Ajanović zwolniona, Jinks na testach

Krzysztof Klinkosz
14 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Constance Jinks, na razie "po cywilnemu", być może już wkrótce pomoże ekipie Lotosu w walce o ligowe punkty Constance Jinks, na razie "po cywilnemu", być może już wkrótce pomoże ekipie Lotosu w walce o ligowe punkty

Koszykarki Lotosu nie miały większych problemów z pokonaniem przedostatniego w tabeli FGE MUKS Poznań 88:60 (26:20, 23:11, 17:10, 22:19). Mecz był jednostronnym widowiskiem, który z wysokości trybun oglądała Constance Jinks. Była rozgrywająca m.in. Jolly JBS Sibenik przebywa w Gdyni na testach. Natomiast klub rozwiązał kontrakt z Ines Ajanović.

LOTOS: Robert 28, Henry 13, Ziętara 7, Knezević 2, Jalcova 0 - Anderson 23, Bandyk 6, Plumbi 6, Kaczmarska 3, Marciniak 0.

MUKS: Mrozińska 12, Makowska 9, Idziorek 6, Owczarzak 4, Koperwas 4 - Durak 15, Szarzyńska 6, Tanasejczuk 2, Burandt 2, Najtkowska 0.

Constance Jinks przyjechała do Polski na testy i w nadchodzącym tygodniu trener Javier Fort Puente ma wypowiedzieć się co do jej przydatności dla zespołu. Amerykanka poznała już w przeszłości realia polskiej ekstraklasy, gdyż w sezonie 2007/2008 reprezentowała barwy Tęczy Leszno. W kolejnym sezonie powędrowała do Jolly JBS Sibienik. Z zespołem tym występowała w Eurolidze.

Koszykarki z Sibenika rywalizowały wówczas w jednej grupie z Lotosem PKO BP Gdynia. Obydwa mecze zakończyły się zwycięstwem gdynianek ale Jinks zdobyła w nich łącznie 45 punktów. Po grze w Sibeniki przeniosła się do Francji, do Lattes Montpelier a stamtąd, po sezonie, do Turcji. W bieżącym sezonie reprezentowała zespół z Izraela Elitzur Netanya. W lidze izraelskiej zdobywała średnio 10 pkt. na mecz, miała 3,7 zbiórek i 3,3 as. Testowana w Gdyni koszykarka urodziła się 8 września 1981 roku w Chicago, ma 170 cm. wzrostu.

Sobotni mecz w Hali Gdynia, był w zasadzie dla gospodyń ostrzejszym treningiem, młoda ekipa z Poznania opierająca swoją grę na krajowych zawodniczkach jedynie przez kilka minut w pierwszej kwarcie prowadziła wyrównaną walkę. W końcówce pierwszej odsłony, m.in. po przerwie w grze na żądanie gdyńskiego trenera, Lotos wyraźnie podkręcił tempo i dokładność swoich akcji. Pierwsza kwarta zakończyła się prowadzeniem gdynianek 26:20.

Już po dwóch pierwszych akcjach drugie części meczu było 30:20, punkty zdobyła Jolene Anderson, której przerwa w grze po złamaniu nosa okazała się nie tak długa jak początkowo przewidywano, jednak dla bezpieczeństwa grała w ochronnej masce i Geraldine Robert.

Gdynianki w ekspresowym tempie zdobywały kolejne punkty i po niespełna 2 minutach drugiej kwarty było już 34:20. W końcówce pierwszej polowy gdynianki zaczęły trafiać za 3 punkty. Po takich celnych rzutach: Magdaleny Kaczmarskiej, Anderson i Magdaleny Ziętary w 30 minucie zrobiło się 47:28 dla Lotosu. W końcówce Robert trafiła dwa wolne ale równo z syreną "trójką" odpowiedziała Żaneta Durak i po 20 minutach meczu było 49:31 dla gospodyń.

Po wznowieniu gry w drugiej połowie gdynianki wyszły na 20 punktowe prowadzenie 51:31 i w trakcie gry w trzeciej kwarcie przewaga ta stopniowo się zwiększała. Po 30minutach gry było 66:41 dla Lotosu.

Na otwarcie ostatniej odsłony nieco skuteczniejsze były koszykarki z Poznania. Po serii 7:4 dla MUKS-u było 70:48 dla Lotosu, jednak gdynianki na więcej swoim rywalkom już nie pozwoliły. Tempo akcji gospodyń znów wzrosło a w defensywie zaczęły one zmuszać swoje rywalki do popełniania błędów 24 sekund. Efekty tego przyszły dość szybko i w 37 minucie po akcji 2+1 Anderson było 81:50 dla Lotosu.

Ostatecznie gdynianki wygrały 88:60 a wynik ustaliła równo z ostatnią syreną Natalia Plumbi.

Jak już wspomnieliśmy w sobotę z Gdynią pożegnała się Ines Ajanović. Serbka w 14 meczach ekstraklasy zdobyła średnio 6,5 pkt, miała 3,0 zbiórki i 0,9 asysty. W Eurolidze w 11 spotkaniach zdobywała średnio 5,4 pkt na mecz, miała 3,3 zbiórki i 0,8 asysty.

- Pożegnaliśmy się dziś z Ines. Wiem, że tą zawodniczkę stać na więcej niż pokazała w Gdyni. Ona sama nie była zadowolona i z własnej postawy i z ilości minut spędzonych na parkiecie. Klub spodziewał się również po niej nieco więcej. Życzę jej wszystkiego najlepszego w jej dalszej karierze - powiedział po spotkaniu trener Lotosu.

Hiszpański szkoleniowiec gdynianek charakteryzując natomiast testowaną w Gdyni zawodniczkę stwierdził: - Jest typową rozgrywającą, gra bardzo dynamicznie, jest dobrze przygotowana kondycyjnie, powinna nam pomóc.

Javier Fort Puente dodał, że nigdy nie prowadził ani nie grał przeciwko Constance Jinks, jednak zanim zdecydował się na wypróbowanie Amerykanki oglądał m.in. jej grę nagraną na video. - Gra na obwodzie zupełnie inaczej niż Jalcova czy Plumbi, takiej koszykarki nam brakowało - podkreślił trener.

Rywalką Jinks na parkietach we Francji i Turcji była za to Jolene Anderson. - Grałam przeciwko niej parę razy, to bardzo szybka koszykarka ciężko ją zatrzymać, potrafi rzucić punkty i odegrać piłkę, zawsze była bardzo dobrze przygotowana motorycznie - oceniła Anderson.

Tabela wprowadzona: 2012-01-14
W pozostałych meczach 16 kolejki FGE:ROW Rybnik - Tęcza Leszno 70:67 (25:13, 16:16, 18:20, 11:18), Energa Toruń - Wisła Can-Pack Kraków 73:79 (17:21, 17:15, 25:20, 14:23), Widzew Łódź - Artego Bydgoszcz 56:74 (16:25, 10:20, 16:19, 14:10), KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - Odra Brzeg 56:40 (15:8, 19:11, 11:12, 11:9). W niedzielę zagrają: CCC Polkowice - Matizol Lider Pruszków, w poniedziałek zagrają: INEA AZS Poznań - ŁKS Siemens AGD Łódź.

Opinie (17) 1 zablokowana

• (3)

Cytat: "Javier Fort Puente dodał, że nigdy nie prowadził ani nie grał przeciwko Constance Jinks, jednak zanim zdecydował się na wypróbowanie Amerykanki oglądał m.in. jej grę nagraną na video".
    Ludzie to w tym zespole nadal używa się czegoś takiego jak odtwarzacz video?! Przecież ten sprzęt poszedł już dawno do lamusa, a tam nadal z tego korzystają?!

• 7 12

• niech uzywają i gramofonów byle gra była dobra!!

