Arka Gdynia oszczędza piłkarzy, gdy może. Hermes mądrze zarządza zmianami

dak.
7 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (18)

Omran Haydary (na pierwszym planie) rozegrał 3 pełne mecze przed starciem z Apklanem Resovia. Dlatego przy wysokim prowadzeniu Hermes mógł pozwolić sobie na jego zmianę. Podobnie było w przypadku Sebastiana Milewskiego (na drugim planie), za którego wszedł Michał Bednarski Omran Haydary (na pierwszym planie) rozegrał 3 pełne mecze przed starciem z Apklanem Resovia. Dlatego przy wysokim prowadzeniu Hermes mógł pozwolić sobie na jego zmianę. Podobnie było w przypadku Sebastiana Milewskiego (na drugim planie), za którego wszedł Michał Bednarski

Arka Gdynia może pozwolić sobie na oszczędzanie piłkarzy. Tak było w ostatnim meczu z Apklanem Resovia, gdy przy wysokim prowadzeniu po niemal godzinie Hermes postanowił oszczędzić Janusza Gola i Omrana Haydary'ego, którzy we wcześniejszych spotkaniach grali praktycznie po 90 minut. - Chciałem dać pograć zawodnikom, którzy najmniej grali. Natomiast tym, którzy grali najwięcej, dałem odpocząć - mówił szkoleniowiec, który już w poprzednich meczach pokazywał, że potrafi mądrze reagować na boiskowe zdarzenia.

Arka Gdynia leczy podstawowych obrońców, ale nie narzeka. Są warianty zastępcze

Arka Gdynia w ostatnim meczu z Resovią zaprezentowała coś więcej niż ofensywny popis strzelecki. Trener Hermes pokazał, że potrafi mądrze zarządzać zespołem, także poprzez umiejętne wprowadzanie zmian.

Zespół wygrywał do przerwy 3:0 i pierwsze minuty drugiej połowy nie wskazywały, aby rzeszowianie mieli zagrozić żółto-niebieskim. Dlatego szkoleniowiec postanowił oszczędzić dwóch liderów i w 58. minucie zmienił Janusza GolaOmrana Haydary'ego. Obaj we wcześniejszych trzech meczach rundy wiosennej rozgrywali niemal całe spotkania (Gol opuścił 4 minuty z Wisłą Kraków), dlatego w minioną sobotę nadarzyła się idealna okazja, by mogli odsapnąć. Ich miejsce zajęli: Hubert AdamczykAdrian Purzycki.

Luan Capanni ma już liczby. Czy w Arce Gdynia już zachwyca także grą?

Podobna decyzja została podjęta już także po zdobyciu czwartej bramki, gdy wynik był praktycznie pewny. Sebastiana Milewskiego zmienił Michał Bednarski. Ponadto mądrym posunięciem było wcześniejsze wpuszczenie Mateusza Stępnia za Luana Capanniego. To dlatego, że młodzieżowiec dotychczas zmieniał innego młodzieżowca, czyli Kacpra Skórę. Ten jednak w tym spotkaniu prezentował się dobrze, bo mógł ustrzelić nawet dublet. Pozostawienie go na boisku okazało się dobrym rozwiązaniem, bo niedługo potem zaliczył asystę.

- Chciałem dać pograć zawodnikom, którzy najmniej grali. Natomiast tym, którzy grali najwięcej, dałem im odpocząć - tłumaczył Hermes po zwycięstwie z Apklanem Resovia.

Hermes: To nie przypadek. Czy Arka z meczu z Resovią będzie częściej w Gdyni?

Arka Gdynia. Zmiany w wiosennych meczach

Arka - Resovia (4:0)
58' 9 Haydary - Adamczyk
58' 55 Gol - Purzycki
74' 17 Capanni - Stępień
80' 6 Milewski - Bednarski
80' 94 Gojny - Żebrowski

Sandecja - Arka (0:3)
46' Stolc - Tomal
59' Skóra - Adamczyk
69' Capanni - Żebrowski
78' Milewski - Purzycki

Arka - Wisła (1:3)
64' Rymaniak - Stolc
64' Capanni - Żebrowski
70' Skóra - Stępień
86' Gol - Marcus

Zagłębie - Arka (1:2)
70' 26 Purzycki 17 Capanni
76' 11 Adamczyk 77 Żebrowski
76' 21 Skóra 37 Stępień
90+2 14 Rymaniak 32 Stolc

Jednak i poprzednie spotkania pokazywały, że Hermes lubi i chce reagować na boiskowe zdarzenia. Z Sandecją 2 z 4 zmian zostały przeprowadzone po zdobyciu zaraz po zdobyciu bramek. Gdy padła na 2:0, to 2 minuty później za Skórę wszedł Adamczyk. Natomiast 5 minut po strzeleniu na 3:0, Milewskiego zmieniał Purzycki.

Arka Gdynia - Apklan Resovia 4:0. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Podobnie było zresztą w starciu z Zagłębiem Sosnowiec (2:1). Arka podniosła się po stracie bramki i sama zdobyła dwie w odstępie 5 minut. Trzeba było bronić tego wyniku, więc miejsce ofensywnego Capanniego zajął Purzycki, a Michał Żebrowski i Stępień zajęli miejsce na skrzydłach za Capanniego i Skórę, by byli przygotowani na ewentualne kontry.

Nieco mniej pożytku, ale wciąż pokazujące dobry kierunek, dały zmiany w starciu z Wisłą Kraków (1:3). Żółto-niebiescy stracili 2 bramki w 5 minut, więc zaczęły być przygotowywane roszady, ale tak się stało, że w międzyczasie wpadł trzeci gol. Chwilę później na placu gry zameldował się Przemysław Stolc za Bartosza Rymaniaka, a Capanni wszedł za Żebrowski. Kolejne ofensywne zmiany to: Stępień za Skórę, a Marcus zajął miejsce Gola.

18 Skra Częstochowa 22 5 3 14 12:32 18
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.
Tabela wprowadzona: 2023-03-06