AZS AWFiS Gdańsk najlepszy w mistrzostwach Polski

28 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat)
Katarzyna Furmanek Katarzyna Furmanek

Aż piętnaście medali zdobyli trójmiejscy judocy w mistrzostwach Polski seniorek i seniorów w judo. Z Opola z krążkami z najcenniejszego kruszcu wróciły: Zuzanna Pawlikowska, Joanna Jaworska, Katarzyna Furmanek (wszystkie AZS AWFiS Gdańsk) oraz Dariusz Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk)

.

W Opolu na tatami walczyły 93 panie i 174 panów. Medale rozdano siedmiu kategoriach wagowych oraz w rywalizacji. -Nasi reprezentanci, którzy zdobywali medale oraz miejsca punktowane to w większości jeszcze młodzieżowcy i juniorzy, co doskonale rokuje na przyszłość. Do Trójmiast przywieźli 4 złote, 5 srebrnych, 6 brązowych oraz 12 miejsc punktowanych. To znacznie lepiej niż przed rokiem w Koszalinie, gdzie było 10 medali, w tym trzy złote oraz 7 miejsc punktowanych - podkreśla Michał Kaczmarek, prezes pomorskiego okręgu judo.
Zuzanna Pawlikowska Zuzanna Pawlikowska

Tytuły z ubiegłego roku obroniły Pawlikowska i Pogorzelec. Ta pierwsza w drodze po kolejny tytuł wygrała cztery walki, wszystkie przed czasem! Również judoczka Wybrzeża aż do finału wygrywała przez ippon. Dopiero w walce o złoto mocno postawiła się jej Furmanek. Kolejność na najwyższych stopniach podium ustaliła dopiero decyzja sędziów, którzy wskazali na Darię.

W tej sytuacji Katarzyna postanowiła swojego złota szukać w kategorii open, mimo że tam miała do czynienia z cięższymi od siebie rywalkami. Furmanek walczyła jednak znakomicie. Do finału zakwalifikowała się, wygrywając wszystkie walki przed czasem. W pojedynku o złoto znów miała naprzeciw siebie gdańszczankę, w dodatku tym razem koleżankę klubową. Joanna Jaworska w Opolu zdobyła już tytuł mistrzyni w najcięższej kategorii wiekowej, ale w open przegrała złoto przez ippon.

-Warto podkreślić, że Pawlikowska, Pogorzelec i Jaworska są również młodzieżowymi mistrzyniami Polski, a Furmanek wicemistrzynią. Trójmiejscy złoci i srebrni medaliści mistrzostw Polski seniorów mają duże szanse zakwalifikować się do reprezentacji kraju na mistrzostwa świata juniorów w RPA oraz mistrzostwa Europy juniorów w Rosji - dodaje prezes Kaczmarek.
Daria Pogorzelec Daria Pogorzelec

Trójmiejscy zdobywcy medali i miejsc punktowanych:
Złote medale
52 kg Zuzanna Pawlikowska (AZS AWFiS Gdańsk)
78 kg Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk)
+78 Joanna Jaworska (AZS AWFiS Gdańsk)
open Katarzyna Furmanek (AZS AWFiS Gdańsk)

Srebrne medale
63 kg Halima Mohamed-Seghir (Wybrzeże Gdańsk)
70 kg Karolina Tałach (Wybrzeże Gdańsk)
78 kg Katarzyna Furmanek (AZS AWFiS Gdańsk)
open Joanna Jaworska (AZS AWFiS Gdańsk)
+100 kg Damian Nasiadko (Wybrzeże Gdańsk)

Brązowe medale
48 kg Kinga Kubicka (Flota Gdynia)
70 kg Aleksandra Jabłońska (AZS AWFiS Gdańsk)
73 kg Filip Puzyr (Wybrzeże Gdańsk);
+kg Tomasz Tałach (Wybrzeże Gdańsk)
open Tomasz Tałach (Wybrzeże Gdańsk)
open Michał Rosa (Flota Gdynia)
Daria Pogorzelec i trener Tomasz Lisicki Daria Pogorzelec i trener Tomasz Lisicki

Piąte miejsca
63 kg Magdalena Kowalczyk (AZS AWFiS Gdańsk)
63 kg Dominika Błach (AZS AWFiS Gdańsk)
70 kg Maria Anderwald (AZS AWFiS Gdańsk)
81 kg Sebastian Przybysz (AZS AWFiS Gdańsk)
90 kg Jakub Zarzeczny (Wybrzeże Gdańsk)
100 kg Tomasz Domański (AZS AWFiS Gdańsk)
100 kg Robert Zalewski (Wybrzeże Gdańsk)
+100kg Michał Rosa (Flota Gdynia)

Siódme miejsca
48 kg Wiktoria Szypowicz (AZS AWFiS Gdańsk)
57 kg Monika Chruścielewska (AZS AWFiS Gdańsk)
63 kg Natalia Czaplicka (AZS AWFiS Gdańsk) +100 kg Maciej Gnitecki (Wybrzeże Gdańsk).

-Odpowiedzialnymi za przygotowanie do mistrzostw trójmiejskich reprezentantów byli trenerzy: Radosław Laskowski, Marek Adam (AZS AWFiS Gdańsk), Tomasz Lisicki, Sławomir Tałach (Wybrzeże Gdańsk) oraz Adam Poździk (Flota Gdynia). Klasyfikacji medalowej uwzględniającej 20 klubów, które wprowadziły swoje przedstawicielki na podium wygrał AZS AWFiS przed Wybrzeżem. Natomiast w klasyfikacji uwzględniającej zdobycze kobiet i mężczyzn akademicy zajęli pierwsze, a Wybrzeże czwarte miejsce - uzupełnia prezes Kaczmarek.