Arka Gdynia - Lech Poznań 0:0. Jubileuszowa kanonada bez goli

Jacek Główczyński
17 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Jedenastka i Piłkarz 90-lecia Arki Gdynia. Dekoracja w przerwie meczu z Lechem Poznań

Arka Gdynia zremisowała u siebie z Lechem Poznań 0:0. Patrząc na tabelę ekstraklasy, a i na przebieg meczu, wynik jest na pewno sukcesem gospodarzy. Ponad 10-tysięczna publiczność nie doczekała się goli, choć pod obiema bramkami trwała kanonada. Łącznie oddano ponad 40 strzałów. Żółto-niebieskich ratowali: Pavels Steinbors oraz dwukrotnie słupki. Niespodziewanym bohaterem jubileuszowego boju mógł być młodzieżowiec Kamil Antonik, ale w doliczonym czasie gry nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem. W przerwie ogłoszono Jedenastkę 90-lecia oraz wybór Janusza Kupcewicza na najlepszego piłkarza w historii klubu.

Lech Poznań Lech Poznań
1 Steinbors - 21 Olczyk, 26 Danch, 3 Maghoma, 6 Helstrup - 16 Deja, 14 Nalepa - 35 Młyński, 27 Budziński, 7 Jankowski - 91 Serrarens
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Raczkowski (Warszawa) oraz Obukowicz, Siejka
Widzów: 10 098
1. Van Der Hart - 2 Gumny, 5 Crnomarković, 37 Satka, 22 Kostewycz - 25 Tiba, 6 Muhar - 17 Makuszewski, 10 Jevtić, 7 Jóźwiak - 9 Gytkjaer
  • 63' 35 Młyński Zmiany 18 Antonik
  • 88' 6 Muhar Zmiany 11 Żamaletdinow
  • 90' 7 Jankowski Zmiany 17 Marciniak
  • 90+4 91 Serrarens Zmiany 9 Skhirtladze
  • 64' 17 Makuszewski Zmiany 27 Puchacz
  • 77' 9 Gytkjaer Zmiany 8 Tomczyk
  • 67' Budziński
  • 76' 3 Maghoma
  • 77' Staniszewski
  • 80' Danch
  • 84' Nalepa
  • 90+3 Jóźwiak

Zobacz, której drużynie dziękowali kibice po meczu Arka Gdynia - Lech Poznań

To drugi dzień w tym roku, w którym Arka obchodzi 90-lecie

Przeczytaj więcej o Jedenastce 90-lecia i jak będzie wybierany najlepszy piłkarz w historii

przed meczem pamiątkową koszulkę z nr 100 otrzymał Steinbors (ARKA Gdynia). To na pamiątkę setnego występu w barwach Arki

Przeczytaj, co mówił Pavels Steinbors przed setnym meczem w barwach Arki Gdynia

Steinbors (ARKA Gdynia) otrzymuje również statuetkę, gdyż znalazł się Jedenastce 90-lecia. Pozostali wybrani zostaną ogłoszeni w przerwie
także koszulka pamiątkowa dla kibica pomysłodawcy akcji zbierania pieniędzy na karnety dla dzieci, których nie stać na zakup. W ramach akcji zebrano blisko 141 tys. zł

Przeczytaj więcej o inicjatywie stowarzyszenia kibiców Arki, do której dołączyli większościowy akcjonariusz i prezes klubu

po porażce w ostatniej kolejce szkoleniowiec Arki zapowiedział zmiany w składzie

Zagłębie Lubin - Arka Gdynia 2:0. Przeczytaj relację, wystaw noty piłkarzom i trenerowi

do gry od początku wchodzą: Olczyk, Budziński i Maghoma, którzy Lubinie weszli w trakcie gry, a także wraca po kontuzji Jankowski

Na kogo Arka Gdynia postawi w obronie? Zagłosuj, ile powinno być zmian w tej formacji

zgodnie z zapowiedziami wykurował się też Helstrup, ale - jeśli potwierdzi się podane ustawienie - to Duńczyk zagra z lewej strony obrony

Co z kontuzjowanymi w Arce Gdynia? Sprawdź, kto i kiedy ma wrócić do gry

dla Budzińskiego to pierwszy mecz w Gdyni w roli piłkarza Arki od blisko 8 lat

Marcin Budziński: Jest czas, by wszystko zmienić. Przeczytaj wywiad z pomocnikiem Arki Gdynia

na trybunach dziś prezydent Szczurek, który wraz z prezesem Pertkiewiczem będzie wręczać nagrody dla Piłkarzy 90-lecia

