Arka Gdynia - DGT Politechnika Gdańska 101:48. Deklasacja w derbach koszykarek

Jacek Główczyński
22 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat)
Kayla Alexander (nr 28) zaczęła mecz na ławce rezerwowych, a mimo to należała do najlepiej punktujących i zbierających koszykarek w jednostronnych derbach Trójmiasta. Kayla Alexander (nr 28) zaczęła mecz na ławce rezerwowych, a mimo to należała do najlepiej punktujących i zbierających koszykarek w jednostronnych derbach Trójmiasta.

Arka Gdynia pokonała na własnym parkiecie DGT Politechnikę Gdańską aż 101:48 (25:16, 26:10, 22:9, 28:13). W derbach Trójmiasta koszykarek w ramach 18. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet doszło do deklasacji. Dla gospodyń jest to najwyższe zwycięstwo w tym sezonie, a zarazem mecz, w którym zdobyły najwięcej punktów. W sobotni wieczór zaliczyły m.in. 15 rzutów za trzy. W ostatniej minucie spotkania barierę 100 punktów złamała Anna Wińkowska.

Allen 18 (3x3, 7 zb.), Papowa 16 (3x3, 5 zb.), Kastanek 10 (3x3), Gulich 7 (5 zb.), Balintova 0 oraz Alexander 17 (7 zb.), Podgórna 16 (5x3), Morawiec 7 (1x3), Slamova 4 (7 as.), Wińkowska 3, Misiek 3, Rembiszewska 0
Sędziowie: Wierzman, Kamińska, Puzoń
Widzów: 500
Hudson 11 (2x3), Nayo 10 (2x3, 5 zb.), Bujniak 6 (1x3), Ostrowska 4, Smith 0 oraz Duszkiewicz 6, Haryńska 6, Gwizdała 3, Strzelczyk 2, Koc 0, Stawicka 0, Pełka 0

Dla koszykarek DGT Politechniki Gdańskiej to drugie z rzędu derbowe spotkanie. Przed tygodniem w hali CSA mierzyły się z AZS Uniwersytetem Gdańskim.

DGT Politechnika Gdańska - AZS Uniwersytet Gdański 73:70. Relacja, oceny

Żółto-niebieskie ostatni mecz rozgrywały natomiast w czwartek. W przedostatniej kolejce fazy grupowej Euroligi, przegrały z Lyon Asvel.

Arka Gdynia - Lyon Asvel 82:92. Relacja, oceny

Koszykarki Arki Gdynia są bezwzględnie najlepsze w tym sezonie Energa Basket Ligi Kobiet, w której nie doznały jeszcze ani jednej porażki. Bez wątpienia swoją dominację będą chciały udowodnić również w sobotę.

- Od początku sezonu wszystkie mamy świadomość, że tych spotkań derbowych jest więcej niż dotychczas. Ale nie mobilizujemy się jakoś bardziej, bo do każdego meczu podchodzimy tak samo, w pełni skupione i skoncentrowane na zamierzonym wcześniej celu. Myślę, że dla kibiców to świetna sprawa, że mają okazję do oglądania tylu spotkań na płaszczyźnie lokalnej - mówi Kamila Podgórna z Arki.

Gdańszczanki zagra już bez Klaudii Niedźwiedzkiej, która pożegnała się z zespołem przed poprzednim meczem. Skrzydłowa dołączyła już do drużyny mistrza Polski CCC Polkowice.

- Po odejściu koleżanki czuję większe zobowiązanie za grę w ataku i obronie. Ze względu na tę samą pozycję wcześniej się uzupełniałyśmy i wiedziałam, że minuty Klaudii rozłożą się na cały zespół, ale zdaję sobie sprawę, że teraz będzie ciążyła na mnie większa odpowiedzialność - mówi Agata Ostrowska z Politechniki.

