Arka Gdynia - Radunia Stężyca 0:0 w 1. sparingu. Jonatan Straus przyjechał, ale...

Jacek Główczyński
18 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Arka Gdynia - Radunia Stężyca 0:0. Olaf Kobacki oddaje jeden z dwóch celnych strzałów gospodarzy

Arka Gdynia zremisowała z II-ligową Radunią Stężyca 0:0 w pierwszym sparingu w trakcie przygotowań do sezonu 2022/23. Ryszard Tarasiewicz sprawdził 22 piłkarzy. Nie było Elhadji Pape Diawa. Natomiast zagrali m.in. pozyskani w tym miesiącu: Marcel Ziemann, Adrian Purzycki i Przemysław Stolc. Przy ul. Olimpijskiej stawił się również kojarzony z żółto-niebieskimi Jonatan Straus ze Stomilu Olsztyn, ale był testowany przez zespół... gości.

Poznaj młodą siłę Arki Gdynia. Który z tych piłkarzy ma największy potencjał?

ARKA (I połowa): Krzepisz - Tomal, Marcjanik, Dobrotka, Ziemann - Żebrowski, Bednarski, Purzycki, Aleman, Adamczyk - Czubak

ARKA (II połowa): Molenda - Lipkowski, Stolc, Memić, Zmorzyński - Skóra, Marcus, Milewski, Hiszpański - Kobacki, Kuzimski

RADUNIA (I połowa): Tułowiecki - Orłowski, Dejewski, Bashlai - Nowicki, Kaszuba, Letniowski, Tuleja - Stępień, Nacho Buil, Kita

RADUNIA (II połowa): Czajkowski - Bashlai (70 Sadło), Dejewski, Straus (55 Orłowski) - Nowicki (70 Płotka), Letniowski, Sumiński, Tuleja (70 Potrac) - Nacho Buil (70 Lipka), Surdykowski, Łuczak

Jakich nowych rozwiązań w defensywie oraz na wahadłach szuka Arka Gdynia?

Drużyny, które zmierzyły się na bocznym boisku przy ul. Olimpijskiej, poprzedni sezon zakończyły na identycznym etapie rozgrywek. Z walki o awans Arka Gdynia o ekstraklasę, a Radunia Stężyca o Fortuna 1. Ligę odpadły w półfinale baraży. Obecnie obie przebudowują drużynę.

Z piłkarzy, którym 30 czerwca kończą się w Gdyni kontrakty, zagrał tylko Marcus. Nie było senegalskiego obrońcy. Elhadji Pape Diawa był na liście zawodników, którzy rozpoczęli przygotowania z Arką, ale też pamiętajmy, że do 30 czerwca 2024 roku ma ważną umowę z Ruchem Lwów i na razie w Polsce mógł grać tylko na podstawie uregulowań FIFA ustalonych po wybuchu wojny na Ukrainie.

Adam Deja odszedł do ekstraklasy. Kto kandydatem do gry w drugiej linii Arki Gdynia?

W sparingu Ryszard Tarasiewicz sprawdził 22 piłkarzy. Trzech z nich zostało pozyskanych w tym miesiącu. W pierwszej połowie zaprezentowali się: Marcel ZiemannAdrian Purzycki. Łatwo było ich odróżnić, gdyż ubrali koszulki z... takimi samymi numerami jak koledzy z drużyny. Pierwszy grał z "31" tak jak Jerzy Tomal, a drugi z "36", podobnie jak jego partner ze środka drugiej linii - Michał Bednarski.

Nie było kojarzonego z Arką Janusza Gola. O rutynowanego pomocnika, który ostatni sezon spędził w Górniku Łęczna, zabiega również Stal Mielec.

Jak Arka Gdynia porządkuje kadrę zawodniczą?

Natomiast Ziemann był ostatecznie jedynym nowym piłkarzem na lewym wahadle. Co prawda stawił się także Jonatan Straus, który sam o sobie mówił, że otrzymał ofertę z Arki, ale były obrońca m.in. Jagiellonii Białystok, a ostatnio Stomilu Olsztyn, zagrał w zespole gości. Oglądaliśmy go po przerwie, ale tylko przez 10 minut na pozycji jednego z trzech obrońców. Był jednym z aż 9 zawodników testowanych przez drużynę Sebastiana Letniowskiego, który w latach 2017-17 prowadził Bałtyk Gdynia.

Szansę pokazania się otrzymało m.in. trzech zawodników rezerw z IV-ligowych rezerw Lechii Gdańsk: Ryszard Sumiński, Mateusz SadłoRadosław Tuleja.

