AZS UG Gdańsk wrócił do Futsal Ekstraklasy. Wygrany baraż, mimo porażki

Rafał Sumowski
16 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
AZS UG Gdańsk wraca do Futsal Ekstraklasy po dwóch latach przerwy. AZS UG Gdańsk wraca do Futsal Ekstraklasy po dwóch latach przerwy.

AZS UG Gdańsk awansowało do Futsal Ekstraklasy. Podopieczni Wojciecha Pawickiego przegrali na wyjeździe w drugim meczu barażowym z Sośnicą Gliwice 2:4 (1:3), ale pierwszy zakończył się ich sukcesem 5:2. To oznacza, że dwumecz wygrali akademicy i to oni do dwóch latach przerwy wrócili do elity.

Bramki: Górka 1, Kiełpiński 7, Pankowski 15, Hyży 16 - Cyman 9, Wesserling 15

AZS UG: Sasiak, Grzywacz - Osiński, Wwardowski, Pawicki, Urtnowski, Cyman, Majchrzak, Horbacz, Wroński, Sidor, Domżalski, Wesserling, Kreft

Sośnica Gliwice - AZS UG Gdańsk 4:2. Obejrzyj video z meczu

AZS UG na rewanżowy mecz barażu o Futsal Ekstraklasę pojechało z wynikiem 5:2. Szybko okazało się, że trzybramkowa zaliczka w halowej odmianie piłki wcale nie jest duża.

Gospodarze strzelanie zaczęli już w 32 sekundzie spotkania, gdy Kacprowi Sasiakowi szans nie dał Grzegorz Górka. W 7. minucie kontrę skończył kapitan gospodarzy Marcin Kiełpiński i było już 2:0.

Futsal Ekstraklasa. AZS UG Gdańsk - Sośnica Gliwice 5:2 w 1. barażu o awans

Kontaktową bramkę zdobył Mateusz Cyman. Dobijał strzał z dystansu Mateusza Wesserlinga oddany po błędzie jednego z gliwiczan i stracie piłki. Jeszcze przed przerwą miejscowi po kombinacyjnej akcji zdobyli trzecią bramkę za sprawą Bartłomieja Pankowskiego.

Po zmianie stron ten wynik długo nie ulegał zmianie i gospodarze zdecydowali się na grę z lotnym bramkarzem. To zemściło się, gdy spod własnej bramki piłkę wybił Wesserling i... zdobył drugiego gola dla akademików.

To bynajmniej nie oznaczało końca dramaturgii. Chwilę później do piłki zablokowanej po strzale dopadł Michał Hyży i pokonał Sasiaka. Gliwiczanie potrzebowali jeszcze bramki, aby doprowadzić do dogrywki w dwumeczu. AZS UG zdołało jednak zatrzymać zakusy rywali i chwilę później akademicy mogli świętować powrót do najwyższej klasy rozgrywkowej.

Wcześniej awans wywalczyli zwycięzcy grupy północnej i południowej I ligi - Górnik Polkowice i Legia Warszawa. Spadek na zaplecze przesądzony jest w przypadku AZS UŚ Katowice i GSF Gliwice a o utrzymanie walczą w ostatnich kolejkach: Red Devils Chojnice, Słoneczny Stok Białystok, Futsal Team Brzeg i AZS UW Wilanów.