Arka Gdynia - GKS Tychy 5:0. W końcu wystrzelili u siebie. Jest pozycja wicelidera

Jacek Główczyński
4 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Arka Gdynia - GKS Tych 5:0. Jak reagowali kibice obu klubów?

Arka Gdynia pokonała GKS Tychy 5:0 i w trakcie 9. kolejki Fortuna 1. Ligi awansowała na pozycję wicelidera. Podopieczni Ryszarda Tarasiewicza wreszcie wystrzelili przed własną publicznością, gdyż w czterech pierwszych meczach tego sezonu przy ul. Olimpijskiej nie potrafili wygrać, a piłkę do siatki rywali skierowali tylko dwukrotnie. Ten okazały wynik był doskonałym zwieńczeniem dnia poświęconego pamięci Janusza Kupcewicza. Gdy piłkarz 90-lecia debiutował w żółto-niebieskich barwach, było zwycięstwo... 5:0 nad GKS Tychy.

Czubak

Rezerwowi: 34 Molenda, 10 Aleman, 7 Kuzimski, 23 Przyborowski, 26 Purzycki, 27 Ziemann, 31 Tomal, 36 Bednarski, 77 Żebrowski

29 Malec

Rezerwowi: 13 Jałocha, 15 Ploch, 19 Rumin, 27 Kargulewicz, 30 Szymura, 77 Mikita, 99 Połap
  • 72' 14 Rymaniak Zmiany 31 Tomal
  • 72' 6 Milewski Zmiany 26 Purzycki
  • 80' 68 Czubak Zmiany 7 Kuzimski
  • 84' 37 Stępień Zmiany 23 Przyborowski
  • 84' 32 Stolc Zmiany 77 Żebrowski
Zmiany Zmiany
  • 46' 98 Czyżycki Zmiany 99 Połap
  • 60' 21 Machowski Zmiany 27 Kargulewicz
  • 60' 29 Malec Zmiany 30 Szymura
  • 68' 77 Mikita Zmiany 15 Ploch
  • 21' Haydary
  • 23' Haydary
  • 33' Czubak
  • 51' Stępień
  • 59' Czubak
Bramki Bramki
  • 52' Rymaniak
  • 55' Czubak
Kartki Kartki
  • 19' Wołkowicz
  • 35' Biegański
  • 38' Mikita
  • 78' Połap

Omran Haydary (nr 9) strzelił pierwszego gole w Gdyni, a Mateusz Stępień (37) zaliczył debiutancką bramkę w Fortuna 1. Lidze. Omran Haydary (nr 9) strzelił pierwszego gole w Gdyni, a Mateusz Stępień (37) zaliczył debiutancką bramkę w Fortuna 1. Lidze.

Wspólna radość piłkarzy i kibiców Arki Gdynia

Relacja live 2 miesiące temu odszedł Janusz Kupcewicz

Przypomnij sobie osiągnięcia Janusza Kupcewicza

dziś odbył się Bieg Arkowca im. Janusza Kupcewicza

Relacja i zdjęcia z ostatniej drogi Janusza Kupcewicza

Relacja live po biegu na "Górce" przy ul. Ejsmonda została odsłonięta tablica pamiątkowa
na polu piłkarskim o udany początek niedzieli postarała się drużyna juniorów U-19, która w Centralnej Lidze Juniorów pokonała Raków Częstochowa 3:1. Przypomnijmy, że podopieczni Roberta Wilczńskiego to aktualni wicemistrzowie Polski do lat 18
seniorzy muszą przełamać niemoc na własnym boisku, na którym w tym sezonie nie wygrali ani w lidze, ani w pucharze

Ryszard Tarasiewicz wskazał winowajcę odpadnięcia Arki Gdynia z Pucharu Polski. Zagłosuj, czy trener podjął dobrą decyzję?

największym mankamentem żółto-niebieskich jest skuteczność, a właściwie jej brak

Przeczytaj, co na ten temat mówił Ryszard Tarasiewicz

w porównaniu z meczem pucharowym z Górnikiem aż 8 zmian w "11" Arki. Miejsce w wyjściowym składzie otrzymali ponownie tylko: Marcjanik, Stolc i Stępień

Arka Gdynia - Górnik Łęczna 0:0, kr. 3-4. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