Gdynia pozostaje partnerem strategicznym Arki. Sprawdź, ile pieniędzy przekazuje dla klubu

przypomnijmy, że jeden z trzech akcjonariuszy Arki Gdynia SSA rozpoczął sprzedaż udziałów, które pośrednio dają kontrolę nad 5 procentami akcji piłkarskiej spółki

Ejsmond Club przejął 5 procent akcji Arka Gdynia SSA i sprzedaje udziały kibicom. Sprawdź szczegóły

piłkarze na prezentacji. Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki. Lech granatowe koszulki, czarne spodenki
w sztabie gości byli piłkarze Arki. Pierwszym trenerem jest Dariusz Żuraw, a trenerem bramkarzy - Michał Chamera. Natomiast szkoleniowiec Arki - Jacek Zieliński w przeszłości do tytułu mistrza Polski doprowadził Lecha
ławka rezerwowych Arki: 87 Staniszewski, 9 Skhirtladze, 11 Siemaszko, 17 Marciniak, 18 Antonik, 22 Busuladzić, 23 Marić, 31 Łoś, 33 Zbozień,
"Kolejarz chcemy zwycięstwa" - skandowanie z sektora gości
ławka rezerwowych Lecha: 33 Szymański, 4 Rogne, 8 Tomczyk, 11 Żamaletdinow, 15 Moder, 19 Cywka, 24 Amaral, 27 Puchacz
1'
od środka rozpoczął mecz Lech
1'
z gdyńskich sektorów wulgarnie o większościowym akcjonariuszu Arki
2'
pierwsza groźna akcja Lecha. Po dośrodkowaniu Markuszewskiego Jóźwiak (Lech Poznań) przeskoczył Olczyka (ARKA Gdynia), ale główkował obok słupka
4'
niecelny strzał z dystansu Młyńskiego (ARKA Gdynia)
5'
Steinbors (ARKA Gdynia) wybija piłkę spod nóg Jóźwiaka (Lech Poznań), do którego podawał Jevtić
5'
Lech atakuje skrzydłami, próbując wykorzystać eksperymentalne ustawienie Arki na bokach defensywy. Przypomnijmy, że etatowi obrońcy: Marciniak i Zbozień tym razem w rezerwie
6'
teraz Olczyk (ARKA Gdynia) dobrze zablokował dośrodkowanie Jóźwiaka (Lech Poznań), a piłka jeszcze odbiła się od skrzydłowego Lecha i wyszła za bramkę. Grę wznowi Steinbors (ARKA Gdynia)
9'
słupek uratował Arkę po strzale z dystansu Tiby (Lech Poznań)
10'
Danch (ARKA Gdynia) zablokował w polu karnym Gytkjaera (Lech Poznań)
10'
i jeszcze jeden strzał Tiby (Lech Poznań). Tym razem lekki i prosto w ręce Steinborsa (ARKA Gdynia)
11'
od początku mecz z przewagą Lecha
12'
Jevtić (Lech Poznań) przejął piłkę, którą Budziński (ARKA Gdynia) źle podawał do Dancha (ARKA Gdynia). Skończyło się na rzucie rożnym dla gości
13'
krótko rozegrany korner przez Lecha i dopiero po chwili dośrodkowanie Markuszewskiego. Pewnie łapie piłkę Steinbors (ARKA Gdynia)
13'
z sektora gości, z którego cały czas głośny doping dla Lecha, tym razem gromkie skandowanie "Arka Gdynia"
13'
Van der Hart (Lech Poznań) wypuścił piłkę po strzale Budzińskiego, ale nie było nikogo na dobitkę
15'
kiks Maghomy (ARKA Gdynia), drugi rzut rożny dla Lecha
15'
znów krótkie rozegranie Lecha z narożnika boiska, ale wmieszał się w nie Nalepa (ARKA Gdynia) i przejął piłkę
17'
"Areczko tylko zwycięstwo" - skandowanie z trybun
17'
jednak nadal naciera Lech. Statystycy Ekstraklasa SA uwzględnili już 6 strzałów gości, w tym 3 celne
18'
znów wulgarnie pod adresem większościowego akcjonariusza Arki. Spiker za każdym razem "apeluje o kulturalny doping"
20'
pewna interwencja Helstrupa (ARKA Gdynia). Na wysokości własnego pola karnego zabrał piłkę Makuszewskiemu (Lech Poznań)
20'
Jankowski (ARKA Gdynia) zablokowany na linii pola karnego, ale będzie jeszcze rzut rożny dla Arki
20'
po dośrodkowaniu z kornera Nalepy (ARKA Gdynia) głową próbował strzelać Jankowski (ARKA Gdynia). Będzie korner, gdyż ostatni zagrywał Crnomarković

