Arka Gdynia - Wisła Kraków 1:3. Wróciły jesienne demony. 3 gole w 8 minut

Jacek Główczyński
18 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (239)

Arka Gdynia - Wisła Kraków 1:3. Zainteresowanie meczem było tak duże, że nie wszyscy kibice zdążyli wejść na stadion przed pierwszym gwizdkiem

Arka Gdynia przegrała z Wisłą Kraków 1:3 (1:0) w 20. kolejce Fortuna 1. Ligi. Miał to być mecz, od którego rozpoczną się zmiany na lepsze na wielu obszarach tak w drużynie, jak i klubie. Skończyło się na nowych punktach gastronomicznych i menu, gdyż na boisku odżyły jesiennej demony. Żółto-niebiescy nadal nie punktują przed własną publicznością, pod bramką rywali są nieskuteczni, a sami w obronie zapadają w obezwładniającą drzemkę. Ta w sobotni wieczór kosztowała stratę 3 goli w 8 minut! Dwa zostały stracone po rzutach wolnych, które wykończył środkowy obrońca - Boris Moltenis, a wynik ustalił Mateusz Młyński, były piłkarz... Arki.

Czubak

Rezerwowi: 1 Krzepisz, 4 Dobrotka, 8 Marcus, 26 Purzycki, 31 Tomal, 32 Stolc, 36 Bednarski, 37 Stępień, 77 Żebrowski

Rodado

Rezerwowi: 33 Frątczak, 3 Tachi, 5 Colley, 14 Żyro, 24 Benito, 37 Mula, 43 Szot, 52 Krzyżanowski, 53 Szywacz
  • 64' 14 Rymaniak Zmiany 32 Stolc
  • 64' 17 Capanni Zmiany 77 Żebrowski
  • 70' 21 Skóra Zmiany 37 Stępień
  • 86' 55 Gol Zmiany 8 Marcus
  • 62' 9 Rodado Zmiany 24 Benito
  • 62' 41 Duda Zmiany 3 Tachi
  • 62' 19 Villar Zmiany 37 Mula
  • 74' 28 Junca Zmiany 43 Szot
  • 80' 7 Sapała Zmiany 53 Szywacz
  • 39' Gojny
  • 55' Moltenis
  • 60' Moltenis
  • 63' Młyński
  • 7' Capanni
  • 45' Skóra
  • 83' Żebrowski
  • 90+2 Stolc
  • 9' Duda
  • 28' Villar
  • 38' Junca
  • 79' Tachi

Arka Gdynia - Wisła Kraków 1:3. Co wydarzyło się po meczu, gdy piłkarze obu drużyn podeszli do swoich kibiców?

Arka Gdynia - Wisła Kraków 1:3. Na trybunach nie brakowało zmieniających się opraw i pirotechniki

Arka zagra po raz pierwszy w tym roku w Gdyni. Będzie można ocenić zmiany, które wprowadził klub na kilku odcinkach

Przeczytaj o powodach zmian, które dokonały się w stadionowej restauracji i gastronomii

trener Hermes zapewnia, że on wie, co zrobić, by zmienić fatalny bilans Arki na własnym boisku. Do Gdyni wraca Szymon Marciniak, opromieniony mianem finalisty mistrzostw świata 2022

Sprawdź, jaki bilans osiągnęła Arka Gdynia w meczach, które prowadził Szymon Marciniak

szkoleniowiec Arki przekonuje też, że zespół jest blisko tego, co chciałby aby grał

Arka Gdynia wróciła do treningów na trawie. Jak ma zagrać z Wisłą Kraków?

choć w Arce wiele się zmienia, to jedno jest niezmienne. Nadal największym sponsorem klubu jest miasto Gdynia

Podpisana nowa umowa między miastem a klubem. Ile pieniędzy od Gdyni dla Arki wiosną 2023?

z Sosnowca Arka komplet punktów wywiozła w dużej mierze dzięki skuteczności... prawego obrońcy

Bartosz Rymaniak 5 lat czekał na gola. Na co w jego przypadku czekała Arka Gdynia?

