Trefl przegrał na boisku lidera PLK

30 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Michał Kolenda świetnie radził sobie w ataku w mecz z Anwilem. Dzięki temu ma nowy rekord punktowy w PLK - 25. Michał Kolenda świetnie radził sobie w ataku w mecz z Anwilem. Dzięki temu ma nowy rekord punktowy w PLK - 25.

Koszykarze Trefla Sopot przegrali na boisku lidera PLK, Anwilu Włocławek 69:80 (20:9, 17:28, 16:13, 16:30). Choć w ostatnim meczu w 2017 roku świetnie zagrał Michał Kolenda, który rzucił rekordowe 25 punktów, to wejście na boisko w drugiej połowie Ivana Almeidy odmieniło mecz na niekorzyść żółto-czarnych.

Anwil: Airington 13 (3x3, 5 st.), Sobin 13 (9 zb.), Łączyński 10 (5 zb., 7 as.)Leończyk 9 (10 zb.), Zyskowski 7 (1x3) oraz Almeida 16 (1x3), Nowakowski 8 (2x3, 5 zb.), Szewczyk 4 (5 zb.), Ciesielski 0, Delas 0, Komenda 0

TREFL: M. Kolenda 25 (5x3, 6 zb.), Karolak 11 (2x3), Love 8 (2x3), Marković 7 (1x3, 10 zb., 6 st.), Zack 3 oraz Dylewicz 10 (2x3), Ł. Kolenda 5 (1x3), Majewski 0, Motylewski 0, Pułkotycki 0, Walda 0, Śmigielski 0

ASSECO GDYNIA - AZS KOSZALIN 83:81

Trefl pojechał do Włocławka po zaskakującej, przedświątecznej porażce w Hali 100-lecia z przedostatnim w tabeli beniaminkiem, GTK Gliwice. Żółto-czarni zapowiadali, że chcą poprawić sobie humory jeszcze w 2017 roku. Sprawa wydawała się trudna, gdyż musieli zmierzyć się z liderem tabeli, który wcześniej nie przegrał u siebie meczu, a do tego jest najbardziej ofensywnie grającym zespołem ligi - do soboty średnia zdobywanych punktów na mecz 91,9. Dla porównania sopocianie rzucali 82,6 pkt.

Jak się okazało, obrona Trefla nie musiała radzić sobie w pierwszej połowie z jednym z najlepszych koszykarzy PLK, liderem Anwilu, Ivanem Almeidą, który był oszczędzany przez trenera Igora Miilcicia ze względu na uraz. Lekkie zamieszanie w ataku gospodarzy, związane z jego brakiem, Trefl wykorzystał perfekcyjnie w pierwszej kwarcie. Agresywną obroną nie dał wejść w odpowiedni rytm obwodowym zawodnikom włocławian, a sam dobrze radził sobie z defensywą strefową. Lekiem na nią okazał się Michał Kolenda, który po pierwszej kwarcie miał już 10 pkt.

Choć Trefl najpierw odskoczył na 10:2 po celnych rzutach za trzy punkty Jermaine'a Love'a oraz Jakuba Karolaka, to później liderem żółto-czarnych był właśnie Michał Kolenda. Dwie trójki tego gracza i w 8. min. zrobiło się 16:6. Za chwilę dołożył trafienie spod kosza, to samo zrobił Love i było już 20:6. Żółto-czarni zostali do końca kwarty bez celnego rzutu, ale rywalom pozwolili oddać tylko jeden taki.

Dlatego też na drugą kwartę wychodzili prowadząc 20:9. Nie mogli jednak odblokować się w ataku przez kolejne 3 min. Za to rywale wygrali ten okres 9:0. Zespół poderwał do kolejnego ataku rzutem za trzy Filip Dylewicz. A kiedy skrzydłowy trafiał po raz kolejny, ale z pola trzech sekund, wydawało się, że przyjezdni odzyskują kontrolę nad spotkaniem (18:27). Niestety dali się rozegrać Jaylinowi Airingtonowi. Amerykanin zdobył w tej części meczu 11 pkt, a kiedy pod koniec kwarty drugi raz z rzędu trafiał z trzy punkty Trefl stracił prowadzenie (35:34). Odzyskał je trójką Love, ale tuż przed ostatnią syreną pod kosz dostał się Kamil Łączyński więc połowa zakończyła się remisem 37:37.

Michał Kolenda także drugą połowę zaczął w bardzo dobrym stylu. Spokojnie dostawał się pod kosz rywali, trafiał, dołożył także trójkę, a łącznie kolejnych 8 pkt. Tym samym goście znowu prowadzili 45:44. W tej części gry mieliśmy później znacznie więcej skutecznej defensywy niż ataku. Urazu nabawił się Arlington i wtedy trener Anwilu zdecydował się wpuścić na boisko Almeidę. Ten wzmocnił obronę, ale nie atak. A to sprawiło, że przed czwartą kwartą Trefle prowadził 53:50.

Szybko do remisu doprowadził jednak trójką Michał Nowakowski (53:53), a po chwili prowadzenie gospodarzom przywrócił Almeida (56:53). Jak się okazało lider Anwilu znacząco odmienił grę. Zaczął seryjnie ogrywać Michała Kolendę, ale w odpowiedzi sopocianin posłał celny rzut za trzy - wcześniej uczynił to także Nikola Marković - i Trefl przegrywał tylko 61:62. Żółto-czarni mieli jednak problem z zamknięciem dostępu pod kosz. Skorzystali z tego Almeida oraz Łączyński i żółto-czarni mieli już do odrobienia 6 pkt (67:61), ale na to aż ponad 4 min. I choć szybko za trzy trafił Michał Kolenda (67:64), to akcje Łączyńskiego i Almeidy zmusiły trenera Marcina Klozińskiego do wykorzystania ostatniego czasu na żądanie. Trefl przegrywał 64:72, a do końca kwarty pozostawało nieco ponad dwie i pół minuty. Niestety Anwil był już tak rozpędzony, że nie udało się go zatrzymać. I choć Michał Kolenda zdobył rekordowe w swojej karierze 25 pkt w jednym meczu, to przyćmił do Almeida, który potrzebował niespełna 14 min, aby rzucić Treflowi 16 pkt.

17 Legia Warszawa 14 0 14 1020:1221 14 0.000
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli w trakcie rozgrywek ustalana na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań.
W rundzie zasadniczej każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje osiem najlepszych drużyn.
Tabela wprowadzona: 2017-12-30

Wyniki 13 kolejki

• ASSECO GDYNIA - AZS Koszalin 83:81 (25:25, 14:25, 24:20, 20:11)
  • Anwil Włocławek - TREFL SOPOT 80:69 (9:20, 28:17, 13:16, 30:16)
  • ASSECO GDYNIA - PGE Turów Zgorzelec 78:79 (10:14, 27:20, 21:18, 20:27)
  • Stelmet BC Zielona Góra - GTK Gliwice 91:90 (26:25, 26:16, 20:23, 19:26)
  • Polski Cukier Toruń - King Szczecin 109:101 (23:23, 30:22, 30:33, 26:23)
  • Miasto Szkła Krosno - Legia Warszawa 91:78 (21:25, 22:20, 22:12, 26:21)
  • Rosa Radom - Czarni Słupsk 91:78 (19:17, 29:21, 23:16, 20:24)
  • BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - Polpharma Starogard Gdański 95:73 (26:16, 20:14, 21:24, 28:19)
  • TBV Start Lublin - MKS Dąbrowa Górnicza 60:89 (14:26, 20:27, 16:14, 10:22)

Opinie (13)

• Gratuluję walki.

Kolenda naprawdę mecz życia. Z drugiego to też będą ludzie. Postawiliście nam trudne warunki.

• 18 0

• Za krotka lawka na Anwil.

• 12 0

• Władcy Szadolek trzymają formę

• 1 3

• Stefanski Mielczarek Smigielski (1)

Dwóch pierwszych co to jest? Wieczne kontuzje? Dajcie sobie panowie spokój ze sportem. A trzeci? Dramat od kilku meczy..