Lekkoatleci z rekordami życiowymi

1 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Marek Kowalski został młodzieżowym wicemistrzem Polski w biegu 10 000 metrów, ale o minimum na mistrzostwa Europy U-23 musi jeszcze walczyć. Marek Kowalski został młodzieżowym wicemistrzem Polski w biegu 10 000 metrów, ale o minimum na mistrzostwa Europy U-23 musi jeszcze walczyć.

Patryk Dobek ustanowił rekord Polski juniorów w biegu na nietypowym dystansie - 300 metrów. Natomiast inny lekkoatleta SKLA Sopot, Marek Kowalski wywalczył srebrny medal młodzieżowych mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów. Wśród kobiet na tym dystansie tytuł wicemistrzowski zdobyła Martyna Adamczyk (AZS AWFiS Gdańsk.

Wysoką formę na inaugurację letniego sezonu zaprezentowali podopieczni Krzysztofa Szałacha z SKLA Sopot. W Sosnowcu rangę młodzieżowych mistrzostw Polski miały tylko biegi na 10 000 metrów.

Wśród mężczyzn przez większą część dystansu tempo dyktował Marek Kowalski. Sopocianin na końcówce dystansu nie zdołał odeprzeć ataku ubiegłorocznego mistrz Europy juniorów w biegach przełajowych - Szymona Kulki, ale srebrny medal okrasił nowym rekordem życiowym - 30:17.84.

Ten wynik stwarza nadzieje, że w dalszej części sezonu 22-latek zaatakuje minimum na młodzieżowe mistrzostwa Europy, które zostało ustalone na poziomie 29 minut i 50 sekund. Dotychczas najlepszym wynikiem na międzynarodowej arenie dla Kowalskiego było 9. miejsce w przełajowych mistrzostwach Europy juniorów w 2010 roku w portugalskiej Albufeirze.

Medaliści młodzieżowych mistrzostw Polski na 10 000 metrów:
1. Szymon Kulka (ULKS Lipinki) 30:08.43
2. Marek Kowalski (SKLA Sopot) 30:17.84
3. Tomasz Grycko (UKS Bliza Władysławowo) 30:33.56

Również po biegu pań srebro trafiło do Trójmiasta. Martyna Adamczyk tytuł wicemistrzowski uczciła również rekordem życiowym 36:10.30. 21-latka AZS AWFiS Gdańsk uległa jedynie Dominice Napieraj, która też ustanowiła "życiówkę". Minimum na młodzieżowe mistrzostwa Europy w tej konkurencji wynosi 34 minuty i 45 sekund.

Medalistki młodzieżowych mistrzostw Polski na 10 000 metrów:
1. Dominika Napieraj (AZS AWF Wrocław) 35:25.61
2. Martyna Adamczyk (AZS AWFiS Gdańsk 36:10.30
3. Angelika Mach (AZS UMCS Lublin) 36:58.61

Patryk Dobek utrzymuje olimpijską formę. Do rekordu Polski na 600 metrów dołożył kolejny, na dystansie o połowę krótszym. Patryk Dobek utrzymuje olimpijską formę. Do rekordu Polski na 600 metrów dołożył kolejny, na dystansie o połowę krótszym.
W Sosnowcu w konkurencjach biegowych przeprowadzono rywalizacje w szeregu dystansów, których na seniorskich imprezach się nie spotyka. Patryk Dobek spróbował sił w biegach na 150 i 300 metrów.

19-latek specjalizuje się na 400 metrów, w tej konkurencji wywalczył nominację na igrzyska olimpijskie w Londynie, ale nie stroni od eksperymentów. Już w ubiegłym sezonie zadebiutował w biegu na 400 metrów przez płotki z obiecującym wynikiem 52:00. Natomiast na 600 metrów ustanowił rekord Polski juniorów 1:16:14.

Obecnie Dobek został również rekordzistą kraju na 300 metrów. w Sosnowcu wygrał ten dystans, uzyskał wynik 33:34, co oznaczało poprawienie jego ubiegłorocznej życiówki o ponad pół sekundy (33.86). Co więcej to również piąty wynik w historii seniorów, odkąd wprowadzono pomiar elektroniczny. W tej kategorii wiekowej rekord należy od 11 lat do Marka Plawgo (32.77).

Ponadto Patryk biegał na 150 metrów. Wynik 16.24 dał mu drugie miejsce za Karolem Zalewskim, który rezultatem 15.53 wszedł na czwartą pozycję seniorskiej listy wszech czasów w Polsce na tym dystansie.

W biegu na 1000 metrów rekord życiowy pobił Dominik Czaja. Niespełna 19-letni średniodystansowiec SKLA w Sosnowcu uzyskał czas 2:26.84. Metę osiągnął na drugim miejscu za Łukaszem Gurtkiewiczem (MKS MOS Płomień Sosnowiec), któremu zmierzono 2:24.38.