• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowa drużyna rugby w Trójmieście. AZS UG Gdańsk zaczyna treningi 29.11.2021

Sebastian Zwiewka
23 listopada 2021 (artykuł sprzed 1 roku) 

Arka Rugby

Uniwersytet Gdański rozpoczął współpracę z Rugby Club Arką Gdynia. Uniwersytet Gdański rozpoczął współpracę z Rugby Club Arką Gdynia.

AZS Uniwersytet Gdański rozpoczął współpracę z Rugby Club Arka Gdynia. Na mocy porozumienia studenci i studentki od 29 listopada będą mogli rozpocząć treningi, a w niedalekiej przyszłości wziąć udział w turniejach. - Marzenie to wyjazd do angielskiego Cambridge i reprezentowanie uczelni nie tylko na polskiej arenie - mówi Dariusz Komisarczuk, który poprowadzi drużynę z Markiem Skindelem. Treningi odbywać się będą w poniedziałki i czwartki o godz. 19 na treningi w Gdyni.Polska - Szwajcaria 37:25. Komplet wygranych w Rugby Europe Trophy na koniec rokuPowrót do akademickich tradycjiW trójmiejskim rugby nie brak akademickich tradycji, głównie za sprawą Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Na terenach UG trenował i rozgrywał mecze ligowe klub przeniesiony z Pruszcza Gdańskiego - Lincer AZS AWFiS Gdańsk, który w 2000 roku sięgnął po Puchar Polski. Jeszcze do niedawna pod zespół pod szyldem AZS AWFiS walczył też o medale w mistrzostwach Polski rugby 7.

Natomiast Rugby AZS UG - to nowa sekcja utworzona na mocy porozumienia Rugby Club Arki Gdynia z Uniwersytetem Gdańskim. Od poniedziałku, 29 listopada rozpoczną się treningi, a w 2022 roku stworzona drużyna ma wziąć udział w turnieju. Wszystko zaczęło się od znajomości Marka Skindela z prof. dr hab. Kamilem Zeidlerem z Wydziału Prawa i Administracji UG. Marzył on, żeby na UG pojawiła się sekcja rugby. W zeszłym tygodniu doszło do spotkania, w którym uczestniczył także Dariusz Komisarczuk, trener Arki Gdynia.

- Nie jestem głównym inicjatorem, chociaż jak tylko się dowiedziałem o takim pomyśle, to go poparłem. Uważam, że to bardzo fajna inicjatywa. Spotkaliśmy się w trójkę w poprzednim tygodniu, aby spokojnie porozmawiać o współpracy i powstał plan działania. Naszym celem jest przygotowanie studentów do występu w akademickich zawodach, UG ma mieć możliwość uczestnictwa w tej dyscyplinie sportu. Kochamy Rugby, chcemy żeby się rozwijało. Zapraszamy wszystkich studentów w poniedziałki i czwartki o godz. 19. na treningi w Gdyni - mówi nam Komisarczuk.
Inicjatywa nie powstawałaby bez zaangażowania Marka Skindela, który jest uznaną postacią w gdyńskim Rugby. W przeszłości był zawodnikiem Arki, a obecnie pracuje jako trener. W Arce funkcjonował od początku, na swoim koncie ma wiele tytułów mistrz Polski.

- Bardzo się cieszę, że doprowadziliśmy wszystko do ładu i nawiązaliśmy współpracę. Rugby to fajny sport dla każdego, szczególnie dla ludzi młodych, którzy mają ambicje. Całą esencję sportu można zamknąć w rugby siedmioosobowej, dlatego też od paru lat jest to sport olimpijski. W naszym kraju ta dyscyplina jest mniej znana, ale akurat Trójmiasto ma utytułowane trzy kluby, jak Ogniwo Sopot, Lechię Gdańsk i Arkę Gdynia. Sukcesy są duże, a dyscyplina bardzo przyjazna, trzeba ją szerzyć i rozwijać. Naprawdę dżentelmeński sport - wyjaśnia Skindel.

Grać będą studenciSzkoleniowiec Arki swoją wiarę argumentuje tym, że na Uniwersytecie Gdańskim studiuje 20 tysięcy osób. Z tak szerokiego grona osób można wybrać chętnych i stworzyć drużynę. UG ma swoje oddziały również w Sopocie i Gdyni - mile widziani są także początkujący. Inicjatorzy nie chcą pracować tylko z grupą zaawansowaną. Zajęcia na razie będą się odbywały na Narodowym Stadionie Rugby.

