Arka Gdynia - Śląsk Wrocław 2:1. Zwycięstwo w doliczonym czasie

Jacek Główczyński
7 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

Piłkarze Arki Gdynia cieszą się z pierwszego zwycięstwa od 22 lutego

Arka Gdynia pokonała u siebie Śląsk Wrocław 2:1 (0:1) w meczu 28. kolejki ekstraklasy. Zaczęło się źle, bo gospodarze szybko stracili bramkę po kontrowersyjnym rzucie karnym, ale w drugiej połowie to oni mieli powody do radości. Wyrównał Adam Danch, a w doliczonym czasie gry, gola zdobył Marko Vejinović, dobijając własny strzał z jedenastki, która została podyktowana po analizie VAR. To pierwsze zwycięstwo żółto-niebieskich pod wodzą trenera Ireneusza Mamrota.

Exposito
  • 46' 16 Samanes Zmiany 11 Siemaszko
  • 62' 29 Zawada Zmiany 9 Skhirtladze
  • 78' 15 Kopczyński Zmiany 7 Jankowski
  • 71' 29 Mączyński Zmiany 21 Łabojko
  • 76' 2 Cotugno Zmiany 30 Dankowski
  • 80' 9 Exposito Zmiany 32 Bergier
  • 82' Danch
  • 90+7 Vejinović
  • 12' Chrapek karny
  • 58' Kopczyński
  • 72' Siemaszko
  • 90+3 Żivulić
  • 90+3 Chrapek

Trybuny na meczu Arka Gdynia - Śląsk Wrocław. Kto na nich był?

Zaczęło się źle, bo w tej sytuacji arbiter podyktował rzut karny dla Śląsk Wrocław. Zaczęło się źle, bo w tej sytuacji arbiter podyktował rzut karny dla Śląsk Wrocław.

- Na tym etapie rozgrywek jeszcze nie można mówić, że jest to mecz o wszystko. Jest jeszcze bardzo dużo punktów do zdobycia. Mecz jest wtedy, gdy gra się w ostatniej kolejce bądź po takim spotkaniu, coś się rozstrzyga definitywnie. Takiej sytuacji obecnie nie ma, ale wiadomo że każda strata punktów utrudni nasze położenie - mówi Ireneusz Mamrot, który po raz pierwszy zagra w Gdyni jako trener Arki

Arka Gdynia - Śląsk Wrocław - zapowiedź

- Jestem pewny, że w niedzielę czeka nas coś dobrego, bo widzę, jak szatnia zareagowała na derby - zapewnia Pavels Steinbors.

Trener Arki Gdynia o derbach: Rozczarowanie

Receptą na sukces w meczu za Śląskiem m być agresywność w grze i nie pozwolenie rywalowi n swobodne rozgrywanie piłki w pobliżu gdyńskiej bramki

Marko Vejinović: Musimy być bezwzględni

Arka na boisku musi udowodnić, że zasługuje na ekstraklasę, ale pod względem formalnym od PZPN uzyskał już wszelkie niezbędne licencje, aby grać nadal w krajowej elicie

Arka Gdynia otrzymała licencję na grę w nowym sezonie

To czy Arce uda się pozostać w ekstraklasie, czy nie zdecyduje o przyszłości w klubie nie tylko piłkarzy, ale także wielu pracowników i współpracowników klubu

Wypowiedzenia dla pracowników w Arce Gdynia

W akcjonariacie Arki wciąż następują zmiany. Po 1-procentowym pakiecie przejęły cztery osoby. Jedną z nich jest Wojciech Pertkiewicz, w latach 2012-19 prezes żółto-niebieskich

Arka Gdynia ma czterech nowych akcjonariuszy

w porównaniu z derbami trener Mamrot zdecydował się na wymienienie 2 zawodników w "11", a kolejnemu zmienił pozycję

