Lekkoatletyka. Anna Kiełbasińska w złotej sztafecie w mistrzostwach świata

Anna Kiełbasińska dołączyła do reprezentacyjnej sztafety w 2019 roku. Z biało-czerwonymi zdobyła już drugi złoty medal. fot. A.Podlewski/400mm.pl

Polska wygrała na dystansie 4x400 metrów w mistrzostwach świata sztafet IAAF, które odbyły się w Jokohamie. To pierwszy triumf naszych lekkoatletek w tej rangi imprezie. W złotym kwartecie biegła Anna Kiełbasińska z SKLA Sopot. Ponadto tworzyły ją:
Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja Wyciszkiewicz i Justyna Święty-Ertesic. Natomiast w konkurencji 2x2x400 Anna Dobek z AZS AWFiS Gdańsk zajęła 4. miejsce.

Trwa doskonała seria żeńskiej sztafety 4x400 metrów w 2019 roku. W marcu w Glasgow zdobyła tytuł halowych mistrzyń Europy. Teraz triumfowała na otwartym stadionie, mimo że nie startowała w najsilniejszych składzie.

Złotą sztafetę w Japonii tworzyły: Anna Kiełbasińska z SKLA Sopot oraz Małgorzata Hołub-Kowalik, Patrycja WyciszkiewiczJustyna Święty-Ertesic. Zabrakło kontuzjowanej Igi Baumgart-Witan, która biegała najszybciej z Polek w sezonie halowy.

Przeczytaj, jak Anna Kiełbasińska w marcu w Glasgow została halową mistrzynią Europy w sztafecie

W Jokohamie podopieczne selekcjonera kadry - Aleksandra Matusińskiego bez problemów awansowały do finału z czasem 3:28.05. Lepszy miały tylko Amerykanki (3:25.72), które startowały w 2. z 3 biegów eliminacyjnych.

W finale biało-czerwone były jednak najlepsze, a spora w tym zasługa Kiełbasińskiej. Trenowana na co dzień przez Michała Modelskiego lekkoatletka SKLA Sopot na ostatnich 150 metrach swojego odcinka wyprzedziła dwie rywalki i wyprowadziła zespół na prowadzenie. Pozycję tę utrzymała biegnąca jako ostatnia Święty-Ersetic. Polki zwyciężyły z czasem 3:27.49. To pierwszy ich triumf w historii IAAF World Relays.

Biało-czerwone jednocześnie zakwalifikowały się do startu w lekkoatletycznych mistrzostw świata, które w tym roku na przełomie września i października odbędą się w Dausze, w Katarze.

Kiełbasińska nie była jedyną reprezentantką Trójmiasta podczas zawodów w Japonii. Anna Dobek z AZS AWFiS Gdańsk zajęła 4. miejsce w finale nieolimpijskiej sztafety 2x2x400. Podopieczna Anny Sękowskiej razem z byłym zawodnikiem SKLA, a obecnie MKL Szczecin - Patrykiem Dobkiem, uzyskali czas 3:42.14, To nowy, nieoficjalny rekordem Polski. Miejsce tuż za podium udało się zająć po dyskwalifikacji zespołu Kenii.