Arka Gdynia. Zwycięstwo z Odrą Opole cenniejsze niż trzy punkty

Damian Konwent
29 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Arka Gdynia wyciągnęła wnioski z poprzednich meczów i efekty zobaczyliśmy w pewnym zwycięstwie nad Odrą Opole. Piłkarze wyeliminowali błędy, dzięki czemu przez kolejne dwa tygodnie mogą pracować w spokoju i lepszej atmosferze. Arka Gdynia wyciągnęła wnioski z poprzednich meczów i efekty zobaczyliśmy w pewnym zwycięstwie nad Odrą Opole. Piłkarze wyeliminowali błędy, dzięki czemu przez kolejne dwa tygodnie mogą pracować w spokoju i lepszej atmosferze.

Arka Gdynia w jednym meczu nie tylko zgarnęła komplet punktów, ale i spokój na kolejne dwa tygodnie, bo tyle czasu ma do kolejnego meczu w Fortuna I Lidze. A to dlatego, że po zmianie ustawienia na 1-4-3-3, udało się naprawić mankamenty z poprzednich meczów, czyli skuteczność, zwłaszcza od pierwszej minuty, a także stabilizację w defensywie, dzięki której piłkarze zachowali czyste konto.

Arka Gdynia - Odra Opole 3:0. Przeczytaj relację live, zobacz galerię foto i wideo, wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

- Chcieliśmy bardzo wygrać ten mecz i wygraliśmy - powiedział Dariusz Marzec po zwycięstwie Arki Gdynia nad Odrą Opole.
Arka Gdynia w sobotę nie tylko zdobyła trzy punkty, ale w jednym meczu także wyeliminowała największe problemy, które towarzyszyły jej praktycznie od początku sezonu. Pomogła w tym zmiana ustawienia z 1-3-5-2, do którego gdynianie zdążyli przyzwyczaić, na 1-4-3-3.

Skuteczność

To był jeden z mankamentów, na które trener narzekał od pierwszego meczu. W ciągu pierwszych pięciu kolejek żółto-niebiescy oddawali średnio nieco ponad 13 strzałów w każdym spotkaniu. Jednak tylko w jednym z nich piłka trzykrotnie wpadała do sieci - z Widzewem Łódź (3:1). Natomiast pozostałe gdynianie kończyli co najwyżej z jednym trafieniem.

źródło: statscore

W starciu z Odrą arkowcy 12 razy strzelali na bramkę Mateusza Kuchty. I trzykrotnie golkiper został pokonany.

- Z tego jesteśmy zadowoleni. Dotychczas stwarzaliśmy dużo sytuacji, byliśmy lepsi, ale wpadało mało bramek. To nas bolało i powodowało, że nie zgarnialiśmy punktów. W tym meczu wykorzystaliśmy okazje, dlatego spotkanie układało się tak, jak tego chcieliśmy. Taki zespół chciałbym oglądać w każdym pojedynku - ocenił szkoleniowiec żółto-niebieskich.

Arka zaczęła grać od pierwszej połowy

Przypomnijmy, że do piątej kolejki Fortuna I Ligi Arka miała tylko jedno trafienie przed przerwą, i to w dodatku w jej doliczonym czasie. Gorszy wynik miał tylko Stomil Olsztyn, który ani razu nie trafiał przed zejściem do szatni.

Na mocne słowa czas już przed meczem. Jak strzelała Arka Gdynia?

Obraz gry żółto-niebieskich zmieniał się po zmianie stron, po której grało im się znacznie lepiej, czego efektem było pięć bramek zdobywanych w drugich połowach. Trener Dariusz Marzec tłumaczył to faktem, że w szatni musiały padać mocne słowa, aby jeszcze bardziej motywować piłkarzy.

Widocznie tym razem padły już przed meczem z Odrą, gdyż żółto-niebiescy w 34. minucie wygrywali już 2:0. Co więcej, po pierwszym golu ruszyli ze zdwojoną siłą gdyż odstęp pomiędzy dwiema bramkami Huberta Adamczyka wyniósł jedną minutę.

Na "zero" z tyłu

Kolejnym z mankamentów do wyeliminowania, na który zresztą zwracaliśmy uwagę, był brak stabilizacji w obronie. Tylko w jednym z pięciu meczów Arka zachowała czyste konto. I to ze Stomilem Olsztyn, który w bezpośrednim starciu oddał tylko trzy strzały, a w sumie od początku rozgrywek strzelił tylko jednego gola w sześciu meczach.

Arka Gdynia za łatwo traci gole. Dlaczego brakuje stabilizacji w defensywie?

Kibice z wyraźnym przekazem do piłkarzy Arki po ostatnim gwizdku: "Chcemy awansu".

Tym razem zadanie było trudniejsze, a przynajmniej teoretycznie, bo do Gdyni przyjechała czwarta w tabeli Odra z trzema zwycięstwami, która do tej pory strzelała w każdym meczu. I mimo, że na Stadionie Miejskim oddała 16 strzałów, to Kacper Krzepisz ani razu nie musiał wyciągać piłki z sieci.

Dwa tygodnie spokojnej pracy

Wydaje się, że taki mecz, w którym zostały naprawione dotychczasowe bolączki, sprawią, że przez kolejne dwa tygodnie Arka będzie mogła trenować w spokoju. Przypomnijmy, że mecz z GKS Katowice, który zaplanowany był na 3 września, został przesunięty z powodu powołań reprezentacyjnych. Dlatego też żółto-niebiescy będą mieli sporo czasu, aby odpowiednio przygotować się już do starcia z GKS Tychy, który odbędzie się 12 września.

- Aktualnie nie mamy w planach żadnego sparingu. Planuję popracować na pewnymi elementami, nad którymi dotychczas nie pracowaliśmy. Jednak wszystko może się jeszcze zmienić - wyjaśnia szkoleniowiec.

Dariusz Marzec: Trener zawsze siedzi na minie

Odetchnąć może również sam trener, wokół którego jeszcze kilka dni temu pojawiały spekulacje o ewentualnym zwolnieniu. Po pewnym zwycięstwie z Odrą, nastroje w szatni z pewnością musiały się polepszyć.

- Każde zwycięstwo buduje. W szatni powiedzieliśmy, że szkoda, że tydzień wcześniej nie zgarnęliśmy całej puli. Na pewno byłoby jeszcze lepiej dla wszystkich, a przede wszystkim dla kibiców. To co było - zostawiamy. Pracujemy dalej, mamy dwa tygodnie przerwy i po tym okresie będziemy walczyć o trzy punkty - podsumował trener Marzec.

18 Stomil Olsztyn 6 0 0 6 1:10 0
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze zespoły wejdą bezpośrednio do ekstraklasy, a drużyny z miejsc 3-6 zagrają o ostatnie miejsce dające awans w dwustopniowych barażach.
Do II ligi zdegradowane zostaną trzy najsłabsze zespoły.
Tabela wprowadzona: 2021-08-30