• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Arka Gdynia - Legia Warszawa. Wszystko o finale Pucharu Polski

Rafał Sumowski
2 maja 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 

Arka Gdynia

Arka Gdynia przyjechała do Warszawy w dobrych nastrojach. Żółto-niebiescy nie przejmują się ostatnimi słabymi wynikami w ekstraklasie. Nawet rywale z Legii przyznają, że Arka to zespół pucharowy, który w takich meczach stać na wszystko. Arka Gdynia przyjechała do Warszawy w dobrych nastrojach. Żółto-niebiescy nie przejmują się ostatnimi słabymi wynikami w ekstraklasie. Nawet rywale z Legii przyznają, że Arka to zespół pucharowy, który w takich meczach stać na wszystko.

W środę, 2 maja godz. 16 piłkarze Arki Gdynia zmierzą się z Legią w finale Pucharu Polski. Na PGE Narodowym w Warszawie podopieczni Leszka Ojrzyńskiego będą bronić trofeum z ubiegłego roku. Jeśli wygrają, podzielą między siebie ponad pół miliona złotych i znów zagrają w kwalifikacjach Ligi Europy. - Chcę to przeżyć jeszcze raz. Przyjechaliśmy tu dokonać czegoś wielkiego - zapewnia Adam Marciniak. Żółto-niebieskich wspierać będzie ponad 10 tysięcy kibiców. Usiądą na przeciwległej trybunie do tej, na której byli rok temu. Czas przerwać trwającą od 2014 roku tradycję, że drużyny dopingowane z tych sektorów, przegrywają. Poniżej pozostałe ważne informacje zarówno dla tych, którzy zasiądą na stadionie jak i tych, którzy śledzić będą naszą relację ze stolicy.Relacja LIVE


Typowanie wyników

2 maja 2018, godz. 16:00
HIT
3 pkt.
ARKA Gdynia
Legia Warszawa

Jak typowano

29% 129 typowań ARKA Gdynia
11% 47 typowań REMIS
60% 262 typowania Legia Warszawa

Twoje danePRZYPOMNIJ SOBIE JAK PRZED ROKIEM ARKA ZDOBYŁA PUCHAR POLSKI: VIDEO, FOTO, RELACJA

Na Stadionie Narodowym w Warszawie spotkają się dwa zespoły, które znajdują się w zupełnie odmiennej sytuacji. Legia walczy o mistrzostwo Polski i aktualnie ma na koncie trzy kolejne zwycięstwa w ekstraklasie. Z kolei Arka, choć raczej niezagrożona spadkiem, jest w grupie drużyn walczących o utrzymanie i przegrała cztery ostatnie spotkania ligowe. Ostatnim zespołem, który pokonała w ekstraklasie była... Legia. 31 marca w Gdyni Arka wygrała z tym rywalem po raz pierwszy od 40 lat.

Puchar Polski to jednak osobna historia. Choć Arki nikt nie nazywa faworytem środowego spotkania, to gdynianie znów przeszli całą drogę do finału i bronią wywalczonego przed rokiem trofeum. Jeśli uda im się to zrobić, ponownie zdobędą prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy.

POCIĄGI SPECJALNE Z KIBICAMI ARKI GDYNIA W DRODZE DO WARSZAWYPrzypomnijmy, że sam udział w finale nie ma przepustki na międzynarodową arenę
. Jeśli wygra Legia, to poza nią Polskę reprezentować będą jeszcze trzy najlepsze zespoły z ekstraklasy. Gdy w "trójce" ligowej znajdzie się też Legia, to wówczas w Lidze Europy zagra czwarta drużyna z ligi.

- Nie popisaliśmy się w ostatnich meczach ligowych, ale nie dramatyzujmy. Naszym celem jest utrzymanie. Nie dopięliśmy wszystkiego na ostatni guzik, ale jesteśmy w trakcie. Puchar Polski to nasz wewnętrzny cel, który jest fajnym dodatkiem. Dla mnie pieniądze i trofea same w sobie nie są ważne. Jak dostanę medal, tak jak przed rokiem oddam go na cele charytatywne. Dla mnie ważne jest to, co zostaje w umyśle i w sercu. Nie jesteśmy faworytem tego meczu, ale chcemy bardzo sprawić niespodziankę - mówi trener Leszek Ojrzyński.
LUKA ZARANDIA - WYŚCIG Z CZASEM. SPRAWDŹ, JAKIE SĄ SZANSĘ, ŻE SKRZYDŁOWY POMOŻE ARCE W FINALE?

