Arka Gdynia - Stomil Olsztyn 2:2. Trzeba było gonić wynik sparingu, mimo przewagi

Jacek Główczyński
27 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (56)

Zobacz, jak Dawid Gojny strzelił gola dla Arki Gdynia

Arka Gdynia zremisowała z II-ligowym Stomilem Olsztyn 2:2 (0:1, 1:1, 1:0). W sparingu na Narodowym Stadionie Rugby grano 3x40 minut. Trener Hermes sprawdził 24 piłkarzy. Jego podopieczni musieli gonić wynik, mimo że cały czas mieli optyczną przewagę, ale nadziali się na skuteczne kontry rywali. Żółto-niebieskim udało się wyrównać po golach Dawida Gojnego i Karola Czubaka w końcówkach drugiej i trzeciej tercji. Ci co kończyli mecz, zostali na boisku jeszcze na 40 minut, by zmierzyć się z IV-ligowymi rezerwami.

Sprawdź, co Hermes mówił przed sparingiem Arka Gdynia - Stomil Olsztyn

Gojny 80, Czubak 118 - Wójcik 38, Florek 68

ARKA (do 80. minuty) Krzepisz - Tomal, Marcjanik, Azacki, Gojny - Purzycki, Gol - Skóra, Adamczyk (41 Szymański), Haydary - Żebrowski

ARKA (od 81. minuty): Molenda - Rymaniak, Camara, Dobrotka, Stolc - Milewski, Zieliński (103 Staniszewski) - Stępień, Capanni, Marcus - Czubak

STOMIL (do 60. minuty) Mądrzyk - Kośmicki, Tecław, Kuban - Wójcik, Spychała, Shibata, Żwir - Caetano, Kurbiel, Krawczun

STOMIL (od 61. minuty): Syldatk - Szabaciuk, Jędrzejczyk, Waleńcik - Pajdak, Borkowski, Drabiszczak, Karlikowski - Kalisz, Szypulski, Florek

Obaj trenerzy zdecydowali się na grę na dwie "11". Jedyna różnica polegała na tym, że Hermes wymienił zawodnik po 80 minutach, a Szymon Grabowski dokonał tego po godzinie sparingu. Z wyjściowego składu Arki krócej występował jedynie Hubert Adamczyk, który już po pierwszej tercji oddał miejsce Marcelowi Szymańskiemu.

Arka Gdynia ma nowego-starego napastnika. Dlaczego Mateusz Żebrowski będzie grał znów w ataku?

Tym samym w drugich 40 minutach gospodarze przeszli na ustawienie z dwoma napastnikami, gdyż poza młodzieżowcem w ataku grał Mateusz Żebrowski. W pozostałych odsłonach spotkania dominujące było ustawienie 1-4-2-3-1.

Zamiast rzutu karnego dla Arki Gdynia groźna kontra Stomilu Olsztyn

Wyjściowa "11" na Stomil, który po jesieni jest 4. drużyną II ligi, z powodzeniem może być składem na inaugurację Fortuna 1. Ligi. Z wyjątkiem oczywiście pozycji napastnika, gdyż tutaj niepodważalna jest pozycja Karola Czubaka. W tym sparingu oglądaliśmy go w trzeciej tercji i to właśnie on uratował remis.

Bez względu na to, kto był na boisku, to obraz gry wyglądał podobnie. Arka miała optyczną przewagę, a Stomil szukał swoich szans w kontrach.

Dawid Gojny: Nie przyjechałem na wycieczkę nad morze. Przeczytaj wywiad z nowym obrońcą Arki Gdynia

Gospodarze mieli problem z dojściem do klarownych sytuacji podbramkowych. Brakowało przyspieszenia, by "rozerwać" dobrze zorganizowaną defensywę rywali, czy celnych ostatnich podań, a gdy miejscowi decydowali się na strzały, na ogół były niecelne.

