Arka Gdynia. Rewolucja w składzie przyniosła zwycięstwo, ale nie poprawiła gry

dak.
15 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Dariusz Marzec może cieszyć się z trzech punktów, ale wciąż ma kilka problemów do rozwiązania. Gra Arki Gdynia ze Stomilem Olsztyn nie była porywająca. Dariusz Marzec może cieszyć się z trzech punktów, ale wciąż ma kilka problemów do rozwiązania. Gra Arki Gdynia ze Stomilem Olsztyn nie była porywająca.

Arka Gdynia rozpoczęła mecz ze Stomilem Olsztyn odmieniona, gdyż w jej podstawowym składzie doszło do sześciu roszad. Rewolucja personalna przyniosła zwycięstwo, ale sama gra nie zachwyciła. Żółto-niebiescy oddali tylko 10 strzałów, a dośrodkowania często nie mogły znaleźć adresata. Dlatego to elementy, nad którym zespół musi jeszcze popracować.

Stomil Olsztyn - Arka Gdynia 0:1. Przeczytaj relację live, wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Arka Gdynia po rozczarowującym początku sezonu musiała coś zmienić w sposobie gry. Dlatego trener Dariusz Marzec postanowił dokonać aż sześciu roszad w podstawowym składzie w porównaniu do ostatniego, gdy żółto-niebiescy przegrali u siebie z Chrobrym Głogów 0:2. I faktycznie, finalnie plan został wykonany, bo gdynianie wywieźli z Olsztyna korzystny rezultat.

- To był dla nas bardzo ważny mecz. Potrzebowaliśmy tych punktów po ostatnich naszych niepowodzeniach przyjechaliśmy, żeby zdobyć pełną pulę. Dziękuję zespołowi za zaangażowanie. Wracamy szczęśliwsi i bogatsi o trzy punkty - mówił po zwycięstwie szkoleniowiec żółto-niebieskich.
Z pewnością zaskoczyć mogła obecność od pierwszych minut Kacpra Krzepisza. Mimo, że był to dla niego debiut na zapleczu ekstraklasy (wcześniej grywał głównie w Pucharze Polski), to okazał się jednym z bohaterów tego starcia. Miał kilka niepewnych interwencji po rzutach rożnych w pierwszej połowie, ale to właśnie on obronił strzał Wojciecha Freimana z rzutu karnego w 66. minucie, dzięki czemu nadal mieliśmy remis i otartą sprawę w kwestii rozstrzygnięcia.

Arka Gdynia zmienia tabelę wszechczasów

Ponadto w wyjściowej "11" pojawili się gracze ofensywni, którzy mieli poprawić skuteczność: Michał Bednarski, Fabian Hiszpański, Olaf Kobacki, Nestro GordilloArtur Siemaszko. I o ile cieszyć może wynik, tak niestety styl nie zachwycił. Trzeba jednak przyznać, że były momenty, w których środkowi pomocnicy potrafili przyspieszyć tempo, utrzymując się przy piłce, o czym może świadczyć współczynnik 66 proc. i próbować znaleźć rozwiązanie na przechytrzenie obrońców. Brakowało jednak konkretów pod bramką Krzysztofa Bąkowskiego.

Częściowo zaradzili temu zmiennicy. Obraz gry próbował zmienić Marcus, który dwukrotnie strzelał zza pola karnego, w tym raz z okolic 30 metrów. Jednak w całym spotkaniu żółto-niebiescy oddali tylko 10 strzałów, w tym 6 celnych. Za wiele argumentów w walce z defensorami nie miał Artur Siemaszko, dla którego był to de facto ósmy mecz w podstawowym składzie w Arce, ale dopiero pierwszy na pozycji wysuniętego napastnika. Wcześniej zaczynał jako skrzydłowy. Dlatego też w 61. minucie został zmieniony przez Karola Czubaka i to on w doliczonym czasie spotkania zdobył zwycięską bramkę.

1/32 finału Fortuna Puchar Polski. Poznaj wszystkie pary

Warto wspomnieć także o sporej liczbie dośrodkowań, które często nie mogły znaleźć adresata. Dlatego wydaje się, że sztab szkoleniowy będzie pracował nad doskonaleniem gry na bokach. Chwili na zaadaptowanie się z Fortuną I Ligą potrzebował będzie jeszcze Olaf Kobacki, który po wypożyczeniu z włoskiej Atalanty Bergamo w Arce był od dwóch dni. 19-latkowi nie można odmówić ambicji, ale choćby jego pojedynki jeden na jeden nie zawsze kończyły się powodzeniem.

Jednak nie tylko o skrzydłowych czy wahadłowych tu mowa, ale wykonawcach stałych fragmentów gry, gdyż wiele z wrzutek było niedokładnych. Po kolejnej nieudanej Adam Deja w końcu postanowił pozwolił wykonać rzut rożny Hubertowi Adamczykowi, który od razu dograł na głowę Martina Dobrotki. To również on asystował przy zwycięskim golu, ale już wcześniej wyrastał na pierwszoplanową postać żółto-niebieskich. Przed przerwą dwukrotnie próbował zaskoczyć golkipera, a i często brał ciężar gry na siebie. Dlatego wydaje się, że po powrocie Christiana Alemana będą mogli tworzyć zgrany duet ofensywnych graczy, gdyż Gordillo nie był aktywny tak jak były piłkarz Wisły Płock.

Arka Gdynia wypożyczyła piłkarza z Atalanty Bergamo. Olaf Kobacki na roku lub dłużej. Poznaj jego CV

18 Stomil Olsztyn 3 0 0 3 1:4 0
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze zespoły wejdą bezpośrednio do ekstraklasy, a drużyny z miejsc 3-6 zagrają o ostatnie miejsce dające awans w dwustopniowych barażach.
Do II ligi zdegradowane zostaną trzy najsłabsze zespoły.
Tabela wprowadzona: 2021-08-16