Andrzej Adamek już wygrywa

Marta
19 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Jerel Blassingame Jerel Blassingame

Koszykarze Asseco Prokomu Gdynia w środowy wieczór odrabiali zaległości z 5 kolejki TBL. Jechali do niepokonanego na własnym terenie Turowa Zgorzelec tuż po poważnych zmianach kadrowych i niespodziewanej porażce z beniaminkiem, pokazali jednak charakter i wygrali 86:80 (31:22, 15:13, 24:19, 16:26) sukcesywnie budując przewagę w pierwszych trzech kwartach. W ostatniej gospodarze rzucili się do ataku ale mistrzowie Polski wytrzymali ten napór.

19 grudnia 2012, godz. 19:00
PGE Turów Zgorzelec
ASSECO PROKOM Gdynia

66% 233 typowania PGE Turów Zgorzelec
34% 118 typowań ASSECO PROKOM Gdynia

PGE TURÓW: Chyliński 16, Zigeranović 15, Aleksić 13, Cel 13 (10 zb.), Jackson 2 - Stelmach 9, Kulig 6, Micić 6, Opacak 0.

ASSECO PROKOM: Blassingame 23, Koszarek 19, Hrycaniuk 8, Ponitka 5, Witka 2 - Mahalbasić 13 (7 zb.), Szczotka 10, Richards 6, Roszyk 0, Pamuła 0.

Gdynianie, mimo, że minimalnie przegrali walkę na tablicach i mieli ponad 2 razy mniej asyst wygrali spotkanie na niezwykle ciężkim terenie w Zgorzelcu. Wszystko dzięki lepszej skuteczności zarówno z gry jak i z rzutów wolnych. Spotkanie rozpoczęło się m.in. od dwóch "trójek" Jerela Blassingame'a i (6:5 dla gdynian w 3 min.). PO tak efektownym wejściu wydawało się, że goście porażą gospodarzy właśnie rzutami zza łuku ale później, już do końca meczu trafili zza linii 6,75 jeszcze tylko 2 razy.

Mistrzowie Polski nie skupiali się jednak tylko na rzutach z dystansu, bliżej kosza spisywali się również dobrze i po 6 min, gry było 18:11 dla Asseco Prokomu. Wprawdzie w tym momencie najpierw Aaron Cel trafił w sumie 4 rzuty wolne a później za 3 rzucił Michał Chyliński i było 18:18. Gdynianie "przysnęli" jednak tylko na minutę i po trzeciej w pierwszej kwarcie "trójce" Blassingame'a prowadzili 25:18. Wynik pierwszej kwarty na 31:22 dla gdynian ustalił Piotr Szczotka po punktach poprzedzonych zbiórka na atakowanej tablicy.

Druga część gry rozpoczęła się od punktów Blassingame'a i Rasida Mahalbasicia. Przewaga mistrzów Polski powoli, ale systematycznie wzrastała. Wreszcie po akcji 2+1 Mateusza Ponitki było 40:26 dla gości. Ekipa ze Zgorzelca wówczas przebudziła się. Po punktach Djordje MiciciaPiotra Stelmacha przewaga gdynian znów była tylko jednocyfrowa (43:35). Serię gospodarzy przerwał Ryan Richards ale w końcówce pierwszej połowy obydwie drużyny nieco zawiodły, nie potrafiły zdobyć żadnego punktu w ciągu 90 sekund gry.

W połowie trzeciej kwarty znów wydawało się, że gospodarze znaleźli sposób na gości. Po serii 7:0 było już tylko 52:46 dla Asseco Prokomu. Wówczas jednak Łukasz Koszarek przypomniał, że jest również doskonałym egzekutorem rzutów trzypunktowych i po dwóch takich udanych próbach było 58:48 dla gdynian. Rozgrywający reprezentacji Polski dołożył jeszcze za chwilę skuteczną akcję 2+1 i goście znów uciekli zgorzelczanom na bezpieczniejszą przewagę.

Bezpieczniejsza, jednak nie dająca pewności wygranej. Kolejny przestój gdynian, tym razem w ostatniej odsłonie sprawił, że w 38 minucie prowadzili oni tylko 82:78. W następnej akcji piłkę zgubił Mahalbasić na szczęście zza łuku nie trafił Stelmach. Końcówka spotkania była niezwykle emocjonująca. Nerwy zdołali opanować jednak i Koszarek, i Blassingame, którzy nie mylili się przy rzutach wolnych. Na 12 sek. przed końcem gry, po wolnych Amerykanina było 86:80 dla gości, Micić zgubił piłkę, przejął ją Blassingame i gdynianie w końcówce "zagrali z zegarem".

Wyniki 12 kolejki

• Polpharma Starogard Gdański - TREFL Sopot 70:88 (15:20, 19:23, 21:22, 15:23)
  • START GDYNIA - ASSECO PROKOM Gdynia 81:80 (23:21, 14:22, 18:17, 26:20)
  • Rosa Radom - PGE Turów Zgorzelec 76:79 (14:19, 15:14, 20:24, 27:22)
  • Jezioro Tarnobrzeg - AZS Koszalin 77:68 (14:9, 15:18, 22:23, 26:18)
  • Anwil Włocławek - Kotwica Kołobrzeg 79:65 (16:18, 22:20, 21:11, 20:16)
  • Energa Czarni Słupsk - Stelmet Zielona Góra 89:98 (26:22, 15:23, 27:25, 21:28)
  • Zaległy mecz 5.Kolejki: PGE Turów Zgorzelec - ASSECO PROKOM Gdynia 80:86 (22:31, 13:15, 19:24, 26:16)