Jakub Mądrzyk bardziej wysilić musiał się dopiero w drugiej tercji, gdy obronił strzał po główce Szymańskiego.

Trener Arki Gdynia wysoko na półmetku 11. Plebiscytu na Najlepszego Ligowca 2022 Roku. Głosuj do 29 stycznia

W pierwszej godzinie gry w kontrach gości prym wiódł Filip Wójcik. Pod koniec inauguracyjnej tercji 21-latek zaatakował środkiem boiska, a że nikt go nie atakował, uderzył z 20. metra prostym podbicie. Strzał był na tyle precyzyjny, że Kacper Krzepisz nie sięgnął piłki.

Natomiast po kolejnej kontrze bramkarzowi Arka zawdzięczała, że gola nie strzeliła. Gdy gdynianie zostali w polu karnym rywali, oczekując na podyktowanie rzutu karnego, Wójcik wyprowadził szybki atak, po którym Krzepisz obronił strzał Karola Żwira.

Arka Gdynia - sparingi zima 2022/23

Bilans: 3 zwycięstwa, 2 remisy, 1 przegrana; bramki: 18:13

Gdy zszedł z boiska Wójcik, bramce żółto-niebieskich najbardziej zagrażał Bartosz Florek. W 68. minucie 18-latek wykorzystał pojedynek sam na sam z bramkarzem i poprawił na 2:0. Kilka minut później Krzepisz z najwyższym trudem poza bramkę wypchnął piłkę po jego strzale.

Dlaczego Arka Gdynia zaczęła współpracę z psychologiem?

Gdy Arce nie szło w ataku pozycyjnym, próbowała szczęścia po stałych fragmentach gry. Powodzenia nie przynosiły dośrodkowania z rzutów różnych, ale udało się zdobyć bramkę z rzutu wolnego. Pod koniec drugiej tercji, mimo protestów rywali, sędzia orzekł, że Szymański był faulowany przed polem karnym. Natomiast z wolnego precyzyjnie uderzył Dawid Gojny, lewy obrońca sprowadzony do Arki zimą z Zagłębia Sosnowiec. Można nawet mówić, że te kluby wymieniły się piłkarzami na tej pozycji, gdyż w drugą stronę, po rozwiązaniu kontraktu w Gdyni powędrował Marcel Ziemann.

Arka Gdynia wyciągnęła w sparingu ze Stomilem Olsztyn z 0:2 na 2:2. Wynik gry otworzył Filip Wójcik (pierwszy  prawej). Arka Gdynia wyciągnęła w sparingu ze Stomilem Olsztyn z 0:2 na 2:2. Wynik gry otworzył Filip Wójcik (pierwszy  prawej).
W ostatniej tercji Arka cały czas atakowała. Do wyrównania doprowadziła w 118. minucie. Czubak skierował piłkę do siatki głową po dośrodkowaniu Sebastiana Milewskiego. Karol po chwili miał jeszcze piłkę na wygraną, ale tym razem uderzał nogą i do bramki nie trafił.

Przed szansą na zwycięską bramkę zdążył jeszcze stanąć Mateusz Stępień, ale i on nie zmienił remisowego wyniku i skończyło się 2:2.

Na którego z nowych piłkarzy Arki Gdynia najbardziej liczy Hermes?

Dla piłkarzy, którzy weszli do gry na trzecią tercję, koniec meczu ze Stomilem nie oznaczał, że mogli udać się do szatni. Zostali na boisku, aby rozegrać... kolejne 40 minut z drużyną IV-ligowych rezerw Arki, prowadzoną przez Macieja Cieślika.

Dopiero po tej grze wszyscy zawodnicy żółto-niebieskich otrzymali 2 dni wolnego. przed ostatnimi dwoma tygodniami przygotowań. Na 4 lutego mają zaplanowany ostatni sprawdzian przed inauguracją wiosny w rozgrywkach ligowych.

11 lutego 2023, godz. 20:00