Wiadomości

Arka Gdynia. Motoryka przygotowana. Łukasz Radzimiński: Kluczowe wydolność i odnowa

Arka Gdynia

Łukasz Radzimiński, trener przygotowania motorycznego i diagnostyki Arki Gdynia uważa, że żółto-niebiescy pod tym względem są dobrze przygotowani do wznowienia rozgrywek.
Łukasz Radzimiński, trener przygotowania motorycznego i diagnostyki Arki Gdynia uważa, że żółto-niebiescy pod tym względem są dobrze przygotowani do wznowienia rozgrywek. fot. Michał Puszczewicz/arka.gdynia.pl

- Jeśli uda nam się zrealizować ten plan, który przygotowaliśmy, to będziemy gotowi. Jeżeli grać będziemy co trzy dni, to kluczowe będą: zarówno poziom wydolności poszczególnych piłkarzy jak i właściwa odnowa biologiczna. Gdy mówimy o obawach, to związane są one z kontuzjami. Czytałem opracowanie hiszpańskie, z którego wynika, że ryzyko odniesienia urazu będzie teraz dziesięciokrotnie większe niż podczas normalnego sezonu - mówi nam Łukasz Radzimiński, trener przygotowania motorycznego i diagnostyki Arki Gdynia.Ireneusz Mamrot o pracy w Arce Gdynia: Bez drugiego dnia, ani podtekstów - wywiadJacek Główczyński: Ekstraklasa kończyć będzie sezon w rytmie mecze co trzy dni. Zgadza się pan z opinią, że wówczas mniej będzie piłki w piłce, a liczyć się będzie przede wszystkim przygotowanie fizyczne?

Łukasz Radzimiński: Zgadzam się. Jeżeli grać będziemy co trzy dni to kluczowa będzie regeneracja. Im lepiej klub będzie do tego przygotowany, tym większe szanse na lepsze wyniki. Na te kwestie wpływ będzie miał zarówno poziom wydolności poszczególnych piłkarzy jak i właściwa odnowa biologiczna.

Czy wobec dużej częstotliwości meczów, a także szeregu obostrzeń natury sanitarne, choćby zamkniętych basenów i stref spa będą w ogóle możliwości do odpowiedniej odnowy biologicznej?

To jest kwestia możliwości oraz zaplecza, jakim dysponują kluby, ale jestem pewny, że wszyscy uczestnicy rozgrywek staną na głowie, aby zapewnić swoim zawodnikom możliwie najlepsze warunki. Obecnie praktycznie od razu po meczu piłkarze rozpoczynają proces regeneracji, czemu służą odpowiednie napoje, czy chłodzenie mięśni w zimnej wodzie. Natomiast pierwszy trening pomeczowy jest połączony z regeneracją. Co do przepisów sanitarnych jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Medyczną PZPN. W grupie zajmującymi się tymi sprawami uczestniczy także nasz dyrektor sportowy Arki, Antoni Łukasiewicz. Natomiast rzeczywiście brakuje szczegółowych uregulowań, co będzie, jeśli jakiś piłkarz ulegnie zarażeniu już w trakcie rozgrywek.

Nowy sztab trenerski Arki Gdynia bez Krzysztofa Sobieraja - ankietaTerminy poszczególnych kolejek ekstraklasy


Sezon zasadniczy:
27. - 29-31 maja
28. - 5-7 czerwca
29. - 9-11 czerwca
30. - 14 czerwca

Rozgrywki grupowe
31. - 20-21 czerwca
32. - 24 czerwca
33. - 27-28 czerwca
34. - 4-5 lipca
35. - 11-12 lipca
36. - 15 lipca
37. - 18-19 lipca


Było nerwowo, gdy na pierwszej, a następnie drugiej liście drużyn ze zgodą na treningi grupowe Komisja Medyczna PZPN nie umieściła Arki?

Każdy indywidualnie - i na pewno inaczej - odbierał tę sprawę. Do testów jako drużyna przystępowaliśmy spokojnie, bo na bieżąco monitorowaliśmy stan zdrowia zawodników. Nikt nie zgłaszał choroby, a pojedyncze przypadki niedyspozycji, jak na przykład bóle głowy, szybko ustępowały. Testy potwierdziły, że zarówno piłkarze jak i członkowie sztabu szkoleniowego Arki są zdrowi. Możemy bezpiecznie wspólnie przebywać i trenować.

