Arka Gdynia ma nowego bohatera. Kim jest Jerzy Tomal?

Jacek Główczyński
27 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Jerzy Tomal (nr 31) uwierzył, że strzelił gola dopiero wówczas, gdy koledzy z Arki Gdynia przybiegli do niego z gratulacjami. Jerzy Tomal (nr 31) uwierzył, że strzelił gola dopiero wówczas, gdy koledzy z Arki Gdynia przybiegli do niego z gratulacjami.

Jerzy Tomal strzelił pierwszego gola w oficjalnych meczach rozgrywek seniorów. Od razu stał się nowym bohaterem Arki Gdynia, gdyż było to trafienie na wagę awansu do 1/8 finału Fortuna Puchar Polski. Teraz celem 18-letniego obrońcy jest debiut w I lidze.

Pucharowa dogrywka na wpisy między Arką Gdynia a Lechią Gdańsk. Kto stracił pracę?

Jerzy Tomal zapewnił Arce Gdynia awans do 1/8 finału Fortuna Puchar Polski, strzelając zwycięskiego gola Lechii Zielona Góra na 1:0 w 94. minucie. Kto to jest? Pytali ci, którzy nie wertują dogłębnie klubowych składów. Aż 24 piłkarzy w Arce w tym sezonie rozegrało więcej minut w oficjalnych meczach niż 18-latek, który nagle, we wtorkowe popołudnie stał się bohaterem żółto-niebieskich.

Tomal w Gdyni jest dopiero od 2 września. Podpisał 2-letni kontrakt z opcją przedłużenia na kolejny sezon. W jego talent wierzy menedżer Jarosław Kołakowski, czyli ojciec większościowego akcjonariusza i prezesa Arki. I Jurek zrobił pierwszy duży krok ku temu, by inwestycja w niego czyniona okazała się bardzo udana.

- Na pewno to najpiękniejszy moment w karierze. Udało się "wsadzić" piłkę do siatki, a przecież bramek za często nie strzelam. Tak naprawdę przez chwilę do mnie nie docierało to co się wydarzyło. Dopiero jak przybiegli do mnie koledzy z drużyny i zaczęli się cieszyć, dotarło do mnie, co zrobiłem - mówił Tomal przed klubową kamerą.

Lechia Zielona Góra - Arka Gdynia 0:1. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Był to jego pierwszy mecz w Arce w wyjściowej "11" i dopiero drugi występ. Debiut zaliczył również w Fortuna Puchar Polski, gdy we wrześniu wszedł na drugą połowę meczu z GKS Bełchatów. Jednak spotkanie z II-ligowcem zostało gładko wygrane przez żółto-niebieskich 5:0. Natomiast III-ligowiec zmusił Arkę do największego wysiłku.

- W drugiej połowie Lechia nawet dominowała, strzała więcej sytuacji. Ale najważniejsze, że to my wywieźliśmy awans. Czuję się w dobrej formie. Myślę, że zagrałem dobre spotkanie - dodaje obrońca.
Jak szybko wyliczył Maciej Witczak, kronikarz Arki Gdynia, autor m.in. monografii "Żółto-Niebiescy", Tomal wszedł na 5. miejsce listy najmłodszych strzelców goli dla gdyńskiego klubu w Pucharze Polski. Bramkę zdobył dokładnie mając 18 lat i 206 dni.

Przed nim w tym zestawieniu są: Zygmunt Gadecki (16 lat 311 dni), Mateusz Młyński (17 lat 301 dni), Maciej Gomuła (17 lat 313 dni) i Mieczysław Wawiński (18 lat 198 dni).

Przypomnij sobie jak Arka Gdynia grała w Bełchatowie, gdzie Jerzy Tomal zadebiutował

Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Teraz celem prawego obrońcy jest debiut w Fortuna 1. Liga. Na razie nie siedział na ławce. Poza pucharowymi występami w seniorach w Arce grał dotychczas w Centralnej Lidze Juniorów. Uzbierał 8 takich spotkań, ale gola nie strzelił.

- Czekałem na taki moment, że jak dostanę szansę to ją wykorzystam. Co dalej? Zależy od decyzji trenera. Jeśli będzie uważał, że jestem gotowy, aby dostać szansę w I lidze, to na pewno to zrobi - ocenia Jurek.
Na pewno na plus jest dla niego koncepcja Ryszarda Tarasiewicza, który składania się do gry czwórką obrońców. Tomal może zatem rywalizować o miejsce na prawej stronie defensywy, co jest jego nominalną pozycją, bo w bloku z trzema obrońcami nie było w nim dla niego miejsca. Obecnie podstawowym prawym obrońcą jest Kasperkiewicz, którego zresztą Jurek zmienił w przerwie w Bełchatowie.

Przeczytaj jak m.in. Ryszard Tarasiewicz określił różnice między podstawowymi a rezerwowymi piłkarzami Arki Gdynia

Przypomnijmy, że Tomal jest wychowankiem MKS Żory. Z tego klubu w 2018 roku trafił do Akademii Piłkarskiej Lecha Poznań. Rok później został z "Kolejorzem" wicemistrzem Polski juniorów młodszych. Grał też w reprezentacjach Polski do lat 16 i 17.

Jednak doświadczenie z rozgrywek seniorskich piłkarz ma bardzo skromne. Nim trafił do Arki, to w Lechu zagrał czterokrotnie w drużynie rezerw. W trzech meczach II ligi wchodził w końcówkach, a całe spotkanie w poznańskiej drużynie rozegrał tylko w... Pucharze Polski przeciwko Elanie Toruń.

18 Górnik Polkowice 14 1 7 6 14:23 10
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze zespoły wejdą bezpośrednio do ekstraklasy, a drużyny z miejsc 3-6 zagrają o ostatnie miejsce dające awans w dwustopniowych barażach.
Do II ligi zdegradowane zostaną trzy najsłabsze zespoły.
Tabela wprowadzona: 2021-10-25