29. kolejka ekstraklasy, Arka Gdynia - Legia Warszawa 1:0 (1:0)
31 marca, Gdynia. Sędzia: Musiał. Widzów: 11 762
Bramka: Bogdanow 34
ARKA: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Helstrup (65 Sołdecki), Marciniak - Szwoch, Bogdanow, Nalepa, Piesio - Jankowski (82 Zarandia) - Siemaszko (69 Esqueda). Trener: Ojrzyński


PRZECZYTAJ JAK RELACJONOWALIŚMY ZWYCIĘSTWO ARKI NA LEGIĄ 40 LATACH W EKSTRAKLASIE

System premiowania jest identyczny jak przed rokiem. Zwycięski klub otrzyma milion złotych. Wraz z pieniędzmi zdobywanymi za przejście poprzednich rund, zbierze się około 1,1 mln zł łącznej nagrody. Arka połowę z tej kwoty przekaże drużynie.

Choć wiadomo już, że do dyspozycji szkoleniowca będzie w Warszawie Rafał Siemaszko, Ojrzyński pozostaje dość tajemniczy, jeśli chodzi o skład na spotkanie z Legią. Wiadomo jedynie, że wciąż pod znakiem zapytania pozostaje występ Luki Zarandii. Ci dwaj strzelali gole na wagę triumfu w ubiegłorocznym finale. Nie tylko oni palą się jednak do powtórki z poprzedniego sezonu.

- Chcę przeżyć jeszcze raz to, co przeżyłem na tym stadionie przed rokiem. Poziom emocji jest taki sam. Wygrać Puchar Polski to wielka sztuka, a obronić go jeszcze większa. Jeśli to się nam uda, nie będę jednak stopniował, który raz jest cenniejszy. Przyjechaliśmy tu dokonać czegoś wielkiego - mówi obrońca Adam Marciniak.


FREDRIK HELSTRUP: CHCĘ MIEĆ TAKIE WSPOMNIENIA, JAKIE SPRZED ROKU MAJĄ MOI KOLEDZY

Legia w ostatnich tygodniach skupiona jest na grze o mistrzostwo Polski, ale absolutnie nie zamierza podchodzić ulgowo do środowego meczu. "Wojskowym" marzy się sięgnąć po trofeum na swoim terenie, a po drugie chcą zrewanżować się Arce za ligową porażkę w Gdyni. Ponadto pamiętają, że ten sezon rozpoczął się od meczu o Superpuchar na stadionie przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie, w którym Arka pokonała Legię po karnych.

- Doskonale znamy Arkę, analizowaliśmy jej grę bardzo dokładnie. To zespół pucharowy, który może wygrać z każdym. To, że wygraliśmy trzy ostatnie mecze, a oni przegrali cztery kolejne to w tym momencie czysta psychologia. Podchodzimy do tego meczu z gorącym sercem, ale i zimną głową. W pucharach wszystko jest możliwe. To będzie wielki mecz i prawdziwe święto futbolu - zapowiada trener Legii Dean Klafurić.
PRZECZYTAJ JAKĄ RECEPTĘ NA FINAŁ PUCHARU POLSKI MAJĄ: MARCUS, SZWOCH I JANKOWSKI?

Superpuchar Polski 2017, Legia Warszawa - Arka Gdynia 1:1 karne 3:4
7 lipca, Warszawa. Sędzia: Marciniak. Widzów: 26 756
Bramki: Moulin 27 - Pazdan 20 (samobójcza)
Karne: Szwoch, Guilherme, Dąbrowski - Warcholak, Sołdecki, Zbozień, Jurado

ARKA: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Sobieraj, Warcholak - Sambea - Kun (90+4 Żebrakowski, Marcus (63 Sołdecki), Marciniak (77 Nalepa), Piesio (84 Socha) - Siemaszko (67 Jurado)


PRZECZYTAJ WSPOMNIENIA PIERWSZYCH ZDOBYWCÓW DLA ARKI PUCHARU POLSKI

Szkoleniowiec, który prowadzi stołeczny zespół po zwolnieniu Romeo Jozaka, przeciwko Arce nie będzie mógł skorzystać z Krzysztofa Mączyńskiego, Briana IloskiegoMichała Kopczyńskiego. W pełni sił jest za to narzekający ostatnio na uraz Artur Jędrzejczyk.

