdynia).
19'
dla Sołdeckiego (ARKA Gdynia) to 8. żółta kartka w tym sezonie ligowym. Nie zagra w następnej kolejce
20'
kontra Arki zakończona dośrodkowaniem Kuna wprost w ręce Wilka (Cracovia)
22'
po stracie Nalepy (ARKA Gdynia) na własnej połowie kontra Cracovii. Zablokowany strzał Siplaka (Cracovia). Będzie róg
22'
Steinbors (ARKA Gdynia) piąstkuje po dośrodkowaniu z rogu Dimuna (Cracovia)
24'
dośrodkowanie Kuna wzdłuż bramki. Szkoda, że żaden z jego kolegów nie dołożył do tej piłki głowy, bo pewnie byłoby 2:0
25'
Cracovia nadal w ostatnich minutach częściej przy piłce, ale Arka stara się zagrać wyższym pressingiem, by nie bronić się jedynie w pobliżu bramki. Stąd też te ostatnie kontry
26'
trochę za dużo stałych fragmentów gry dla Cracovii, bo choć nie mają dziś bramkostrzelnego obrońcy Helika, to nie brakuje tam wysokich piłkarzy. Arkowcy powinni wystrzegać się fauli w pobliżu pola karnego
26'
na razie dośrodkowania rywali z wolnych i rogów niezbyt precyzyjne
28'
dużo biegają piłkarze obu drużyn, ale nie ma to przełożenia na płynne akcje i sytuacje podbramkowe, bo sporo niecelnych podań
29'
niecelny strzał z dystansu Nalepy (ARKA Gdynia)
29'
dobra interwencja Steinborsa (ARKA Gdynia). Ubiegł Piątka, który starał się dojść do piłki zagranej z lewego skrzydła przez Culinę
30'
niecelnie główkował Jankowski (ARKA Gdynia) po wrzucie z autu Zbozienia (ARKA Gdynia)
31'
Wilk (Cracovia) przeniósł nad poprzeczkę piłkę po strzale głową Sołdeckiego (ARKA Gdynia), a chwilę wcześniej odbił piłkę po pierwszej jego główce. Znów zagrożenie do wrzucie z autu Zbozienia. Piłkę przedłużał jeszcze głową Jankowski
32'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu z rogu Szwocha (ARKA Gdynia)
35'
Piątek (Cracovia) przed polem karnym zagrał piętą do Siplaka (Cracovia), który wrzucił piłkę wzdłuż bramki, ale tam nie było żadnego z piłkarzy gości
37'
róg dla Arki. Niewiele zabrakło Jankowskiemu (ARKA Gdynia), by dojść do dośrodkowania Szwocha (ARKA Gdynia)
38'
Po dośrodkowaniu z rogu Szwocha (ARKA Gdynia) Siemaszko (ARKA Gdynia) uderzył głową, ale sędzia odgwizdał faul
40'
"Zawiesina" Zbozienia (ARKA Gdynia) w pole karne. Najwyżej wyskoczył bramkarz Wilk (Cracovia)
42'
niecelnie główkował Covilo (Cracovia) po dośrodkowaniu Siplaka (Cracovia)
43'
sztuczka techniczna Siemaszki (ARKA Gdynia). Najpierw wdał się w drybling z trzema rywalami, a potem piętką podał do Kuna
45'
kapitalna interwencja Steinborsa (ARKA Gdynia) po strzale sprzed pola karnego Piątka. Odbił piłkę do boku, ale napastnik Cracovii zbyt łatwo biegł z piłką przed "16"
45'
jeszcze raz Steinbors, tym razem dobrze piąstkuje po główce Covilo
45'
minął już czas pierwszej połowy, nie ma sygnalizacji o przedłużeniu, ale sędzia najwyraźniej poczeka aż Cracovia rozegra wrzut z autu
45+1
niecelny strzał Dimuna (Cracovia) kończy pierwszy połowę
spiker apeluje o kulturalny doping, bo "dostaje" się jednej z prezenterek Canal Plus
za nami szybkie 45 minut. Początek, do gola zdecydowanie dla Arki. Potem Cracovia ruszyła do odrabiania strat, ale gdynianie, w przeciwieństwie do niektórych meczów, które rozpoczynały się dla nich korzystnie, nie ograniczają się do obrony wyniku. Starają się wychodzić z kontrami, szukają stałych fragmentów gry, a rywalom zagrażają zwłaszcza po wrzutach z autu Zbozienia (ARKA Gdynia).
W posiadaniu piłki nieznaczna przewaga Arki (51:49), podobnie jak w strzałach (8:7).
Natomiast z pewnością gospodarze powinni ograniczyć liczbę fauli. I nie chodzi tylko o to, że przekroczyli przepisy dwukrotnie częściej niż rywale (12:6 faule), ale muszą się wystrzegać szczególnie wolnych blisko własnej bramki. Covilo (Cracovia) już kilka razy przypomniał, że w powietrznych pojedynkach pod bramką rywali czuje się dobrze.
