Wiadomości

Arka Gdynia ograniczyła wypłaty dla piłkarzy. Czeka na nowego właściciela

Arka Gdynia

Zarząd Arki Gdynia poinformował, że dochowa wszelkiej staranności, aby do czasu zakończenia negocjacji dotyczących przejęcia spółki przez nowego właściciela, zachowała ona płynność". Obecnie pakiet większościowy należy do Dominika Midaka (na zdjęciu z lewej).
Zarząd Arki Gdynia poinformował, że dochowa wszelkiej staranności, aby do czasu zakończenia negocjacji dotyczących przejęcia spółki przez nowego właściciela, zachowała ona płynność". Obecnie pakiet większościowy należy do Dominika Midaka (na zdjęciu z lewej). fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arka Gdynia wstrzymała część wypłat dla piłkarzy. Krzysztof Sobieraj, mianowany na pierwszego trenera, ma licencję od ekstraklasy na prowadzenie drużyny tylko w trzech najbliższych meczach. Ten stan tymczasowości ma związek z tym, że większościowy akcjonariusz klubu liczy na to, że wkrótce sprzeda swój pakiet. Nowi właściciele mają być biznesmenami z Gdyni. Jeden z nich w przeszłości był nawet prezesem żółto-niebieskich.Czego nie można robić trójmiejskim piłkarzom w ten weekend?W Arce Gdynia jest stan tymczasowy zarówno w kwestiach finansowych, właścicielskich jak i sportowych. Krzysztof Sobieraj otrzymał od ekstraklasy zgodę na prowadzenie drużyny tylko w trzech meczach ligowych. Klub ograniczył wypłaty dla piłkarzy, gdyż liczy, że wkrótce zmieni się skład właścicielski i to nowi ludzie przejmą odpowiedzialność za żółto-niebieskich.

KOMUNIKAT ARKI GDYNIA
Zarząd Arka Gdynia SSA informuje, że obecnie prowadzone są negocjacje dotyczące transakcji zakupu/sprzedaży większościowego pakietu akcji klubu i odbywają się one na poziomie właścicielskim.

Zarząd aktywnie wspiera proces rozmów udostępniając potrzebne informacje oraz niezbędne dokumenty, dotyczące zarówno bieżącej sytuacji spółki jak i możliwych wariantów zdarzeń w przyszłości.

Niezależnie od toczących się rozmów dotyczących zmian właścicielskich analizujemy sytuację związaną z rozprzestrzeniającą się epidemią COVID-19, mającą wpływ na rozgrywki Ekstraklasy, a co za tym idzie sytuację każdego z klubów biorących w nich udział. Będzie to miało oczywisty wpływ także na nasz budżet.

Wstrzymanie finansowania przez głównego sponsora spowodowało, co oczywiste, silne zmniejszenie wpływów do budżetu klubu, co skutkuje ograniczeniami dotyczącymi przepływów finansowych.

W związku z tymi uwarunkowaniami zarząd klubu po rozmowach z zawodnikami, podjął decyzję o wypłacie części wynagrodzeń, wynikających z kontraktów za miesiąc luty. Celem takiego działania jest zyskanie czasu na dokończenie rozmów na poziomie właścicielskim, bez konieczności realizowania innych działań formalno-prawnych.

Bieżące informacje o sytuacji spółki przesyłane są także do Komisji Licencyjnej.

Zarząd klubu dochowa wszelkiej staranności, aby do czasu zakończenia negocjacji dotyczących przejęcia spółki przez nowego właściciela, zachowała ona płynność
.

Radomir Sobczak: Rozmowy na poziomie właścicielskim - wywiad z prezesem Arki GdyniaPrzypomnijmy, że pierwsze pogłoski o kłopotach z wypłatami pojawiły się już na początku miesiąca. Przypominamy fragment wywiadu z Damianem Zbozieniem m.in. na ten temat:

Damian Zbozień: Musimy dążyć do najlepszych. Za to dostajemy pieniądze.

Jacek Główczyński: Czyli to tylko plotka, że Arka zaczyna mieć problem z wypłatami?

Oczywiście. Dementuję plotkę, że nam nie płacą. Wszystko jest w najlepszym porządku.

Arka Gdynia stratą zakończyła sezon 2018/19Natomiast na pewno Arka Gdynia stratą zamknęła już rok obrachunkowy, który kończył się 30 czerwca 2019. Wynosiła ona około 1,7 mln zł. Co najmniej od stycznia wiedzieli o tym akcjonariusze spółki.