Lechia Gdańsk - Arka Gdynia 4:3 - możliwość oceniania piłkarzy i trenerów, relacja, foto, video

po pauzie za kartki na prawą obronę wraca Zbozień, a grający na tej pozycji w derbach - Danch (ARKA Gdynia) przechodzi na środek defensywy, "wypychając" ze składu Helstrupa (ARKA Gdynia). Natomiast na skrzydle Samnes (ARKA Gdynia) zastępuje Jankowskiego. To niespodzianka, bo przed tygodniem Hiszpana nie było nawet w "20"
77 Mihajlović
Śląsk w ostatniej kolejce zremisował u siebie z Rakowem 1:1. W porównaniu ze składem wyjściowym z tamtego meczu teraz jest jedna zmiana. Na skrzydle Pich zmienia Markovicia
32 Bergier
na trybunach m.in. Michał Kołakowski, większościowy akcjonariusz Arki i jego ojciec, menedżer piłkarski - Jarosław Kołakowski
jest też Kamil Glik, reprezentant Polski, którego piłkarskie interesy reprezentuje J.Kołakowski
w puli miejsc przysługującym gościom m.in. Grzegorz Schetyna
rezerwowi piłkarze zajmują miejsca na trybunach, każdy ma maseczkę
Arka żółte koszulki i niebieskie spodenki, Śląsk zielone stroje
1'
od środka mecz rozpoczął Śląsk
2'
pierwszy atak Śląska przerwany przez Nalepę (ARKA Gdynia), ale długie podanie nie udało się Michałowi
3'
na początku częściej przy piłce Śląsk
3'
pierwszy rzut rożny dla Arki po akcji Zawady (ARKA Gdynia)
4'
indywidualna akcja Płachety (Śląsk Wrocław), który przejął piłkę po rzucie rożnym Arki. Przeprowadził piłkę z własnej połowy w pole karne Arki. Dopiero tutaj wybił ją Marić (ARKA Gdynia)
5'
niecelny strzał Stigleca (Śląsk Wrocław)
8'
gra głównie w środkowej strefie boiska
10'
dużo walki z obu stron, ale też i niedokładnych zagrań
rzut karny
10'
rzut karny dla Śląska. Po dośrodkowaniu z prawego skrzydła Stiglec faulowany Pich (Śląsk Wrocław) przez Młyńskiego
11'
sędzia poczekał jeszcze na konsultację z VAR, ale decyzji nie zmienił
12'
[0:1] Śląsk Wrocław STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Chrapek z rzutu karnego. Pomocnik gości uderzył piłkę po ziemi w lewy róg bramki Arki. Steinbors rzucił się w tę stronę, ale piłki nie sięgnął
14'
Zawada (ARKA Gdynia) nie doszedł do strzału głową po dośrodkowaniu Zbozienia (ARKA Gdynia)
15'
Nalepa (ARKA Gdynia) odważnie ruszył na 5 rywali, jeden z nich wybił mu piłkę spod nóg. Przed polem karnym dopadł do niej jeszcze Młyński (ARKA Gdynia), ale strzelił nad bramką
16'
bardzo dobrze podanie ze środka boiska Vejinovicia (ARKA Gdynia). Zawada (ARKA Gdynia) wbiegł w pole krne z prawego skrzydła i oddał mocny strzał. Putnocky (Śląsk Wrocław) pewnie obronił
16'
szybka odpowiedź Śląska. Steinbors (ARKA Gdynia) przejął piłkę po dośrodkowaniu Płachety (Śląsk Wrocław)
17'
Marciniak (ARKA Gdynia) zatrzymał grę, bo na boisko leżał Pich (Śląsk Wrocław). Nie musiał tego robić, bo sędzia nie gwizdał
18'
Putnocky (Śląsk Wrocław) wyszedł na 15. metr od własnej bramki i przejął długie zagranie Arki
20'
indywidualna akcja Exposito (Śląsk Wrocław) zakończona strzałem nad poprzeczką
22'