GKS, podobnie jak Arka, już na pierwszej rundzie zakończył rywalizację w Pucharze Polski, przegrywając na wyjeździe z III-ligowym Zawiszą Bydgoszcz 1:2. W porównaniu z tym meczem trener Nowak zrobił 7 zmian w "11"
wyniki w 9. kolejce tak się korzystnie ułożyły dla Arki, że wgrywając z GKS, awansuje na pozycję wicelidera
natomiast porażka zepchnie Arkę na 7. miejsce, gdyż przeskoczy ją atakujący z 11. pozycji GKS
w awizowanym składzie w ostatniej chwili GKS dokonał dwóch zmian. Poinformowano, że na rozgrzewce kontuzji doznali Radecki i Rumin (GKS Tychy), a ich miejsce zajęli: Mikita (GKS Tychy) i Malec
piłkarze wyszli na prezentację przy dźwiękach "Roty Arki"
Arka żółte stroje, GKS zielone koszulki, czarne spodenki
w wyniku losowania kapitanów: Marcjanika (ARKA Gdynia) i Nedicia (GKS Tychy) drużyny zamieniają się stronami boiska. Arka atakować będzie w kierunku trybuny "GOSiR"
1'
od środka mecz rozpoczął GKS
1'
"Arka gol" - z trybun
1'
frekwencja wydaje się podobna do tej z pucharowego meczu z ostatniego czwartku, gdy było ponad 3 tysiące kibiców. Dokładne dane podanym w drugiej połowie, gdyż wówczas na tym obiekcie spływają oficjalne wyniki
1'
pierwsza, udana interwencja Krzepisza (ARKA Gdynia), gdyż goście kilkoma podaniami ze środka boiska przenieśli piłkę w pole karne Arki
2'
pierwszy atak Arki zakończony, gdy po złem przyjęciu piłka uciekła Rymaniakowi (ARKA Gdynia) za końcową linię boiska
5'
coś mieli sobie do powiedzenia Biegański (GKS Tychy) i Czubak. Wkroczył między nich sędzia i przywołał do porządku
7'
obraz gry tak jak w poprzednich meczach w Gdyni, Arka zmuszona do ataku pozycyjnego
8'
Biegański (GKS Tychy) domaga się rzutu rożnego, sędzia nakazuje Krzepiszowi (ARKA Gdynia) rozpocząć od bramki. A po uderzeniu z dystansu Biegańskiego (GKS Tychy) Krzepisz (ARKA Gdynia) wyciągnął się jak długi, piłka minęła słupek. Sędzia uznał, że dotknięcia piłki przez bramkarza nie było, pomocnik GKS był innego zdania
8'
przpomnijmy, że Biegański (GKS Tychy) już w trakcie sezonu został do GKS wypożyczony z Lechii. Na ławce gości były bramkarz Arki - Jałocha (GKS Tychy)
9'
zablokowany strzał Adamczyka (ARKA Gdynia) i będzie rzut rożny
10'
i jeszcze jeden korner, tym razem, gdy piłka została wybita po dośrodkowaniu Adamczyka (ARKA Gdynia)
10'
i po raz trzeci z rzędu rzut rożny dla Arki, tym razem był rykoszet po strzale Milewskiego (ARKA Gdynia) sprzed "16"
11'
po dośrodkowaniu Hadary'ego z narożnika boiska piłkę w aut wybił Buchta (GKS Tychy)
11'
sędzia chwilę poczekał, najwyraźniej na ocenę VAR, czy obrońca GKS nie pomógł sobie ręką przy przejęciu piłki, ale nakazał wrzucić piłkę z autu, a zatem było wszystko w porządku
13'
na spalonym Czyżycki (GKS Tychy), ale i tak zagranie Malca minęło bramkę Arki
14'
nieudane dośrodkowanie Stępnia. Piłka bezpośrednio wyszła poza bramkę
15'
"Ekstraklasę za rok będziemy mieli, Puchar Polski powróci do nas też..." - śpiewają kibice Arki
15'
sektor gości pusty. Za zgodą Arki kibice GKS siedzą z boku sektora "Górka". Nie mają swoich barw
16'
"My czekamy, Gdynia czeka na zdobycie pierwszej bramy" - śpiewy z trybun
16'
na razie jednak w tym meczu bez celnego strzału z obu stron
17'
Arka otrzymała okazję do kontry. Stępień (ARKA Gdynia) dograł w pole karne, ale strzał Czubaka za bardzo blisko środka bramki. To ułatwiło interwencję Kostrzewskiemu (GKS Tychy), który odbił piłkę. Była to sytuacja bramkowa
19'
Żółtą kartką został ukarany Wołkowicz (GKS Tychy) po faulu na Haydary'm
20'
Rymaniak (ARKA Gdynia) gestem uniesionej ręki przeprasza kolegów, bo źle dośrodkował
21'
[1:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Haydary. Dobry pressing Marcjanika, który niespełna 30 metrów przed bramką GKS zablokował piłkę, która poszybowała w "16". Czubak powalczył i poprzepychał się w polu karnym z dwoma rywalami tak udanie, że piłka spadła pod nogi Omrana. Piłkarz Arki uderzył w tzw. długi róg z 12-13. metra. Bramkarz nie sięgnął piłki
21'
sędzia czeka jeszcze na werdykt VAR
22'
piłkarze obu drużyn przy arbitrze
22'
gol został uznany, Arka prowadzi 1:0
23'
