Koszykarze Trefla nie dogonili Stelmetu

8 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Willie Kemp trafił w końcówce meczu ze Stelmetem dwa razy za trzy punkty. Starał się poderwać Trefla do walki, ale zrobił to trochę za późno. Willie Kemp trafił w końcówce meczu ze Stelmetem dwa razy za trzy punkty. Starał się poderwać Trefla do walki, ale zrobił to trochę za późno.

Skuteczna, agresywna gra w końcówce spotkania okazała się niewystarczająca, aby Trefl przywiózł zwycięstwo z Zielonej Góry. Sopocianie ulegli Stelmetowi 62:70 (17:14, 11:24, 15:16, 19:16) i jeżeli chodzi o awans do play-off ponowie robi się im gorąco. Co ciekawe jeden z najlepszych momentów żółto-czarnych zdarzył się w niedzielę wtedy, gdy na boisku przebywali zawodnicy, którzy normalnie nie spędzają na nim wielu minut, jak Paweł Dzierżak, Grzegorz Kulka czy Sławomir Sikora.

Stelmet: Hosley 22 (3x3), Koszarek 16 (1x3, 5 zb.), Zamojski 7 (1x3), Cel 7 (1x3, 7 zb.), Hrycaniuk 3 oraz Lalić 6, Troutman 5, Robinson 4 (1x3), Chanas 0

TREFL: Bendzius 14 (2x3, 5 zb.), Michalak 17 (1x3, 7 zb.), Lydeka 6, Popović 5, Sikora 2 oraz Kemp 9 (3x3), Stefański 6, Vasiliauskas 3 (1x3), Dzierżak 0, Kulka 0

Wyjazd do Zielonej Góry był tak na prawdę pierwszym poważnym sprawdzianem żółto-czarnych pod wodzą Mariusza Niedbalskiego. W poprzednim, ligowym meczu prowadzony przez polskiego szkoleniowca zespół trafił bowiem na słabo dysponowany Anwil Włocławek. Sopocianie wygrali, co jest bardzo ważne w kontekście walki o play-off. Właśnie drużyna z Kujaw jest jednym z bezpośrednich przeciwników w walce o 8. miejsce przed najważniejszą fazą rozgrywek. Do tego dochodzą jeszcze Polski Cukier Toruń i Polfarmex Kutno.

Sopocianie wychodzili na boisko w Zielonej Górze wiedząc, że cała wymieniona trójka odniosła w sobotę niespodziewane zwycięstwa. Anwil pokonał PGE Turów Zgorzelec 86:81, Polski Cukier wygrał ze Śląskiem Wrocław 66:63, a Polfarmex z AZS Koszalin 76:70. Wszyscy pokonani to czołówka tabeli. Z par, z których jedna z drużyn walczy o pozycję lidera, a druga o ostatnią, premiującą awans do play-off została jeszcze zielonogórsko-sopocka.

Podobnie jak w starciu z Anwilem tak ze Stelmetem dobrze zaczęli Michał Michalak (8 pkt w pierwszej kwarcie) i Eimantas Bendzius (7 pkt). Polski obrońca trafił trzy pierwsze rzuty dla żółto-czarnych. Następnie przyszła seria Litwina. Gdy zdobywał swój ostatni punkt w kwarcie Trefl prowadził w 7 min. 13:6. Aż do 16 min. jedynym, który oprócz nich trafił do kosza w zespole przyjezdnych był Bojan Popović. Rozgrywający uczynił to jednak z linii rzutów wolnych.

Ograniczenie w opcjach rzutów z gry nie mogło przynieść Treflowi nic dobrego. Po pierwszej kwarcie sopocianie prowadzili 17:14, ale od 11 do 16 min. nie potrafili zdobyć punktów. Jedną z przyczyn takiego stanu było posadzenie na ławce Michalaka i Bendziusa, którzy musieli odpocząć. Problemy ze zdrowiem sprawiły, że tylko wśród rezerwowych znajdował się Paweł Leończyk, który jest jedną z głównych opcji w ataku. Niewidoczny był natomiast Tadvydas Lydeka. Litwin miał problemy z siłowo grającymi rywalami.

I tak po serii 12:0 wicemistrzowie przejęli prowadzenie (26:17) i mogli kontrolować mecz. Ich ucieczkę przerwał Marcin Stefański trafiając jako trzeci koszykarz Trefla z gry. Do tego prezentujący agresywną obronę gospodarze zaczęli łapać faule. Dzięki temu sopocianie często stawali na linii rzutów wolnych. Niestety nie byli aż tak skuteczni, aby zmniejszać stratę do rywala. Ten potrafił rzucić za trzy punkty, czy rozbijać defensywę Trefla podaniami. Dlatego do przerwy przyjezdni przegrywali 28:36.

Do odrabiania start zabrali się na początku drugiej połowy Popović, Michalak i Bendzius. Trafienie tego ostatniego spowodowało, że Trefl przegrywał 35:43. Stelmet miał jednak i na to odpowiedź. Rzut za trzy Quintona Hosleya, trafienie "hakiem" Jure Lalicia oraz trójka z faulem Przemysława Zamojskiego (50:35) zahamowały zapędy Trefla.

