Arka Gdynia drużyną drugiej połowy. Po czym poznaje się prawdziwego mężczyznę?

Jacek Główczyński
10 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Arka Gdynia najwyraźniej wyznaje zasada, że najważniejsze jak się kończy i zdecydowanie więcej goli strzela w drugiej niż w pierwszej połowie. Arka Gdynia najwyraźniej wyznaje zasada, że najważniejsze jak się kończy i zdecydowanie więcej goli strzela w drugiej niż w pierwszej połowie.

Arka Gdynia coraz bardziej staje się drużyną drugiej połowy. Już za kadencji Ireneusza Mamrota po przerwie strzelała prawie dwa razy więcej goli niż w pierwszych 45 minutach. Jednak wiosną są w tym względzie jeszcze większe dysproporcje. Ekipa Dariusza Marca zdobywa blisko trzy razy więcej bramek po zmianie stron niż w pierwszej części gry. Czyżby żółto-niebieskim spodobało się powiedzenie byłego premiera, że prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy?

Po czym poznaje się prawdziwego mężczyznę?

"Prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna" - zwykł mawiać Leszek Miller. Najwyraźniej powiedzenie byłego premiera, które na dobre weszło do potocznego języka, stało się bliskie również piłkarzom i sztabowi trenerskiemu Arki Gdynia.

Juliusz Letniowski znów strzela gole. Arka Gdynia odzyskała snajpera

Na razie często stosują je w pojedynczych meczach, ale oby nie zapomnieli o nim także na finiszu rozgrywek. Obecnie bowiem wciąż gonią jedno z dwóch pierwszych miejsc premiowanym bezpośrednich awansem do ekstraklasy. Jeśli im to się nie uda, trzeba będzie ograć dwóch rywali w barażach, do których po zakończeniu sezonu zasadniczego przystąpią zespoły z miejsc 3-6.

- Punkty są najważniejsze. Teraz każdy jest na miarę złota - podkreśla Dariusz Marzec, szkoleniowiec żółto-niebieskich.
Arka Gdynia - kiedy strzela gole w sezonie 2020/21?
kolejno: trener, bramki I II połowa I liga, bramki I II połowa Puchar Polski, bramki I II połowa razem

• Ireneusz Mamrot 11 15 1 6 12 21
  • Dariusz Marzec 4 11 2 6 6 17
  • Trenerzy razem 15 26 3 12 18 38

Arka Gdynia drużyną drugiej połowy

Arka Gdynia w tym sezonie stała się drużyną drugiej połowy. To wówczas piłkarze najczęściej przechylają losy meczów na swoją korzyść. Czym bliżej końca sezonu ta tendencja jeszcze się pogłębia.

GKS Bełchatów - Arka Gdynia 0:3. Przeczytaj relację i wystaw oceny piłkarzom oraz trenerowi

Żółto-niebiescy pokazują dobre przygotowanie kondycyjnej i cierpliwość. Potrafią odwracać losy meczów, jak niedawno w Sosnowcu (z 0:2 na 3:2), czy w Łodzi (z 0:1 na 2:1). Czekają na błąd rywala, konsekwentnie naciskać na przeciwnika, by w końcu zadać decydujący cios. Nie zrażają się, gdy długo nie mogą strzelić, jak to było w ostatnim meczu w Bełchatowie.

- Drużyna dobrze zareagowała po finale Pucharu Polski. Już w pierwszej połowie była przewaga. Szukaliśmy tych swoich sytuacji, ale piłka nie chciała znaleźć się. Po przerwie to się już dobrze ułożyło - dodał trener Marzec.

Arka Gdynia zdobywa gole głównie po przerwie

Jesienią, gdy żółto-niebieskich prowadził Ireneusz Mamrot, w rozgrywkach I ligi nie było jeszcze drastycznych różnic między golami strzelami w poszczególnych połowach, gdyż 11 padło do, a 15 po przerwie. Natomiast w Pucharze Polski gdynianie aż 6 z 7 goli zdobyli w drugich 45 minutach.

Mateusz Żebrowski m.in. o golu w finale Pucharu Polski. Przeczytaj wywiad

Wiosną, za kadencji trenera Marca Arka jeszcze bardziej uzależniła się od goli po zmianie stron. W lidze wówczas zdobyła aż 11 z 15 wszystkich trafień, a w pucharze 6 z 8. Łącznie w tym roku żółto-niebiescy mają zdobytych blisko trzy razy więcej bramek w drugiej niż w pierwszej połowie.

Arka Gdynia otrzymała licencje na ekstraklasę i w europejskie puchary. Sprawdź, jaki zapisano nadzór i ostrzeżenie

18 GKS Bełchatów 29 5 7 17 23:43 20
Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.
Tabela wprowadzona: 2021-05-13