[2:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Haydary. Długa piłka od Milewskiego z własnej połowy, Haydary wszedł sam na sam z bramkarzem, ale przepuścił przed siebie obrońcę i dopiero wtedy uderzył z około 16 metrów. Bramkarz pewnie dobrze nie widział piłki, bo między nim a Omranem znalazł się Nedić
24'
sędzia znów czeka na decyzję VAR, zapewne sprawdzane jest, czy nie było spalonego
25'
wszystko zgodnie z przepisami, Arka prowadzi 2:0
27'
Znów bardzo dobry pressing Arki pod polem karnym rywali i zdobyta piłka przez Czubaka. Napastnik podał na 15. metr do Haydary'ego. Tym razem jednak Kostrzewski (GKS Tychy) na raty, ale złapał piłkę po uderzeniu Omarana, który znów szukał długiego rogu
29'
już 4 celne strzały po stronie Arki, a co najważniejsze 2 gole. GKS bez celnego uderzenia tylko z jednym strzałem niecelnym
kontuzja
29'
przerwa w grze, bo w polu karnym leżał Marcjanik (ARKA Gdynia), ale pozbierał się o własnych siłach
30'
nieporozumienie między Krzepiszem a Golem (ARKA Gdynia) we własnym polu karnym i stracona piłka. Bramkarz jednak szybko naprawił błąd i obronił strzał Malca, który nie skorzystał z prezentu, mając przed sobą tylko Kacpra
33'
[3:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Czubak. Napastnik Arki wpadł w pole karne z prawego skrzydła i mimo że miał "na plecach" obrońcę - Żytka pewnie strzelił po długim rogu niemal z narożnika poa bramkowego. Tym razem Haydary zaliczył asystę, gdyż to on podawał do kolegi ze środkowego koła boiska
34'
"1, 2, 3... mało!" - odliczają kibice
35'
Żółtą kartką został ukarany Biegański (GKS Tychy) po faulu na Milewskim
36'
Stolc (ARKA Gdynia) wywalczył rzut rożny
36'
tym razem krótko rozegrany rzut rożny przez Arkę, która nie zagroziła rywalom
37'
Krzepisz (ARKA Gdynia) pewnie złapał piłkę po tzw. centrostrzale Buchty (GKS Tychy)
38'
Żółtą kartką został ukarany Mikita (GKS Tychy).
41'
na spalonym Czubak
42'
rzut rożny dla Arki po dośrodkowaniu Rymaniaka (ARKA Gdynia)
43'
Adamczyk (ARKA Gdynia) faulował w polu karnym GKS
45'
niecelny strzał z rzutu wolnego Haydary'ego (ARKA Gdynia)
45'
co najmniej 60 sekund doliczonych do pierwszej połowy
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA GDYNIA - GKS TYCHY 3:0
brawa żegnają piłkarzy Arki, którzy schodzą do szatni. Tego jeszcze w tym sezonie nie było
Czy to będzie tak przełomowy mecz dla Arki jak ten ostatni w poprzednim roku, wygrany ze Stomilem 6:0? Po tym zwycięstwie gdynianie mieli bardzo udaną rundę wiosenną aż do nieszczęsnych baraży z Chrobrym (0:2).
W tym sezonie Arce wybitnie u siebie nie szło, bo brakowało skuteczności. Dziś ona wróciła, a szczególnie może to o sobie powiedzieć Haydary (ARKA Gdynia), który wcześniej strzelał co prawda gole dla Arki, ale tylko na wyjeździe. Teraz ma już 2 trafienia i 1 asystę przy ul. Olimpijskiej, a miał szansę na hat-tricka. Gola i asystę dołożył też Czubak.
Arka w poprzednich meczach często biła głową w mur prz atakach pozycyjnych. Teraz dwukrotnie zaskoczyła rywali po długich zagraniach z własnej połowy zza linię obrony rywali, a otwarcie wyniku było zasługą bardzo dobrego pressingu i przejęcia piłki przy wyprowadzaniu jej przez rywali.
w przerwie zaprezentowano i nagrodzono drużyny z roczników 2009 i 2007 Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia, które w poprzednim sezonie wygrywały pomorską ligę w swoich kategoriach wiekowych
spiker zaprasza kibiców na prezentację gdyńskiej drużyny koszykarzy - 15.09 o godz. 19 w Polsat Gdynia Arena
46'
GKS Tychy przeprowadza w przerwie zmianę. Boisko opuszcza Czyżycki, w jego miejsce wchodzi Połap.
46'
drugą połowę od środka rozpoczęła Arka
46'
Arka bez zmian w składzie
47'
"Arka gol" - śpiewają kibice
48'
Marcjanik (ARKA Gdynia) próbował w polu karnym GKS wyłożyć piłkę na strzał Adamczykowi (ARKA Gdynia), ale zorientowali się w tym obrońcy
49'
niecelny strzał Adamczyka (ARKA Gdynia) zza pola karnego
50'
Krzepisz (ARKA Gdynia) pewnie łapie piłkę po dośrodkowaniu Buchty (GKS Tychy)
51'
[4:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Stępień. Kapitalny strzał młodzieżowca w tzw. krótki róg bramki GKS. Do bramki było może 7-8 metrów. Wszystko zaczęło się od wrzutu z autu, a później piłka chodziła jak po sznurku. Udział w tej akcji mieli kolejno: Czubak - Haydary - Milewski - Stępień
51'
Stępień (ARKA Gdynia) strzelił 1. gola w Fortuna 1. Lidze
52'