Arce w ofensywie na pewno grać się będzie łatwiej, gdy liczby z poprzedniego sezonu wrócą do Adamczyka. Jednak nie stanie się to dziś, bo pomocnik na treningu nabawił się kontuzji i nie ma go w kadrze meczowej

Sprawdź bilans Huberta Adamczyka w Arce Gdynia w bieżącym i poprzednim sezonie

dwie zmiany w stosunku do inauguracji w Arce, obie na środku drugiej linii, do gry wchodzą: wracający po pauzie za kartki Milewski oraz Capanni w miejsce Adamczyka

Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:2. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i zawodnikom

w Wiśle jedna zmiana, Sapała (Wisła Kraków) za Bashę, w porównaniu z inauguracyjnym zwycięstwem nad Resovią 2:0
piłkarze na prezentacji, Arka żółte koszulki i niebieskie spodenki, Wisła na czerwono
1'
od środka mecz rozpoczęła Wisła
1'
piłkarze już grają, a przy wejściu na trybuny nadal kolejki, tak wyglądają te od strony ul. Olimpijskiej
2'
Duda zagrał z własnej połowy na lewe skrzydło. Młyński (Wisła Kraków) minął Rymaniaka, który się jeszcze poślizgnął. Były piłkarz Arki uderzył z 15. metra, ale Kajzer (ARKA Gdynia) zdołał do boku odbić piłkę, skierowaną w dolny róg jego bramki
2'
na trybunach gorąca atmosfera i to już około pół godziny przed meczem rozpoczęło się tutaj skandowanie i śpiewanie
4'
rzut rożny dla Arki
4'
wybita piłka po dośrodkowaniu Gojnego (ARKA Gdynia)
5'
"Ekstraklasę za rok będziemy mieli..." - śpiewają kibice Arki
6'
przygotowania do oprawy na miejscowym sektorze
7'
Żółtą kartką został ukarany Capanni (ARKA Gdynia).
7'
Moltenis (Wisła Kraków) potrzebuje pomocy medycznej
8'
piłkarz Wisły może kontynuować grę
9'
Żółtą kartką został ukarany Duda (Wisła Kraków) po faulu na Gojnym
10'
10'
Azacki (ARKA Gdynia) nie doskoczył do piłki, którą z narożnika boiska dośrodkował Gojny (ARKA Gdynia)
12'
Haydary (ARKA Gdynia) pada przed polem karnym, arbiter nakazał grać dalej
14'
Kajzer (ARKA Gdynia) szybszy przy piłce, ale Młyński (Wisła Kraków) miał też do niej dalej
15'
długie zagranie gola. Piłkę przejął Biegański (Wisła Kraków)
16'
Rodado nie utrzymał piłki w boisku. Od bramki zacznie Kajzer (ARKA Gdynia)
18'
spiker apeluje o kulturalny doping, a z dystansu niecelnie strzelił Skóra
20'
Gol (ARKA Gdynia) zagrał wzdłuż pola karnego, ale nikt nie dołożył nogi do piłki i nie było strzału
22'
pirotechnika odpalona na sektorze Arki
22'
spiker przypomina, że za takie zachowanie klubowi grożą kary
25'
druga seria rac
26'
sędzia nie przerywa gry, mimo pirotechniki widoczność na boisko jeszcze jest dobra
27'
spiker znów przypomina o grożących klubowi sankcjach
28'
Żółtą kartką został ukarany Villar (Wisła Kraków).
29'
zablokowany strzał Gola sprzed pola karnego
29'
dośrodkowywał Rymaniak (ARKA Gdynia), a strzelał Capanni (ARKA Gdynia). Dobrze blokowali obrońcy Wisły
31'
szybka akcja Arki. Czubak - Capanni (ARKA Gdynia) - Haydary (ARKA Gdynia). Po strzale tego ostatniego rykoszet i piłkę złapał Biegański (Wisła Kraków)
32'
sektorówka na sektorze Arki
33'
spiker apeluje o kulturalny doping
34'
zawahał się Kajzer (ARKA Gdynia) przy wyjściu do piłki, ale po dośrodkowaniu Młyńskiego (Wisła Kraków) przeszła ona końcową linię
36'
Azacki (ARKA Gdynia) niecelnie główkuje po dośrodkowaniu Gojnego (ARKA Gdynia) z rzutu wolnego, a była to dobra okazja na gola, bo 6-7 metrów od bramki
38'
Czubak faulowany przed polem karnym, gdyby lepiej przyjął piłkę, mógł wyjść sam na sam z bramkarzem
38'
Żółtą kartką został ukarany Junca (Wisła Kraków).
39'
[1:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gojny. Z rzutu wolnego, około 20 metrów od bramki obrońca Arki lewą nogą przerzucił piłkę na murem i zmieścił ją między lewy słupkiem bramki Wisły a interweniującym Biegańskim
40'
Junca (Wisła Kraków) dośrodkował, piłka po poprzeczce wyszła poza boisko
44'
Haydary (ARKA Gdynia) wyłożył piłkę na strzał, ale Czubak uderzył nad poprzeczką
45'
Żółtą kartką został ukarany Skóra (ARKA Gdynia).
45'
co najmniej 2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