Arbitrem głównym spotkania miał być Bartosz Frankowski. O jego zmianę do Polskiego Kolegium Sędziów wystąpił jednak na cztery dni przed finałem prezes PZPN

- Szanując dotychczasowe dokonania i przebieg kariery sędziego Frankowskiego z niepokojem przyglądałem się ostatnim prowadzonym przez niego spotkaniom. Zwłaszcza w sobotnim meczu Lech Poznań - Górnik Zabrze pan Frankowski pokazał, że w swej aktualnej dyspozycji nie gwarantuje wysokiego i stabilnego poziomu rozstrzygania najważniejszego meczu sezonu w Polsce. W tej sytuacji arbitrem głównym spotkania finałowego Pucharu Polski będzie pan Piotr Lasyk - wyjaśnił Zbigniew Boniek.
SPRAWDŹ, JAK TRENER ARKI SKLEJA DRUŻYNĘ PO PORAŻCE Z PIASTEM, DO CZEGO POTRZEBUJE POMOCY NIEBIOS?

Finał Pucharu Polski 1979, Arka Gdynia - Wisła Kraków 2:1 (0:1)
9 maja, Lublin. Sędzia: Jarguz. Widzów: 15 000
Bramki: Kupcewicz 50, Krystyniak 59 (karny) - Kmiecik 18
ARKA: Żemojtel - Pietrzykowski, Bieliński, Bochentyn, Musiał - Dybicz, Kupcewicz, Kurzepa - Kwiatkowski Zawiślan (Krystyniak), Bikiewicz (Nowacki). Trener: Boguszewicz

Finał Pucharu Polski 2017, Lech Poznań - Arka Gdynia 1:2 (0:0, d. 1:2)
2 maja, Warszawa. Sędzia: Musiał. Widzów: 43 760
Bramki: Trałka 119 - Siemaszko 107, Zarandia 111
ARKA: Steinbors - Socha, Sobieraj, Marcjanik, Warcholak - Łukasiewicz, Marciniak - Marcus (54 Siemaszko), Szwoch, Bożok (83 Hofbauer) - Trytko (71 Zarandia). Trener: Ojrzyński


7 LIPCA 2017 ARKA PRZYWIOZŁA SUPERPUCHAR PO ZWYCIĘSTWIE PO KARNYCH NAD LEGIĄ. PRZECZYTAJ RELACJĘ, ZOBACZ VIDEO

- Skoro taka zapadła decyzja, widocznie coś musiało mieć na nią wpływ. Nie chcę w to wnikać. Bierzemy to, co jest, bez żadnych preferencji co do nazwisk arbitrów. Wierzę, że sędzia Lasyk stanie na wysokości zadania. Do dyspozycji będzie miał system VAR i kolegów w wozie, wśród których będzie sędzia Paweł Gil, który właśnie został nominowany jako sędzia VAR na mistrzostwa świata w Rosji. Myślę, że wszystko będzie dobrze - mówi trener Ojrzyński.
Kibice Arki Gdynia wykupili ponad 10 tys. wejściówek na środowy mecz w Warszawie. Fani żółto-niebieskich, który zapisali się na wyjazd grupowy, pojadą sześcioma pociągami specjalnymi do stacji Warszawa Stadion, które ruszą z Gdyni między godz. 6:41 a 9:35. Nie zabraknie oczywiście także kibiców, którzy do stolicy planują wyjazd indywidualny.

Zmotoryzowanym zalecana jest trasa przejazdu autostradami A1 i A2. Na terenie Miejsca Obsługi Podróżnych Mogiły będą znajdowały się siły policyjne z Komendy Stołecznej Policji, które ułatwią przemieszczanie się kibiców pod stadion.

TUTAJ ZNAJDZIESZ KOMPLETNY PORADNIK KIBICA NA FINAŁ PUCHARU POLSKI W WARSZAWIE (.PDF)

Kierowcy powinni zaopatrzyć się w specjalną kartę parkingową, którą można nabyć przez internet w tym miejscu. Cena za parking dla samochodu osobowego wynosi 20 zł. Kibice, którzy posiadają bilety na dedykowaną dla Arki trybunę niebieską, będą mogli zaparkować na błoniach stadionu na parkingu niebieskim z wjazdem od ul. Sokolej.