Żółtą kartką został ukarany Rymaniak (ARKA Gdynia).
53'
"Janusz Kupcewicz naszym przyjacielem jest. Jego dusza jest wśród nas" - śpiewają kibice
54'
"1, 2, 3, 4... mało" - odliczanie z trybun
55'
Żółtą kartką został ukarany Czubak (ARKA Gdynia), który sfaulował bramkarza GKS przy wyprowadzaniu przez niego piłki
kontuzja
55'
Kostrzewski (GKS Tychy) potrzebuje pomocy medycznej
56'
Jałocha (GKS Tychy) rozpoczął rozgrzewkę
57'
na razie zmiana bramkarza w GKS nie jest jednak potrzebna. Kostrzewski (GKS Tychy) wraca do bramki, a Jałocha (GKS Tychy) na ławkę
57'
rzut rożny dla gości
57'
Czubak pomógł kolegom z obrony. To on wybił piłkę po dośrodkowaniu Wołkowicza (GKS Tychy) z narożnika boiska
59'
[5:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Czubak. Marcjanik dobrze włożył nogę, przy wyprowadzeniu piłki przez rywali. Odbita przez kapitana Arki piłka trafiła w pole karne, gdzie był gdyński napastnik, który ze spokojem zamienił tę okazję na drugiego swojego, a piątego dla Arki gola. Pewny strzał z 6-7 metra po długim rogu
59'
GKS od razu odpowiada podwójną zmianą
60'
GKS Tychy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Machowski, w jego miejsce wchodzi Kargulewicz.
60'
GKS Tychy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Malec, w jego miejsce wchodzi Szymura.
61'
Arka pod względem liczby strzelonych goli w tym sezonie zrównał się z... GKS. Obie drużyny mają po 14. Gdyby jeszcze gdynianie strzelili jedną bramkę, będą mieli ich tyle samo co najlepsze pod tym względem w 1. Lidze Bruk- Bet Termalica Nieciecza i Stal Rzeszów
65'
"1, 2, 3, 4, 5... mało" - odliczanie na trybunach
66'
"Jeszcze jedna bramka musi być" - śpiewają kibice
66'
tym razem jednak piłka zeszła z nogi Haydary'emu (ARKA Gdynia) przy dośrodkowaniu
67'
będą zmiany w Arce
67'
ale wcześniej jeszcze roszada w GKS
68'
GKS Tychy przeprowadzają zmianę. Boisko opuszcza Mikita, w jego miejsce wchodzi Ploch.
69'
Nedić (GKS Tychy) wybił piłkę głową poza bramką po dośrodkowaniu Stępnia
69'
bez zagrożenia dla GKS po dośrodkowaniu Adamczyka (ARKA Gdynia) z narożnika boiska
69'
Stolc (ARKA Gdynia) do Hadary'ego w polu karnym, ale tym razem Omran nie zdołał oddać strzału
69'
Purzycki (ARKA Gdynia) i Tomal (ARKA Gdynia) gotowi do wejścia na boisko
70'
Nedić (GKS Tychy) wybił piłkę poza bramkę po strzale Czubaka
71'
krótko rozegrany korner przez Arkę, a następnie dośrodkowanie Rymaniaka (ARKA Gdynia), które pada łupem Kostrzewskiego (GKS Tychy)
72'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rymaniak, w jego miejsce wchodzi Tomal.
72'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Milewski, w jego miejsce wchodzi Purzycki.
kontuzja
75'
fizjoterapeuci gości na boisku. Pomocy potrzebuje Buchta (GKS Tychy)
76'
GKS na razie w "10"
78'
Oficjalna frekwencja - 3986 kibiców
78'
Żółtą kartką został ukarany Połap (GKS Tychy).
79'
Buchta (GKS Tychy) wraca dopiero teraz na boisko
79'
Kuzimski (ARKA Gdynia) przygotowany do wejścia na boisko
80'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Czubak, w jego miejsce wchodzi Kuzimski.
80'
"Karol Czubak" - skandują kibice
81'
szykuje się podwójna zmiana w Arce i debiut w 1. Lidze 19-letniego Przyborowskiego (ARKA Gdynia)
84'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stępień, w jego miejsce wchodzi Przyborowski.
84'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stolc, w jego miejsce wchodzi Żebrowski.
85'
87'
88'
Marcjanik (ARKA Gdynia) niecelnie główkował po dośrodkowaniu Purzyckiego (ARKA Gdynia)
88'
"Dzięki za wejście" - skandują kibice GKS, którzy są w sektorze Arki, ale dopingu nie prowadzą
89'
"Z Górnikami zawsze razem" - odpowiadają Arkowcy
89'
"Piłka nożna dla kibiców" - wspólne skandowanie
90'
co najmniej 2 minuty doliczone do drugiej połowy
90'
"Areczka 3 punkty ma" - śpiewają kibice
90+1
rzut rożny dla Arki
90+2
i kolejny korner dla Arki
90+2
krótko rozegrany korner i wyprowadzony do strzału głową Dobrota. Piłkę łapie Kostrzewski (GKS Tychy)
90+2
KONIEC MECZU. ARKA GDYNIA - GKS TYCHY 5:0
Tomasz Rybiński, rzecznik prasowy Arki, a jednocześnie spiker meczu przypomina, że "blisko 40 lat temu Janusz Kupcewicz debiutował w Arce Gdynia, strzelając gola i to było 5:0 w meczu z... GKS Tychy!".

