Anglia bliska zdominowania Ligi Europy i Ligi Mistrzów. Finały tylko dla jej klubów?

29 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
Finał Ligi Europy w Gdańsku z powodu pandemii przeniesiony został z 2020 na 2021 rok. Finał Ligi Europy w Gdańsku z powodu pandemii przeniesiony został z 2020 na 2021 rok.

Manchester United praktycznie zapewnił sobie awans do finału Ligi Europy, który planowany jest na 26 maja w Gdańsku. W pierwszym meczu półfinałowym "Czerwone Diabły" rozbiły u siebie AS Roma 6:2 (1:2). Otwarta jest sprawa awansu w drugim półfinale. Villarreal wygrał z Arsenalem 2:1 (2:0), ale rewanż odbędzie się 6 maja w Londynie. Angielskie kluby mogą zdominować oba europejskie puchary, bo i w Lidze Mistrzów finał może być ich wewnętrzną sprawą.

Liga Europy 2020/21. Poznaj szczegóły rozgrywek, których finał ma być w Gdańsku

Manchester United pokonał AS Roma 6:2 (1:2). Włoska drużyna na Old Traford prowadziła po pierwszej połowie, ale została zdemolowana po przerwie, gdy straciła aż 5 goli. Rewelacyjne 45 minut "Czerwonych Diabłów" zapewne na ich korzyść już teraz przesądza sprawę awansu do finału Ligi Europy. Trudno sobie wyobrazić by w Rzymie przegrali 0:4, 1:5 lub jeszcze w wyższych rozmiarach.

Manchester United - AS Roma 6:2 (1:2)

Bruno Fernandes 9, 71 (karny), Edinson Cavani 48, 64, Paul Pogba 75, Mason Greenwood 86 - Lorenzo Pellegrini 15 (karny), Edin Džeko 34

W drugim półfinale kwestia awansu jest nadal otwarta. Villarreal wygrał z Arsenalem u siebie, ale tylko 2:1 (2:0). To oznacza, że w Londynie angielskiej drużynie do finału wystarczy zwycięstwo 1:0.

Baza reprezentacji Polski na Euro w Trójmieście. Gdzie będą mieszkać, gdzie trenują?

Mecze rewanżowe w obu parach odbędą się 6 maja o godzinie 21. Po ich rozegraniu poznamy pełny skład finalistów.

Villarreal - Arsenal 2:1 (2:0)

Manu Trigueros 5, Raul Albiol 29 - Nicolas Pepe 73 (karny)

Przypomnijmy, że mecz o trofeum ma odbyć się 26 maja w Gdańsku. Zgodnie z decyzjami rządu odnośnie luzowania pandemicznym obostrzeń będzie mogła obejrzeć widownia, która maksymalnie wypełni stadion w 25 procentach.

UEFA jeszcze nie podała cen biletów, ani sposobu ich dystrybucji.

Kibice wracają na stadiony. Od kiedy, na jakich zasadach?

Jeśli doszłoby do angielskiego finału to w historii Ligi Europy, która zaczęła się od sezonu 2009/10 byłby to drugi taki przypadek, a zarazem czwartym, w którym o trofeum grałyby drużyny z jednej federacji. Angielski finał był już w 2019 roku w Baku, a ponadto w takich meczach grały też po dwie drużyny z Portugalii i Hiszpanii.

Finały Ligi Europy z udziałem drużyn z jednej federacji

• 2011 Dublin: FC Porto - SC Braga 1:0 (1:0) Irlandia Aviva Stadium w Dublinie
  • 2012 Bukareszt: Atletico Madryt - Athletic Bilbao 3:0 (2:0)
  • 2019 Baku: Chelsea - Arsenal 4:1 (0:0)

Angielskie kluby mogą zdominować nie tylko rozgrywki Ligi Europy, ale również i Ligi Mistrzów w sezonie 2020/21. W najważniejszych z europejskich finałów szanse na angielski finał są nawet większe.

W pierwszych meczach półfinałowych na wyjazdach: Manchester City wygrał z PSG 2:1 (0:1), a Chelsea zremisowała z Realem Madryt 1:1 (1:1). Rewanże odbędą się 5 maja w Anglii. Finał zaś ma odbyć się 29 maja w Stambule.