Nie czekaliście jednak z założonymi rękoma na decyzje PZPN. Na boisku przeprowadziliście testy wydolnościowe. Czego dzięki nim dowiedział się pan o piłkarzach?

Uzyskaliśmy zgodę, aby przeprowadzić testy, jeśli maksymalnie równocześnie dwóch zawodników będzie na boisku. Znacznie to wydłużyło czas testów w stosunku do tego co planowaliśmy, ale dzięki wynikom, wiemy jak mamy pracować przez niespełna trzy tygodnie, które zostały do rozpoczęcia rozgrywek. Jednak już wcześniej analizując parametry, które otrzymywaliśmy od zawodników, czy rozmowy z nimi, wiedzieliśmy dużo na temat ich wytrenowania.

Ireneusz Mamrot - dotychczasowe kluby i dokonaniaCzy wyniki zaskoczyły pana pozytywnie lub negatywnie?

Nie było zupełnie tak, że do tych testów nie mieliśmy rozeznania, w jakim stanie fizycznym są zawodnicy. Wręcz przeciwnie. Co jakiś czas powtarzaliśmy ciężki trening biegowy. Na przykład zawodnik pokonywał te same odcinki przy tych samych wartościach częstości skurczów serca. Na tej podstawie było widać, czy robi postęp, czy wręcz odwrotnie. Oczywiście za piłkarzami jest nienaturalnie długi okres bez gry w piłkę. Jednak dopiero jak zawodnik jest pozbawiany przez trzy tygodnie ruchu, to jego wydolność spada lawinowo. Dlatego pilnowaliśmy, aby u nas okresy wolnego nie były dłuższe niż 2 tygodnie. Takie okresy nie wywołują bowiem większych zmian.

Arka może od razu przystąpić do zagadnień związanych z taktyką czy sprawami czysto piłkarskimi, czy jednak trzeba prowadzić w większym stopniu zindywidualizowany trening motoryczny niż to ma miejsce w trakcie normalnego sezonu?

Oczywiście zawsze zwracamy uwagę na indywidualizację w treningu i obecnie nie będzie inaczej. Przede wszystkim teraz będzie czas na to, aby skupić się na pracy stricte piłkarskiej i wykonywać te zajęcia, których nie można było zrobić w treningu indywidualnym.

Derby Trójmiasta w Canal+ Ekstraklasa Cup. Arka Gdynia - Lechia Gdańsk 5:1W jakim stopniu przy podziale na poszczególny grupy decydują względy motoryczne, a w jakim piłkarskie?

Rzeczywiście rozpatrywaliśmy zarówno względy motoryczne i taktyczne przy dokonywaniu podziału. Jednak ostatecznie sprawy wydolnościowe były drugim aspektem, który o tym decydował, a na plan pierwszy wysunęły się względy... medyczne. Nie wiemy jeszcze, czy na przykład, gdy dojdzie do zarażenia piłkarza, czy wtedy na kwarantannę będzie musiał udać się tylko on, czy cała grupa, z którą miał treningi. Dlatego staraliśmy się, aby na przykład w jednej podgrupie nie było samych obrońców, czy wyłącznie piłkarzy z jednej pozycji.

W taki sposób nigdy ekstraklasa nie grała. Czy jest obawa, że przed wznowieniem rozgrywek pod względem fizycznym można drużynę przetrenować lub wręcz odwrotnie - niedotrenować?

Takich obaw nie ma. Jeśli uda nam się zrealizować ten plan, który przygotowaliśmy, to będziemy gotowi do gry. Przygotowanie z zakresu motoryki piłkarze w znacznym zakresie zrealizowali podczas domowych treningów indywidualnych. Teraz jest głównie praca nad techniką, ćwiczenia z piłkami i tzw. wytrzymałością specjalną. Natomiast, gdy mówimy o obawach, to związane są one z kontuzjami. Czytałem opracowanie hiszpańskie na ten temat, z którego wynika, iż przewidują oni, że ryzyko odniesienia urazu przez piłkarza będzie teraz dziesięciokrotnie większe niż podczas normalnego sezonu.