gra na pograniczu faulu. Piłkarze z obu drużyn padali na murawę, ale sędzia nie używał gwizdka. W końcu uderzył Czubak, ale nad poprzeczką
45+2
na spalonym Rodado
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA GDYNIA - WISŁA KRAKÓW 1:0
Z przebiegu gry zasłużone prowadzenie Arki. Gospodarze około 60 procent posiadali piłkę. Napór przyniósł efekt. Jak przewidywał przed spotkaniach Rymaniak (ARKA Gdynia) siłą Arki mogą być stałe fragmenty gry. Co prawda jeszcze nie wyszły uderzenia głową Azackiemu (ARKA Gdynia), ale inny obrońca pozyskany zimą - pokazał, że bezpośrednio z rzutów wolnych może strzelać gole. Co ciekawe strzał Gojnego (ARKA Gdynia) był jedynym celnym Arki w tej połowie. Jednak innych dobrych sytuacji też nie brakowało, ale piłka była posyłana obok bramki lub blokowana przez obrońców.
Na koncie Wisły tylko 1 celny strzał i to ten z 2. minuty Młyńskiego (Wisła Kraków).
Oficjalna frekwencja 6473 kibiców
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka
46'
obie drużyny bez zmian w składach
47'
po dośrodkowaniu Młyńskiego (Wisła Kraków) Gojny (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza własną bramkę
48'
niecelnie główkował Łasicki (Wisła Kraków) po dośrodkowaniu z rzutu rożnego
48'
nieznacznie pomylił się przy strzale Czubak, który główkował po dośrodkowaniu Gojnego (ARKA Gdynia)
49'
Gojny (ARKA Gdynia) z dystansu uderzył nad poprzeczką
50'
Capanni (ARKA Gdynia) w niezłej pozycji strzeleckiej skiksował, a podawał Czubak
52'
Arka po przerwie też ma inicjatywę, jest częściej przy piłce od rywali
54'
zamieszanie w "16" Arki. Duda (Wisła Kraków) wprowadził piłkę w pole karne, a z bliska strzelał Rodado. Kajzer (ARKA Gdynia) odbił piłkę
55'
[1:1] Wisła Kraków STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Moltenis. Arka zaskoczona po rzucie wolnym. Około 35 metrów od gdyńskiej bramki Sapała podał na prawe skrzydło do Villara, który dośrodkował w pole karne. Tu w powietrzu królowali defensorzy gości a nie gospodarzy. Łasicki z narożnika pola bramkowego zgrał piłkę głową, a z 2-3. metra na wślizgu do siatki wepchnął ją kolejny środkowy obrońca Wisły.
57'
Gol wrzucił piłkę w pole karne Wisły. Tu pograli nią składnie Haydary i Czubak. Zabrakło tylko skutecznego strzału, gdyż z 7 metrów Karol nie zdołał pokonac Biegańskiego (Wisła Kraków)
58'
4 piłkarzy Arki na rozgrzewce
58'
Biegański (Wisła Kraków) złapał piłkę po strzale Czubaka głową
60'
[1:2] Wisła Kraków STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Moltenis. Tym razem Arka została zaskoczona znów po rzucie wolnym, ale wykonywanym z drugiej strony boiska. Dośrodkował Fernandez, który miał piłkę ustawioną z 5 metrów od prawego narożnika pola karnego Arki. Moltenis posłał piłkę do siatki głową, skacząc najwyżej na linii pola bramkowego. Przypomnijmy, że Francuz to środkowy obrońca Wisły
61'
Lewym skrzydłem zaatakował Młyński. Wbiegł w pole karne i sprytnie uderzył między nogami Rymaniaka. Kajzer miał prawo być zasłonięty, ale nie dał się zaskoczyć. Rzucił się w prawy róg bramki i złapał piłkę
62'
w Arce z rozgrzewki przywoływany Żebrowski
(ARKA Gdynia), a Wisła przygotowuje od razu potrójną zmianę
62'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rodado, w jego miejsce wchodzi Benito.
62'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Duda, w jego miejsce wchodzi Tachi.
62'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Villar, w jego miejsce wchodzi Mula.
63'
rzut rożny dla Wisły
63'
zbyt mocne dośrodkowanie Fernandeza (Wisła Kraków) z narożnika boiska. Od bramki zacznie grę Kajzer (ARKA Gdynia)
63'
Żebrowski (ARKA Gdynia) i Stolc (ARKA Gdynia) przygotowani do zmiany
63'
"Arka grać, kur... mać" - z trybun
63'
[1:3] Wisła Kraków STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Młyński. Tachi zagrał z rzutu wolnego z własnej połowy. W polu karnym Młyński był sam, a Arka miała tak 4 obrońców i bramkarza. Mimo to Mateusz uderzył sprzed Rymaniaka prawą nogą w tzw. długi róg bramki Arki. Jak na byłego piłkarza żółto-niebieskich przystało, podniósł ręce do góry, sygnalizując, że on po tej bramce cieszyć się nie będzie