Kibice Arki Gdynia zasiądą w Warszawie na trybunie niebieskiej. Na stadion dostaną się wejściem nr 10. Ci, którzy przyjadą własnym środkiem transportu, będą mogli go zostawić na parkingu od ul. Sokolej, ale tylko po wykupieniu przez internet biletu parkingowego. Kibice Arki Gdynia zasiądą w Warszawie na trybunie niebieskiej. Na stadion dostaną się wejściem nr 10. Ci, którzy przyjadą własnym środkiem transportu, będą mogli go zostawić na parkingu od ul. Sokolej, ale tylko po wykupieniu przez internet biletu parkingowego.

Wydrukowane karty parkingowe w formacie A4 należy umieścić za szybą, co ułatwi Policji i stewardom kierowanie ruchem. Liczba miejsc jest ograniczona, a bez biletu parkingowego, organizatorzy odradzają przyjazd w okolice stadionu. Rekomendowanym rozwiązaniem jest wówczas zostawienie pojazdu w innym miejscu i przyjazd na stadion II linią metra z wysiadka na stacji "Stadion Narodowy".

Umiejscowiona za jedną z bramek trybuna niebieska (północna) dedykowana kibicom Arki to przeciwległa do tej, z której wspierali zespół podczas ubiegłorocznego finału przeciwko Lechowi Poznań. Odkąd od 2014 roku rozgrywany jest finał na Narodowym, żadna drużyna, która losowała tę trybunę, nie zdobywała trofeum. Czas to zmienić.

Kibice Arki wpuszczani będą na stadion wejściem nr 10, a brama zostanie otwarta o godz. 14.

W oczekiwaniu na rozpoczęcie finału Pucharu Polski, wszyscy widzowie będą mogli obserwować rozgrywki turnieju dla młodzieży "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" oraz zjeść posiłek w jednym punktów gastronomicznych.

Aby wejść na stadion należy mieć ze sobą imienny bilet na mecz i ważny dokument potwierdzający tożsamość (imię, nazwisko, nr PESEL). W przypadku niezgodności danych lub braku dokumentu potwierdzającego tożsamość stewardzi będą zobowiązani odmówić wstępu na mecz. Przypominamy, że organizatorzy nie przewidują stacjonarnej sprzedaży biletów w dniu meczu.

WYSTĘPY ARKI W PUCHARZE POLSKI SEZON PO SEZONIE OD ZDOBYCIA TROFEUM, GDZIE I Z KIM KOŃCZYLI
1978/79 Finał Wisła Kraków (Lublin) 2:1
1979/80 1/16 finału Stal Stocznia Szczecin (wyjazd) 1:2
1980/81 1/8 finału Śląsk Wrocław (w) 1:2
1981/82 1/2 finału Lech Poznań (w) 0:2
1982/83 1/16 finału Wisła Płock (w) 0:2
1983/84 1/8 finału Pogoń Szczecin (dom) 0:1
1984/85 II runda Powiśle Czernin (w) 1:2
1985/86 nie grała na szczeblu centralnym
1986/87 II runda Polonia Bydgoszcz (w) 0:1
1987/88 II runda SHR Wojcieszyce (w) 0:3
1988/89 III runda Olimpia Elbląg (w) 1:2 po dogrywce
1989/90 1/8 finału Chemik Police (w) 0:1
1990/91 nie grała na szczeblu centralnym
1991/92 II runda Darłovia Darłowo (w) 1:4
1992/93 nie grała na szczeblu centralnym
1993/94 1/16 finału Widzew Łódź (d) 0:2
1994/95 II runda Wierzyca Starograd Gdański (w) 0:1
1995/96 1/8 finału Górnik Zabrze (d) 2:4
1996/97 nie grała na szczeblu centralnym
1997/98 nie grała na szczeblu centralnym
1998/99 nie grała na szczeblu centralnym
1999/00 nie grała na szczeblu centralnym
2000/01 nie grała na szczeblu centralnym
2001/02 nie grała na szczeblu centralnym
2002/03 I runda Polonia Olimpia Elbląg (w) 1:2
2003/04 III runda GKS Katowice (d) 0:1
2004/05 faza grupowa - 3. miejsce w grupie 6 (za KSZO Ostrowiec Św. i Lechem Poznań, a przed Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie)
2005/06 I runda Tur Turek (w) 1:2
2006/07 1/4 finału Wisła Płock (w) 1:1 i (d) 0:3 walkower
2007/08 1/4 finału Wisła Kraków (d) 0:0 i (w) 1:2
2008/09 1/16 finału Odra Wodzisław (d) 1:2
2009/10 1/8 finału Jagiellonia Białystok (d) 0:2 po dogrywce
2010/11 1/16 finału KSZO Ostrowiec Św. (w) 1:2 po dogrywce
2011/12 1/2 finału Legia Warszawa (d) 1:2 (w) 1:2
2012/13 I runda (d) Olimpia Elbląg 0:1
2013/14 1/2 finału Zagłębie Lubin (w) 0:3 i (d) 0:0
2014/15 I runda Gryf Wejherowo (w) 0:1
2015/16 1/16 finału Chojniczanka (d) 1:1 kr 2-3
2016/17 Finał Lech Poznań (Warszawa) 2:1 (0:0, d. 2:1)
2017/18 Finał Legia Warszawa (Warszawa) ?