Przypomnijmy, że ten dzień jest dedykowany właśnie najlepszemu piłkarzowi 90-lecia Arki, który zmarł dokładnie 2 miesiące temu
"Sialalala Arka Gdynia" - z trybun
"Dziękujemy" oraz "A po meczu znowu będzie bal" - to kolejne radosne śpiewy z sektora Arki. Natomiast kibice GKS do swoich piłkarzy krzyczą: "Co wy robicie, w nasze barwy hańbicie"
Bezdyskusyjne zwycięstwo Arki. Po ostatnim meczu trener Tarasiewicz podkreślając, że okazje na gole są, mówił: "nie chcę być zachłanny, żeby z 7 sytuacji wpadało 6 goli". Jednak wreszcie gdynianie w Gdyni pokazali ofensywny potencjał. Mogli wygrać jeszcze wyżej, ale i tak warto podkreślić ich skuteczność. Z 12 strzałów aż 8 było celnych, a 5 przyniosło gole.
Nie było tym razem "wożenia" się z piłką od boku do boku w ataku pozycyjnym, a bramki padały głównie po udanym pressingu na wyprowadzających piłkę rywalach bądź długich przerzutach z własnej połowy.
Oczywiście posiadanie piłki było jak zwykle w dotychczasowych meczach z dużą przewagą żółto-niebieskich 64:36, ale tym razem głównie służyło ono temu - jak mówi trener Tarasiewicz - gdy dłużej my mamy piłkę, to mniej szans na gole ma przeciwnik. Goście jedyny celny strzał oddali w pierwszej połowie, gdy Malec próbował skorzystać z prezentu Krzepisza (ARKA Gdynia), ale bramkarz naprawił swój błąd. Po przerwie praktycznie nie był już niepokojony przez rywali.

18 Resovia 9 0 4 5 6:13 4
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Zespoły z miejsc 4-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.
Tabela wprowadzona: 2022-09-05