Również w tamtym miesiącu stało się jasne, że założony na sezon 2019/20 budżet na poziomie około 20 mln zł nie zostanie zrealizowany. Ponad 6 mln miało trafić do niego z miasta. Jesienią magistrat przekazał 3,1 mln zł. Na kolejną transzę pieniędzy, która miała być wypłacona z tytułu promocji Gdyni i Gdyńskiego Centrum Sportu, rozpisano postępowaniu już 25 listopada 2019 roku. Umowa miała być realizowana do 21 maja 2020 roku. Jednak do jej podpisania nie doszło, a finansowanie zostało całkowicie wstrzymane. Jednocześnie miasto wycofało swojego przedstawiciela z rady nadzorczej piłkarskiej spółki.

Prezydent Gdyni wstrzymał finansowanie dla Arki - oświadczenieW bieżącym sezonie klub miał już trzech prezesów: Wojciech Pertkiewicz, Grzegorz Stańczuk, Radomir Sobczak (obecnie), a ponadto przez miesiąc kierował nim Dariusz Schwarz w roli prokurenta. Jednak, gdy dochodziło do ważnych decyzji finansowych, na plan pierwszy wysuwał się Włodzimierz Midak, który został przewodniczącym rady nadzorczej. To ojciec Dominika Midaka, posiadającego 75 procent akcji Arka SSA.

- Na początku nie było łatwo, ale na końcu spotkałem się z Włodzimierzem Midakiem i Dominikiem Midakiem. Nasza rozmowa trwała 1,5 minuty. Dlatego dziękuję obu panom, że umożliwili mi, abym mógł zostać w Arce na dłużej - tak o okolicznościach przedłużenia kontraktu mówił nam Pavels Steinbors.

Nowy skład Rady Nadzorczej Arki GdyniaWłodzimierz Midak wszedł do władz klubu w lutym. To po tej decyzji komunikat wydał Ejsmond Club, posiadający 5 procent akcji klubu. Najważniejszy jego fragment informował:

"Prezes Zarządu przedstawił prognozę finansową do końca sezonu 2019/2020, która zostanie wysłana do PZPN w ramach postępowania licencyjnego.(...)

Jeszcze w tym miesiącu zostanie zwołana Rada Nadzorcza, która podejmie zasadnicze kroki w kierunku unormowania sytuacji klubu, przede wszystkim zlecając wykonanie pełnego audytu spółki, do czego niezmiennie dążymy."

Od tamtego czasu nie było komunikatów na temat sytuacji w klubie. Gdy w ostatnich dnia spytaliśmy prezesa Sobczaka o zmiany właścicielskie, uzyskaliśmy następującą odpowiedź:

"Wiem więcej, niż to co mogę powiedzieć. Właściciel pakietu większościowego ogłosił chęć sprzedaży. Toczą się rozmowy na poziomie właścicielskim. Zarząd nie jest od tego, aby komentować te sprawy. Moim zadaniem jest, aby klub racjonalnie i stabilnie funkcjonował na co dzień."

Derby odwołane, ekstraklasa nie zagra do końca marca. Jak oceniasz tę decyzję? - ankietaZ naszych informacji wynika, że było kilka podmiotów zainteresowanych przejęciem pakietu większościowego Arki Gdynia SSA. Jednak rozmowy przedłużały się właśnie w związku z koniecznością jasnego sprecyzowania odpowiedzialności finansowej obu stron, na przykład ile ma wynosić kwota odstępnego i z jakim długiem trzeba przejąć klub.

Ponadto niewiadomą jest przyszłość sportowa klubu, czy będzie on grać nadal w ekstraklasie, czy też zostanie zdegradowany do I ligi. Od tego bowiem zależy m.in. wysokość wypłaty, którą dostaje klub z Canal Plus.

Na razie obowiązuje decyzja z czwartkowego posiedzenia zarządu PZPN, która mówi, że gdyby rozgrywek nie udało się dokończyć, to za końcową przyjmuje się tabelę po ostatniej pełnej kolejce ligowej. Na tej podstawie też trzy ostatnie drużyny mają być degradowane. Przypomnijmy, że obecnie Arka znajduje się na przedostatnim miejscu, a rozgrywki są zawieszone co najmniej do końca marca. Kolejnych decyzji należy spodziewać się najwcześniej we wtorek, gdy UEFA przeprowadzi videokonferencje ze wszystkimi europejskimi federacjami.