Kluby sportowe

Opinie (168) ponad 20 zablokowanych

 • nieobroni

  • 30 30

 • jm koruocja to klub dla którego nie ma szacunku.

  • 21 25

 • Jestem z Gdańska

  Dziś będę kibicował Arce. Niech klub z północy zdobędzie ten puchar. Chociaż mam świadomość, że szanse na to są dość małe.

  • 93 28

 • Jak przegraja, to dzisiaj powinien byc ostatni dzień pracy Ojrzyńskiego.

  • 29 29

 • Do boju ! Dajcie z siebie wszystko i zdobądźcie dla Trójmiasta kolejne trofeum !

  • 48 9

 • tu nie pomoże msza za arke, dzisiaj ładne 0:3 dla Legii:)

  • 25 41

 • Dzieki

  Dzięki wielkie. ...

  • 17 7

 • trzymam kciuki za Legie!

  • 23 58

 • Zwycięży ARKA Gdynia

  Zwycięży gdyńska brać ...

  • 34 23

 • Jak chcecie wygrać to tradycyjnie trzeba dzwonić!!!

  • 15 16

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

GKS Katowice
70% ARKA Gdynia
19% REMIS
11% GKS Katowice

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Witold Stasiewski 25 36 48%
2. Marek Węgrzynowski 25 35 44%
3. Marek Dąbrowski 25 34 44%
4. Rafał Marczyński 25 33 52%
5. Tomasz Kranz 22 33 50%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ŁKS Łódź 24 14 6 4 44:25 48
2 Ruch Chorzów 25 12 10 3 35:24 46
3 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 24 11 10 3 38:26 43
4 Wisła Kraków 24 12 6 6 39:26 42
5 Puszcza Niepołomice 23 11 6 6 33:25 39
6 ARKA GDYNIA 24 11 5 8 42:31 38
7 Podbeskidzie Bielsko-Biała 24 9 9 6 35:28 36
8 Chrobry Głogów 24 10 5 9 37:41 35
9 Stal Rzeszów 24 9 6 9 38:33 33
10 Górnik Łęczna 25 7 9 9 31:32 30
11 GKS Katowice 24 7 9 8 26:27 30
12 GKS Tychy 24 7 6 11 37:38 27
13 Resovia 24 6 9 9 25:37 27
14 Zagłębie Sosnowiec 24 6 8 10 25:32 26
15 Skra Częstochowa 25 7 3 15 15:36 24
16 Odra Opole 25 6 5 14 29:41 23
17 Sandecja Nowy Sącz 25 4 10 11 24:38 22
18 Chojniczanka Chojnice 24 4 8 12 25:38 20
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Ponadto zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.

Wyniki 25 kolejki

 • ARKA GDYNIA - GKS Katowice (sobota, godz. 20)
 • Sandecja Nowy Sącz - Skra Częstochowa 1:2 (0:0)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Ruch Chorzów 2:1 (1:0)
 • Odra Opole - Górnik Łęczna 0:1 (0:0)
 • Wisła Kraków - Chrobry Głogów
 • niedziela
 • Zagłębie Sosnowiec - Puszcza Niepołomice
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Stal Rzeszów
 • ŁKS Łódź - Chojniczanka Chojnice
 • poniedziałek
 • Apklan Resovia - GKS Tychy

Ostatnie wyniki Arki

19 marca 2023, godz. 18:00
7% Odra Opole
12% REMIS
81% ARKA Gdynia
Górnik Łęczna
89% ARKA Gdynia
6% REMIS
5% Górnik Łęczna

Relacje LIVE

Najczęściej czytane