• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Arka Gdynia po najgorszym sezonie od 3 lat. Właściciele mają wyjaśnić prezydentowi

Jacek Główczyński
4 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (128)

Arka Gdynia

Prezydent Gdyni oczekuje wyjaśnień od właścicieli Arki Gdynia. Na zdjęciu od lewej: Michał Kołakowski i Jarosław Kołakowski, którzy zarządzają klubem od maja 2020 roku. Prezydent Gdyni oczekuje wyjaśnień od właścicieli Arki Gdynia. Na zdjęciu od lewej: Michał Kołakowski i Jarosław Kołakowski, którzy zarządzają klubem od maja 2020 roku.

Arka Gdynia osiągnęła najgorszy wynik od 2020 roku, kiedy spadła z ekstraklasy już pod wodzą obecnego właściciela większościowego. W trzecim sezonie występów w Fortuna 1. Lidze piłkarze nie byli w stanie awansować nawet do baraży. Po zajęciu zaledwie 8. miejsca w końcowej tabeli i zdobyciu aż o 13 punktów mniej niż przed rokiem przez żółto-niebieskich, głos zabrał prezydent Gdyni. Wojciech Szczurek oczekuje wyjaśnień. Przypomnijmy, że miasto w ramach promocji w sezonie 2022/23 przekazało około 4,4 miliona złotych. To niemal pół budżetu klubu.

Bruk-Bret Termalica Nieciecza - Arka Gdynia 2:1. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Arki Gdynia Bruk-Bret Termalica Nieciecza - Arka Gdynia 2:1. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Arki Gdynia

Kto ponosi największą odpowiedzialność za najgorszy sezon Arki Gdynia od 3 lat?

Arka Gdynia najgorszy sezon od trzech latArka Gdynia opuściła ekstraklasę po sezonie 2019/20, zajmując - w liczącej wówczas 16 drużyn elicie - 14. miejsce. Za nią były: Korona Kielce i ŁKS Łódź.

Od tamtego czasu PKO BP Ekstraklasa powiększona została do 18 zespołów. Korona wróciła do tego grona przed rokiem, po wygranych barażach, w których już w pierwszym meczu, w dodatku u siebie, nie poradzili sobie żółto-niebiescy.

Natomiast ŁKS świętował awans przed tygodniem, paradoksalnie ciesząc się z sukcesu w... Gdyni. Adam Marciniak na tym samym stadionie, na którym spadał z ekstraklasy w 2020 roku, świętował powrót do elity, ale już z innym klubem. W obu przypadkach z kapitańską opaską na ramieniu.

Jak zmienia się frekwencja na meczach Arki Gdynia w ciągu trzech ostatnich lat Jak zmienia się frekwencja na meczach Arki Gdynia w ciągu trzech ostatnich lat

Gdy w Kielcach i Łodzi jest radość z odzyskania ekstraklasy, Arka nie tylko nadal tkwi w Fortuna 1. Lidze, ale zakończony sezon jest jej najgorszym w ciągu trzech ostatnich lat. Drużyna zajęła aż o 5 miejsc niższą pozycję w tabeli, zdobyła aż o 13 punktów mniej oraz strzeliła o 6 goli mniej, a straciła o 6 więcej niż przed rokiem.

Arka Gdynia w Fortuna 1. Liga lata 2020-23

 • 2020/21 34 17 9 8 60 51:32 IV
 • 2021/22 34 19 4 11 61 62:39 III
 • 2022/23 34 13 9 12 48 56:45 VIII

* kolejno mecze, wygrane, remisy, przegrane, punkty, bramki, miejsce w końcowej tabeli
Po każdej zmianie trenera gorsze wyniki Arki GdyniaJak się wydaje głównym pomysłem Arki na poprawę wyników w zakończonym właśnie sezonie, były zmiany trenerów. Tylko efekt był odwrotny zapewne od tego zamierzonego. Każdy kolejny szkoleniowiec osiągał gorszą średnią punktów na mecz.

Ryszard Tarasiewicz, zwolniony po rundzie jesiennej, zdobywał średnio 1,55 punktu na mecz. Gdyby tak drużyna punktowała do końca rozgrywek, to zgromadziłaby 52-53 punkty, czyli o 4-5 więcej niż ma obecnie, a co najważniejsze - wystarczyłoby to do zajęcia 6. miejsca i do gry w barażach.

Arka Gdynia w meczu o tożsamość i przyszłość. List otwarty zasłużonych piłkarzy Arka Gdynia w meczu o tożsamość i przyszłość. List otwarty zasłużonych piłkarzy

Tarasiewicz, jak również jego asystent, a później i następca - Hermes, zostawiali Arkę na 6. miejscu w tabeli. Nad Stalą Rzeszów, która ostatecznie pozbawiła Gdynię dodatkowej szansy na zdobycie ekstraklasy, w momencie odejścia mieli odpowiednio - 2 i 3 punkty przewagi. Przypomnijmy, że to wszystko zostało roztrwonione w bezpośrednim meczu z tym rywalem, przegranym na wyjeździe 1:2.