- My udostępniamy boisko i pracujemy na treningach z chętnymi studentami. Gdy na uczelni pojawi się rugbista z innego kraju, np. Hiszpan, Francuz, Anglik czy Rumun, może zacząć z nami działać. Uczelnia chce mieć swoją drużynę, która będzie ją reprezentowała. Pod tym kątem zaczynamy pracę. Chcemy sprostać zadaniu i pomóc. Jest potencjał, pole do zagospodarowania, jeśli chodzi o tę dyscyplinę. Nie ograniczamy się tylko od mężczyzn, bo wiele kobiet studiuje. Rugby kobiece w Gdańsku jest na wysokim poziomie, dziewczyny osiągają lepsze wyniki od mężczyzn Korzystamy z każdej szansy, chcemy iść do przodu - kontynuuje Komisarczuk.

Marzeniem turniej w Cambridge- Na początek chcemy rywalizować na polskim polu, uczelni jest mnóstwo. Ostatnio na turnieju zorganizowanym przez Daniela Kowalskiego z Akademii Marynarki Wojennej zgłosiło się osiem drużyn z Polski. Jeden zespół grał naprawdę świetnie, miał wyszkolonych zawodników. Musimy cały czas szukać nowych miast i promować rugby. Jesteśmy trochę niszowym sportem, a świat jest ogromny. Marzenie profesorów to wyjazd na turniej do angielskiego Cambridge i reprezentowanie UG dalej niż na polskiej arenie, ale plany szerokie. Na razie chcemy pościągać ludzi z Polski. Docelowo chcielibyśmy zagrać w turnieju w przyszłym roku. Pewnie wiosną, być może zgłosi się więcej uczelni - przyznaje trener Arki.
Marek Sindel opisuje Rugby jako sport, który łączy w sobie ogromny szacunek drugiego człowieka, a zarazem jest sportem walki. Zawodnicy z pokorą przyjmują decyzje sędziego, nie ma mowy o dyskusjach odnośnie werdyktów. Trenerzy zrobią wszystko co będzie w ich mocy, by uczelnia skorzystała na tej współpracy.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (22)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
13% ARKA Gdynia
0% REMIS
87% Budo 2011 Aleksandrów Łódzki

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. PIOTR Radelski 10 27 100%
2. Sławek Surkont 10 26 90%
3. Efcia Konefcia 9 25 100%
4. Aneta Starzyńska 10 25 90%
5. Małgorzata Starzyńska 10 25 90%

Tabela

Rugby - Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 10 8 1 1 374:135 42
2 Edach Budowlani Lublin 11 8 1 2 295:167 41
3 OGNIWO SOPOT 10 8 0 2 388:142 40
4 Orkan Sochaczew 10 7 0 3 525:190 35
5 LECHIA GDAŃSK 9 4 0 5 299:277 22
6 Up Fitness Skra Warszawa 9 6 0 3 367:134 18
7 Juvenia Kraków 9 2 0 7 210:311 12
8 ARKA GDYNIA 10 2 0 8 174:464 10
9 Awenta Pogoń Siedlce  10 2 0 8 110:438 9
10 Posnania Poznań 10 1 0 9 146:656 5
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.

Wyniki 11 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK – Juvenia Kraków (niedziela, godz. 14)
 • OGNIWO SOPOT – Orkan Sochaczew (sobota, godz. 16)
 • Edach Budowlani Lublin – ARKA GDYNIA 40:7 (21:0)
 • niedziela
 • Budo 2011 Aleksandrów Łódzki – Posnania Poznań
 • Up Fitness Skra Warszawa - Awenta Pogoń Siedlce - nie odbędzie się

Ostatnie wyniki Arki

Edach Budowlani Lublin
25 marca 2023, godz. 14:00
98% Edach Budowlani Lublin
0% REMIS
2% ARKA Gdynia
UP Fitness Skra Warszawa
29% ARKA Gdynia
2% REMIS
69% UP Fitness Skra Warszawa

Relacje LIVE

Najczęściej czytane