Arka Gdynia - DGT Politechnika Gdańska - zapowiedź meczu

w hali około 500 kibiców, głownie zajęte miejsca w pobliżu parkietu, choć też kilkanaście osób jest na balkonie
Arka rozpocznie piątką: Allen (ARKA Gdynia), Papova (ARKA Gdynia), Kastanek (ARKA Gdynia), Gulich (ARKA Gdynia), Balintova (ARKA Gdynia)
DGT Politechnika Gdańsk rozpocznie w składzie: Hudson (DGT Politechnika Gdańska), Ostrowska (DGT Politechnika Gdańska), Smith (DGT Politechnika Gdańska), Bujniak (DGT Politechnika Gdańska), Nayo (DGT Politechnika Gdańska)
koszykarki na prezentacji. DGT Politechnika granatowe stroje, Arka żółte trykoty
1'
Gulich (ARKA Gdynia) i Smith (DGT Politechnika Gdańska) skoczyły do pierwszej piłki. Lepsza gdyńska środkowa
1'
niecelne rzuty z obu stron
za 3 punkty
2'
[0:3] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Nayo (DGT Politechnika Gdańska).
2'
Gulich (ARKA Gdynia) pudłuje spod kosza
za 3 punkty
2'
[3:3] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Papova (ARKA Gdynia).
3'
błąd 24 sekund gdańszczanek
za 3 punkty
4'
[6:3] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kastanek (ARKA Gdynia).
4'
na razie, co ciekawe - czym bliżej kosza, tym trudniej o celny rzut
5'
kolejny błąd 24 sekund DGT Politechniki
za 2 punkty
5'
[6:5] 2 punkty zdobywa Bujniak (DGT Politechnika Gdańska) i była jeszcze faulowana
za 1 punkt
5'
[6:6] Rzut wolny trafia Bujniak (DGT Politechnika Gdańska).
za 3 punkty
5'
[9:6] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kastanek (ARKA Gdynia). Po raz drugi trafia ta zawodniczka zza łuku
6'
Gulich (ARKA Gdynia) znów nie trafia spod kosza i pudłuje też przy dobitce
za 2 punkty
6'
[9:8] 2 punkty zdobywa Hudson (DGT Politechnika Gdańska).
za 3 punkty
6'
[12:8] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Papova (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
7'
[14:8] 2 punkty zdobywa Gulich (ARKA Gdynia) po rzucie z półdystansu
7'
a koszykarki DGT Politechniki w trzeciej kolejnej akcji nie trafiają za trzy
za 3 punkty
7'
[17:8] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
czas
7'
Przerwa na żądanie (DGT Politechnika Gdańska). Trener Czeczuro myśli zaproponować nową strategię, bo rywalizację w rzutach za trzy jego podopieczne zaczynają wyraźnie przegrywać
8'
Haryńska (DGT Politechnika Gdańska) ambitnie rzuciła się na piłkę i była faulowana. Tym samym nie było trzeciej straty piłki po błędzie 24 sekund
za 2 punkty
8'
[19:8] 2 punkty zdobywa Alexander (ARKA Gdynia).
9'
po raz kolejny w tym meczu nie trafia Smith (DGT Politechnika Gdańska)
za 2 punkty
9'
[21:8] 2 punkty zdobywa Alexander (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
9'
[21:10] 2 punkty zdobywa Nayo (DGT Politechnika Gdańska).
za 2 punkty
10'
[21:12] 2 punkty zdobywa Hudson (DGT Politechnika Gdańska) i była jeszcze faulowana
za 1 punkt
10'
[21:13] Rzut wolny trafia Hudson (DGT Politechnika Gdańska).
za 2 punkty
10'
[23:13] 2 punkty zdobywa Papova (ARKA Gdynia) i ona również z faulem
za 1 punkt
10'
[24:13] Rzut wolny trafia Papova (ARKA Gdynia).
za 3 punkty
10'
[24:16] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Hudson (DGT Politechnika Gdańska).
wolne (tylko 1 trafiony)
10'
[25:16] Tylko jeden rzut wolny trafia Kastanek (ARKA Gdynia).
10'
Koniec pierwszej kwarty. Arka prowadzi 25:16
wyraźne prowadzenie gospodarzy dzięki znacznie wyższej skuteczności z gry. 56:30 w tym parametrze na korzyść Arki
11'
drugą kwartę rozpoczęła DGT Politechnika
za 2 punkty
11'
[27:16] 2 punkty zdobywa Alexander (ARKA Gdynia) po kontrze
11'
Duszkiewicz (DGT Politechnika Gdańska) nie trafiła za trzy
za 3 punkty
12'
[30:16] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Podgórna (ARKA Gdynia).
za 3 punkty
12'
13'
błąd 24 sekund gdynianek
za 2 punkty
13'
[32:19] 2 punkty zdobywa Slamova (ARKA Gdynia) po kontrze
13'
[32:20] Tylko jeden rzut wolny trafia Strzelczyk (DGT Politechnika Gdańska).
13'
Slamova (ARKA Gdynia) faulowana przy rzucie 3-punktowym, a zatem trzy rzuty wolne
wolne (trafione 2 z 3)
13'
[34:20] Dwa z trzech rzutów wolnych wykorzystuje Slamova (ARKA Gdynia).