Było to już za kadencji Ryszarda Wieczorka. Rutynowany szkoleniowiec, który objął zespół 11 kwietnia, osiągnął najgorsze wyniki. Licząc tylko ten okres, w którym on prowadził żółto-niebieskich, czyli za 8 ostatnich kolejek, to Arka byłaby zaledwie na 14. miejscu w tabeli.

Arka Gdynia 2022/23 - bilans trenerów

 • Ryszard Tarasiewicz 18 8 4 6 28 31:25 1,55 VI
 • Hermes 8 3 3 2 12 14:10 1,50 VI
 • Ryszard Wieczorek 8 2 2 4 8 10:10 1,00 VIII

* kolejno mecze, wygrane, remisy, przegrane, punkty, bramki, średnia punktów na mecz, miejsce, na którym zostawił zespół


Jednak patrząc na terminarz, czyli na to że Hermes miał teoretycznie łatwiejszych rywali, a Wieczorek mierzył się głównie z ligową czołówką, to bardziej miarodajna dla ostatnich dokonań szkoleniowców żółto-niebieskich jest tabela stworzona na podstawie wyników całego 2023 roku. W tym zestawieniu Arka byłaby na 11. pozycji.

Arka Gdynia przedłużyła jeden kontrakt na sezon 2023/24. Sprawdź, na kogo znów chce postawić Arka Gdynia przedłużyła jeden kontrakt na sezon 2023/24. Sprawdź, na kogo znów chce postawić

Przynajmniej statystyczne podsumowanie ostatnich miesięcy pokazuje, że Arka nie tylko nie była na kursie na ekstraklasę, ale coraz bardziej dryfowała w stronę... strefy spadkowej. Jedynie spora zaliczka z jesieni sprawiła, że do ostatniej kolejki baraże były realne.Arka Gdynia tylko przez 25 minut w barażach w ostatniej kolejceRyszard Wieczorek do Arki przychodził z zamiarem "rozbudzenia lwa", gdyż widział duży potencjał w drużynie, potem niepowodzenia tłumaczył przegrywaniem bitew w wojnie, która jednak miała być wygrana, ale po ostatnim meczu sezonu przyznał, że nadal nie potrafi wytłumaczyć, skąd się biorą wahania formy jego podopiecznych.

Ryszard Wieczorek: Musimy obudzić lwa. Przeczytaj, co jeszcze mówił trener, gdy rozpoczynał pracę w Arce Gdynia Ryszard Wieczorek: Musimy obudzić lwa. Przeczytaj, co jeszcze mówił trener, gdy rozpoczynał pracę w Arce Gdynia

W ostatniej kolejce Arka nawet przez 25 minut była w barażach, ale nie zawdzięczała tego sobie. Na 6. miejsce awansował gdynian gol stracony przez Stal Rzeszów, a pozbawiła tej lokaty już pierwsza bramka stracona w Niecieczy.

- Gospodarzom byli zdecydowanie lepszym zespołem. Trudno na gorąco wytłumaczyć, szczególnie postawę w pierwszej połowie, dlaczego po tygodniu nagle coś się zmieniło w tym naszym podejściu do meczu. Graliśmy sparaliżowani, pod ogromną presją, nie potrafiliśmy operować piłką. Przeciwnik był agresywny, wymuszał błędy. Dobrze, że pierwsza połowa skończyła się tylko 1:0, bo przeciwnik zasłużył na wyższe prowadzenie. W przerwie troszkę pogadaliśmy i reakcja była dużo lepsza, ale to i tak za mało, abyśmy tu moglibyśmy myśleć o jakiś fajerwerkach. Przeciwnik nas kontrował i zmuszał do dużego wysiłku. Jasiu GolMichał Marcjanik poprosili o zmiany, bo tempo było bardzo duże - podsumował porażkę trener Arki.
Przeczytaj wywiad z wychowankiem Arki Gdynia, który chce kupić klub. Marcin Gruchała: Złożyłem konkretną ofertę Przeczytaj wywiad z wychowankiem Arki Gdynia, który chce kupić klub. Marcin Gruchała: Złożyłem konkretną ofertę

Jego kontrakt w Gdyni jest ważny tylko do 30 czerwca.

- Przegraliśmy baraże, w których mocno chcieliśmy zagrać. Życie toczy się dalej. Zobaczymy jak to się poukłada, jak sytuacja się wyklaruje - zakończył Ryszard Wieczorek.


Prezydent Gdyni oczekuje wyjaśnień od właścicieli Arki GdyniaJak informowaliśmy, bezpośrednio po zakończeniu meczu Arki w Niecieczy, Wojciech Szczurek skomentował sytuację w mediach społecznościowych.

Prezydent Gdyni przyznał, że "nie tak miał wyglądać ten sezon" oraz iż "kolejny rok bez awansu jest wielkim rozczarowaniem".

Przypomnijmy, że to miasto Gdynia jest największym sponsorem klubu. Tylko w ostatnim sezonie zasiliło budżet kwotą około 4,4 miliona złotych. To niemal połowa wszystkich przychodów piłkarskiej spółki z ul. Olimpijskiej.

Arka Gdynia otrzymała 2,4 mln zł od miasta za promocję wiosną 2023 roku. Sprawdź, ile pieniędzy przekazano w poprzednich latach Arka Gdynia otrzymała 2,4 mln zł od miasta za promocję wiosną 2023 roku. Sprawdź, ile pieniędzy przekazano w poprzednich latach

Prezydent Szczurek jednocześnie oświadczył:

"W najbliższych tygodniach będę oczekiwać od właścicieli wyjaśnień dlaczego wynik sportowy jest najgorszy w ostatnich trzech lat. Miejsce Arki jest w ekstraklasie".
Wojciech Szczurek (w środku) wraz ze współpracownikami z Urzędu Miasta w Biegu 90-lecia Arki Gdynia. Wojciech Szczurek (w środku) wraz ze współpracownikami z Urzędu Miasta w Biegu 90-lecia Arki Gdynia.
Wbrew pozorom czasu nie ma zbyt wiele. Nowy sezon wystartuje już 21 lipca. Przypomnijmy, że obecny akcjonariusz większościowy - Michał Kołakowski (75 procent akcji) - przejął klub na początku maja 2020 roku. Wówczas Arka była w ekstraklasie. Co prawda do bezpiecznego miejsca w tabeli miała 6 punktów straty, ale do rozegrania było jeszcze 11 kolejek, w których mogła odmieć swój los, a jednak doszło do degradacji.

Przypomnij sobie, w jakich okolicznościach Arka Gdynia zmieniała większościowego akcjonariusza w maju 2020 roku Przypomnij sobie, w jakich okolicznościach Arka Gdynia zmieniała większościowego akcjonariusza w maju 2020 roku

Wówczas o przejęcie klubu bezskutecznie zabiegał były reprezentant Polski, a także były piłkarz Arki - Rafał Murawski. Obecnie ofertę przejęcia większościowego pakietu akcji od rodziny Kołakowski złożył wychowanek Arki - Marcin Gruchała, którego starania m.in. w liście otwartym wsparli zasłużeni piłkarze żółto-niebieskich.Tabela po 34 kolejkach

Piłka nożna - Betclic I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 ŁKS Łódź 34 19 9 6 58:36 66
2 Ruch Chorzów 34 17 11 6 48:33 62
3 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 34 16 13 5 55:37 61
4 Wisła Kraków 34 18 6 10 61:38 60
5 Puszcza Niepołomice 34 16 10 8 49:36 58
6 Stal Rzeszów 34 14 9 11 57:44 51
7 Podbeskidzie Bielsko-Biała 34 12 13 9 56:47 49
8 Arka Gdynia 34 13 9 12 56:45 48
9 Chrobry Głogów 34 12 10 12 44:53 46
10 GKS Katowice 34 10 14 10 41:39 44
11 Zagłębie Sosnowiec 34 10 12 12 33:43 42
12 Górnik Łęczna 34 9 13 12 40:45 40
13 GKS Tychy 34 10 9 15 46:52 39
14 Resovia 34 9 11 14 43:51 38
15 Odra Opole 34 10 7 17 39:48 37
16 Skra Częstochowa 34 9 4 21 19:50 31
17 Chojniczanka Chojnice 34 5 12 17 35:57 27
18 Sandecja Nowy Sącz 34 5 12 17 28:54 27
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Ponadto zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.
Tabela wprowadzona: 2023-06-03

Wyniki 34 kolejki

 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - ARKA GDYNIA 2:1 (1:0)
 • Stal Rzeszów - Skra Częstochowa 2:1 (0:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Apklan Resovia 4:3 (1:3)
 • Ruch Chorzów - GKS Tychy 1:0 (0:0)
 • Puszcza Niepołomice - Chrobry Głogów 0:1 (0:0)
 • Górnik Łęczna - Wisła Kraków 0:3 (0:2)
 • Zagłębie Sosnowiec - Sandecja Nowy Sącz 1:1 (0:1)
 • ŁKS Łódź - Odra Opole 1:0 (1:0)
 • Chojniczanka Chojnice - GKS Katowice 3:3 (2:1)

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (128)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Stal Rzeszów
22 lipca 2024, godz. 19:00
21% Stal Rzeszów
20% REMIS
59% Arka Gdynia

Ostatnie wyniki

76% ARKA Gdynia
8% REMIS
16% Motor Lublin
69% ARKA Gdynia
9% REMIS
22% Odra Opole

Relacje LIVE

Najczęściej czytane