w przerwie na rozgrzewce zostało sześciu piłkarzy Cracovii. Czyżby trener Probierz planował zmiany już od początku drugiej połowy? W odwodzie ma m.in. trzech ofensywnych graczy
brawa witają piłkarzy Arki, którzy wracają z szatni
brawa też dla Cracovii, jak na mecz przyjaźni przystało
na razie bez zmian
46'
drugą połowę rozpoczęła Cracovia
47'
"Arka Gdynia" - skandowanie z trybun
47'
a teraz "Cracovia"
48'
Szwoch (ARKA Gdynia) uderzył po ziemi z wolnego, choć do bramki miał ponad 30 metrów. Uderzenie niecelne
49'
"Tylko Pasy, tylko Areczka" - z trybun
49'
Wdowiak (Cracovia) "złamał" akcję z prawego skrzydła do środka i uderzył. Piłka wysoko nad bramką
53'
zamieszanie w "16" Cracovii. Na murawę upadło trzech piłkarzy, w tym dwóch gości, a sędzia orzekł, że od wolnego zaczną "Pasy"
54'
uderzenie nad poprzeczką z dystansu Nalepy (ARKA Gdynia)
56'
w drugiej połowie przeważa Arka
56'
a z trybun nadal doping na zmianę dla obu drużyn
56'
Poungouras (ARKA Gdynia) włączył się do ataku, ale widać, że nie jest to boczny obrońca. Grek podał na nogę rywala przy próbie dośrodkowania
58'
Szwoch (ARKA Gdynia) wywalczył róg
58'
po dośrodkowaniu Szwocha (ARKA Gdynia) z rogu niecelnie główkował Marcjanik (ARKA Gdynia)
59'
skończyli rozgrzewkę Sobieraj, Esqueda i Marciniak. Trener Ojrzyński na rozgrzewkę wysyła kolejnych trzech piłkarzy z pola, których ma wśród rezerwowych
59'
ale wcześniej podwójna zmiana w Cracovii
60'
Cracovia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wdowiak, w jego miejsce wchodzi Pik.
60'
Cracovia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Deja, w jego miejsce wchodzi Brock-Madsen.
60'
trener Probierz zdecydował się na grę z dwoma napastnikami
62'
"My jesteśmy tu, by dziś wygrać mecz" - z trybun
63'
Oficjalna frekwencja 3677 kibiców
64'
Żółtą kartką został ukarany Diego (Cracovia).
64'
Kun (ARKA Gdynia) zagrał przed bramkę gości, ale tam nie było żadnego z piłkarzy gospodarzy
64'
"Krzysiu Sobieraj" - skandowanie z trybun
65'
Nalepa (ARKA Gdynia) dobrze przerwał kontrę Brock-Madsena (Cracovia)
66'
Żółtą kartką został ukarany Datković (Cracovia) po faulu na Siemaszce
66'
Zbozień (ARKA Gdynia) bliski przechwytu piłki w polu karnym gości, ale Siplak (Cracovia) wyszedł z opresji
67'
do zmiany przygotowuje się Jurado
68'
Wilk (Cracovia) wybił na róg piłkę po dobrym strzale sprzed "16" Kuna
69'
masażyści Arki na boisku, bo kontuzjowany Zbozień, a w narożniku gotowy do wykonania rogu Szwoch
70'
Jankowski (ARKA Gdynia) zaciekle walczył o piłkę po dośrodkowaniu z rogu Szwocha (ARKA Gdynia), ale nie udało mu się dojść do pozycji strzeleckiej
70'
Zbozień (ARKA Gdynia) wrócił na boisko
70'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Siemaszko, w jego miejsce wchodzi Jurado.
70'
kibice skandują imię i nazwisko schodzącego
71'
Cracovia przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Culina, w jego miejsce wchodzi Hernandez.
73'
niecelny strzał Pika
75'
teraz obok trenera Ojrzyńskiego wskazówek piłkarzom Arki udziela Sobieraj, który podniósł się z ławki rezerwowych
76'
"Arka gol" - z trybun
76'
przypomnijmy, że na ligowe zwycięstwo Arka czeka od 31 marca, kiedy to u siebie wygrała u siebie 1:0 z Legią
77'
sędzia upomina trenera Probierza, którego mocno zirytowało wybicie w aut bramkarza Cracovii
rzut karny
78'
karny dla Arki. Sołdecki wrzucił piłkę w pole karne. Wydawało się, że Kun nie ma żadnych szans przejąć piłki, gdyż blokował go Dytiatjew, ale bramkarz Wilk wyszedł z bramki i stratował skrzydłowego Arki
79'
[2:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Szwoch Pewne uderzenie z karnego.
80'
radość na trybunach
80'
po chwili jednak skandowanie "Cracovia"
83'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (ARKA Gdynia).
83'
dla Nalepy (ARKA Gdynia) to 8. żółta kartka w tym sezonie. Nie zagra w następnej kolejce
84'
Żółtą kartką został ukarany Hernandez (Cracovia) (Cracovia), który domagał się od sędziego karnego. Jednak po rozmowie z piłkarzami Cracovii sędzia zdecydował się na sprawdzenie tej sytuacji na VAR
rzut karny
86'
karny dla Cracovii po analizie VAR
86'
przygotowany do zmiany Łoś odesłany na ławkę
87'
Steinbors (ARKA Gdynia) obronił karnego Piątka! Pavels wyczuł intencję strzelca i odbił piłkę
87'
Żółtą kartką został ukarany Covilo (Cracovia).
88'
Łoś znów przywoływany do zmiany. Jeśli wejdzie do gry, będzie to jego debiut w ekstraklasie
89'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kun, w jego miejsce wchodzi Łoś.
89'
Łoś (ARKA Gdynia) ma niespełna 18 lat. Z piłkarzy Arki, którzy zagrali w ekstraklasie, młodszy był jedynie Krystian Żołnierewicz
90'
4 minuty doliczone