Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 30:27. Zacięte derby w ostatnim meczu sezonu

dak.
3 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (8)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 12:36. Jednostronne derby, dobry mecz młodzieży
Akra Gdynia wygrała z Lechią Gdańsk w derbach Trójmiasta. Akra Gdynia wygrała z Lechią Gdańsk w derbach Trójmiasta.

Arka Gdynia pokonała Lechię Gdańsk 30:27 (14:10) w zaległym meczu 10. kolejki Ekstraligi Rugby. Dla obu zespołów było to ostatnie spotkanie sezonu i tak też wyglądało. Oba zespoły zadbały o emocje, gdyż wynik zmienił się kilkukrotnie. Jednak ostatnie słowo należało do Dawida Banaszka, który kopem z rzutu karnego zapewnił zwycięstwo "Buldogom".

Punkty dla Arki: Dawid Banaszek 15, Szymon Sirocki 10, Mateusz Szyc 5

Punkty dla Lechii: Paweł Boczulak 10, Michał Krużycki 5, Robert Wójtowicz 5, Marek Płonka 5, Rafał Janeczko 2

ARKA: Williams (50 Bojke), Mohyła, Kasperek (80 Derwis) - Krużycki, Zypper (70 Zdunek) - Kuzimski (74 Gajowniczek), Chirume (50 Papunaszwili), Litwińczuk - Szyc - Banaszek - Rakowski, Karasewicz, Botha, Sirocki - Mzamo (79 Steindl)

LECHIA: Nel (67 Olszewski), Buczek, Szymanowski - Lademann (43 Dabkiewicz), Krużycki (67 Wasilewski) - Płonka, Kossakowski, Smoliński - Boczulak (69 Janeczko) - Daniels (67 Kamoń) - Niespodziany (55 Czerniak), Klaasen, Wójtowicz, Kruszczyński - Kolas (55 Górniewicz)

Arka Gdynia i Lechia Gdańsk odrabiali zaległości de facto już po sezonie zasadniczym, więc obie drużyny przystępowały do derbów Trójmiasta niczym do finału. Zresztą taka też była oprawa, bowiem rugbiści wchodzili na murawę w obecności odpalonych rac.

Arka Gdynia - Lechia Gdańsk. Zobacz transmisję z meczu

Obaj trenerzy wystawili możliwie najsilniejsze składy, co widać było też po rywalizacji na boisku. Żadna z drużyn nie mogła przechylić szali na swoją korzyść aż do 20. minuty. Wtedy rzut karny wykorzystał Paweł Boczulak, ale jednak pierwsze przyłożenie zostało zdobyte przez gospodarzy. W 28. minucie po kombinacyjnym rozegraniu akcji w polu punktowym znalazł się Szymon Sirocki.

Biało-zieloni szybko chcieli odzyskać prowadzenie. Naciskali, ale swoją szansę znaleźli dopiero w obliczu 10-minutowej pauzy Angelo Williamsa, gdy sędzia zaliczył punkty Michałowi Krużyckiemu. Radość gości nie trwała jednak długo, bo zaledwie kilkadziesiąt sekund później popełnili błąd, który wykorzystał Sirocki. Zatem to "Buldogi" schodziły do szatni z korzystniejszym wynikiem 14:10.

Derby Trójmiasta Arka Gdynia - Lechia Gdańsk. Sprawdź, co przed meczem mówili trenerzy obu drużyn Derby Trójmiasta Arka Gdynia - Lechia Gdańsk. Sprawdź, co przed meczem mówili trenerzy obu drużyn

Po przerwie prosty błąd przytrafił się także arkowcom. Chcieli wznowić akcję spod własnego pola punktowego, ale niedokładne podanie wykonał Adam Litwińczuk, co jego zespół kosztowało uratę punktów po przyłożeniu Roberta Wójtowicza.