21'
tym razem z narożnika boiska Nalepa (ARKA Gdynia) przed pole karne do Olczyka (ARKA Gdynia), któremu jednak nie wyszedł strzał
21'
szybka kontra Lecha po źle rozegranym rzucie wolnym przez Arkę. Steinbors (ARKA Gdynia) odbił piłkę po strzale Tiby, a dobitka Jevticia (Lech Poznań) z okolic narożnika pola bramkowego wysoko nad poprzeczką
23'
Jevtić (Lech Poznań) w polu karnym Arki pomagał sobie ręką i kolejny atak Lecha przerwany
24'
Maghoma (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza własną bramkę. Rzut rożny dla Lecha
25'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z narożnika boiska Kostewycza (Lech Poznań)
26'
Gumny (Lech Poznań) napędził kolejny atak Lecha, ale niecelnie zagrywał do Jevticia (Lech Poznań). Od bramki zacznie Steinbors
26'
"Lech, Kolejorz" - skandowanie z sektorów Arki
27'
"Arka" - z sektora gości, "Gdynia" - odpowiedź z miejscowych sektorów
27'
a po chwili odwrotnie. Goście krzyczą "Lech", miejscowi dopowiadają "Poznań"
28'
Makuszewski (Lech Poznań), którego nikt nie pilnował, spudłował głową z 6. metra po doskonałym dośrodkowaniu z prawego skrzydła Gumnego (Lech Poznań)
28'
tylko nieskuteczności Lecha oraz dobrym interwencjom Steinborsa (ARKA Gdynia) gospodarze zawdzięczają, że w tym meczu nie przegrywają już kilkoma bramkami
30'
zablokowane dośrodkowanie Kostewycza (Lech Poznań). Kolejny korner dla gości
31'
niecelnie główkował Muhar (Lech Poznań) po dośrodkowaniu z narożnika boiska Jevticia (Lech Poznań)
32'
celny strzał Nalepy (ARKA Gdynia), ale piłka skierowana w środek bramki nie sprawiła problemów bramkarzowi Lecha
34'
"Arkowcy gol" - z trybun
34'
rykoszet po strzal z dystansu Muhara (Lech Poznań). Rzut rożny dla Lecha
35'
Serrarens (ARKA Gdynia), wyręczył obrońców i wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z narożnika boiska Jevticia (Lech Poznań)
36'
sędzia, na razie ustnie, napomina Serrarensa (ARKA Gdynia), który faulował Crnomarkovicia (Lech Poznań)
37'
faul Dancha (ARKA Gdynia) na Gumnym (Lech Poznań) na wysokości pola karnego Arki
38'
Po dośrodkowaniu Jevticia (Lech Poznań) piłkę próbował wybić Nalepa (ARKA Gdynia), ale skierował ją w kierunku własnej bramki. Steinbors (ARKA Gdynia) był na posterunku i zapobiegł samobójczemu trafieniu
39'
wybita piłka na rzut rożny po dośrodkowaniu Nalepy (ARKA Gdynia)
40'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Nalepy (ARKA Gdynia) do strzału głową nie doszedł Maghoma (ARKA Gdynia)
41'
Olczyk (ARKA Gdynia) wywalczył kolejny korner dla Arki
42'
Lech miał problemy z wybiciem piłki, którą z narożnika boiska wrzucił Nalepa (ARKA Gdynia). Wreszcie do strzału doszedł Deja (ARKA Gdynia), ale uderzył nad poprzeczką
42'
Deja (ARKA Gdynia) faulowany około 30 metrów od własnej bramki. Niedawno pokazał, że sam z tej pozycji potrafi uderzyć
43'
trwają już przygotowania do nagrodzenia Jedenastki 90-lecia, co będzie miało miejsce w przerwie
44'
zablokowany strzał z rzutu wolnego Deji (ARKA Gdynia), a poprawka Nalepy (ARKA Gdynia) niecelna
44'
Nalepa (ARKA Gdynia) zagrał w pole karne do Budzińskiego (ARKA Gdynia), ale Marcin nie doszedł do piłki. Od bramki zacznie Var Der Hart (Lech Poznań)
45'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. W GDYNI BEZ GOLI
Lech miał zdecydowaną przewagę, grał szybko i pomysłowo. Stwarzał dobre sytuacje na gole, ale brakowało gościom skuteczności, bądź dobrze bronił Steinbors (ARKA Gdynia). Dlatego Arka utrzymuje remis. Kilka ataków gospodarzy kończyło się co prawda strzałami, ale nie na tyle groźnymi, by bramkarz gości sięgnął do siatki.

