Arka Gdynia - Raków Częstochowa 0:2. Obrońca Pucharu Polski gra dalej

Jacek Główczyński
1 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Kibice Arki Gdynia do piłkarzy po przegranej z Rakowem Częstochowa 0:2

Arka Gdynia przegrała u siebie zasłużenie z Rakowem Częstochowa 0:2 (0:1). Tym samym żółto-niebieskim nie udał się rewanż za ubiegłoroczny finał, a przygoda z Fortuna Puchar Polski skończyła się w tym sezonie już na ćwierćfinale, a dalej zagra obrońca trofeum. Kibice gospodarzy "rozgrzeszyli" piłkarze od razu po meczu, ale w zamian zobowiązali do zdobycia awansu do ekstraklasy.

Czubak

Rezerwowi: 34 Molenda, 8 Marcus, 9 Siemaszko, 13 Zmorzyński, 14 Kuzimski, 18 Sasin, 21 Skóra, 36 Bednarski, 77 Żebrowski

9 Musiolik

Rezerwowi: 1 Kovacević, 2 Petrasek, 3 Rudnić, 8 Ladderman, 16 Krzyżak, 17 Wdowiak, 18 Arak, 21 Gutkovskis, 71 Długosz
  • 75' 19 Kobacki Zmiany 9 Siemaszko
  • 87' 6 Milewski Zmiany 36 Bednarski
  • 90' 68 Czubak Zmiany 14 Kuzimski
  • 46' 70 Sturgeon Zmiany 17 Wdowiak
  • 55' 9 Musiolik Zmiany 21 Gutkovskis
  • 66' 22 Sorescu Zmiany 2 Petrasek
  • 88' 11 Lopez Zmiany 71 Długosz
  • 20' Musiolik
  • 65' Gutkovskis
  • 32' Marcjanik
  • 59' Milewski
  • 62' Aleman
  • 90+2 Dobrotka
  • 50' Kun
  • 58' Sorescu
  • 84' Sapała

Przed meczem Arka Gdynia - Raków Częstochowa piłkarze manifestowali przeciwko wojnie na Ukrainie

Fortuna Puchar Polski - pozostałe mecze ćwierćfinałowe
  • Olimpia Grudziądz - Wisła Kraków 1:1 (1:1, 1:1), karne 5:3
  • Górnik Zabrze - Lech Poznań, 2 marca, godz. 18
  • Legia Warszawa - Górnik Łęczna, 2 marca, godz. 20:45

w przededniu meczu z Rakowem do klubowej kolekcji trafiła replika Pucharu Polski zdobytego przez Arkę w 1979 roku

Przeczytaj, co działo się przy ul. Olimpijskiej przed meczem Arka Gdynia - Raków Częstochowa

w ceremonii wziął udział trener tamtej ekipy Czesław Boguszewicz i jego siedmiu ówczesnych podopiecznych

Przypomnij, sobie jak Czesław Boguszewicz i Janusz Kupcewicz wspominali finał 1979 i jak dobrze doradzali, by wygrać w 2017 roku

oby był to dla obecnych piłkarzy Arki kolejny bodziec, który pozwoli im wziąć skuteczny rewanż na Rakowie za przegrały finał 1:2 w Lublinie 2 maja ubiegłego roku

Przypomnij sobie jak Arka Gdynia grała w finale Fortuna Puchar Polski 2020/21 - relacja, foto

trener Tarasiewicz był przekonany, że zespół jest dobrze przygotowany i może walczyć na dwóch frontach

Ryszard Tarasiewicz: Grać na naszych warunkach o awans. Przeczytaj, co jeszcze mówi trener Arki Gdynia przed inauguracją roku

również kapitan Marcjanik przypominał o pucharowych niespodziankach

Michał Marcjanik: Będziemy lepszą drużyną. Przeczytaj, co jeszcze mówił kapitan Arki Gdynia

na otwarcie ligi Arka zaimponowała przede wszystkim: odwagą, skutecznością i motoryką. Czy atuty z meczu z Widzewem zaprocentują również w boju z wicemistrzem Polski?