Obecnie w rozmowach o przejęciu większościowego pakietu akcji Arki mają uczestniczyć już tylko gdyńscy biznesmeni. Jest wśród nich jeden, który w przeszłości był m.in. prezesem Arki oraz wspierał ją finansowo jako sponsor. Natomiast nie ma ponoć już ofert byłych, znanych piłkarzy, z których niektórzy ostatnio byli znani z działalności menedżerskiej.

Ekstraklasa w każdej chwili może zakończyć sezon. Ile drużyn w takiej sytuacji powinno zostać zdegradowanych? - ankietaCena odstępnego miała spaść z 6 do 2 mln zł. Natomiast Stowarzyszenie Kibiców Gdyńskiej Arki oszacowało w następujący sposób kłopoty finansowe klubu:
 • Po przeprowadzonym audycie w SSA Arka Gdynia dług na koniec sezonu 2019/2020 wyniesie około 7 mln zł.
 • Z początkiem marca na kontach klubu skończyły się pieniądze
 • Za luty 2020 zawodnicy otrzymali część wypłaty
 • Wypłaty te zostały zrealizowane tylko dzięki wstrzymaniu zapłaty innym firmom oraz podmiotom. Z dnia na dzień narasta lista zobowiązań klubu

Komunikat został spuentowany następującym stwierdzeniem:

"Najczarniejszy scenariusz to bankructwo i likwidacja spółki"

Tabela po 26 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 26 16 3 7 54:26 51
2 Piast Gliwice 26 13 4 9 28:25 43
3 Cracovia 26 13 3 10 35:25 42
4 Śląsk Wrocław 26 11 9 6 34:29 42
5 Lech Poznań 26 11 9 6 45:25 42
6 Pogoń Szczecin 26 11 8 7 27:23 41
7 LECHIA GDAŃSK 26 10 8 8 32:33 38
8 Jagiellonia Białystok 26 10 7 9 35:35 37
9 Raków Częstochowa 26 11 3 12 32:37 36
10 Wisła Płock 26 10 6 10 32:41 36
11 Zagłębie Lubin 26 9 6 11 41:40 33
12 Górnik Zabrze 26 8 9 9 34:36 33
13 Wisła Kraków 26 9 4 13 33:38 31
14 Korona Kielce 26 7 5 14 15:30 26
15 ARKA GDYNIA 26 6 7 13 22:37 25
16 ŁKS Łódź 26 5 5 16 25:44 20

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.

Tabela wprowadzona: 2020-03-10

aktualna tabela »

Wyniki 26 kolejki:

 • Zagłębie Lubin - LECHIA GDAŃSK 4:4 (2:3)
 • ARKA GDYNIA - Wisła Płock 1:2 (0:1)
 • Górnik Zabrze - Cracovia 3:2 (1:1)
 • Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 1:0 (0:0)
 • Raków Częstochowa - Pogoń Szczecin 0:0
 • Wisła Kraków - Lech Poznań 1:1 (1:1)
 • Legia Warszawa - Piast Gliwice 1:2 (1:1)
 • Korona Kielce - ŁKS Łódź 1:0 (0:0)

Opinie (221) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (4)

  a Gdynia teraz wszystko wyda na korone
  i co zostanie dla areczki
  tyle co kot naplakal

  • 29 20

  • (2)

   I bardzo dobrze. Klub to prywatne przedsiębiorstwo i powinno na siebie zarabiać, zamiast wyciągać kasę z budżetu miasta.
   Ale tak to jest, gdy właścicielami klubu zostają Janusze biznesu którym wydaje się, że mają pojęcie o prowadzeniu tego biznesu.

   • 26 4

   • Na śmieciach sie znają. (1)

    • 12 3

    • Dlatego weszli do szparki

     • 3 2

  • Wielka Arka.....no to Panie Szczurek pojechałes z koksem.

   Raz finansujesz, drugiego dnia masz focha.

   Zdecyduj się na coś, bo w realizacji pomysłów to ty jesteś po prostu słaby.

   Wielkie plany, Wielkie makiety, Wielkie wizje.

   Realizacje jednak małe.

