Arka Gdynia po przegranej. Dariusz Marzec: Samobój podciął zespołowi skrzydła

8 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Dlaczego piłkarzy Arki Gdynia nie przeskoczyli i czwartej przeszkody w tym roku? Dlaczego piłkarzy Arki Gdynia nie przeskoczyli i czwartej przeszkody w tym roku?

- Życie i piłka uczy pokory. Wracamy niezadowoleni, wręcz zdenerwowani. Bramka samobójcza podcięła zespołowi troszkę skrzydła - tak m.in. Dariusz Marzec tłumaczył porażkę Arki Gdynia w 19. kolejce Fortuna I liga z Puszczą w Niepomicach aż 0:4. Jednak tym razem nie wypaliło szkoleniowcowi żółto-niebieskich ani nowe ustawienie 1-4-2-3-1, ani tradycyjne 1-3-5-2, gdyż ma coraz mniej wykonawców do swoich boiskowych założeń. A w dodatku do ŁKS Łódź trafił były trener żółto-niebieskich, Ireneusz Mamrot.

Puszcza Niepołomice - Arka Gdynia 4:0 - relacja, możliwość wystawienia ocen piłkarzom i trenerowi

Kibice Arki Gdynia cały czas zachodzą w głowę, jak w ciągu 5 dni może być taka kolosalna różnica, jeśli chodzi o wyniki. 2 marca w meczu o półfinał Fortuna Puchar Polski żółto-niebiescy wygrali w Niepołomicach 5:2, a 5 dni później, w spotkaniu o punkty w Fortuna I liga przegrali na tym samym boisku, z tą samą Puszczą aż 0:4.

- Przy 0:2 otworzyliśmy się. Tak jak kilka dni temu Puszcza, próbowaliśmy doprowadzić do wyrównania, ale błędy indywidualne stworzyły sytuacje dla przeciwnika, który nas pokarał następnymi bramkami - tak tłumaczył taki obrót sprawy Dariusz Marzec, trener Arki Gdynia.

Jak do meczu w Niepołomicach Dariusz Marzec szczęśliwie rotował składem?

Przy wyniku 0:2 przeszedł on na tradycyjne ustawienie 1-3-5-2 ze schematu 1-4-2-3-1, w którym dotychczas Arka rzadko grała pod jego wodzą. Jednak tym razem szczęśliwa ręka trenera do zmian nie potwierdziła się. Zresztą trudno na to cały czas liczyć, gdyż szeregi piłkarzy żółto-niebieskich kurczą się w zatrważającym tempie. I trudno w tym względzie liczyć na poprawę, skoro w następnej kolejce za kartki będzie musiał pauzować Adam Deja.

W drugiej połowie w Niecieczy Arka nie oddała żadnego celnego strzału. W pierwszej poprzestała na dwóch celnych uderzeniach, w tym jedynym groźnym było to z rzutu wolnego Deji. Szkoleniowiec przyznaje, że dobierając taktykę na mecz brak pod uwagę nie tylko skład osobowy, ale także... warunki atmosferyczne.

- Pierwsza połowa nie była najlepsza w naszym wykonaniu. Zmagaliśmy się z wiatrem i słońcem Po przerwie mieliśmy te atuty wykorzystać. Pierwsza bramka jeszcze nie zrobiła nic złego w naszych szeregach. Natomiast za chwileczkę strzeliliśmy bramkę samobójczą, która podcięła zespołowi troszkę skrzydła - przyznał trener Marzec.

Selekcjoner reprezentacji Polski wylosował rywala dla Arki Gdynia w półfinale Fortuna Puchar Polski

Po tej porażce Arka traci 6 punktów do pozycji wicelidera, a przypomnijmy że dwa pierwsze miejsca dadzą na koniec sezonu bezpośredni awans do ekstraklasy, a pozycje 3-6 zakwalifikują do baraży o ostatnie miejsce premiowane awansem. Pikanterii batalii o ekstraklasę dodaje fakt, że ŁKS Łódź, który wcześniej przejął kapitana Arki, Adama Marciniaka, w niedzielę, 7 marca zatrudnił trenera Ireneusza Mamrota, który w Gdyni za porozumieniem stron rozwiązał kontrakt w Gdyni.

Wizyta w Łodzi czeka Arkę 17 kwietnia, a zatem teraz jest przede wszystkim złorzeczenie na to co stało się w Niepołomicach.

- Życie i piłka uczy pokory. Wracamy niezadowoleni, wręcz zdenerwowani - przyznał Dariusz Marzec.

Rewelacyjna dekada Arki Gdynia w Pucharze Polski. Przypominamy największe sukcesy - ankieta

Jest nad czym rozmyślać, gdyż w Niepołomicach Arka ustępowała rywalowi nie tylko w aspektach czysto piłkarskich (np. strzały celne 2:8), ale także w cechach wolincjonalnych, o ile je można mierzyć liczbą fauli. Puszcza przekroczyła przepisy 19 razy, gdy Arka 12.

Tym razem wyraźnie zabrakło dłuższej ławki rezerwowych i z tego też względu po trzech zwycięstwa w tym roku przyszła pierwsza porażka, i to od razu najwyższa w tym sezonie.

Paweł Sasin na przykład musiał przemieszczać się między pozycją defensywnego pomocnika a prawego obrońcy w zależności od przyjętego systemu. Natomiast zawodnikom wprowadzanych do gry w drugiej połowie okrzykami zza linii bocznej musiał przypominał, jaki teraz systemem gra drużyna i jakie z tym związane są wymagania względem poszczególnych graczy.

Łukasz Wolsztyński od razu po podpisaniu kontraktu zagrał 90 minut w Arce Gdynia

18 Resovia 19 3 3 13 12:30 12
Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.
Tabela wprowadzona: 2021-03-11