Zmiany właścicielskie w Arce Gdynia. Miasto gotowe wesprzeć klubCzy Arce wystarczy piłkarzy na tak intensywne rozgrywki - 11 meczów w ciągu niespełna 2 miesięcy?

Wiedząc o tym ogromnym ryzyku poszerzyliśmy kadrę pierwszej drużyny do 31 piłkarzy. Tym bardziej, że przy dużym natężeniu meczów w krótkim czasie, każda poważna kontuzja może wykluczyć zawodnika nawet do końca sezonu. Gdy dopuszczona została praca w grupie 25-osobowej, to nadal utrzymuje ponad 30 piłkarzy w treningu. Ćwiczymy w grupie głównej, a także w rezerwowej, dla pozostałych zawodników z tej listy.

Typowanie wyników

mecz ligowy
31.05.2020 godz.17:30
wartość: 3 punkty

Jak typowano

1

67%

340 typowań

x

7%

36 typowań

2

26%

135 typowań

Opinie (49) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Merytorycznie przygotowana Arka (1)

  Pod tym względem są Liderem Ligi

  • 17 32

  • haha nie odrożniasz motorycznie od merytorycznie

   nieźle

   • 17 7

 • Nic z tego nie bedzie (1)

  • 23 45

  • Po co arce motornicze?

   Przecie do Gdyni tramwaje nie jeżdżo, tylko trajtki

   • 2 1

 • (7)

  Żeby Łukasiewicz znowu czegoś nie spie..... .

  • 36 5

  • Kołakowski go wspiera

   I Żurowskiego też. Przez chwilę

   • 3 0

  • (3)

   Co w Arce Gdynia robi jeszcze
   Lukasiewicz??????
   Czas pozbyc sie darmozjadow

   • 25 5

   • Myślę że zostanie (2)

    I Żurowski też. Kołakowski potrzebuje wiernych poddanych, którzy doniosą co się dzieje w klubie

    • 6 1

    • Trafne spostrzeżenie

     potrzebuje tylko na początek..

     • 2 1

    • "Za starymi wilkami chadzają młode hieny.."

     • 2 0

  • Kiedy tego Łukaszka wywala z Arki?!
   Od razu będą lepsze wyniki - toż to amator i amatorów powinien trenować.

   • 19 3

  • chcialem wlasnie napisac

   ze ten antek to powinien dawno na kopach wyleciec a znow jest za cos odpowiedzialny ! i znow cos spier... won z nim juz bo swoje 5 min mial i nic z tego nie bylo ! wyczyscic klub od pijawek ktore tylko sa statystami !

   • 2 0

 • panowie cóż za wspaniałe wiadomości płyną z naszego wspaniałego zespołu .......serce rośnie brawo wy................do pierwszego lania

  • 14 23

 • Jak sytuacja z ugodami z zawodnikami? (2)

  6 zawodników dalej się nie zgadza. Napisali, że w Gdyni rozchodzi się o niezapłacone pensje sprzed pandemii. Gdyby pan Kołakowski zagwarantował szybką spłatę to by nie było problemu. Jednak tak się nie dzieje. Jest wiecie, rozumiecie, że jak dokapitalizuje klub (mówi się raptem o ok milionie złotych) albo jak miasto przeleje. Zawodnicy są podejrzliwi, bo już ich oszukano a Kołakowski nie ma reputacji uczciwego i słownego. Tak więc to nie Kołakowski ma odpowiadać za błędy Midaków, tylko wiedząc do jakiego klubu idzie nie powinien tych samych błędów od początku powtarzać. Niech zasypie dziurę, pokaże to nowe otwarcie i wszyscy podpiszą porozumienia. Proste

  • 29 8

  • ale masz newsy

   tutaj o tym pisali 23 kwietnia
   https://sport.trojmiasto.pl/Arka-Gdynia-Dwaj-pilkarze-beda-musieli-poddac-sie-kwarantannie-n143403.html?id=1297#cn
   a potem Nalepka tłumaczył dlaczego się nie zgadza
   https://sport.trojmiasto.pl/Arka-Gdynia-Michal-Nalepa-nie-zgodzil-sie-na-obnizke-pensji-Wyjasnia-powody-n144800.html?id=1297#cn

   • 2 2

  • Pilkarzyki wiedza, ze w wiekszosci klubow w Polsce mniej wiecej wyglada to tak samo, a transfer do czolowych klubow im nie grozi. Zaraz zejda na ziemie.

