Akademia Sportu wicemistrzem Polski w plażowym szczypiorniaku

7 sierpnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
  • Wicemistrzowie Polski Akademia Sportu Gdańsk podczas turnieju w Starych Jabłonkach.

W Starych Jabłonkach odbył się finał mistrzostw Polski piłki ręcznej plażowej. Jedną z ośmiu drużyn była Akademia Sportu Gdańsk. Dotarła aż do finału zmagań, a w nim, dopiero po rzutach karnych musiała uznać wyższość Gru Juko Piotrków Trybunalski. Najlepszym bramkarzem wybrano przedstawiciela gdańskiej drużyny, Macieja Pieńczewskiego, który gra także w PGNiG Superlidze, od nowego sezonu w Spójni Gdynia.

W kwalifikacjach do turnieju finałowego Akademia Sportu Gdańsk zajęła 4. miejsce, dlatego też była w nim rozstawiona właśnie z takim numerem.

Pierwszego dnia zmagań do rozegrania były trzy mecze grupowe. Przypomnijmy, że w piłce ręcznej plażowej gra się na połowy, z czego wynik każdej z nich liczony jest oddzielnie. Jeżeli każda z drużyn wygra po połowie wówczas odbywają się rzuty karne. Do tego, jeśli w połowie, na koniec czasu mamy remis, wówczas gra się do "złotej bramki" czyli kto pierwszy zdobędzie gola, ten wygrywa.

Gdańszczanie rozpoczęli turniej finałowy od wygranej z doświadczoną drużyną SMS Rondel Legnica 2:1. Następnie zmierzyli się z wielokrotnym mistrzem Polski Auto Forum Petra Płock. W meczu mieliśmy wiele walki, ale to Akademia Sportu triumfowała 2:0. W ostatnim spotkaniu rywalem gdańskiej ekipy był UKS Gokis Kąty Wrocławskie, czyli debiutant, który uległ zespołowi z Trójmiasta 0:2.

Akademia Sportu zajęła pierwsze miejsce w grupie A i drugiego dnia zmagań czekał ją półfinał z drugim zespołem grupy B, czyli z SPRP Damy Radę Inowrocław. W nim mieliśmy ponownie dużo walki. Pierwszą połowę wygrali gdańszczanie, drugą rywale, więc o miejscu w finale decydowały rzuty karne. W nich dobrze bronił Maciej Pieńczewski, aktualny bramkarz Spójni Gdyni, a w poprzednich sezonach zawodnik Wybrzeża Gdańsk. Razem z Akademią Sportu wywalczył awans do finału przy wyniku w karnych 8:6.

W meczu o złoto gdańszczanie spotkali się z Gru Juko Piotrków Trybunalski. Jako pierwsi bramkę zdobyli rywale, a później utrzymywali prowadzenie do ostatniej minuty. W niej inicjatywę przejęli gdańszczanie i po rzucie w ostatnich sekundach Jakuba Dzieciątkowskiego wygrali partię 11:10. W drugim secie panował zespół z Piotrkowa Trybunalskiego, który rozbił przeciwnika 20:6. O tytule mistrza Polski zadecydowały karne, które gdańszczanie wykonywali gorzej i przegrali w nich 6:8. wyższość rywalowi.

- Wicemistrzostwo Polski to dla nas ogromny sukces i cieszymy się z niego wszyscy - podsumowuje Emil Kożuchowski, trener Akademii Sportu.