Piłkarzem 90-lecia został Janusz Kupcewicz
nieobecny był Zarandia, który gra obecnie w Belgii, a w zastępstwie zmarłego Bielińskiego statuetkę odebrała żona. Pozostali laureaci stawili się osobiście. Otrzymali koszulki ze swoim nazwiskiem oraz statuetki. Dekoracji dokonali prezydent Szczurek i prezes Pertkiewicz
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka
46'
obie drużyny bez zmian w składach
46'
Deja (ARKA Gdynia) uderzył z połowy boiska. Nieznacznie posłał piłkę nad poprzeczką
48'
dwukrotnie blokowane strzały Młyńskiego (ARKA Gdynia)
49'
Serrarens (ARKA Gdynia) miał czas, aby przymierzyć z 18. metra. Holender szukał technicznego strzału pod poprzeczkę, ale piłka poszła po górnej siatce
49'
Nalepa (ARKA Gdynia) zmusił do największego wysiłku Van Der Harta (Lech Poznań). Bramkarz gości miał kłopoty ze złapaniem piłki po uderzeniu z dystansu
50'
dobry początek Arki po przerwie. Odważniejsza gra gospodarzy pojawiła się już pod koniec poprzedniej połowy
52'
Steinbors (ARKA Gdynia) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu Makuszewskiego (Lech Poznań)
53'
kontra Arki, ale Crnomarković (Lech Poznań) szybszy od Jankowskiego (ARKA Gdynia)
54'
Helstrup (ARKA Gdynia) uprzedził Makuszewskiego (Lech Poznań) i wybił piłkę poza własną bramkę
54'
wybita piłka po dośrodkowaniu z narożnika boiska Jevticia (Lech Poznań)
55'
Steinbors (ARKA Gdynia) wybił piłkę na korner po kolejnej wrzutce Jevticia (Lech Poznań)
55'
wybita piłka przed pole karne po dośrodkowaniu z narożnika boiska Jevticia (Lech Poznań)
57'
Tiba (Lech Poznań) wyłożył piłkę na strzał Makuszewskiemu (Lech Poznań), ale skrzydłowy uderzył wysoko nad bramką
58'
niecelny strzał Budzińskiego (ARKA Gdynia) sprzed "16"
58'
Danch (ARKA Gdynia) nie pozwolił, by Gytkjaer (Lech Poznań) dograł piłkę do Jóźwiaka (Lech Poznań)
58'
jeszcze korner dla Lecha
59'
Maghoma (ARKA Gdynia) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z narożnika boiska Jevticia (Lech Poznań)
60'
dwukrotnie powstrzymane ataki prawym skrzydłem Gumnego (Lech Poznań)
62'
koronkowa akcja Jankowski (ARKA Gdynia) -Deja (ARKA Gdynia) -Serrarens (ARKA Gdynia), ale zakończona niecelnym strzałem Holendra
63'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę wśród młodzieżowców. Boisko opuszcza Młyński, w jego miejsce wchodzi Antonik.
64'
Lech Poznań przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Makuszewski, w jego miejsce wchodzi Puchacz.
64'
obaj szkoleniowcy dokonali roszady na skrzydle
65'
Antonik (ARKA Gdynia) pogubił się w dryblingu i stracił piłkę w polu karnym Lecha
66'
Jevtić (Lech Poznań) zbyt mocno zagrał wzdłuż bramki Arki i nikt nie miał szans, by dojść do tej piłki
66'
Gytkjaer (Lech Poznań) podał piłkę do Puchacza (Lech Poznań), a ten mógł strzelić gola już przy pierwszym kontakcie z piłką po wejściu na boisko. Steinbors pewnie obronił strzał młodzieżowca Lecha, który uwolnił się spod opieki Helstrupa
67'
Żółtą kartką został ukarany Budziński (ARKA Gdynia).
68'