   • 12 18

 • Opinia wyróżniona

  Mówię jak jest (6)

  Po audycie zrezygnowali wszyscy zainteresowani. Gdyńscy biznesmeni też zaczęli się zastanawiać. Dług jest wielki, miasto ponoć nie kwapi się do współpracy, zatrzymane rozgrywki. Jest raczej dalej do transakcji niż było.
  Utrzymanie płynności pan prezes zapowiada? To już za późno bo ją stracili.
  Czarne chmury coraz niżej. Klub załatwiony w kilka miesięcy. Bez konsekwencji

  • 101 16

  • Opinia wyróżniona

   Jaki wielki dług? (4)

   6 mln z czego połowa dlatego bo miasto się wycofało. Po zmianie właścicieela miasto zgodnie z obietnicą powinno dofinansować, a resztę można zasypać sprzedażą jednego zawodnika po sezonie-np Myńskiego. Długi Arki w porównaniu do długów Lechi , Wisły czy Górnika to pikuś.Co nie zmienia faktu że Midak zepsuł wszystko, przed jego przyjściem klub był zarządzany wzorowo.

   • 35 20

   • Hahahahahaha

    Dobre.

    • 8 8

   • Są długi i długi

    Duża firma da radę z większym, bo ma potencjał na odbudowę. Dla małej firmy proporcjonalnie mniejszy dług może być zabójczy. Arka jest mniejszym klubem, z brakiem perspektyw pozyskania środków od spółek skarbu państwa, miasta, dużych sponsorów itd. Dlatego sytuacja jest krytyczna

    • 10 2

   • Miasto nie dofinansuje

    W erze zarazy nie zrobi tego. Poza tym sezon się kończy i nie ma prawa dołożyć jakby nawet chciało. Midaki załatwiły klub a nie miasto, bo gdyby normalnie działali toby miasto sie nie wycofało

    • 11 0

   • Tak moglo byc Mlynski za 1mln euro

    ale jak zwykle menager chcial wiecej prowizji oczywiscie Mlynek nie chcial odchodzic tez,ale to moglo pomoc...tak funkcjonuja kluby.
    miasto sie odcielo, bo im to pasuje ,zebrala sie nawet grupa kibicow, zebrali kwote jaka chcial midak ale miasto nie zapewnilo ze pomoze, Nam bo ma swoj plan,oby nie jak z pilka reczna w Gdyni.
    Teraz wiadomo jest wiekszy problem z wirusem, i bedzie ciezko cokolwiek w tej sytuacji kiedy duzo firm nie wie co je czeka .pozdrawiam

    • 1 1

  • Przeciez konsekwencje

   Mogą być wystarczy że kibice złożą pozew o działanie na szkode spółki przez właściciela.

   • 5 7

 • tylko arka w kościerzynie (5)

  pozdrawiam stęsknionych za derbami. Będą w przyszłym sezonie bo wiele wskazuje że jednak się utrzymamy. I z nowymi właścicielami będzie nowa lepsza ARKA.

  • 48 94

  • Co ty brałeś?

   Wszystko wskazuje że arka spadnie. Czytać nie umiesz?

   • 33 7

  • Oczywiście że drby będą (2)

   w 3 lub 4 lidze, z Bałtyczkiem, z nowymi właścicielami będzie nowa lepsza arka, będzie.

   • 21 10

   • hahahhahaha (1)

    dla kibicow arki bedzie wielki bol duszy aby wybrac sie na derby z Baltykiem buhahhahahhahahahahhahahha

    • 13 4

    • Nie kibicuję zadnej z tych drużyn a na takie derby bym się wybrał...

     • 5 2

  • A Wisła to sok morelowy

   Bajkopisarz zaklinający rzeczywistość . Utrzymacie się i jeszcze Majstra zrobicie ;)

   • 6 2

 • Serdecznie pozdrawiam teraz gościa (2)

  Który od 2 lat wypisywał swoje pierdy pod artykułami o Lechii używając określeń "lalkowe, lalki" itp. Bardzo mi miło kiedy wiem jak się teraz czujesz. Huehuehuehue!

  • 69 20

  • Tak,zgadzam się.

   Wyjątkowo nieprzyjemny typ.

   • 13 3

  • Nie śmiej się tak z typa

   Bo za chwilę może być kolejny komunikat kłopotach finansowych Lechii. Jedna i druga strona ma podobne doświadczenia.

   • 7 1

 • Danziger (1)

  Prawda jest taka, że nikt nie znajdzie chętnego na to co zostawili Midaki. Najlepiej zacząć od B-klasy i uzdrowić finanse.