Jednak w 52. minucie mieliśmy kolejną już zmianę prowadzenia po przyłożeniu Mateusza Szyca. Po nim aż się zagotowało, gdyż za linią końcową doszło do przepychanek. Uczestnicziła w nim spora liczba zawodników, ale ostatecznie po naradzie sędziów żółtymi kartkami ukarani zostali tylko: Dominik MohyłaRonaldo Daniels.

Lechia Gdańsk - Budo Aleksandrów Łódzki 33:50. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu Lechia Gdańsk - Budo Aleksandrów Łódzki 33:50. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Chwilę później okazję na podwyższenie wyniku z rzutu karnego miał jeszcze Dawid Banaszek, ale był to pierwszy nieskuteczny kup na słupy tego dnia. Problemu za to nie miał Boczulak, po karnym którego było już tylko 21:20. Jednak jego oponent postanowił nie być gorszy i kolejna dwa podejścia były już celne, dzięki czemu jego zespół prowadził 27:20.

Na tym emocje jednak się nie skończyły, bo 7 minut przed końcem w polu punktowym znalazł się Marek Płonka. Tym razem podwyższał Rafał Janeczko, po kopie którego mieliśmy remis 27:27, a to zapowiadało zaciętą końcówkę.

I taka też była, a ostatnie słowo w tej rywalizacji należało do Banaszka. Po jego rzucie karnym było 30:27 i spotkanie zakończyło się zwycięstwem "Buldogów".

Oczywiście wynik tego spotkania nie wpłynął na końcową klasyfikację. Lechia zakończyła sezon na 5., a Arka na 7. miejscu w tabeli. Na koniec warto wspomnieć, że dla Łukasza KasperkaRafała Lademanna był to ostatni mecz w karierach.

10 Up Fitness Skra Warszawa 18 6 0 12 367:359 -72
* W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż.
* Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
* Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
* Up Fitness Skra Warszawa w 10. kolejce otrzymała trzeciego walkowera. W związku z tym drużyna otrzymała karę -10 punktów, została wykluczona z dalszych rozgrywek, jej kolejne mecze weryfikowane będą jako walkowery 25:0 na korzyść rywali, a jednocześnie klub został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli bez prawa gry w meczu barażowym o utrzymanie.
* Grająca w rundzie jesiennej drużyna Master Pharm Łódź w rundzie wiosennej zmieniła nazwę na Budo 2011 Aleksandrów Łódzki
Tabela wprowadzona: 2023-06-04

Wyniki 18 kolejki

• LECHIA GDAŃSK – Budo 2011 Aleksandrów Łódzki 33:50 (7:22)
  • Juvenia Kraków – OGNWIO SOPOT 26:23 (0:8)
  • Up Fitness Skra Warszawa – ARKA GDYNIA 0:25 (walkower)
  • Orkan Sochaczew – Pogoń Awenta Siedlce 96:10 (35:3)
  • Edach Budowlani Lublin – Posnania Poznań 25:0 (walkower)

• (1)

Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć o co sadził się zawodnik Arki ( nr 5) po meczu do zawodników Lechii?
    z tego co kojarzę to ten chlop niczym się nie wyróżnia po za szukaniem spinek...

• 5 12

• Brzydkie zachowanie gdańszczan niestety. Klasa bardzo średnia. Brawo Oskar za charakter. Nie będzie beton pluł nam w twarz. Podajcie wynik i ciekawe kim będziecie grać w następnej rundzie. Nikt nie chce u was grać taka jest prawda. Precz z obłuda

• 12 12

(1)

Arka przygotowana do meczu,widać że przygotowani taktycznie pod przeciwnika a przez to nie pozwolili gdańszczanom grać zupełnie.Lechia jakby z każdym meczem równia pochyla w dół,zupełnie nieudana runda,nie wychodziło im zupełnie nic a w stałych fragmentach gry nie istniała zupełnie,co tak naprawdę stanowi wielką niewiadomą ponieważ przyzwyczaila nas do dobrej gry w tych elementach