Antonik (ARKA Gdynia) nie pozwolił na dośrodkowanie Kostewyczowi (Lech Poznań), ani też nie pozwolił, by obrońca Lecha zdobył rzut rożny
69'
Helstrup (ARKA Gdynia) zabrał piłkę Jóźwiakowi (Lech Poznań) i ruszył z kontrą 2 na 2. Sędzia przerwał grę, uznając, że Duńczyk faulował
71'
Rzut karny dla Arki! Bramkarz Lecha odbił piłkę po strzale Deji, a składający się do dobitki Serrarens, upadł na boisko. Arbiter ocenił, że faulował Gumny
71'
piłkarze Lecha sugerują arbitrowi, by skonsultował się z VAR, a zarówno Gumny jak i Serrarers padli na murawę, trzymając się za nogę
72'
i arbiter rzeczywiście czeka na podpowiedź VAR, który dowodzi w tym meczu Szymon Marciniak
72'
arbiter pobiegł do monitora, by sam zobaczyć tę sytuację
73'
sędzia wraca po oglądaniu materiału video i anuluje rzut karny. Nadal 0:0
74'
Oficjalna frekwencja 10 098 kibiców
74'
atak Lecha przynosi mu korner
75'
po dośrodkowaniu Jevticia (Lech Poznań) głową uderzył Jóźwiak (Lech Poznań), ale Steinbors (ARKA Gdynia) pewnie interweniował
76'
Żółtą kartką został ukarany Maghoma (ARKA Gdynia) po faulu na Gytkjaerze
77'
Lech Poznań przeprowadza wymuszoną zmianę. Boisko opuszcza kontuzjowany Gytkjaer, w jego miejsce wchodzi Tomczyk.
77'
kolejny piłkarz Lecha na murawie. Tym razem leży Crnomarković (Lech Poznań)
77'
a z trybun po raz kolejny tego dnia wulgarnie o większościowym akcjonariuszu Arki
77'
Żółtą kartką został ukarany Staniszewski (ARKA Gdynia), rezerwowy bramkarz Arki, którego najwyraźniej komentarz nie spodobał się sędziemu
78'
Crnomarković (Lech Poznań) może kontynuować grę
80'
Żółtą kartką został ukarany Danch (ARKA Gdynia) o rzut wolny dla Lecha około 25 metrów od bramki
81'
słupek ratuje Arkę. Steinbors końcami palców wypchnął na niego piłkę po strzale Jevticia (Lech Poznań) z rzutu wolnego
81'
niecelny strzał z pola karnego Jóźwiaka (Lech Poznań), a była to okazja na gola
82'
już 20 strzałów Lecha, w tym 7 celnych na bramkę Arki
82'
gdynianie strzelali 13 razy, w tym 4 razy celnie
84'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (ARKA Gdynia) po faulu na Puchaczu
84'
z obu sektorów cały czas doping dla obu drużyn
84'
teraz "Arka Gdynia" z trybun zajmowanych przez gospodarzy
84'
"Kolejorz gramy do końca" - z tych poznańskich
86'
Nalepa (ARKA Gdynia) wyprowadził kontrę, uderzenie Antonika (ARKA Gdynia) zablokowane
86'
Crnomarković (Lech Poznań) powstrzymał we własnym polu karnym Antonika (ARKA Gdynia)
86'
Lech przygotowuje ostatnią zmianę, wejdzie drugi napastnik. Trener Zieliński ma jeszcze 2 roszady
88'
niecelny strzał z dystansu Serrarensa (ARKA Gdynia)
88'
ARKA Gdynia przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Muhar, w jego miejsce wchodzi Żamaletdinow.
88'
napastnik wszedł za defensywnego napastnika
88'
w Arce rozgrzewkę kończy Marciniak
90'
zamieszanie w "16" Arki, ale bez strzału Lecha
90'
ARKA Gdynia przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Jankowski, w jego miejsce wchodzi Marciniak.
90'
wzmocniony lewy bok drużyny. Z tej strony grać będzie teraz dwóch obrońców
90'
5 minut doliczone do drugiej połowy