po zdobyciu prowadzenia Śląsk cofa się na własną połowę i tutaj próbuje przechwycić piłkę, aby ruszyć z kontrą
22'
Arka zmuszana do ataku pozycyjnego
22'
dośrodkowanie Zbozienia (ARKA Gdynia) padło łupem Putnocky'ego (Śląsk Wrocław)
24'
ofiarna i szczęśliwa interwencja Samanesa (ARKA Gdynia). Zablokował dośrodkowanie Stigleca (Śląsk Wrocław), a piłka jeszcze trafiła obrońcę w twarz
25'
znów przyciska Śląsk. Gdy goście atakują większą liczbą zawodników, niemal wszyscy piłkarze Arki cofają się 30 metrów od własnej bramki, jedynie Zawada (ARKA Gdynia) zostaje na środku boiska
26'
pierwsza grypa piłkarzy udaje się n rozgrzewce. To sami młodzieżowcy: Antonik, Wawszczyk i Markiewicz
27'
zablokowane dośrodkowanie Młyńskiego (ARKA Gdynia)
28'
wrzutki Arki w pole karne na razie bez skutku, bo Putnocky (Śląsk Wrocław) pewnie czuje się na przedpolu swojej bramki
29'
Steinbors (ARKA Gdynia) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu Płachety (Śląsk Wrocław)
32'
znów kilka minut gry w środku pola
32'
celny uderzenie Chrapka sprzed pola karnego. Dobrze ustawiony Steinbors (ARKA Gdynia) pewnie złapał piłkę
33'
niecelnie główkował Zawada (ARKA Gdynia) po dobrym dośrodkowaniu Marciniaka (ARKA Gdynia) z lewego skrzydła
34'
zbyt mocno Vejinović (ARKA Gdynia) w kierunku Młyńskiego (ARKA Gdynia). Od bramki wznowi grę Śląsk
35'
Młyński (ARKA Gdynia) i Exposito (Śląsk Wrocław) zderzyli się w walce o górną piłkę
35'
na szczęście obaj podnoszą się z boiska o własnych siłach
35'
słupek ratuje Arkę. Techniczne uderzenie Płachety (Śląsk Wrocław) sprzed pola karnego
37'
Cotugno (Śląsk Wrocław) blokował dośrodkowanie Nalepy (ARKA Gdynia). Niektórzy sygnalizowali nawet zagranie ręką obrońcy, ale sędzia nie zagwizdał
39'
w meczu bez publiczności dokładnie słychać kto ustawia obronę Arki. Najczęściej słuchać okrzyki Maricia (ARKA Gdynia)
42'
strzał Picha (Śląsk Wrocław) nad poprzeczką
42'
rzut rożny dla Arki
43'
bez zagrożenia dla Śląska po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Nalepy (ARKA Gdynia)
43'
kontra Płachety (Śląsk Wrocław). Tym razem sam jej nie finalizował, a przekazał piłkę Mączyńskiemu (Śląsk Wrocław). Strzał tego drugiego zablokowany
45'
sędzia ustnie napomina Zawadę (ARKA Gdynia), który ostro potraktował Tamasa (Śląsk Wrocław)
45'
60 sekund doliczonych do pierwszej połowy
45+1
45+2
jednak sędzia nie pozwala na wykonanie rzutu rożnego i odsyła piłkarzy do szatni
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA GDYNIA - ŚLĄSK WROCŁAW 0:1
Vejinović (ARKA Gdynia), a potem i trener Mamrot i kapitan Steinbors (ARKA Gdynia) protestują u sędziów, ale nic nie wskórali
W Gdyni oglądamy mecz walki. Śląsk lepiej prezentuje się pod względem technicznym, składniej operuje piłką, ale zdanie ułatwia mu szybko zdobyty gol po rzucie karnym. "11" pewnie będzie kolejną kontrowersją, bo Młyński (ARKA Gdynia) i Pich (Śląsk Wrocław) zderzyli się plecami. Po objęciu prowadzenia Śląsk cofa się na własną połowę i zmusza Arkę do gry z ataku pozycyjnego. Ten nie wychodzi gospodarzom. Mimo to dwukrotnie w dobrych sytuacjach był Zawada (ARKA Gdynia). Raz jego uderzenie obronił Putnocky (Śląsk Wrocław), a w drugim przypadku napastnik spudłował po strzale głową.
