Antoni Łukasiewicz wrócił do świata żywych

Marcin Dajos
22 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Ścięgno Achilles sprawiło, że Antoni Łukasiewicz miał półroczną przerwę w występach w podstawowej jedenastce w meczach ekstraklasy. Ścięgno Achilles sprawiło, że Antoni Łukasiewicz miał półroczną przerwę w występach w podstawowej jedenastce w meczach ekstraklasy.

Na mecz od pierwszej minuty w ekstraklasie Antoni Łukasiewicz czekał do 19 maja i starcie ze... Śląskiem Wrocław. Doczekał się w minioną niedzielę, gdy Arka grała ponownie z tym rywalem. Strzelił bramkę, żółto-niebiescy wygrali, a więc lepiej być nie mogło. - Trzeba było schować ambicje, ponieważ piłka nożna jest sportem drużynowym i najważniejsze jest dobro zespołu - mówi rutynowany, defensywny pomocnik, który jednocześnie odzyskał kapitańską opaskę.

SZYMON NOWICKI O DEBIUCIE W EKSTRAKLASIE

Marcin Dajos: Dłużyło się oczekiwanie wyjścia na boisko od pierwszej minuty w meczu ekstraklasy?

Antoni Łukasiewicz: Oczywiście bardzo się dłużyło. Człowiek ma zawsze ambicje, żeby grać jak najwięcej, ale życie brutalnie weryfikuje plany. Nałożyło się na siebie trochę problemów zdrowotnych, które przyczyniły się do tego, że musiałem poczekać w tym sezonie na występ w ekstraklasie od pierwszej minuty.

Czym była spowodowana tak długa przerwa?

Były to kwestie z zeszłego sezonu, spowodowane przeciążeniem ścięgna Achillesa. W zasadzie całe przygotowania do nowych rozgrywek trenowałem indywidualnie. W normalne zajęcia wszedłem na przełomie lipca i sierpnia. Zespół był wtedy w dobrej formie, a trener nie miał podstaw do roszad. Dlatego musiałem czekać i walczyć ze sobą, aby nie zejść z drogi, którą sobie wyznaczyłem. Trzeba było schować ambicje, ponieważ piłka nożna jest sportem drużynowym i najważniejsze jest dobro zespołu.

Jest już pan gotowy do tego, aby w każdej kolejce grać po 90 minut?

Jestem gotowy do tego, na ma żadnych lekarskich przeciwwskazań. Oczywiście nie można być niczego pewnym. Trzeb być uważnym i zwracać uwagę na wszystko, czego przykładem jest chociażby ostatnia kontuzja Yannicka, z rozgrzewki przed meczem ze Śląskiem. To są jednak rzeczy wkalkulowane w ryzyko zawodowe.

Powrót miał pan wymarzony - strzelona bramka i wygrana Arki.

Zdecydowanie lepszego powrotu po tak trudnym okresie nie mogłem sobie wymarzyć. Idąc chronologicznie: po pierwsze - dostałem zaufanie od trenera i chłopaków, którzy przekazali mi opaskę kapitana, po drugie - zagrałem od pierwszej minuty, po trzecie - strzeliłem bramkę, a co najważniejsze, po czwarte - wygraliśmy mecz.

Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

ARKA POKONAŁA ŚLĄSK WE WROCŁAWIU - OCEŃ PIŁKARZY ŻÓŁTO-NIEBIESKICH, PRZECZYTAJ RELACJĘ

Mecze ze Śląskiem budzą jeszcze dodatkowe emocje, czy grał pan w tym klubie tak dawno temu, że podchodzi do tego spotkania jak do każdego innego?

Staram się do każdego meczu podchodzić tak samo. Jesteśmy profesjonalistami, dlatego na boisku trzeba zapomnieć o strefie emocjonalnej. Co prawda wspomnienia z gry w Śląsku mam bardzo dobre, a do tego oczywiście nigdy nie będę wypierał się swojej historii i tego, gdzie grałem. Z dużym szacunkiem podchodzę do wszystkich zespołów, które reprezentowałem. Obecnie jednak, cała moja energia jest skupiona na Arce i ten klub jest najważniejszy na ziemi. Oczywiście przed meczem ze Śląskiem był dreszczyk emocji, ale byłem przygotowany do niego tak, jak do każdego inne spotkania.

Czy był pan zaskoczony liczbą zmian, którą przeprowadził trener w podstawowej jedenastce przed starciem ze Śląskiem?

Nie analizowałem tego pod tym kątem. Od samego początku sezonu, gdy nieco z boku przyglądałem się personalnym wyborom trenera widziałem, że jego decyzje są racjonalne. Dlatego też sam pracowałem mocno na treningach nad odzyskaniem jego zaufania. Świadomość moja i każdego innego piłkarza Arki jest taka, że stanowimy silną grupą, z której każdy może dać drużynie coś ważnego. Pracujemy na bardzo wysokim poziomie, a dzięki temu trener nie raz ma dylemat na kogo postawić w meczowej "18" czy w wyjściowej "11". Jeśli ktoś mam słabszy moment, to od razu jest kim go zastąpić.

Te zmiany były poniekąd sposobem na zapomnienie o derbach?

Nie sądzę, aby tak było. Zresztą to bardziej pytanie do trenera. On najlepiej wie, jakim kluczem posługuje się przy wyborze piłkarzy. Myślę jednak, że nie zmieniła go porażka w derbach z Lechią.

Koledzy z drużyny mówią jednak, że była w was wielka chęć zamazania wyniku z meczu z Lechią.

Dokładnie tak było. Ale tutaj mówimy o zdaniu wszystkich w drużynie. Nie jest tak, że tylko ci na boisku chcą tego dokonać. Patrzymy na Arkę, jako na całość, a nie na poszczególnych zawodników, czy formacje. Czasami nawet 12. czy 20. zawodnik w składzie jest ważniejszy niż ten, który wybiega na murawę w podstawowej "11". Walczymy jeden za wszystkich i wszyscy za jednego.

W sobotnim meczu z Sandecją Nowy Sącz na czym trzeba będzie skupić się najbardziej?

Przede wszystkim musimy zagrać swoje i od pierwszej minuty skupić się na wykonaniu zadania. To da nam odpowiednie przygotowanie fizyczne i mentalne. Trzeba być nastawionym na trudny mecz, bo Sandecja gra bardzo agresywnie. Dlatego też cechy wolicjonalne muszą być u nas na najwyższym poziomie. A do tego trzeba dołożyć jakość piłkarską, aby jeszcze więcej przewidywać i kreować sytuacji w czasie meczu. Sandecja jest to zespół, który udowodnił dobre zorganizowanie w obronie i jest groźny w kontrze. Musimy zadbać, aby te atuty im odebrać. Z nasze strony także jest potrzebna bardzo agresywna gra.