Jakimi przede wszystkim elementami Arka Gdynia pobiła Widzew Łódź?

trener Tarasiewicz zdecydował się na tę samą "11", która zaczynała mecz z Widzewem

Widzew Łódź - Arka Gdynia 2:5 - przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

najlepsze wyniki Arki w Pucharze Polski
2 zdobyte puchary: 1979, 2017
2 finały: 2018, 2021
3 półfinały: 1982, 2012, 2014
mimo że nie ma już sankcji epidemicznych co do ograniczeń widowni, to Arka była przygotowana maksymalnie na przyjęcie około 5 tysięcy kibiców
w sektorze gości spodziewanych było ponad 100 kibiców
pod stadionem wzmocnione siły policyjne
Raków dokonał aż 6 zmian w porównaniu z "11", która w ostatnim meczu ligowym pokonała Wisłę Płock 2:0.
w podstawowym składzie pozostał m.in. Kun (Raków Częstochowa), były piłkarz Arki
"Stop War" - na prezentacji
Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki. Raków czerwono-niebieskie koszulki, niebieskie spodenki
-2 stopnie Celsjusza obecnie w Gdyni
sędzia zwleka z rozpoczęciem, gdyż dopiero niedawno zakończył się pierwszy ćwierćfinał. III-ligowa Olimpia Grudziądz pokonała po rzutach karnych Wisłę Kraków 5:3. Po 120 minutach gry był remis 1:1
1'
od środka mecz rozpoczęła Arka
3'
Czubak pakuje piłkę do siatki, ale boczny arbiter podnosi chorągiewkę, sygnalizując spalonego
4'
sędzia główny odgwizdał spalonego, ale czeka jeszcze na konsultację z VAR
4'
gol nie został uznany. Nadal 0:0
5'
Krzepisz (ARKA Gdynia) odbija piłkę po strzale Lopeza (Raków Częstochowa). Rzut rożny dla gości
6'
zamieszanie w "16" Arki, ale ostatecznie Krzepisz (ARKA Gdynia) łapie piłkę
8'
Deja (ARKA Gdynia) z rzutu wolnego z około 30 metrów, ale piłka nie przebiła się przez nogi rywali, ugrzęzła gdzieś w okolicach 13. metra od bramki
8'
sygnalizowane zagranie ręką w polu karny Rakowa, sędzia nie reaguje
9'
Krzepisz (ARKA Gdynia) przejął piłkę po dośrodkowaniu Kuna
10'
Dobrotka (ARKA Gdynia) zablokował w "16" Sorescu (Raków Częstochowa). Kolejny korner dla gości
11'
znów zamieszanie w "16" Arki po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa). Ostatecznie piłkę obok słupka posłał Sapała (Raków Częstochowa)
11'
"Wygramy, wygramy..." - z trybun
11'
spiker apeluje o kulturalny doping, ale na razie nie pomaga
14'
Czyż (Raków Częstochowa) wrzucił piłkę w "16", ale zbyt mocno. Od bramki rozpocznie Krzepisz (ARKA Gdynia)
14'
przypomnijmy, że Czyż (Raków Częstochowa) jest wychowankiem SI Arka Gdynia, ale do pierwszej drużyny Arki nigdy nie trafił
15'
wrócił doping dla Arki
16'
na razie Arka stara się nie oddawać zbyt mocno pola gościom, choć Raków ma przewagę w posiadaniu piłki 59:41
17'
wulgarnie z trybun pod adresem Putina
18'
celnie strzelał Kobacki (ARKA Gdynia). Piłkę zmierzającą w dolny róg bramki złapał Trelowski (Raków Częstochowa)
19'
sędzia zareagował na sygnalizację bocznego i dyktuje rzut wolny dla Rakowa z wysokości pola karnego Arki
20'
[0:1] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Musiolik. Z rzutu wolnego dośrodkował Lopez na tzw. pierwszy słupek, Musiolik głową trafił z 5. metra, rzucając się na piłkę szczupakiem
21'
sędzia jeszcze czeka, co powie VAR, choć piłka ustawiona już na środku boiska
21'
czterech piłkarzy Arki dyskutuje jeszcze z arbitrem
21'
gol został uznany. Arka przegrywa 0:1
22'
mogła być szybka odpowiedź Arki, ale ostatecznie piłka w rękach Trelowskiego (Raków Częstochowa) po strzale Deji
24'
"Areczko, tylko zwycięstwo" - z trybun
25'
kibice gości też próbują dopingować, ale rzadko udaje im się przebić przez doping miejscowych
25'
Sturgeon (Raków Częstochowa) nie zdołał oddać strzału głową
26'
uderzenie Czyża (Raków Częstochowa) tylko do statystyk. Piłka lekko uderzona nie sprawiła żadnych kłopotów Krzepiszowi (ARKA Gdynia)
27'
Lopez (Raków Częstochowa) próbował technicznego strzału sprzed narożnika pola karnego. Krzepisz (ARKA Gdynia) złapał piłkę