Śląsk czeka na kontry i ma ku nim okazje. Dwukrotnie po rzutach rożnych Arki piłkę z własnej połowy pod bramkę gospodarzy przeprowadził Płacheta (Śląsk Wrocław). Ten piłkarz był blisko podwyższenia na 2:0, ale piłka uderzyła w słupek.
w przerwie intensywnie rozgrzewa się Siemaszko
46'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Samanes, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
46'
drugą połowę od środka rozpoczęła Arka
47'
Marić (ARKA Gdynia) blokuje strzał Płachety (Śląsk Wrocław) sprzed pola karnego
48'
nie zmienia się ustawienie Arki. Nadal 1-4-1-4-1. Siemaszko (ARKA Gdynia) zajął miejsce na lewym skrzydle
49'
wracający we własne pole karne Vejinović (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu Płachety (Śląsk Wrocław)
52'
53'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Nalepy (ARKA Gdynia) przed polem karnym pada Vejinović (ARKA Gdynia), ale sędzia nakazał grać dalej
53'
i znów szybko atak wyprowadził Płacheta (Śląsk Wrocław). Jego dośrodkowanie przejął Steinbors (ARKA Gdynia)
55'
Arka stara się atakować, ale nadal zbyt dużo niecelny podań niweczy te wysiłki
57'
Pich (Śląsk Wrocław) z takim rozmachem próbował dośrodkować, że zamiast w piłkę trafił w... narożną chorągiewkę
58'
Żółtą kartką został ukarany Kopczyński (ARKA Gdynia), który faulował Płachetę
59'
Putnocky (Śląsk Wrocław) z kłopotami, ale złapał piłkę po mocnym strzale Vejinovicia (ARKA Gdynia)
60'
Steinbors (ARKA Gdynia) pewnie łapie piłkę po dośrodkowaniu Stigleca (Śląsk Wrocław)
60'
rozgrzewa się Skhirtladze
62'
ARKA Gdynia przeprowadza drugą zmianę w ofensywie. Boisko opuszcza Zawada, w jego miejsce wchodzi Skhirtladze.
64'
Marić (ARKA Gdynia) przeciął podanie Płachety (Śląsk Wrocław) w kierunku Picha (Śląsk Wrocław)
67'
Śląsk poszedł do mocniejszego do pressingu na połowie Arki i znów osiągnął przewagę
67'
Płacheta (Śląsk Wrocław) na spalonym
67'
Marciniak (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu Stigleca (Śląsk Wrocław), a do piłki już składał się Exposito (Śląsk Wrocław)
69'
zablokowany strzał Skhirtladze (ARKA Gdynia) sprzed pola karnego
70'
Śląsk przygotowuje pierwszą zmianę
70'
Nalepa (ARKA Gdynia) uderzył sprzed pola karnego. Piłka nad bramką trafiła na trybunę "Górka"
71'
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mączyński, w jego miejsce wchodzi Łabojko.
71'
roszada Śląska n środku drugiej linii
72'
Żółtą kartką został ukarany Siemaszko (ARKA Gdynia) po faulu na Exposito
73'
teraz Ark próbuje pressingu na połowie rywali
73'
i udało się przejąć piłkę, ale po chwili Żivulić (Śląsk Wrocław) wygarnął ją wślizgiem spod nóg Skhirtldze
74'