za 3 punkty
14'
[37:20] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Morawiec (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
14'
[39:20] 2 punkty zdobywa Alexander (ARKA Gdynia).
czas
14'
Przerwa na żądanie (DGT Politechnika Gdańska). Trener Czeczuro musi znaleźć obronę przeciwko rzutom za trzy punkty. Arka trafiła 7 z 10 takich prób, a udało się to już pięciu gdyńskim koszykarkom. Lepsze też gospodynie w zbiórkach (16:11)
kontuzja
15'
przerwa w grze z uwagi na kontuzję Koc
15'
Koc (DGT Politechnika Gdańska) przy pomocy masażysty i Strzelczyk (DGT Politechnika Gdańska) schodzi z parkietu, utykając na lewą nogę
za 3 punkty
15'
[42:20] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
15'
[42:22] 2 punkty zdobywa Haryńska (DGT Politechnika Gdańska). To jedna z niższych koszykarek w tym meczu, a zebrała piłkę na tablicy atakującej i skuteczniej dobiła spod kosza
16'
nieskuteczne akcje z obu stron
17'
brzydszy fragmenty w grze. Niecelne rzuty oraz faule z obu stron
17'
Haryńska (DGT Politechnika Gdańska) ma już 3 faule
17'
Gulich (ARKA Gdynia) podała wprost w ręce Hudson (DGT Politechnika Gdańska), ale i szybka strata gości
za 2 punkty
18'
[44:22] 2 punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
18'
[44:24] 2 punkty zdobywa Ostrowska (DGT Politechnika Gdańska).
19'
za trzy niecelnie Smith (DGT Politechnika Gdańska)
19'
8. pudło w rzutach za trzy gdańszczanek, a tylko 3 takie próby udane
19'
[45:24] Tylko jeden rzut wolny trafia Allen (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
19'
[47:24] 2 punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
wolne (trafione oba)
19'
[49:24] Papova (ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
20'
[49:26] 2 punkty zdobywa Nayo (DGT Politechnika Gdańska).
czas
20'
Przerwa na żądanie (ARKA Gdynia) na niespełna 37 sekund przed końcem pierwszej połowy
za 2 punkty
20'
[51:26] 2 punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
20'
nie trafiła za 3 punkt Smith (DGT Politechnika Gdańska), nie udała się też dobitka Hudson (DGT Politechnika Gdańska)
20'
Koniec drugiej kwarty. Arka wygrała ją 26:10, a po pierwszej połowie prowadzi 51:26
Najskuteczniejsze koszykarki Arki do przerwy: Allen (ARKA Gdynia) 13 punktów i Papova (ARKA Gdynia) 11. Dla DG Politechniki najwięcej punktów zdobyły: Hudson (DGT Politechnika Gdańska) 11 i Nayo (DGT Politechnika Gdańska) 7
tak jak w pierwszej kwarcie, tak i po pierwszej połowie największa różnica między drużynami jest w skuteczności z gry. Arka gra na 56, a DGT Politechnika zaledwie na 26-procentowej. Zwraca też zespołowa gra gdynianek, gdyż mają już 17 asyst, przy 8 rywalek. Na tablicach przewaga gospodyń w zbiórka wynosi 24:18.
Arka dotychczas zaprezentowała 8, a Politechnika 9 koszykarek. Najwięcej grały, ponad 16 minut: Allen (ARKA Gdynia), Hudson i Bujniak (obie DGT Politechnika Gdańska)
21'
trzecią kwartę rozpoczęła Arka
21'
Hudson (DGT Politechnika Gdańska) 3 przewinienie
za 2 punkty
21'
[53:26] 2 punkty zdobywa Alexander (ARKA Gdynia).
22'
3. przewinienie także Alexander
23'
z obu stron nieudane próby rzutów za trzy
za 2 punkty
23'
[55:26] 2 punkty zdobywa Alexander (ARKA Gdynia).
24'
[57:26] Misiek (ARKA Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
24'
[57:28] 2 punkty zdobywa Ostrowska (DGT Politechnika Gdańska), a zarazem oddaje pierwszy celny rzut dla przyjezdnych w 3. kwarcie
za 2 punkty
24'
[59:28] 2 punkty zdobywa Alexander (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
25'
[61:28] 2 punkty zdobywa Alexander (ARKA Gdynia) i była jeszcze faulowana przy rzucie
za 1 punkt
25'
[62:28] Rzut wolny trafia Alexander (ARKA Gdynia).
25'
Alexander ma na koncie już 17 punktów
za 3 punkty
26'
[62:31] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Bujniak (DGT Politechnika Gdańska).
za 3 punkty
26'
27'
[65:33] Haryńska (DGT Politechnika Gdańska) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
27'
czas
27'
Przerwa na żądanie (DGT Politechnika Gdańska). Trener Czeczuro stara się pomóc podopiecznym, bo są one coraz bardziej bezradne w starciu z liderem tabeli
