Arka Gdynia ma alternatywę w obronie. Haris Memić i Adam Danch gotowi do gry

dak.
2 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Arka Gdynia ma alternatywę w obronie. Haris Memić (z lewej) i Adam Danch (z prawej) w każdej chwili mogą zastąpić któregoś z podstawowych obrońców: Arkadiusza Kasperkiewicza, Michała Marcjanika lub Martina Dobrotkę. Arka Gdynia ma alternatywę w obronie. Haris Memić (z lewej) i Adam Danch (z prawej) w każdej chwili mogą zastąpić któregoś z podstawowych obrońców: Arkadiusza Kasperkiewicza, Michała Marcjanika lub Martina Dobrotkę.

Arka Gdynia może być spokojna o obronę. Haris MemićAdam Danch, którzy w poprzedniej rundzie byli pewniakami, a w obecnej zaledwie zaliczają pojedyncze epizody, w pucharowym meczu z GKS Bełchatów dali sygnał trenerowi Dariuszowi Marcowi, że są gotowi do gry. W razie potrzeby pozwoliłoby to odpocząć któremuś z podstawowych defensorów, którzy de facto rozgrywają najwięcej minut od początku sezonu 2021/22.

Arka Gdynia - Lechia Zielona Góra w 1/16 Pucharu Polski. Poznaj pozostałe pary

Stały tercet w obronie Arki

Arka Gdynia z "trójką" obrońców rozpoczynała 8 z 11 meczów w sezonie 2021/22. Co więcej tercet: Arkadiusz Kasperkiewicz, Michał MarcjanikMartin Dobrotka to jedyna formacja, która pozostawała właściwie nietykana przez trenera Dariusza Marca. Zresztą najlepiej świadczy o tym liczba minut spędzonych na boisku. Wszyscy trzej to najbardziej zapracowani piłkarze żółto-niebieskich od inauguracji rozgrywek przed Adamem DejąHubertem Adamczykiem. Jako jedyni w drużynie przekroczyli oni 1000 minut na placu gry.

Arka Gdynia zadowolona z dublerów po awansie do 1/16 finału Pucharu Polski. Sprawdź, kto jest najbardziej zapracowany w zespole

Jest alternatywa

Ostatnie pucharowe spotkanie z GKS Bełchatów (5:0) było okazją dla rezerwowych do pokazania się i przekonania do siebie trenera. W wyjściowym składzie wyszedł jedynie Kasperkiewicz. Natomiast u jego boku w bloku obrony pojawili się: Paweł Sasin, Haris Memić oraz Adam Danch. O ile ostatni miał wcześniej 90 rozegranych minut na koncie, tak dwaj pozostali dopiero debiutowali w tym sezonie, dlatego czuli dodatkową motywację.

Egzamin został zdany, bo drużyna zachowała czyste konto i awansowała dalej. Co więcej, to Memić otworzył wynik spotkania już w 3. minucie, strzelając jednocześnie swojego pierwszego gola w barwach Arki. To dobra wiadomość dla szkoleniowca, który może być spokojny o alternatywę w razie niedyspozycji lub kontuzji któregoś ze swoich podstawowych zawodników.

GKS Bełchatów - Arka Gdynia 0:5. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

- Cieszę się, że zagrałem swój pierwszy mecz w tym sezonie. Udało mi się strzelić premierową bramkę dla Arki, ale dla mnie jako obrońcy priorytetem jest gra na "zero z tyłu". Myślę, że cały zespół zagrał dobrze i pokazał na co nas stać. Trener nam pogratulował, czekamy na kolejną rundę - powiedział Memić po zwycięstwie nad GKS w rozmowie z klubowymi mediami.
Jednak zwlekanie z szansą dla dublerów do pucharowego meczu mogło nieco dziwić. Zwłaszcza, że ligowe wyniki, a także liczba traconych goli niekoniecznie zachwycały. Przecież Memić jak i Danch mogli liczyć na zaufanie szkoleniowca w poprzedniej rundzie. Holender rozegrał w sumie 1466 minut w 17 meczach, nie oddając miejsca w składzie od czasu debiutu przez 10 kolejnych spotkań. Z kolei "Densiu" w całym minionym sezonie opuścił tylko 3 starcia.

Karol Czubak: Nie każdy ma taki dar jak ja. Przeczytaj wywiad z napastnikiem Arki Gdynia

Kolejny obrońca w grze

Ponadto trener Marzec zyskał jeszcze kolejnego kandydata do gry w pierwszym zespole. Na początku drugiej połowy pojedynku w Bełchatowie na placu gry zameldował się Jerzy Tomal, który latem trafił do Arki z akademii Lecha Poznań. Zmienił Kasperkiewicza na prawym boku defensywy, zatem pole manewru zwiększyło się i na tej pozycji.

Dla 18-latka był to debiut w I-ligowym zespole żółto-niebieskich. Wcześniej rozegrał 2 spotkania w Centralnej Lidze Juniorów, jednak ostatni występ zaliczył 11 września, gdy jego drużyna pokonała UKS SMS Łódź 4:3.

4 października 2021, godz. 18:00