  • 78 16

  • Ty się uzdrow.

   • 8 12

 • Mam pomysła! (1)

  Może jakiś zakład pogrzebowy?

  • 29 14

  • pomysł niegłupi, na dzisiaj to jedna z niewielu rozwojowych branż

   • 12 0

 • Najsmutniejsze jest to, że Midaki wrócą do siebie i żadnej konsekwencji zniszczenia przedsiębiorstwa pt Arka (8)

  nie poniosą. Nie będzie nawet ostracyzmu w świecie biznesu. Kogo tam obchodzi klub sportowy. Nikt też nie przyzna oficjalnie racji sympatykom Arki, którzy protestowali przeciw tej nieudolnej bandzie

  • 93 2

  • Protestowali!!?? (2)

   Sympatycy większą wagę przywiązywali do zbiorowego onanizmu z racami,tzw oprawa.Czyż nie tak SKGA ?

   • 29 4

   • Naprotestowali naprotestowali... a mieli jakiś plan na przyszłość? (1)

    Tłuszcza z racami.

    • 14 2

    • Zaczna sprzedawac kielbaski na LG - beda sie nazywac Grille Polnocy.

     Taki plan.

     • 2 3

  • Chłopcze Midak jest fanatykiem Bałtyku. (2)

   Szach mat arczanie

   • 19 10

   • Ja to bym kupił ten klub żeby go roziązać... (1)

    I jeszcze bym nazwę, herb i barwy zastrzegł, żeby żeby szambo nie wybiło...

    • 21 7

    • Poczekaj troche - prawo do uzywania barw, herbu i nazw bedzie na portalu aukcyjnym.

     Bez ceny minimalnej.

     • 1 0

  • Wycieczki

   Po kwarantannie związanej z corona virusem głównym zainteresowaniem na wakacje będą się cieszyć wycieczki do Ozarowa

   • 14 0

  • Ktorzy protestowali ,chyba nie myslisz o tych ,ktorzy krzyczeli na meczu z Cracovia ,,craaacoooviaaa!.. ? Jedynymi protestujacymi byli ci z tego forum. Czym to sie skonczy wiadomo bylo ,gdy na poczatku pojawilo sie nazwisko p. D. .

   • 6 0

 • Obiektywny (2)

  Myślę że nikt nie powinien kupować Arki. Panowie biducky za jakiś czas nie dostaną żadnych pieniędzy za klub tylko trzeba trzymać rękę na pulsie żeby teraz nie kradli cała filozofia

  • 26 8

  • (1)

   A kto zaplaci pilkarzom,ktorzy zapewne w niedlugim czasie udadza sie do sadow ,albo UEFA?

   • 2 2

   • trzeba pytać w Lechii - tam nie płacą od dawna

    • 8 7

 • Biednemu wiatr w oczy (1)

  Niedokończona liga to 1/3 kasy mniej od tv plus brak wpływów z dni meczowych, Gdynia zabrała 3 miliony, sportowo spadek czyli brak kasy w nowym sezonie.
  Wszystko co najgorsze skumulowało się w jednym momencie.
  Nikt nie wejdzie do klubu jeśli miasto nie pomoże jak wtedy gdy długi Krauzego przekroczyły 10 baniek.
  Szybciej 4 liga niż nowy właściciel.

  • 47 7

  • Bez paniki

   Nikt nie spada z eklasy.
   Będzie nowy właściciel od aut.

   • 0 0

 • (1)

  Przebijają piątki, uśmiechy, poklepywanie po plecach... czy tam w ogole ktoś na pojęcie o zarządzaniu? Wśród wszystkich zarządzających.

  • 30 0

  • opinia

   popieram

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 31.07.2021 godz. 20:30 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

91%

146 typowań

x

5%

8 typowań

2

4%

7 typowań

TYPUJ!

Terminarz

31.07 (sob) godz.20:30 ARKA Gdynia typuj Zagłębie Sosnowiec LIVE!
07.08 (sob) godz.20:30 ARKA Gdynia typuj Chrobry Głogów
16.06 (śr) godz.20:30 ARKA Gdynia 0:1 ŁKS Łódź LIVE!
13.06 (nd) godz.12:40 Chrobry Głogów 0:3 ARKA Gdynia LIVE!
05.06 (sob) godz.12:40 ARKA Gdynia 0:2 Radomiak LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane