Arka Gdynia pokonała w sparingu hiszpański AFE 2:1

2 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Adrian Klimczak był jednym z najaktywniejszych piłkarzy Arki w pierwszej połowie meczu z AFE. Adrian Klimczak był jednym z najaktywniejszych piłkarzy Arki w pierwszej połowie meczu z AFE.

Arka Gdynia pokonała w sparingu w Gniewinie hiszpańskich piłkarzy AFE 2:1 (1:0). Po dominacji w pierwszej połowie, którą udokumentował bramką Adrian Klimczak, mieliśmy nieco słabszą drugą odsłonę meczu. W niej żółto-niebiescy pozwolili rywalom wyrównać z rzutu karnego, na szczęście, tuż przed końcem sami wykorzystali "11". Bramkę na wagę zwycięstwa strzelił Dawid Sołdecki.

Klimczak 21, Sołdecki 88 karny - Rodriguez 80 karny

ARKA (I połowa): Staniszewski - Zbozień, Repka, Danch, Marciniak - Danielak, Bogdanow, Nalepa, Klimczak- Janota, Kolew

ARKA (II połowa):: Staniszewski - Socha, Maghoma, Repka, Klimczak - Sulewski, Danch (72 Młyński), Sołdecki, Beckford (72 Sławek) - Łoś, Siemaszko

AFE (I połowa): Villanueva - Aythami, Corcoles, Ruyman, Juanfran - Heredia, Astray, Juli, Mika - Ivars, Bazo

AFE (II połowa): J.Alvarez - Andrada, Quesada, Ubeda, Ruiz - Cueto, Pallardo, Manzano, Monterde - Rodriguez, Conteh

Piłkarze Arki Gdynia mieli w poniedziałek urozmaicone sparingiem zgrupowanie w Gniewinie. Przyszło się im zmierzyć z reprezentacją AFE. To związek zawodowy piłkarzy profesjonalnych w Hiszpanii, a w drużynie grają zawodnicy, którzy obecnie są bez kontraktów.

Żółto-niebiescy mierzyli się już raz z tym rywalem. W 2014 roku, na bocznym boisku przy ul. Olimpijskiej ulegli 0:2. Tym razem już od początku spotkania Arka dominowała i nie dawała piłkarzom AFE wielu okazji do tego, aby zbliżyli się do jej bramki.

Trener Zbigniew Smółka tym razem dał zagrać od początku nowemu bramkarzowi, Marcinowi Staniszewskiemu. Przed nim, parę środkowych obrońców stworzyli Adam DanchOskar Repka, którzy grali już ze sobą podczas poprzedniego sparingu z Maccabi Tel Awiw (1:1). Ostatni z nich zaczął od dobrej interwencji, później w pierwszej połowie kilka razy czujnie zachował się Staniszewski i tyle widzieliśmy ich w akcji.

PRZECZYTAJ O AMBITNYCH PLANACH OSKARA REPKI

Gdynianie starali się przebywać na połowie Hiszpanów. Aktywni byli Adrian Klimczak oraz Michał Janota, który zaliczyła trafiania w każdym z wcześniejszych sparingów. Najpierw pierwszy z nich chybił minimalnie, następnie Janota trafił w poprzeczkę po strzela z rzutu wolnego. Później uruchomił się także Aleksandyr Kolew, ale i on nie potrafił skierować piłki do siatki.

W 21. minucie Arce udało się objąć prowadzenie. Damian Zbozień dośrodkował piłkę w pole karne rywali, głową przedłużył ją Kolew, a akcję skutecznie zamknął Klimczak. Kwadrans później ten sam zawodnik znalazł się tuż przed bramkarzem gości. Oddał strzał, ale prosto w golkipera. Dobijać próbował Janota - także zrobił to nieskutecznie.

Po zmianie stron trener Smółka dokonał nie tylko zmian, ale także przetasował pozycje niektórym piłkarzom. Klimczak znalazł się na lewej obronie, natomiast Danch wcielił się w rolę defensywnego pomocnika. W tej samej linii zobaczyliśmy na lewym skrzydle niespełna 19-letniego Jay'a Beckforda. Przypomnijmy, że były piłkarz juniorskich drużynach Arsenalu Londyn przebywa w Arce na testach.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O BYŁYM JUNIORZE ARSENALU LONDYN TESTOWANYM W ARCE

Zmiany niestety wpłynęły negatywnie na ofensywną grę gdynian. Choć na początku połowy dobrą okazję do podwyższenia prowadzenia miał Rafał Siemaszko, to później akcji pod bramką AFE było jak na lekarstwo. Minutę po strzela napastnika Arki mogło być 1:1, ale piłka minimalnie minęła bramkę żółto-niebieskich.

Beckford zagrał tylko 27 min. i został zmieniony przez Mariusza Sławka, z którym na boisko wszedł również Mateusz Młyński - za Dancha. 8 min. później mieliśmy remis. Wydawało się, że Christian Maghoma poprawnie wyskoczył do piłki we własnym polu karnym jednak sędzia uznał, że faulował skaczącego przed nim rywala i podyktował rzut kary, a rywale zamienili go na gola.

Arce udało się jednak odpowiedzieć. W 88. min. Jan Łoś wbiegł z piłką w pole karne AFE i także został sfaulowany. Futbolówkę na 11. metrze ustawił Dawid Sołdecki, spokojnie do niej podbiegł, uderzył przy prawym słupku i zapewnił żółto-niebieskim zwycięstwo.

Janota

2 lipca, Gniewino, reprezentacja AFE (Hiszpania) 2:1 (1:0)
Bramki: Adrian Klimczak, Dawid Sołdecki

5 lipca, Gdynia, godz. 20, Dynamo Bukareszt (Rumunia)

Opinie (78) 9 zablokowanych

• Good (5)

Arce Chwała Arce Blask. A Z kim gra Lechia sparing z Limanową czy Puszczą?