27'
gdy leżał na boisku Sapała (Raków Częstochowa), Arsenić (Raków Częstochowa) wybił piłkę w aut, choć nie było takiej potrzeby
28'
Arka oddaje piłkę rywalom po wrzucie z autu
29'
Raków coraz mocniejszy pressing już na połowie Arki
29'
niecelne podanie Sapały (Raków Częstochowa) w kierunku Sturgeona (Raków Częstochowa). Dobrze te zamiary odczytał Krzepisz (ARKA Gdynia) i on przejął piłkę
30'
zablokowany strzał Adamczyka (ARKA Gdynia) sprzed pola karnego, ale atak ponowił Aleman (ARKA Gdynia), zdołał dograć w pole bramkowe do Czubaka, który wywalczył rzut rożny
31'
bez zagrożenia dla gości po kornerze Deji (ARKA Gdynia)
32'
Żółtą kartką został ukarany Marcjanik (ARKA Gdynia), który faulował Musiolika
33'
"Walczyć Arka, walczyć" - z trybun
33'
po rzucie wolnym, jest rzut rożny dla Rakowa
34'
Niewulis (Raków Częstochowa) posłał piłkę nad bramką po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa)
34'
teraz wulgarnie z obu sektorów
35'
fizjoterapeuci Rakowa na boisku. Pomocy potrzebuje Sturgeon
36'
Sturgeon (Raków Częstochowa) wraca do gry
37'
Deja (ARKA Gdynia) wybił piłkę w aut po dośrodkowaniu Sorescu (Raków Częstochowa)
38'
niecelny strzał sprzed pola karnego Sorescu (Raków Częstochowa)
40'
zbyt mocne podanie Tudora (Raków Częstochowa) w kierunku Sorescu (Raków Częstochowa). Piłkę przejął Krzepisz (ARKA Gdynia)
42'
"Arka gol" - z trybun
42'
zbyt mocne podanie Milewskiego (ARKA Gdynia) w kierunku Stępnia. Piłka wyszła poza końcową linię boiska
43'
43'
była szansa na kontrę, ale Kobacki (ARKA Gdynia) niecelnie do wbiegającego w pole karne Czubaka
45'
Trelowski (Raków Częstochowa) zza własną "16" wybił piłkę w aut, bo Marcjanik (ARKA Gdynia) podaniem szukał Stępnia
45'
Adamczyk (ARKA Gdynia) zdobył rzut rożny
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
bez zagrożenia dla Rakowa po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Deji (ARKA Gdynia)
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA GDYNIA - RAKÓW CZĘSTOCHOWA 0:1
Arka nie przestraszała się Rakowa. Podjęła z wicemistrzami Polski odważną walkę. Czubak posłał nawet piłkę do siatki, ale był na spalonym.
Goście mieli optyczną przewagę, ale z gry większej krzywdy Arce nie zrobili. Jedyna bramka padła po stałym fragmencie gry. Po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa) gola głową zdobył Musiolik.
W drugich 45 minutach gospodarze powinni podjąć jeszcze walkę o odrobienia strat, a potem o awans. Przypomnijmy, że półfinalistę wskaże ten mecz. Gdyby był remis sędzia zarządzi dogrywkę 2x15 minut, a później ewentualnie rozstrzygałyby karne.
46'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Sturgeon, w jego miejsce wchodzi Wdowiak.
46'
drugą połowę rozpoczął Raków
46'
Arka bez zmian w składzie
46'
Oficjalna frekwencja 4820 kibiców
48'
"Arka Gdynia" - skandowanie z trybun
49'
nieudane dośrodkowanie Czyża (Raków Częstochowa) z rzutu wolnego
50'
Żółtą kartką został ukarany Kun (Raków Częstochowa) po faulu na Deji
51'
zablokowany strzał Adamczyka (ARKA Gdynia) w polu karnym Rakowa
52'
szczęście przy Arce. Wdowiak (Raków Częstochowa) nie trafił w bramkę z 7. metra
55'
55'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Musiolik, w jego miejsce wchodzi Gutkovskis.
56'
Stępień (ARKA Gdynia) nie doszedł w "16" do odbitej piłki po strzale Adamczyka (ARKA Gdynia) z dystansu
58'
Żółtą kartką został ukarany Sorescu (Raków Częstochowa) po faulu na Kobackim
58'
niewiele zabrakło Czubakowi, aby doszedł do główki po dośrodkowaniu Kobackiego (ARKA Gdynia)
59'
Żółtą kartką został ukarany Milewski (ARKA Gdynia).
59'
w faulach Raków 12, Arka 5, ale w żółtych kartach 2:2
60'
Kun (Raków Częstochowa) zdobył rzut rożny dla gości
61'
Kobacki (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu Lopeza (Raków Częstochowa) z narożnika boiska
61'