   • 2 2

 • 10-1 (1)

  dziesieciu na jednego to jest moc tego klubu i kibicow

  • 9 27

  • I biegi

   Niektórzy jeszcze biegną

   • 4 3

 • Arka Gdynia ! Walczymy !

  Będzie dobrze !

  • 26 13

 • ochroniacze aluminiowe na piszczelach i do ataku (1)

  Od meczu derbowego zakladac stalowych ochraniaczy na nogach to nie będzie żadnych kontzji a betoniarka będzie się dziwić ze jestesmy tacy twardzi nie do przejścia w obronie wtedy nic nas nie zatrzyma w utrzymaniu e-klasy

  • 6 12

  • ja rozumiem że jest problem z dostępem do lekarzy.......ale

   • 4 0

 • Ekstraliga niepełnosprawnych

  Lechia i Arka na czele

  • 6 15

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 04.10.2020 godz. 15:00 LIVE!

Odra Opole
:
ARKA Gdynia
mecz ligowy

Jak typują inni

1

8%

12 typowań

x

10%

16 typowań

2

82%

127 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Wojteks 23 6 18 83.3%
2. Andrzej Starzyński 6 17 83.3%
3. Aneta Starzyńska 6 17 83.3%
4. Janusz Zabiega 6 17 83.3%
5. Żaneta Kwiatkowska 6 17 83.3%

Aktualna tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ŁKS Łódź 6 6 0 0 18:3 18
2 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 6 5 0 1 9:1 15
3 Odra Opole 6 5 0 1 6:5 15
4 Górnik Łęczna 5 4 1 0 10:2 13
5 ARKA GDYNIA 5 4 0 1 12:4 12
6 GKS Tychy 6 3 2 1 7:5 11
7 Miedź Legnica 6 3 1 2 10:7 10
8 Radomiak Radom 5 3 0 2 8:6 9
9 Chrobry Głogów 6 2 2 2 7:6 8
10 Puszcza Niepołomice 5 2 1 2 6:7 7
11 Stomil Olsztyn 6 2 1 3 5:7 7
12 Widzew Łódź 6 2 1 3 5:10 7
13 Korona Kielce 6 1 3 2 5:9 6
14 Zagłębie Sosnowiec 6 1 1 4 5:6 4
15 Resovia 6 1 0 5 4:11 3
16 GKS Bełchatów 6 1 1 4 3:10 2
17 GKS 1962 Jastrzębie 6 0 0 6 3:12 0
18 Sandecja Nowy Sącz 6 0 0 6 4:16 0

Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.

Wyniki 6 kolejki:

 • ARKA GDYNIA - GKS Tychy 0:2 (0:1)
 • Widzew Łódź - Zagłębie Sosnowiec 1:1 (0:0)
 • Sandecja Nowy Sącz - Stomil Olsztyn 1:4 (0:2)
 • GKS Bełchatów - ŁKS Łódź 1:3 (1:3)
 • Korona Kielce - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:3 (0:2)
 • Radomiak Radom - Miedź Legnica 0:2 (0:1)
 • Chrobry Głogów - Górnik Łęczna 1:1 (1:0)
 • Odra Opole - Resovia 1:0 (1:0)
 • Puszcza Niepołomice - GKS 1962 Jastrzębie 2:1 (0:0)

Terminarz

04.10 (nd) godz.15:00 Odra Opole typuj ARKA Gdynia LIVE!
10.10 (sob) godz.12:40 ARKA Gdynia typuj ŁKS Łódź
17.10 (sob) godz.17:00 Stomil Olsztyn typuj ARKA Gdynia
29.09 (wt) godz.20:40 ARKA Gdynia 0:2 GKS Tychy LIVE!
25.09 (pt) godz.18:00 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 0:1 ARKA Gdynia LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane