Arka Gdynia - Polski Cukier Toruń 88:72. Koszykarze mistrzami rundy zasadniczej

Asseco Arka Gdynia

James Florence zaliczył kolejny dobry występ. Amerykanin trafił pięć "trójek" i zdobył w sumie 18 punktów. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Arka Gdynia pokonała Polski Cukier Toruń 88:72 (14:27, 20:16, 31:15, 23:14). Po słabym początku, żółto-niebiescy wzięli się do odrabiania strat i już w drugiej połowie obejrzeliśmy zupełnie inną drużynę, niż tę w pierwszej. Poniedziałkowe zwycięstwo zapewniło arkowcom pierwsze miejsce w rundzie zasadniczej i bez względu na wynik ze Spójnią Stargard w ostatniej kolejce, w fazie play-off wystartują z "pole position".

Sprawdź relację z koszykarskich derbów Trójmiasta i wystaw oceny zawodnikom Arki Gdynia i Trefla Sopot

ARKA: Florence 18 (5x3), Bostic 14, (1x3)Wołoszyn 8 (2x3), Garbacz 0, Upshaw 0 oraz Ginyard 16 (2x3), Wyka 13 (3x3, 8zb.), Dulkys 9 (3x2), Szubarga 8 (2x3), Łapeta 2

Polski Cukier: Kulig 16 (2x3, 8zb.), Lowery 14 (2x3, 10as.), Gruszecki 8 (2x3, 9zb.), Wiśniewski 2, Mbodj 1 oraz Sulima 17 (1x3), Umeh 9, Diduszko 5, Śnieg 0 Karnowski 0

Trefl Sopot bliski spadku. Sprawdź relację z przegranej z Kingiem Szczecin 82:88 i wystaw oceny zawodnikom

Podobnie jak w ostatnim meczu, arkowcy źle weszli w mecz, a rywal już od pierwszych minut wywalczył prowadzenie. Na pierwszą zdobycz punktową gospodarzy czekaliśmy prawie trzy minuty, gdy z linii rzutów wolnych trafił James Florence (1:6). Żółto-niebiescy kilkukrotnie próbowali rzucać zza łuku, ale piłka nie chciała znaleźć drogi do kosza. Po "trójce" Karola Gruszeckiego goście wygrywali już 21:9. Dopiero po wejściu Deividasa Dulkysa, miejscowi rzucili się do odrabiania strat, a Litwin dwukrotnie trafiał zza linii 6.75 m. Przed drugą kwartą przyjezdni wygrywali 27:14.

W tej żółto-niebiescy wyglądali już lepiej, choć to goście zaczęli od punktowania. Po 15 minutach strata do koszykarzy z Torunia wynosiła już tylko 7 punktów, a popis umiejętności zaprezentował Marcus Ginyard, który był najaktywniejszy w tej części spotkania (26:33). Pod koszem brylował też Damian Kulig, którego ciężko było powstrzymać. Do przerwy zawodnicy wymieniali wzajemnie ciosy, wciąż utrzymując prowadzenie. Te ostatecznie na koniec pierwszej połowy wyniosło 9 punktów (43:34).

Po przerwie ponownie punktować zaczął Kulig, ale wtedy swoje armaty uruchomili Florence, Dulkys i Dariusz Wyka, którzy w minutę doprowadzili do wyniku 42:45. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza przez długi czas próbowali objąć prowadzenie, jednak zawsze o krok szybsi byli zawodnicy z Torunia. Sztuki tej dokonali na trzy minuty przed końcem kwarty, kiedy to Josh Bostic wykorzystał rzut wolny, po tym jak wcześniej był faulowany (53:52). Jeszcze przed syreną kończącą trzecią partię, goście zdołali wyrównać i wtedy kolejny popis zademonstrowali żółto-niebiescy, zdobywając osiem punktów w ciągu ostatniej minuty (65:58).

W ostatniej kwarcie lepiej zaczęli już arkowcy. Florence odpalił kolejną "trójkę", a kibice zgromadzeni w Gdynia Arena mogli cieszyć się 10-punktowym prowadzeniem (68:58). Od tego momentu oglądaliśmy zupełnie inny zespół Polskiego Cukru. Długo nie potrafili znaleźć drogi do kosza, a dobra postawa miejscowych sprawiała, że na pięć minut przed końcem wygrywali różnicą 20 punktów (80:60). Przyjezdni robili co mogli, ale nie udało im się dogonić rywala i ostatecznie przegrali 72:88, dzięki czemu stracili szansę na pierwsze miejsce w sezonie zasadniczym.

Wyniki 29 kolejki:

• TREFL SOPOT - King Szczecin 82:88 (24:28, 16:22, 22:17, 20:21)
  • ARKA GDYNIA - Polski Cukier Toruń 88:72 (14:27, 20:16, 31:15, 23:14)
  • TBV Start Lublin - Anwil Włocławek 70:88 (18:20, 10:26, 30:22, 12:20)
  • Spójnia Stargard - Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 79:88 (26:24, 19:20, 15:23, 19:21)
  • HydroTruck Radom - Polpharma Starogard Gdański 88:81 (29:19, 15:21, 21;19, 23:22)
  • Legia Warszawa - GTK Gliwice 84:67 (18:14, 19:19, 25:20, 22:14)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - AZS Koszalin 93:91 (32:19, 26:21, 13:27, 22:24)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Miasto Szkła Krosno 105:87 (29:19, 27:21, 23:25, 26:22)

• (3)

Tylko żeby później utrzymać taki zespół...i tych graczy.

• Brawo (9)

Arka. Kopacze w 1 lidze. Więc kasa powinna być przeznaczona na inne dyscypliny.

• 36 11

• (4)

Dokładnie. Prezydencie Szczurek. Może warto dawać pieniądze tam gdzie jest wynik sportowy?

• 16 3

• daje siano tam gdzie wiecej wyborcow

• 5 0

• Przecież koszykarze dostają kase z miasta. (2)

• 2 0

• (1)

Zaczął dawać i jest od razu wynik tylko nazwę musieli zmienić na obciachową. Chodzi o to, żeby budować budżet na przyszły rok i rozgrywki europejskie.

• 6 2

• Lepiej mieć większy budżet i Arkę w nazwie, niż bez nazwy i bez pieniędzy.

• 5 0

• Kasa powinna być dawana tam gdzie jest zainteresowanie. (3)

Fajnie że wygraliśmy sezon zasadniczy. Tylko co z tego skoro na hali bywa po ok 1000 osób na meczu. Na koszykarkach jeszcze gorzej-jutro grają o medal a na meczach 300 osób i to mimo darmowego wejścia.
      Taka brutalna prawda-sportem nr 1 jest piłka , koszykówka jest sportem mocno w Polsce niszowym jeżeli chodzi o zainteresowanie kibiców.

• 6 8

• (2)

Przecież wiadomo, że jak Arka będzie w 2 lidze to i tak będzie miała większą frekwencje bo jest to związane z całą tradycją picia piwka i spotykania się już od rana z kumplami pod osiedlowym aby później w dobrych nastrojach udać się na meczyk. Ale czy to oznacza, że miasto ma to sponsorować? Może jednak pan z Midak popyta wśród znajomych taty czy nikt jednak nie chce się do tego dołożyć?

• 11 3

• Czego nie rozumiesz w stwierdzeniu że sponsoring ma sens tam gdzie jest zainteresowanie? (1)

Jeżeli miasto ma przeznaczać pieniądze na sport z budżetu na który składają się mieszkańcy to jest oczywiste że najwięcej dostają ci których występy cieszą się największą popularnością.Bardzo fajnie że koszykarze mają szanse na tytuł a koszykarki na medal ale brutalna prawda jest taka że mało kogo to interesuje.

• 3 5

• Miasto powinno promować dyscypliny i kluby w których jest przede wszystkim wynik sportowy. Jeśli kopacze mają tak duże zainteresowanie publiczności to dlaczego nie przekłada się to na zainteresowanie sponsorów? A no tak, przepraszam. To raczej ciężki temat. Pan Midak, Dubieniecki itd. Lepiej ciągnąć kasę od miasta.