Aleman (ARKA Gdynia) i Gutkovskis (Raków Częstochowa) wymagają pomocy medycznej
61'
sędzia wyjął żółtą kartkę i czeka aż piłkarze się podniosą, ukarany będzie piłkarz Arki
62'
Żółtą kartką został ukarany Aleman (ARKA Gdynia).
62'
obaj piłkarze zostają na boisku
64'
"Tylko zwycięstwo" - przypominają gdyńscy kibice
65'
[0:2] Raków Częstochowa STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gutkovskis. Napastnik gości z łatwością minął Bunozę i strzałem w tzw. długi róg zdobył gola
66'
Raków Częstochowa przeprowadza trzecią zmianę. Boisko opuszcza Sorescu, w jego miejsce wchodzi Petrasek.
67'
teraz głośna radość z sektora gości, bo Arkowcy zrobili przerwę w dopingu
68'
zablokowany strzał Wdowiaka (Raków Częstochowa) w polu karnym Arki
68'
gorąco przy obu ławkach, bo Stępień (ARKA Gdynia) został wypchnięty z boiska, ale sędzia nie uznał, że był to faul
69'
znów dwaj piłkarze leżą na boisku
70'
podniósł się Czyż (Raków Częstochowa), ale fizjoterapeuci Arki wbiegają na boisko, aby pomóc Kobackiemu
71'
Kobacki (ARKA Gdynia) poza boiskiem, Arka na razie w "10"
72'
Kobacki (ARKA Gdynia) wrócił na boisko
72'
nieznacznie niecelny strzał Adamczyka (ARKA Gdynia) po zgraniu piłki przez Czubaka
73'
z rozgrzewki przywoływany Siemaszko (ARKA Gdynia)
75'
Gutkovskis (Raków Częstochowa) spudłował głową z pola bramkowego po dośrodkowaniu Kuna
75'
przywoływany z rozgrzewki Bednarski (ARKA Gdynia)
75'
ARKA Gdynia przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Kobacki, któremu kontuzja nie pozwala na kontynuowanie gry, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
78'
Krzepisz (ARKA Gdynia) złapał piłkę po strzale sprzed "16" Sapały (Raków Częstochowa)
79'
zabawa Bunozy (ARKA Gdynia) z Krzepiszem (ARKA Gdynia) we własnym polu karnym o mały włos nie skończyła się przechwytem Lopeza (Raków Częstochowa)
79'
ciężko się przebić Arce w ofensywie, bo Raków bardzo dobrze gra pressingiem, a gdy ma piłkę, to unika poważniejszych, własnych strat
81'
Bednarski (ARKA Gdynia) od kilku minut przygotowany do wejścia, ale trener wstrzymuje zmianę
81'
niecelnie główkował Czubak po dośrodkowaniu Deji (ARKA Gdynia)
82'
kiksy Bunozy (ARKA Gdynia) i Kuna
83'
"Gramy do końca" - skandowanie z trybun
83'
na spalonym Siemaszko (ARKA Gdynia) po podaniu Adamczyka (ARKA Gdynia)
84'
Niewulis (Raków Częstochowa) podał piłkę do Alemana (ARKA Gdynia), a ten oddał ją Sapale. Moment dekoncentracji z obu stron
84'
Żółtą kartką został ukarany Sapała (Raków Częstochowa).
87'
ARKA Gdynia przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Milewski, w jego miejsce wchodzi Bednarski.
88'
nikt nie przeciął dośrodkowania Kuna. Piłka przeszła wzdłuż bramki
88'
Raków Częstochowa przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lopez, w jego miejsce wchodzi Długosz.
89'
z rozgrzewki przywołany Kuzimski (ARKA Gdynia)
90'
Deja (ARKA Gdynia) piętą podał do Stępnia, ale Mateuszowi piłka odskoczyła od nogi i uciekła poza boisko
90'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Czubak, w jego miejsce wchodzi Kuzimski.
90'
dla Kuzimskiego (ARKA Gdynia) to debiut w pierwszej drużynie Arki, w 2010 roku zagrał dwa razy w Młodej Ekstraklasie i strzelił 2 gole
90'
4 minuty doliczone do drugiej połowy
90+2
Żółtą kartką został ukarany Dobrotka (ARKA Gdynia).
"Puchar jest nasz" - z sektora gości
Pod sektorem gdyńskim podziękowania kibiców dla piłkarze za walkę, a jednocześnie zobowiązania, aby skupili się na lidze i wywalczyli awans
Dla Arki przygoda z Pucharem Polski skończyła się w tym sezonie na ćwierćfinale. Raków wygrał zasłużenie i nadal ma szansę na obronę trofeum. W drugiej połowie przewaga gości była wyraźniejsza niż w pierwszej. Mieli jeszcze okazje, aby poprawić wynik. Arka po przerwie nie dobiła się do celnego strzału i skończyła mecz z 2 takimi uderzeniami w światło bramki.