64'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rymaniak, w jego miejsce wchodzi Stolc.
64'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Capanni, w jego miejsce wchodzi Żebrowski.
65'
Biegański (Wisła Kraków) pofrunął w "okienko" bramki i odbił piłkę, którą tam kierował Haydary. Bardo dobry strzał i piękna parada
67'
na spalonym Czubak
69'
Arka atakuje
70'
Stolc (ARKA Gdynia) zdobył rzut rożny
70'
i kolejny rzut rożny
70'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Skóra, w jego miejsce wchodzi Stępień.
71'
tym razem krótko rozegrany rzut rożny przez Arkę, ale i to nie zaskoczyło Wisły
73'
Haydary (ARKA Gdynia) dośrodkowywał z prawego skrzydła, a zamykający akcję Stolc (ARKA Gdynia) strzelał z bliska, ale Biegański (Wisła Kraków) odbił piłkę. Następnie bramkarz szybko pozbierał się z ziemi i jeszcze raz interweniował, tym razem pięścią wybił piłkę znad głowy Czubaka
74'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Junca, w jego miejsce wchodzi Szot.
76'
kibice Arki cały czas wierzą, szale poszły znów w górę
77'
Dwa strzały gdynian były blokowane aż wreszcie piłka dotarła do Czubaka, niestety Karol w dobrej sytuacji na gola znów nieznacznie się pomylił
79'
Żółtą kartką został ukarany Tachi (Wisła Kraków).
80'
niecelne uderzenie z dystansu Żebrowskiego (ARKA Gdynia)
80'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sapała, w jego miejsce wchodzi Szywacz.
81'
Biegański (Wisła Kraków) gra na czas, ale uchodzi mu to na sucho
81'
jakieś przedmioty poleciały z trybun, ale spadły za bramką, nic nie wpadło na boisko
83'
Żółtą kartką został ukarany Żebrowski (ARKA Gdynia).
84'
po tym faulu na boisku długo leżał Tachi (Wisła Kraków), ale sędzia nie pozwolił na wejście służb medycznych i piłkarz Wisły wstał w końcu o własnych siłach
84'
dwóch piłkarzy Wisły leży na boisko, a sędzia pokazuje, że będzie wrzut z autu dla Arki
85'
85'
bez zagrożenia dla Wisły po dośrodkowaniu Gojnego (ARKA Gdynia) z narożnika boiska
86'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gol, w jego miejsce wchodzi Marcus.
86'
skandowanie z trybun na cześć Marcusa (ARKA Gdynia)
87'
"Gramy do końca" - to po chwili z trybun
88'
"Biegać walczyć i się starać, w Arce trzeba zap..." - z trybun
89'
Stępień (ARKA Gdynia) zdobył rzut rożny
89'
bez zagrożenia dla Wisły po dośrodkowaniu Stępnia z rzutu rożnego
89'
kontra Wisły po rzucie rożnym. Kajzer (ARKA Gdynia) wybija piłkę w aut
90'
co najmniej 5 minut doliczonych do drugiej połowy
90+2
Żółtą kartką został ukarany Stolc (ARKA Gdynia).
90+3
strzał Haydary'ego (ARKA Gdynia) zablokowany, a poprawka Azackiego (ARKA Gdynia) niecelna
90+5
piłka na kontrę do Młyńskiego (Wisła Kraków), ale poza pole karnym interweniuje Kajzer (ARKA Gdynia)
90+5
strzał Żebrowskiego (ARKA Gdynia) trafił w słupek
90+5
KONIEC MECZU. ARKA GDYNIA - WISŁA KRAKÓW 1:3
odmienne nastroje pod oboma sektorami, gdy podchodzą do nich piłkarze
Wróciły demony z jesiennych meczów w Gdyni. Arka atakowała, miała optyczną przewagę, ale zwłaszcza w drugiej połowie zawodziła pod bramką przeciwnika. Nawet w bardzo dobrych okazjach strzelała niecelnie, lub dobrze interweniował Biegański, jak przy strzale Haydary'ego. Natomiast już w doliczonym czasie gry Żebrowski (ARKA Gdynia) posłał piłkę w słupek.
Natomiast w defensywie Arce przydarzyła się kosztowna drzemka. Trwała 8 minut i kosztowała stratę 3 goli i kompletu punktów. Dwukrotnie po rozegraniu rzutów wolnych zaskoczył gdynian środkowy obrońca Wisły - Moltenis (Wisła Kraków), a końcowy rezultat ustalił Młyński (Wisła Kraków), były piłkarz Arki, który w ostatniej rundzie spędzonej przy ul. Olimpijskiej nie mógł zagrać ani razu.

18 Skra Częstochowa 20 4 3 13 11:31 15
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.
Tabela wprowadzona: 2023-02-21