Tamas (Śląsk Wrocław) wybił piłkę z własnej "16", mimo ataku Siemaszko (ARKA Gdynia)
76'
Śląsk Wrocław przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Cotugno, w jego miejsce wchodzi Dankowski.
76'
tym razem roszada w Śląsku na prawej stronie defensywy
77'
i od razu Dankowski (Śląsk Wrocław) fauluje Vejinovicia (ARKA Gdynia). Około 25 metrów do bramki Śląska
77'
Nalepa (ARKA Gdynia) dośrodkował z rzut rożnego, głową uderzył Zbozień (ARKA Gdynia), ale Putnocky (Śląsk Wrocław) "pofrunął" w powietrzu i złapał piłkę
78'
ARKA Gdynia przeprowadza trzecią zmianę. Boisko opuszcza Kopczyński, w jego miejsce wchodzi Jankowski.
79'
Marciniak (ARKA Gdynia) strzelał z ostrego kąta po ziemi. Bramkarz Śląska na posterunku
79'
Arka przeszła do ustawienie 1-4-4-2. W ataku Siemaszko (ARKA Gdynia) i Skhirtladze (ARKA Gdynia), na skrzydłach Jankowski (ARKA Gdynia) i Młyński (ARKA Gdynia)
80'
Śląsk Wrocław przeprowadza trzecią zmianę. Boisko opuszcza Exposito, w jego miejsce wchodzi Bergier.
82'
Stiglec (Śląsk Wrocław) wybił piłkę na rzut rożny dla Arki
82'
[1:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Danch. Z narożnika dośrodkował Nalepa, a głową piłkę do siatki wpakował środkowy obrońca Arki
83'
"Jeszcze jeden" - słychać okrzyki zza stadionu
84'
rzut rożny dla Śląska
84'
Steinbors (ARKA Gdynia) wybił piłkę po strzale przewrotką Łabojko (Śląsk Wrocław). Kolejny korner dla gości
85'
zamieszanie w "16" Arki. Akcję zakończył ten, który dośrodkowywał z narożnika boiska. Płacheta (Śląsk Wrocław) strzelił nad poprzeczką
86'
i jesteśmy z drugiej strony boiska. Rzut rożny wywalczył Jankowski (ARKA Gdynia)
86'
Piłka po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Nalepy (ARKA Gdynia) została wybita przed pole karne. Stamtąd uderzał Vejinović (ARKA Gdynia), ale obok słupka
86'
"Arka gol" - słychać okrzyki zza stadionu
87'
niecelny strzał Picha (Śląsk Wrocław)
88'
tym razem Skhirtladze (ARKA Gdynia) zdobył rzut rożny
89'
i znów Nalepa (ARKA Gdynia) dośrodkował, Danch (ARKA Gdynia) strzelał głową. Piłkę zmierzającą do bramki wybił Puerto (Śląsk Wrocław)
89'
po kontrze Śląska teraz korner dla tej drużyny
90'
Płacheta (Śląsk Wrocław) zagrał z narożnika boiska przed pole karne Arki. Strzał Stigleca (Śląsk Wrocław) zablokował Marić (ARKA Gdynia)
90'
4 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
Skhirtladze (ARKA Gdynia) pada w polu karnym Śląska, ale gwizdek sędziego milczy
90+1
jest rzut rożny dla Arki
90+2
poprzeczka po strzale Vejinovicia (ARKA Gdynia). Najpierw do dośrodkowania z narożnika boiska Nalepy skakał Jankowski, ale jego strzał głową został zablokowany. Marko uderzał sprzed pola karnego
90+3
Żółtą kartką został ukarany Żivulić (Śląsk Wrocław) po faulu na Vejinoviciu
90+3
Żółtą kartką został ukarany Chrapek (Śląsk Wrocław).
90'
zablokowany strzał Vejinovicia (ARKA Gdynia). Jeszcze jeden korner
90+4
tym razem dośrodkowanie Nalepy (ARKA Gdynia) z narożnika boiska nie zaskoczyło Śląska