AWF Gdańsk - UW Warszawa 62:71.

24 października 2001 (artykuł sprzed 22 lat)
Studenci AWF zainaugurowali rozgrywki w Lidze Akademickiej Koszykówki. Nie sprostali jednak ekipie AZS UW Warszawa przegrywając na własnym parkiecie 62:71 (13:17, 21:15, 18:18, 10:21).

Zanim do tego doszło, Ryszard Czerwicki, trener naszych akademików, oficjalnie otworzył kolejny sezon, po czym nastąpiła ceremonia przedstawienia drużyn. Kibice nie zdążyli jeszcze dobrze usiąść, a już popis dał wicekról strzelców poprzedniej edycji LAK Dariusz Dekański. Kapitan gospodarzy zdobył pierwsze 6 punktów, ale w pojedynkę nie był w stanie wygrać meczu. Drużyna gości przez cały czas umiejętnie się broniła, a w ataku zaprezentowała kilka naprawdę ciekawych zagrań. Brylował tu szczególnie Wojciech Leśniak i przede wszystkim dzięki niemu warszawianie wygrali pierwszą kwartę czteroma punktami.

W drugiej wyraźnie obudzili się gospodarze, a wśród nich Bartosz Potulski oraz Hubert Hernik. Odrobili oni stratę z nawiązką. Pierwszą połowę zakończył rzutem za 3 pkt. Maciej Malczyk.

Trzecia kwarta to seria niewymuszonych błędów studentów z Oliwy, co skrzętnie wykorzystywał Łukasz Zajączkowski zdobywając 7 punktów. Gdańszczanie ponownie uratowali się ostatnią akcją. Na rzut równo z syreną zdecydował się Patryk Bieniek i - ku zdumieniu wszystkich - trafił. Na tablicy świetlnej było 52:50 i 10 minut do końca.

Niestety, ostatnia kwarta to popis nieskuteczności gospodarzy. Trafiał tylko zmęczony już Dekański oraz obudzony Madejski. Warszawianie mieli więcej atutów, ich szybkie kontry wykańczali najczęściej Urbaniak oraz Sanowieyski. Po raz kolejny sprawdziła się stara zasada, że grać trzeba do końca.

Ryszard Czerwicki nie krył po meczu przyczyn porażki. - Za dużo błędów własnych, spowolnienie gry oraz fakt, że gramy z marszu, bez obozu przygotowawczego - to trzy przyczyny porażki. Niektórzy zawodnicy spotkali się dziś po raz pierwszy. Nie można im jednak odmówić ambicji. Dwie pierwsze kwarty były ładne w wykonaniu naszych zawodników, natomiast w kolejnych rzut zdecydowanie chłopcom nie leżał i za długo rozgrywaliśmy akcje.

W drużynie AZS AWF Gdańsk wystąpili: Dekański 26 punktów (2 razy za 3), Hernik 11 (1), Potulski 8, Madejski 6, Bieniek 5, Malczyk 3 (1), Bednarski 2, Pietrzak 1, Pecyna i Biesiada.