• 9 3

• video

Nagrania video przecież to teraz ogólne stwierdzenie. Dawno dawno temu oznaczało kasety vhs ale nie teraz . Znajdź sobie inny punkt zaczepienia dla złośliwości

• 9 4

• to chyba skrót myślowy, albo tłumaczenie autora. Video po angielsku oznacza obraz ruchomy, nie musi mówić, że oglądał na DVD

• 2 1

• kibic

Ten mecz pokazał,że kibiców Lotosu w tych rozgrywkach ligowych nie spotka już nic dobrego tzn. nie będzie medalu i wyjścia z grupy w eurolidze a tym samym Javier nie spełnił oczekiwań prezesa. Tak więc bredzący cały czas o poprawieniu obrony hiszpanek powinien odejść ,a na jego miejsce Mietek powinien znaleźć (już przynajmniej w grudniu) następce.Niestety Javier okazał się takim samym niewypałem jak Tanasiejczuk.Życzę dziewczynom wygranych w następnych meczach , ale też wiem ,że z taką taktyką ustawioną przez trenera będzie to zadanie ekstremalnie trudne,co było widać podczas dzisiejszego meczu.

• 10 5

• (2)

To wszystko pryszcz-najgorsze że Biba podpisała z CCC...

• 7 6

• i co w tym najgorszego ? (1)

Przecież tej drużyny w której Biba grała w Gdyni to już dawno nie ma

• 9 2

• ??

Bo przeniosła sie z wiadomych względów do Krakowa?!

• 2 4

• zmiany, zmiany

Zurowska i Ajanović to podkoszowe - a kto w ich miejsce? Co prawda dobra rozgrywajaca tez sie przyda, ale z jednym centrem to ...

• 8 4

• niesamowite tłumy na trybunach :D

czy kotara zaliczyła debiut??
    he he

• 4 10

• Panie Prezesie!!!! (3)

Byłem wczoraj na meczu. Wstęp za free ku mojemu zdziwieniu. To już chyba norma, że informacje marketingowe płynące z klubu są żadna. Jak można promować drużynę nie informując ewentualnych kibiców o takich bonusach - jeżeli brak jest na to pieniędzy to można zrobić to za pomocą internetu lub poprosić wydział edukacji aby np. wywarł lekką presję na szkoły (nauczycieli w-f) aby za darmo przyprowadzili swoich szkolnych podopiecznych. Marketingowo klub to dno!!!! Czas zatrudnić chyba kogoś z pomysłami na rozreklamowanie damskiej koszykówki w Gdyni i okolicach ( bo to klub z sukcesami) - to może przynieść w perspektywie czasu wymierne korzyści (napływ sponsorów i wpływy z biletów). Dodam, że nie koniecznie kogoś z dyplomem uczelnianym bo na uczelniach wykładają najczęściej osoby, które z żywym marketingiem i zarządzaniem nigdy się nie zetknęły:).

• 12 3

• kibic

SZWARC ADIEU.

• 4 2

• (1)

a ja słyszałem w radio gdansk, żę mecz za free :)

• 1 1

• ?!!

Dzisiaj w Radio Gdańsk był wywiad ze Szwarcem. Trzy ciekawe stwierdzenia-gdyby Lotos grał w innej grupie euroligi/Kraków,Polkowice/to by awansował dalej,wyznacznikiem umiejętności i zaangazowania trenera jest to ,że przychodzi do klubu o ósmej i analizuje na kompie gre Lotosu,na playoffy /PLKK / Lotos będzie gotowy i wejdzie do finału. O słabej grze i nietrafionych transferach nie padło oczywiście ani słowo.Wywiad z cyklu -Jesteśmy świetni tylko okoliczności nam nie sprzyjają.

• 1 3

• na mecze z serii "poznań" nigdy nie przyjdą tłumy, MUKS to uczennice, które próbują grać w zawodowej lidze. Takie mecz po prostu muszą się odbyć, a ważne aby Lotos w takich meczach ćwiczył to co wykorzystać trzeba z silnym rywalem. Oby teraz dobrze przygotować się do meczu w Pruszkowie, bo z Galatasaray to chyba nie damy rady.

• 7 3

• koniec sponsorowania, koniec sponsorowania

• 2 2

• Czy Mietek nadal może ?

Mecz o pietruchę.Anderson znowuż na "5".A potem klops przy lepszych rywalkach.Dobrze ,ze dojdzie nowa play ale cieńko pod koszem.Trener nie orzeł
    ale przy niskim budżecie /czytaj słabym składzie/to i Bobrowski nie ma wyników.
    Mietek pokaż przed emeryturą ,że jeszcze coś możesz.