Poznaj lepiej nowych piłkarzy Arki Gdynia

W pierwszym sparingu Arki Gdynia gole nie padły. Na zdjęciu m.in: Sebastian Milewski, Marcus, Haris Memić i Janusz Surdykowski. W pierwszym sparingu Arki Gdynia gole nie padły. Na zdjęciu m.in: Sebastian Milewski, Marcus, Haris Memić i Janusz Surdykowski.
Radunia mecz na swoją korzyść mogła rozstrzygnąć przed przerwą. II-ligowcy mieli cztery groźne akcje, w tym trzy, które powinni zamienić na gola. Jednak bardzo dobrze bronił Kacper Krzepisz bądź precyzji przy strzałach i ostatnich podaniach brakowało: Radosławowi Stępniowi oraz testowanym: Przemysławowi Kicie (ostatnio Widzew Łódź) i Hiszpanowi Nacho Builowi ((Atarfe Industrial CF).

Arka Gdynia - ruchy transferowe przed sezonem 2022/23

Przyszli
Przemysław Stolc (pozycja: obrońca, poprzedni klub: KKS 1925 Kalisz, wolny transfer, kontrakt w Arce 30.06.2024 z opcją przedłużenia o kolejny rok)
Adrian Purzycki (paszport: Polska/Anglia, pomocnik, Górnik Polkowice, wolny transfer, kontrakt w Arce Gdynia do 30.06.2024 z opcją przedłużenia o kolejny sezon)
Marcel Ziemann (obrońca, Chrobry Głogów, wolny transfer, 30.06.2025)

Przedłużyli kontrakty
Hubert Adamczyk (pomocnik, do 30.06.2025)
Martin Dorotka (Słowacja, obrońca, 30.06.2024)
Ryszard Tarasiewicz (I trener, 30.06.2023)
Tomasz Wolak (asystent I trener, 30.06.2023)
Fabian Hiszpański (pomocnik/obrońca, 30.06.2023)

Odeszli
Mikołaj Łabojko (pomocnik, nowy klub: Odra Opole po powrocie z wypożyczenia z Wigier Suwałki, wypożyczenie do 30.06.2023)
Adam Deja (pomocnik, Korona Kielce, wolny transfer)
Gordan Bunoza, Paweł Sasin (obaj obrońcy), Leonid Otczenaszenko, Dariusz Szczerbal (obaj bramkarze) - niepotwierdzeni oficjalnie przez klub, koniec kontraktów 30.06.2022

Mogą odejść
Djibril Diaw (obrońca), Marcus (pomocnik) - obaj koniec kontraktów 30.06.2022
Olaf Kobacki (skrzydłowy/wahadłowy) - zainteresowanie klubów ekstraklasy
Hubert Adamczyk (pomocnik) - zainteresowanie klubów ekstraklasy i zagranicznych

Aktualna kadra Arki Gdynia

Arka przed przerwą oddała tylko jeden strzał godny uwagi, ale i tak niecelny. Tuż przed zejściem z boiska, z rzutu wolnego z około 25 metrów Christian Aleman posłał piłkę nieznacznie nad poprzeczką.

Terminarz Fortuna 1. Liga. Od jakich rywali rozpocznie Arka Gdynia sezon 2022/23?

Gra żółto-niebieskich ożywiła się po przerwie, gdy trener Tarasiewicz zaprezentował nową "11", a w ataku wystawił dwóch napastników. Szybko po wznowieniu gry obejrzeliśmy pierwszy celny strzał gospodarzy. Kacper Czajkowskiego złapał piłkę po uderzeniu sprzed pola karnego Fabiana Hiszpańskiego.

W odpowiedzi groźnie głową strzelał 36-letni Janusz Surdykowski, grający w latach 2011-13 w Arce. Jednak Michał Molenda popisał się kapitalną paradą, a ponadto sędzia odgwizdał jeszcze spalonego.

Sprawdź, ile Arka Gdynia zapłaciła pośrednikom?

W Raduni występował też 23-letni Szymon Nowicki, który w SI Arce i Arce SA występował w latach 2011-17. Za kadencji Leszka Ojrzyńskiego skrzydłowy zaliczył nawet 2 występy w ekstraklasie.

Obie drużyny starały się atakować, ale brakowało im dokładności pod bramką rywala. Niemal w samej końcówce był jeszcze celny strzał Olafa Kobackiego, ale i on nie zmienił wyniku.