27'
Arka trafiła już 10 trójek
27'
Strzelczyk (DGT Politechnika Gdańska) pudłuje oba wolne
28'
bład 24 sekund gdańszczanek
za 3 punkty
29'
29'
Gulich (ARKA Gdynia) zablokowała Strzelczyk (DGT Politechnika Gdańska)
29'
coraz więcej rezerwowych na parkiecie i to z obu stron
29'
Podgórna (ARKA Gdynia) nie trafiła żadnego z dwóch wolnych, na razie trafia tylko za 3 punkty, miała 4 udane takie próby
za 2 punkty
30'
[73:33] 2 punkty zdobywa Gulich (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
30'
[73:35] 2 punkty zdobywa Duszkiewicz (DGT Politechnika Gdańska) równo z końcową syreną trzeciej kwarty
30'
Arka wygrała z DGT Politechniką trzecią kwartę 22:9, a po pół godzinie gry prowadzi już 73:35
31'
czwartą kwartę rozpoczęła DGT Politechnika
za 3 punkty
31'
[76:35] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Papova (ARKA Gdynia).
31'
[76:36] Tylko jeden rzut wolny trafia Gwizdała (DGT Politechnika Gdańska).
za 2 punkty
31'
[78:36] 2 punkty zdobywa Morawiec (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
31'
[78:38] 2 punkty zdobywa Duszkiewicz (DGT Politechnika Gdańska).
za 2 punkty
31'
[80:38] 2 punkty zdobywa Morawiec (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
32'
[82:38] 2 punkty zdobywa Gulich (ARKA Gdynia) i jeszcze faulowana przy rzucie
za 1 punkt
32'
[83:38] Rzut wolny trafia Gulich (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
33'
[85:38] 2 punkty zdobywa Papova (ARKA Gdynia).
za 2 punkty
33'
[85:40]
za 2 punkty
33'
[87:40] 2 punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
33'
[87:42] Haryńska (DGT Politechnika Gdańska) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
34'
[87:44] 2 punkty zdobywa Gwizdała (DGT Politechnika Gdańska).
za 3 punkty
34'
[90:44] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kastanek (ARKA Gdynia).
za 3 punkty
35'
[93:44] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Allen (ARKA Gdynia).
35'
14. trójek Arki
36'
błąd 24 sekund DGT Politechniki
37'
[94:44] Tylko jeden rzut wolny trafia Wińkowska (ARKA Gdynia).
38'
Arka poprawiła już rekord tego sezonu, który ustanowiła w derbach z AZS Uniwersytet Gdański. Wtedy zdobyła 93 punkty
38'
[95:44] Tylko jeden rzut wolny trafia Misiek (ARKA Gdynia).
39'
[95:45] Tylko jeden rzut wolny trafia Strzelczyk (DGT Politechnika Gdańska).
za 3 punkty
39'
za 3 punkty
39'
za 2 punkty
40'
[100:48] 2 punkty zdobywa Wińkowska (ARKA Gdynia).
40'
[101:48] Tylko jeden rzut wolny trafia Podgórna (ARKA Gdynia).
czas
40'
Przerwa na żądanie (DGT Politechnika Gdańska) na 43 sekundy do końca meczu
40'
Koniec meczu. Arka Gdynia - DGT Politechnika Gdańska 101:48
Najwyższe zwycięstwo Arki w tym sezonie, a zarazem mecz, w którym zdobyły najwięcej punktów. 15 "trójek" gdynianek znalazło tego dnia drogę do kosza DGT Politechniki. Ani razu przy 5 rzutach dystansowych nie pomyliła się Podgórna (ARKA Gdynia). Zdecydowana też przewaga gospodyń w zbiórkach (45:29) oraz asystach (32:15)
najskuteczniejsze koszykarki Arki: Allen (ARKA Gdynia) 18 punktów i Alexander 17. Dla DGT Politechniki najwięcej punktów zdobyły: Hudson (DGT Politechnika Gdańska) 11 i Nayo (DGT Politechnika Gdańska) 10.

12 AZS Uniwersytet Gdański 18 1 17 1096:1418 19
W sezonie zasadniczym każdy z każdym mecz i rewanż. Drużyny, które zajmą miejsca 1-8, będą uczestniczyć w play-off. Pozostałe kończą rozgrywki, a zespół z 12. miejsca jest degradowany.
Tabela wprowadzona: 2020-02-23

Wyniki 18 kolejki

• ARKA GDYNIA - DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA 101:48 (25:16, 26:10, 22:9, 28:13)
  • AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI - Wisła Kraków 71:60 (22:13, 10:15, 17:13, 22:19)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp - Enea AZS Poznań 85:42 (12:14, 29:11, 24:11, 20:6)
  • CosinusMED Widzew Łódź - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 81:89 (19:19, 23:25, 12:22, 27:23)
  • Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 76:94 (15:21, 21:26, 19:25, 21:22)
  • CCC Polkowice - Ślęza Wrocław 84:76 (23:14, 19:18, 12:19, 30:25)