Stelemt to jeden z lepiej broniących zespołów Tauron Basket Ligi. Sopocianie przekonali się o tym także na początku czwartej kwarty. Choć przez pierwsze trzy minuty potrafili odpowiedzieć tym samym, a na trójkę Zamojskiego trafieniem spod kosza odpowiedział Stefański, to w 34 min. trener Niedbalski poprosił o czas. Zmusiły go do tego: trójka Hosleya i trafienie spod kosza Łukasza Koszarka. Do tego były rozgrywający Trefla dołożył wolnego po faulu Stefańskiego (63:45).

W tym momencie Stelmet się zatrzymał. A Trefl zdobył 6 pkt z rzędu. Na boisku pojawiali się Paweł Dzierżak, Grzegorz Kulka czy chwilę wcześniej Sławomir Sikora. Trójka Polaków wykazała się niesamowitą wolą walki. Po zbiórce w ataku Kulki i trafieniu za trzy Williego Kempa sopocianie przegrywali 54:63, a do końca pozostawały niespełna 2 minuty.

Kiedy Amerykanin trafiał po raz kolejny zza linii 6,75 m było już tylko 63:57, a trener Saso Filipovski prosił o kolejny czas na żądanie. Na odrobienie strat pozostawało Treflowi dokładnie 60 sekund. Kiedy było ich tylko 20 za trzy rzucił Michalak (66:62). Na więcej gospodarze już nie pozwolili.

Wyniki 22 kolejki

• Stelmet Zielona Góra - TREFL Sopot 70:62 (14:17, 24:11, 16:15, 16:19)
  • Jezioro Tarnobrzeg - ASSECO Gdynia 78:87 (26:21, 7:24, 22:28, 23:14)
  • Polpharma Starogard Gdański - Wikana Start Lublin 84:91 (20:22, 17:24, 17:19, 30:26)
  • Rosa Radom - MKS Dąbrowa Górnicza 96:78 (25:25, 20:16, 24:14, 27:23)
  • Polfarmex Kutno - AZS Koszalin 76:70 (29:24, 22:10, 8:20, 17:16)
  • Anwil Włocławek - PGE Turów Zgorzelec 86:81 (24:17, 17:15, 14:26, 31:23)
  • Polski Cukier Toruń - Śląsk Wrocław 66:63 (17:16, 17:14, 14:12, 18:21)
  • Energa Czarni Słupsk - King Wilki Morskie Szczecin 82:50 (16:15, 24:12, 21:14, 21:9)

Opinie (19)

• A co robili w II kwarcie? (1)

Spali.

• 11 1

• Jak co robili? Stefan beke za plecami niedbalskiego kręcił ,jak zawsze zresztą tak profesjonalnie podchodza do pracy zero dyscypliny w drużynie

• 5 0

• Dziękuję zarządowi Trefla za rozwalenie zeszłorocznej drużyny na poziomie.

• 23 4

• Co Kemp robi jeszcze w Sopocie??? (7)

Get out!!!

• 16 1

• Bierzcie Hicksa ... i do tego porządki już pod przyszły sezon

np. Buczak oraz poszukajcie trenera i kogoś za Flowera kto ma nosa do amerykanów.

• 8 1

• Po co pchamy się na Ergo ???? (1)

• 14 0

• prestiż i ambicje działaczy i samorządowców

ekonomicznie to strzał w kolano od kiedy frekwencja spadła w okolice ok 1,5 tysiaca na mecz

• 10 0

• Szarek znokautowany przez Bestiię .... (2)

...a polscy sędziowie nadal ślepi i słynnego łokcia nie chcą widzieć ... :(

• 4 1

• Bestia do grania w koszykówkę nie za bardzo się nadaje (1)

bo to co robi to raczej nie koszykówka tylko jakaś sztuka walki. W polskiej lidze wiele lat był chroniony przez sędziów zwłaszcza do czasów gdy grał w Gdyni. Ale każda rywalizacja międzynarodowa obnaża jego braki w technice i pokazuje próbę ich zatuszowania grą siłową na faul. Mam tylko nadzieję, że nie wezmą go do reprezentacji w tym roku bo od razu będziemy mieć problem

• 4 0

• No pewnie. Do kadry wezmą Stefana-:)

• 0 0

• Kemp jest wielką nadzieją białych na dźwignięcie Trefla z dna w kolejnych latach. Jest dla Trefla ostatnią deską ratunku! Może nawet Kwiatkiem do kożucha.
      Bez niego to już nie będzie ten sam Trefl.

• 1 0

• Nic się nie stało, Trefelku nic się nie stało!

Grunt, że Stefan ma taką samą ocenę jak Michalak.
    Sami fachowcy w tym Sopocie.

• 16 4

• (1)

Kolejna wtopa z Czarnymi, później Rosa, AZS z Turowem też raczej nie powalczą BB top 8 ale ku pokrzepieniu serc ostatnia kolejka będzie wygrana ze Startem Lublin?? Może już teraz warto poćwiczyć przed tak wymagającym rywalem??