Arka Gdynia - Ogniwo Sopot 24:50. Wyrównana walka w derbach rugby do 52. minuty

20 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
Wiktor Wilczuk już w 6. minucie otworzył wynik derbów Trójmiasta w rugby pomiędzy Arką Gdynia a Ogniwem Sopot. Wiktor Wilczuk już w 6. minucie otworzył wynik derbów Trójmiasta w rugby pomiędzy Arką Gdynia a Ogniwem Sopot.

Arka Gdynia przegrała z Ogniwem Sopot 24:50 (7:12) w 10. kolejce ekstraligi rugby. Derby Trójmiasta na Narodowym Stadionie Rugby miały wyrównany przebieg do 52. minuty, kiedy gospodarze przegrywali tylko 17:19. Ich gra posypała się po kontuzji Antona Szaszero. Lider tabeli, dysponujący dłuższą ławką rezerwowych, najpierw zapewnił sobie punkt bonusowy, a następnie podążył po wysokie zwycięstwo, które okrasił aż ośmioma przyłożeniami.

Jakie oczekiwania przed derbami mieli trójmiejscy trenerzy?

Punkty zdobyli:
Arka:
Anton Szaszero 7, Adam Litwińczuk 5, Karol Lipski 5, Dawid Kałduński 5, Łukasz Szablewski 2
Ogniwo: Wojciech Piotrowicz 10, Wiktor Wilczuk 5, Władysław Grabowski 5, Jan Mroziński 5, Mateusz Plichta 5, Roman Żuk 5, Stanisław Powała-Niedźwiecki 5, Mateusz Mrowca 5, Nikolas Wołowczyk

ARKA: Bojke (70 Bartkowiak), Mohyła (72 Kałduński), Litwińczuk (62 Derwis) - Zdunek (55 Ziętowski), Zypper - Kuzimski, Miziak (22 Żarczyński), Krużycki - `Szyc - Szaszero (52 Szablewski) - Szopa, Plichta, Machnio, Lipski (39 Steindl) - Hampson

OGNIWO: Marcin Wilczuk (61 Mokrecow), Bennie-Coulson (41 Burek), Bysewski (68 Zając) - Mroziński (68 Misiak), Piotrowski - W.Wilczuk, Grabowski (68 Rossouw), Powała-Niedźwiecki - Plichta - Walters (68 Wołowczyk) - Burrows (61 Mrowca), Piotrowicz, Olszewski (41 Griebenow), Drewczyński - Żuk

Arka Rugby

Ogniwo Sopot

Arka Gdynia - Ogniwo Sopot video

Derby Trójmiasta zakończyły się wysokim zwycięstwem faworyzowanego Ogniwa Sopot, ale Arka Gdynia, tak jak zapowiadała, tanio skóry nie sprzedała. "Buldogi" walczyli do czasu, gdy mieli siły oraz gdy mierzyły się ze sobą wyjściowe składy z obu stron. Potem górę wzięła dłuższa ławka gości, ale i ich wyższe umiejętności i lepsze przygotowanie fizyczne.

Ogniwo też lepiej weszło w meczu. Już w 12. minucie prowadziło 12:0, gdyż przyłożenia zdobyli rugbiści trzeciej linii młyna: Wiktor WilczukWładysław Grabowski, a Wojciech Piotrowicz wykorzystał jedno z dwóch przyłożeń.

Arka punktami odpowiedziała po pół godzinie gry. Na pole punktowe rywali przedarł się Adam Litwińczuk, a na 7:12 wynik zmniejszył Anton Szaszuro. Z takim też rezultatem drużyny zeszły na przerwie.

Najbardziej emocjonującym fragmentem meczu był inauguracyjny kwadrans drugiej połowy. Do gry wszedł m.in. nowy nabytek gości, rugbista z RPA - Wiann Griebenow. Natomiast rozpoczął od przyłożenia Jan Mroziński, a na 19:7 dla gości poprawił Piotrowicz.

Arka odpowiedziała "piątką" Konrada Lipskiego oraz dwoma udanymi kopami Szaszero z podwyższenia i karnego. Tym samym w 52. minucie było tylko 17:19. Jednak wówczas też kontuzjowany łącznik ataku Arki musiał opuścić boisko.

Bez tego zawodnika gdynianie nie potrafili już uporządkować gry. W 54. minucie przyłożenie na wagę punktu bonusowego dla Ogniwa zdobył Mateusz Plichta. Potem sopocianie jeszcze czterokrotnie przebili się na pole punktowe gospodarzy.

Arka odpowiedziała tylko raz, pod koniec meczu, gdy grała w liczebnej przewadze po żółtej kartce dla W.Wilczuka.

Lechia Gdańsk sięgnęła po rugbistów z RPA. Mecz ze Skrą Warszawa przełożyła

Pomeczowe komentarze trenerów

Dariusz Komisarczuk (Arka Gdynia):

Przegraliśmy trochę za wysoko, wynik nie odzwierciedla tego co działo się na boisku. Próbowaliśmy zdobyć, choć punkt bonusowy, najpierw nie przegrywając wyżej niż 7 punktami, a później dążąc do czwartego przyłożenie. Nie udało się, ale zdobyliśmy kolejne doświadczenie. Po meczu pogratulowałem zespołowi, bo naprawdę można było wyłuskać z tego meczu parę fajnych akcji.

Muszę przyznać, że po kontuzji Szaszero siadło trochę morale. Anton zszedł z powodu kontuzji kolana. Jeszcze nie wiemy, jak jest poważna. W poniedziałek czeka go USG.

Ogniwo zagrało bardzo dobry mecz. Grało dużo ręką, szeroko. Widać było, że chyba trochę się nas bali, gdyż byli bardzo skoncentrowani.

Karol Czyż (Ogniwo Sopot):

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana, a jeszcze na początku drugiej wynik był na styku. Nie powiem, że byliśmy spokojnie i czekaliśmy aż osiągniemy przewagę. To jest przecież mecz i zawsze coś może się wydarzyć i wszystko może się różnie potoczyć.

Jednak ostatecznie wzięło górę nasze doświadczenie i odskoczyliśmy. Gratulując całemu zespołowi chciałbym pochwalić także naszą młodzież. Z bardzo dobrej strony pokazali się tacy zawodnicy jak: Mroziński, Burek czy Wiktor Wilczuk.

10 Sparta Jarocin 10 0 0 9 134:534 0
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdy mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają następnie o złoty, a dwa kolejne zespoły w tabeli o brązowy medal. Gospodarzem będą zespoły zajmujące wyższe miejsca w tabeli.
Ostatnia drużyna zagra baraż z mistrzem I ligi na własnym terenie.
Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po sezonie zasadniczym.
Tabela wprowadzona: 2021-03-23